Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 122

Θέμα: Suzuki GSX-S 1000 2021

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Galkar Προβολή μηνύματος
    Το φανάρι μου θυμίζει λίγο mv agusta f3 800 η είναι η ιδέα μου?
    Σαν να του φέρνει λίγο αλλά στο πιο αξιόπιστο

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Μηχανες τυπου bmw xr ειναι ο πιο αποτελεσματικος τροπος να χαντακωσεις ενα τετρακυλινδρο 1000ρι μοτερ.
    Αν δεν κάνω λάθος το ίδιο μοτέρ υπάρχει και στο γυμνό S1000R, οπότε δεν είναι ότι μένει ανεκμετάλλευτο. Φαντάζομαι ότι απλά το έβγαλαν και σε sport touring στυλ για όποιον θέλει. Στα του θέματος τώρα, είναι όντως λίγο περίεργο το φανάρι, ας περιμένουμε να το δούμε ολόκληρο βέβαια.

  3. #18
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Αν δεν κάνω λάθος το ίδιο μοτέρ υπάρχει και στο γυμνό S1000R, οπότε δεν είναι ότι μένει ανεκμετάλλευτο. Φαντάζομαι ότι απλά το έβγαλαν και σε sport touring στυλ για όποιον θέλει. Στα του θέματος τώρα, είναι όντως λίγο περίεργο το φανάρι, ας περιμένουμε να το δούμε ολόκληρο βέβαια.
    Το μοτερ δεν μενει ανεκμεταλλευτο αλλα δε ταιριαζει καθολου σε ψηλο σπορτ τουρινγκ μηχανακι.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Το μοτερ δεν μενει ανεκμεταλλευτο αλλα δε ταιριαζει καθολου σε ψηλο σπορτ τουρινγκ μηχανακι.
    Περί ορέξεως... Πρέπει να πούλησε αρκετά καλά πάντως!

  5. #20
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Το μοτερ δεν μενει ανεκμεταλλευτο αλλα δε ταιριαζει καθολου σε ψηλο σπορτ τουρινγκ μηχανακι.
    Doc, αυτο που λες, εγω θα το διαχωριζα οτι οι σπορ τετρακυλινδροι(>140hp)ταιριάζουν περισσοτερο σε σπορ κατηγορίες οπως ss, sport naked.
    Γιατι οπως το γραφεις ακούγεται ολοκληρωτικό και αυτο γιατι υπαρχουν τοσες επιτυχημένες εφαρμογές σε βολταδικα η τουριστικά τετρακυλινδρα οπως για παράδειγμα cb1300, cbf1000, fjr1300, gtr1400 κλπ

  6. #21
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Doc, αυτο που λες, εγω θα το διαχωριζα οτι οι σπορ τετρακυλινδροι(>140hp)ταιριάζουν περισσοτερο σε σπορ κατηγορίες οπως ss, sport naked.
    Γιατι οπως το γραφεις ακούγεται ολοκληρωτικό και αυτο γιατι υπαρχουν τοσες επιτυχημένες εφαρμογές σε βολταδικα η τουριστικά τετρακυλινδρα οπως για παράδειγμα cb1300, cbf1000, fjr1300, gtr1400 κλπ
    Σε 1000ρια 4κ μοτερ αναφερομουνα. Για να εχει ροπη ενα τετοιο μοτερ θα πρεπει να ειναι λιγο ταφος απο ισχυ οπως το cbf που λες. Στα 100 αλογα ομως κανεις πολυ καλλιτερη δουλεια με 1000ρι 2κυλινδρο μοτερ.
    Το 1000xr σε ανηφορικο ελληνικο βουνισιο στροφιλικι σου ρχεται να το κλωτσησεις, δε παει μια ειδικα αν εχεις δευτερο ατομο. Ουσιαστικα ειναι μηχανακι που δουλευει καλα μονο σε ανοιχτο δρομο αλλα και παλι με τοσο υψος και 17ρι τροχο χανεις και το πλεονεκτημα του 17ρι.

    Οποτε θεωρω πως 1000ρι γρηγορα μοτερ ταιριαζει ειτε σε sbk ειτε σε γυμνο ειτε σε μηχανη τυπου gsxs
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #22
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Επεσες στην περιπτωση εχω cbf1000. Στην δική μου οπτική και αίσθηση το μηχανακι εχει ροπη και δύναμη να μεταφερει τρια ατομα με τις αποσκευες σε ολα τα τερεν με δύναμη απο ρελαντί
    Οχι μου ελειψε κατι σε δύναμη, το θεωρω και παραπανω απο το ιδανικό
    Αλλα ειναι η οπτική του καθενός

    Να συμφωνήσω ομως οτι σπορ 1000ρια με πολλα άλογα (πανω απο 150) + ορθια θεση δε πανε μαζι. Εκτος και αν ο αναβατης εχει σιδερένιο σβέρκο

    Απο την αλλη και το μουλτιστραντα με τα 160hp με ψηλες αναρτήσεις το ιδιο θεμα θα ειχε με το 1000xr.
    Αρα το πρόβλημα δεν ειναι οι κυλίνδρισμοι.

    Το ζευγάρωμα σπορ μοτερ + τουριστικη θεση δεν ειναι ορθό, ή σπορ μοτερ με σπορ θεση ή βολταδικο μοτερ με τουριστική θεση

  8. #23
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.479
    Το θέμα είναι ότι πολύς κόσμος αγοράζει άλογα. Λίγοι είναι εκείνοι που αγοράζουν συνειδητά βάσει λειτουργίας κινητήρα, πλαισίου, γεωμετρίας και όχι των μέγιστων αριθμητικών τιμών.

    Το ίδιο θέμα υπήρξε και με την αρχική έλευση των καταλυτικών αυτοκινήτων, όπου και πάλι οι κατασκευαστές είχαν ξεκινήσει την άγρα των αλόγων, αντί της ροπής στην ωφέλιμη περιοχή λειτουργίας. Γέμισε ο τόπος δεκαεξαβάλβιδα που έβγαζαν τα άλογα σε σημείο που τα έβλεπες λίγα δευτερόλεπτα τη μέρα και όλο τον υπόλοιπο χρόνο ήσουν με ανεπαρκή ροπή.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    959
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι ότι πολύς κόσμος αγοράζει άλογα. Λίγοι είναι εκείνοι που αγοράζουν συνειδητά βάσει λειτουργίας κινητήρα, πλαισίου, γεωμετρία και όχι των μέγιστων αριθμητικών τιμών.

    Το ίδιο θέμα υπήρξε και με την αρχική έλευση των καταλυτικών αυτοκινήτων, όπου και πάλι οι κατασκευαστές είχαν ξεκινήσει την άγρα των αλόγων, αντί της ροπής στην ωφέλιμη περιοχή λειτουργίας. Γέμισε ο τόπος δεκαεξαβάλβιδα που έβγαζαν τα άλογα σε σημείο που τα έβλεπες λίγα δευτερόλεπτα τη μέρα και όλο τον υπόλοιπο χρόνο ήσουν με ανεπαρκή ροπή.
    Ειλικρινά, δεν το πιστεύω αυτό...
    Το αντίθετο ίσως..

    Αν εξαιρέσεις τους γληγορους που θέλουν να έχουν το δυνατότερο μηχανάκι εβερ, οι υπόλοιποι, περισσότερο ενδιαφέρονται για όλα τα υπόλοιπα πρώτα και μετά για τα άλογα.

    Εννοώ, οι περισσότεροι πιστεύω επιλέγουν βάσει της εξής σειράς προτεραιότητας:

    Τύπος μηχανής (γυμνό, touring, so κλπ),
    Κυβισμός,
    Αξιοπιστία,
    Εμφάνιση,
    Άλογα.

    Τωρα, κάποιος που έχει συνηθίσει την λειτουργία ενός μοτέρ 600cc δικύλινδρου πχ, δύσκολα θα του αρέσει για την ίδια χρήση ένα 600cc 4κυλινδρο.
    Για να εχει ροπή χαμηλά, αν θέλει 4κυλινδρο, θα πάει σε 1000cc.

    Αυτός όμως που έχει μάθει ένα δικύλινδρο 1000cc, όλοι οι 1000cc 4κυλινδροι, του φαίνονται "λάθος" για πολιτική και τουριστικη χρήση.

    (Νομίζω είναι φανερό ότι είμαι φαν των 2 κυλινδρων... ειδικά των V... ειδικότερα των L :P )

    Οντως ομως, ελάχιστοι είναι αυτοί που επιλέγουν βάση πλαισίου ή γεωμετρίας.

  10. #25
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Επεσες στην περιπτωση εχω cbf1000. Στην δική μου οπτική και αίσθηση το μηχανακι εχει ροπη και δύναμη να μεταφερει τρια ατομα με τις αποσκευες σε ολα τα τερεν με δύναμη απο ρελαντί
    Οχι μου ελειψε κατι σε δύναμη, το θεωρω και παραπανω απο το ιδανικό
    Αλλα ειναι η οπτική του καθενός

    Να συμφωνήσω ομως οτι σπορ 1000ρια με πολλα άλογα (πανω απο 150) + ορθια θεση δε πανε μαζι. Εκτος και αν ο αναβατης εχει σιδερένιο σβέρκο

    Απο την αλλη και το μουλτιστραντα με τα 160hp με ψηλες αναρτήσεις το ιδιο θεμα θα ειχε με το 1000xr.
    Αρα το πρόβλημα δεν ειναι οι κυλίνδρισμοι.

    Το ζευγάρωμα σπορ μοτερ + τουριστικη θεση δεν ειναι ορθό, ή σπορ μοτερ με σπορ θεση ή βολταδικο μοτερ με τουριστική θεση
    Ρε συ δε διαφωνω (σε ολα). Ειχα bmw k100 8ν που ηταν κτηνος απο ροπη αλλα εβγαζε 80 αλογα. Σε ανηφορα με πολυ μικρη κλιση πηγαινε με δυο ατομα και τελευταια σχεση χωρις να αγγιζεις γκαζι με 500ρπμ. Αυτο που ειπα εξαρχης ειναι πως τα ροπατα 1000ρια ειναι ψιλοψοφια απο ισχυ και τα δυνατα 1000ρια οπως το sxr ειναι ψοφια απο ροπη. Τωρα αν εσενα σου φτανουν τα αλογα στο cbf ειναι αλλο θεμα και σου φτανουν γιατι εχει ροπη . Αν ειχε 3κυλινδρο μοτερ με τα ιδια κυβικα και αλογα πιθανοτατα θα σου αρεσε ακομα πιο πολυ ομως.

    Με την ορθια θεση στο xr δεν ειχα θεμα. Δε μου αρεσε το οτι καβαλουσα ενα μηχανακι εκπληκτικα γρηγορο στις επιταχυνσεις οταν γεμιζες τις ταχυτητες που ομως ηταν επισης εκπληκτικα ψοφιο απο ροπη χαμηλα. Βασικα μοτερ sbk σε μηχανη σπορ-τουριγκ. Δεν ειναι και πολυ εξυπνο παντρεμα μοτερ-μηχανης. Το 1050 sport ομως ηταν παντου πιο λειτουργικο εκτος απο τελικες και επιταχυνσεις απο σταση.

    Μοτερ σαν του xr ταιριαζει μονο σε sbk. Ο,τι εχει να δωσει το εχει στο πανω μισο του στροφομετρου.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.554
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ρε συ δε διαφωνω (σε ολα). Ειχα bmw k100 8ν που ηταν κτηνος απο ροπη αλλα εβγαζε 80 αλογα. Σε ανηφορα με πολυ μικρη κλιση πηγαινε με δυο ατομα και τελευταια σχεση χωρις να αγγιζεις γκαζι με 500ρπμ. Αυτο που ειπα εξαρχης ειναι πως τα ροπατα 1000ρια ειναι ψιλοψοφια απο ισχυ και τα δυνατα 1000ρια οπως το sxr ειναι ψοφια απο ροπη. Τωρα αν εσενα σου φτανουν τα αλογα στο cbf ειναι αλλο θεμα και σου φτανουν γιατι εχει ροπη . Αν ειχε 3κυλινδρο μοτερ με τα ιδια κυβικα και αλογα πιθανοτατα θα σου αρεσε ακομα πιο πολυ ομως.

    Με την ορθια θεση στο xr δεν ειχα θεμα. Δε μου αρεσε το οτι καβαλουσα ενα μηχανακι εκπληκτικα γρηγορο στις επιταχυνσεις οταν γεμιζες τις ταχυτητες που ομως ηταν επισης εκπληκτικα ψοφιο απο ροπη χαμηλα. Βασικα μοτερ sbk σε μηχανη σπορ-τουριγκ. Δεν ειναι και πολυ εξυπνο παντρεμα μοτερ-μηχανης. Το 1050 sport ομως ηταν παντου πιο λειτουργικο εκτος απο τελικες και επιταχυνσεις απο σταση.

    Μοτερ σαν του xr ταιριαζει μονο σε sbk. Ο,τι εχει να δωσει το εχει στο πανω μισο του στροφομετρου.
    για ποιό χρ μιλάς?γιατί μιας και ήμουν υποψήφιος αγοραστής του,το παλιό όντως ήταν έτσι αλλά το νέο είναι αισθητά βελτιωμένο και με πολύ πιό εύχρηστο μοτέρ.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  12. #27
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Ρε συ δε διαφωνω (σε ολα). Ειχα bmw k100 8ν που ηταν κτηνος απο ροπη αλλα εβγαζε 80 αλογα. Σε ανηφορα με πολυ μικρη κλιση πηγαινε με δυο ατομα και τελευταια σχεση χωρις να αγγιζεις γκαζι με 500ρπμ. Αυτο που ειπα εξαρχης ειναι πως τα ροπατα 1000ρια ειναι ψιλοψοφια απο ισχυ και τα δυνατα 1000ρια οπως το sxr ειναι ψοφια απο ροπη. Τωρα αν εσενα σου φτανουν τα αλογα στο cbf ειναι αλλο θεμα και σου φτανουν γιατι εχει ροπη . Αν ειχε 3κυλινδρο μοτερ με τα ιδια κυβικα και αλογα πιθανοτατα θα σου αρεσε ακομα πιο πολυ ομως
    .

    Αποψεις ανταλλάσσουμε, η δικη μου οπτικη ειναι αν υποθέσουμε εχεις 3μοτερ 4κ 3κ 2κ με την ιδια ισχυ και βαρος, την διαφορα στην απιδοση την κανει το στήσιμο και το βαρος και οχι οι κυλινδροι, οκ εχουν τα χαρακτηριστικά τους γνωρίσματα οι διαταξεις καπου χανεις καπου κερδίζεις..

    Με την ορθια θεση στο xr δεν ειχα θεμα. Δε μου αρεσε το οτι καβαλουσα ενα μηχανακι εκπληκτικα γρηγορο στις επιταχυνσεις οταν γεμιζες τις ταχυτητες που ομως ηταν επισης εκπληκτικα ψοφιο απο ροπη χαμηλα. Βασικα μοτερ sbk σε μηχανη σπορ-τουριγκ. Δεν ειναι και πολυ εξυπνο παντρεμα μοτερ-μηχανης. Το 1050 sport ομως ηταν παντου πιο λειτουργικο εκτος απο τελικες και επιταχυνσεις απο σταση.

    Μοτερ σαν του xr ταιριαζει μονο σε sbk. Ο,τι εχει να δωσει το εχει στο πανω μισο του στροφομετρου.
    Με μικροτερο λαγκαρισμα (λογω κοντυτερου συγκριτικά ευρους στροφων)το ιδιο πραγμα συμβαίνει και στο V2 μουλτιστραντα 1200 απο την μεση των στροφων και πανω

  13. #28
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    για ποιό χρ μιλάς?γιατί μιας και ήμουν υποψήφιος αγοραστής του,το παλιό όντως ήταν έτσι αλλά το νέο είναι αισθητά βελτιωμένο και με πολύ πιό εύχρηστο μοτέρ.
    Το παλιο εχω οδηγησει αλλα απ ο,τι φαινεται και το νεο δεν ειναι τραγικα διαφορετικο
    https://youtu.be/ucCIjfq3Zcs
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #29
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    .
    Αποψεις ανταλλάσσουμε, η δικη μου οπτικη ειναι αν υποθέσουμε εχεις 3μοτερ 4κ 3κ 2κ με την ιδια ισχυ και βαρος, την διαφορα στην απιδοση την κανει το στήσιμο και το βαρος και οχι οι κυλινδροι, οκ εχουν τα χαρακτηριστικά τους γνωρίσματα οι διαταξεις καπου χανεις καπου κερδίζεις..
    Να το πω λιγο διαφορετικα, πες μου κυβισμο, αριθμο κυλινδρων και ισχυ (η στροφαρισμα) και θα σου πω σε τι μηχανακι ταιριαζει καλλιτερα αυτο το μοτερ (και για τι ειδους διαδρομες) και σε τι μηχανακι δε ταιριαζει.

    Προφανως εκφραζω προσωπικη αποψη και μονο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Η πρώτη σειρά 1000XR εκανε πολύ καλές πωλήσεις και έφερε πελάτες στη εταιρεία μόνο για αυτό το μοντέλο.
    Αυτό τους θορύβησε και στη δεύτερη γενιά το "έκαψαν" κάνοντας το κολοβό (αφαιρεσαν και το μοχλικο..),για να μη κόβει πωλήσεις από τη μπουρουχα.
    Για πολύ κόσμο ένα υπερυψωμένο υψηλής ποιότητας και απόδοσης τετρακυλινδρο με δεκαεφταρηδες και σέλα για συνεπιβάτη είναι Η λύση.

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki GSX-R 1000 K8
    από idi στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2007, 19:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF