Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: ΚΤΕΟ ΜΟΤΟ και ελαστικά

  1. #1

    ΚΤΕΟ ΜΟΤΟ και ελαστικά

    καλησπέρα σε όλους.
    Χτες πέρασα το ΧΤ600 μου από κτεο, όλα καλά και πήρα και "συγχαρητήρια" για την κατάσταση που το διατηρώ για τα 21 του χρόνια. Το μόνο που με παραξένεψε ήταν η παρατήρηση για τα ελαστικά που πρέπει να τα αλλάξω και να το ξαναπάω να το δεί. Τα ελαστικά τα έβαλα Απρίλιο του 2018, ημερομηνίες επάνω στα ελαστικά είναι 52-17 για το εμπρός και 48-17 για το πίσω. Μου λέει ότι έχουν περάσει 5 χρόνια από το αναγραφόμενο έτος και ότι πρέπει να τα αλλάξω. Κοιτάω τις ημερομηνίες στα ελαστικά και τον ρωτάω :Ξέρετε ποια είναι η 52η εβδομάδα του 2017? ή η 48η εβδομάδα του 17? Οχι μου απαντάει. του λέω ότι και οι δύο αναφέρονται στον μήνα Δεκέμβριο του έτους 2017(κατασκευαστικά). Μέχρι να γίνουν εξαγωγή από την κατασκευάστρια εταιρία, εισαγωγή στην Ελλάδα από το εισαγωγέα και διανομή στα καταστήματα χρειάζεται λίγος χρόνος και στην περίπτωσή μου ήταν 3μιση μήνες, άρα από Απρίλιο του 18 μέχρι Μάρτιο του 21 είναι 3 χρόνια. Επίσης η μοτό έκανε μόνο 2.800 κλμ(βάση κτεο 17 έως κτέο 21 και φυλάσετε σε κλειστό γκαράζ. Και τα ελαστικά μπορούν να αλλαχτούν (βάση πληροφόρισης από το βουλκανιζατέρ που μου τα τοποθέτησε) 3-4 χρόνια και λιγότερο αν έχουν πολύ φθορά.Φθορά δεν βλέπετε, είμαι στην 3ετία και μου λέτε να το ξαναπεράσω? δηλ τα 29€ που θα ξαναπληρώσω θα τα βάλετε στην τσέπη σας? ή θέλετε να με ταλαιπωρήσετε?.........τσατίστηκα και έφυγα......Μέχρι το κτεο του 23 δεν το ξαναπερνάω ούτε θα αλλάξω ελαστικά. Ευτυχώς μου άφησε το ταμπελάκι του κτεο στην πινακίδα. Το μοιράζομαι με όλους σας για να φύγει "ο πόνος" από πάνω μου. Τα συμπεράσματα δικά σας
    ride hard.....die free, κι αν είμαι Rock μη με φοβάσαι , έγινα κιόλας 57 ετων

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.515
    προφανως το εγραψε ως παρατηρηση και δε ζητησε επανελεγχο

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    προφανως το εγραψε ως παρατηρηση και δε ζητησε επανελεγχο
    Ναι αλλα ακομα και ετσι αν ειναι, ειναι ΦΑΟΥΛ.
    Ειναι σαν να κανει φασαρια το 5ο θρανιο στο βαθος και ο μαθηματικος να κανει παρατηρηση στο 3ο θρανιο με ενδεχομενη αποβολη την επομενη φορα & ωριαια απουσια !!
    WTF BRO!
    Ε, δεν ειναι να τρελαινεσαι και να μην δεχεσαι καν την παρατηρηση!?
    pew pew pew pew pew pew !!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    851
    αδερφέ με επιφύλαξη γιατί δεν θυμάμαι καλά θα σου πω τις εμπειρίες μου,το πρώτο ήταν πριν χρόνια με το αμάξι της γυναίκας μου.

    με έκοψε για λάστιχα (όντως έχριζαν αλλαγής) πήγα έβαλα λάστιχα και το ξαναπέρασα εντός διορίας...την δεύτερη φορά φυσικά δεν μου ζητήθηκε ολόκληρο ποσό λες και το περνάω δλδ από την αρχή κτεο...νομίζω πλήρωσα ενα πενταευρο κατι τέτοιο...

    το ίδιο και με το κατσίκι που εχω για βουνό...το πήγα εντελώς γυμνό για κτεο (μλκια μου το ξέρω), το πέρασα πλήρωσα, αλλά μου έβαλαν παρατηρήσεις να επιστρέψω εντός του μήνα με φλας, πινακίδα με βάση και καθρέφτη...πήγα του έβαλα οτι βρήκα στο γκαράζ και μετά απο λιγες μερες το ξαναπέρασα με επιτυχία πάλι με κόστος κάποιο κλαϊν ποσό.

    αν και στην περίπτωση σου δεν εχει βάλει επανέλεγχο αλλά απλή παρατήρηση, οπότε μην ασχολείσαι, εκτός κι αν σκέφτεσαι να το πουλησεις και ανησυχείς μήπως σου τα ζαλίσει ο υποψήφιος αγοραστής.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    741
    ΚΤΕΟ είναι όπως το βενζινάδικο,προωθεί τις πωλήσεις του,άμεσες ή έμμεσες.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Αφού δεν υπήρχε λόγος να σε κόψει, όλα τα υπόλοιπα είναι μαλακιες του κάθε υπαλλήλου που έχουν εκεί, ο οποίος μπορει να είναι σχετικος, αλλά μπορεί να είναι κ άσχετος.

    Το αυτοκίνητο μου που πέρασα προ καιρού, αφού όλα μια χαρά, έπρεπε να πει κάτι με περισπουδαστο ύψος ο τεχνικός να δικαιολόγησει τον αρτιο τεχνικό έλεγχο που έκανε.

    Μια χαρά τ αυτοκίνητο μου λέει, απλά να βάλετε στο πρόγραμμα αλλαγή βάσεων κινητήρα.
    Έχουν πρόβλημα του λέω? Αν είναι κάτι που δεν έχω αντιληφθεί ρε παιδι μου κ το είδε αυτός δεν έχω θέμα, να το έχω υπόψη να το φτιάξω.
    Ακούγονται λίγο στην αλλαγή ταχυτήτων μου λέει.

    Αχα, εντάξει, θα το έχω υπόψη μου, σας ευχαριστώ.
    Το αμάξι είναι αυτόματο με κιβώτιο cvt...

  7. #7
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.944
    Το έχω γράψει πολλές φορές με αφορμη παρόμοια thread, σε ένα Citroen Xsara που είχα προ αμνημονεύτων ετών, ζήτησαν επανέλεγχο επειδή βρήκαν πως δεν λειτουργούσε η μονάδα ABS... μόνο που το αμάξι δεν είχε ABS...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    816
    Εγώ πάντως όσες φορές ζητήθηκε επανέλεγχος δεν με χρέωσαν τπτ παραπάνω.
    Πάτα το 0

  9. #9
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.656
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Το έχω γράψει πολλές φορές με αφορμη παρόμοια thread, σε ένα Citroen Xsara που είχα προ αμνημονεύτων ετών, ζήτησαν επανέλεγχο επειδή βρήκαν πως δεν λειτουργούσε η μονάδα ABS... μόνο που το αμάξι δεν είχε ABS...
    Γι αυτο δεν λειτουργουσε...
    Δεν φτανει που σε ειδοποιησανε κιολας.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #10
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Δε νομίζω ότι στα ΚΤΕΟ κοιτάνε ηλικία ελαστικών.
    Μόνο την κατάσταση τους.
    Κάτι άλλο πρέπει να παίζει. Μήπως είναι απλή παρατήρηση όπως σου είπαν και παραπάνω;

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2014, 21:10
  2. μοτο και πιεσόμετρο
    από TOMASKTM στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2007, 12:47
  3. Μοτό και κουλτούρα!!!
    από latris mixanis στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2006, 12:14
  4. ΛΕΣΧΕΣ ΜΟΤΟ + ΚΑΙ -
    από dresg στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2006, 13:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF