Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: honda cbf125 δεν εχω φωτα

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273

    honda cbf125 δεν εχω φωτα

    Καλησπέρα,

    Παω να αλλάξω σήμερα λάμπα στο cbf απο αλογονου σε led και πλέον δεν έχω φώτα μικρα μεγαλα θεσης και πισω. Τα φλας και το φως του φρένου όταν το πατάω δουλευουν κανονικα.
    Προηγουμένος άλλαξα την μανέτα σε ρυθμιζόμενη και έκανα μερικά δυνατά φρεναρίσματα να δω οτι είναι οκ οπότε ίσως να τραβήχτηκε κάποιο καλώδιο πριν αλλάξω την λάμπα ? ..
    Τα κοίταξα όλα τα καλώδια και φαίνονται κομπλέ , επίσης τσέκαρα και τις ασφάλειες και είναι οκ.
    Έχει κανείς ίδεα που μπορέι να βρίσκεται το πρόβλημα ;

    Υ.Γ
    Η μπαταρια ειναι οκ εριξα πανω απο 30 μιζιες όταν έβλεπα μηπως έχει φύγει κάποιο καλώδιο
    Δοκίμασα να βάλω λαμπα αλογονου αλλα δεν λειτουργουσε οπως και στο φως θεσης

  2. #2
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Δεδομένης της ευκολίας ελέγχου εγώ θα σου πρότεινα να ξανακοιτάξεις τις ασφάλειες μήπως σου ξέφυγε καμία. Επίσης, ψάξε και βρες το διάγραμμα των ηλεκτρικών για το μοντέλο σου ώστε να ξέρεις χονδρικά πού να κινείσαι.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Βλέπωντας το διάγραμμα καταλαβαίνω ότι δεν παίζουν ρόλο ..
    Σωστά ;

    https://photos.app.goo.gl/8Tu6LBTv5rzbQzoD8

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    818
    Βραχυκύκλωμα με καμένη ασφάλεια μυρίζει. Και γτ το λέω αυτό. Εφόσον το φρένο το πίσω ανάβει όταν το πατάς σημαίνει ότι το ρεύμα φτάνει μέχρι εκεί. Και εφόσον είναι η ίδια λάμπα και για φως και για φρένο η καλωδίωση της πίσω λάμπας είναι εντάξει (κατά πάσα πιθανότητα τουλάχιστον). Άρα το πρόβλημα δεν είναι στην καλωδίωση της πίσω λάμπας. Οπότε θεωρώ ότι αν όταν ανάβεις τα φώτα η εντολή πάει μαζί μάλλον δεν είναι κτ στα καλώδια. Αν αποκλίσεις την ασφάλεια κοίτα τον διακόπτη.
    (Είμαι από κιν και δεν μπορώ να δω καλά το διάγραμμα)
    Πάτα το 0

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Βραχυκύκλωμα με καμένη ασφάλεια μυρίζει. Και γτ το λέω αυτό. Εφόσον το φρένο το πίσω ανάβει όταν το πατάς σημαίνει ότι το ρεύμα φτάνει μέχρι εκεί. Και εφόσον είναι η ίδια λάμπα και για φως και για φρένο η καλωδίωση της πίσω λάμπας είναι εντάξει (κατά πάσα πιθανότητα τουλάχιστον). Άρα το πρόβλημα δεν είναι στην καλωδίωση της πίσω λάμπας. Οπότε θεωρώ ότι αν όταν ανάβεις τα φώτα η εντολή πάει μαζί μάλλον δεν είναι κτ στα καλώδια. Αν αποκλίσεις την ασφάλεια κοίτα τον διακόπτη.
    (Είμαι από κιν και δεν μπορώ να δω καλά το διάγραμμα)
    Άλλο κύκλωμα είναι το φως του STOP και άλλο το κύκλωμα θέσεως, σε κάποια μοντέλα έχουν και άλλη ασφάλεια, οπότε το τι κάνει το ένα δεν βγάζει συμπέρασμα για το άλλο.

    Ο φίλος έχει μάλλον καμμένη ασφάλεια που δεν φαίνεται ότι είναι καμμένη. Δοκίμασε να τις αλλάξεις.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Τελικα παιδια πηνεία ειναι . Εβαλα πολυμετρο και ηταν στα 5-8V , κανονικα στις 5000 στροφες πρεπει να δινει 15.5V .. κλαμα
    Επίσης η μπαταρια δεν φορτίζει .

    Φρενο πισω ,φλας και κορνα παιρνουν κατευθειαν απο την μπαταρια για αυτο και λειτουργουν.
    Τελευταία τροποποίηση από sapphire; 09/04/2021 στις 12:52.

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Honda είναι, τι άλλο θα ήταν; Μονίμως εκεί πονάνε, μαζί με τον ανορθωτή.... Και πονάνε πολύ την τσέπη.
    Πες μας κόστος....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2016
    Μηνύματα
    273
    Παραγγελία απο honda 140 euro πηνεία . Tον ανορθωτή δεν τον τσέκαρα .. ελπίζω να μην χρειάζεται και καινούργιο ανορθωτή

Παρόμοια θέματα

  1. Δεν έχω καθρέπτη=Προτεραιότητα
    από argpap στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2006, 13:01
  2. δεν εχω φωτα!
    από gixxerpap στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 09:42
  3. δεν έχω τίτλο.!
    από maintenance στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2005, 07:02
  4. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 15:54
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 13:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF