Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Άγραφα-Παπαδημήτρης(1931m)-Ταυρωπός 3-4-2021

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024

    Άγραφα-Παπαδημήτρης(1931m)-Ταυρωπός 3-4-2021

    Άγραφα.Ένας τόπος αυθεντικός που τον νιώθω σαν 2η πατρίδα μου.Λίγο πριν πάω σε αυτά τα μέρη και ενώ βρίσκομαι εκεί η καρδιά μου χτυπάει πιο γρήγορα.Τα Άγραφα ήταν ένας απο τους λόγους που πήρα το NC το 2015.Την άσφαλτο την είχα χορτάσει,αυτό που μου έλειπε ήταν να μπορώ να περάσω και έναν βατό χωματόδρομο όταν απαιτηθεί χωρίς να διαλύω τις καρίνες και να βράζω τα τετρακύλινδρα θηρία.Το συγκεκριμένο όχημα με πήγε εκεί και στην πορεία έκανα και χωματόδρομους που δε θα πίστευα ποτέ οτι μπορούν να γίνουν και φυσικά απο τότε βρέθηκα 10άδες φορές σε αυτά τα μέρη χτενίζοντας κυριολεκτικά την περιοχή.Και φυσικά νιώθω τυχερός για όλες τις εμπειρίες που μου χάρισε κάθε εξόρμηση στα Άγραφα.

    Αυτή τη φορά βρέθηκα στην Ανατολική πλευρά τους σε ένα λίγο πιο απομονωμένο βουνό απο τον κυρίως όγκο των Αγράφων,τον Παπαδημήτρη.Το υψόμετρο του και το οτι ο μόνος τρόπος προσέγγισης αυτήν την εποχή ήταν απο τη βόρεια πλευρά μου έδειχναν με τρόπο οτι δε θα έχω μια εύκολη μέρα.

    Και ερωτώ.Αν γνωρίζαμε εξ'αρχής οτι αυτό που κάνουμε θα πετύχει εύκολα και θα είμαστε στάνταρ ασφαλείς,θα μας άρεσε?Θα μας άρεσε να μην υπάρχουν εμπόδια και να γνωρίζουμε απο την αρχή τι θα γίνει στην ταινία που βλέπουμε μέσα απο τον φακό των ματιών?Ρητορικά τα ερωτήματα προφανώς.Οι δυσκολίες,τα εμπόδια και ο κίνδυνος είναι το αλατοπίπερο στη ζωή.Αν δεν έβρεχε ποτέ τα πάντα θα ήταν μια ατελείωτη έρημος λένε...


    Χάρτης με τον ορεινό όγκο του Παπαδημήτρη και την ψηλότερη κορυφή.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	map.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	104,6 KB 
ID:	426976



    Στο Καροπλέσι βρέθηκα μέσω Καλλίθηρου απο τη γνωστή καταπληκτική διαδρομή που προσεγγίζει τη λίμνη Πλαστήρα απο νότια.







    Πριν καν ξεκινήσει η εξόρμηση ένα σύννεφο στον ουρανό είχε ένα παράξενο σχήμα που σε συνδυασμό με τις χιονισμένες κορυφές των Αγράφων έδιναν διαστάσεις παραμυθιού.Ευτυχώς που αποτυπώνω τις εικόνες με την κάμερα γιατί δε θα μπορούσα να εξηγήσω σε κάποιον αυτό που έβλεπα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Προς Καροπλέσι 0.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	70,3 KB 
ID:	426977


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Προς Καροπλέσι.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	58,2 KB 
ID:	426978




    Μπροστά ο Παπαδημήτρης.Χιονισμένος οπότε επιβεβαιώνεται η ανησυχία μου.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Προς Καροπλέσι.2.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	79,7 KB 
ID:	426979
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Στο Καροπλέσι έπιασα κουβέντα με έναν ντόπιο και είδα την ανησυχία στα μάτια του όταν του είπα οτι θα ανέβω στην κορυφή.Δεν επηρεάστηκα και συνέχισα,άλλωστε και εγώ ντόπιος θεωρούμαι στα βουνά πλέον .Ο δρόμος ήταν πολύ χάλια,σπαστήρι,λάσπες και χιόνια απο πολύ νωρίς.Εδώ είναι Άγραφα billy84,πουθενά δεν είναι γραμμένα!






    Μια πρώτη μαλακή αλλά βαθιά χιονούρα που πέτυχα την πέρασα αλλά όχι εύκολα γιατί στη μέση δεν έχω καθόλου τακούνι.Ότι έσκαβα ήταν απο τα πλαϊνά.Αναγκάστηκα και το πήρα και λίγο στα χέρια το μηχανάκι.Ξεφτίλα θα μου πείτε γιατί αυτά τα κάνουν κάτι Γιαμαχάκηδες φίλοι μου


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xioni papadimitris.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	426980


    Κάπου εδώ όμως τα πράγματα δυσκόλεψαν και σε μεγάλη κλίση δε θα πέρναγα ποτέ αυτή τη χιονούρα. Σταμάτησα πολύ νωρίτερα απο όσο ήθελα.Προσπάθησα να κάνω υπολογισμούς για να δω αν με βγάζει η ώρα.
    -Ξερω γώ τι υπολογισμό να κάνω σε βουνό που δεν ξέρω πόσο χιόνι έχει και σε τι κατάσταση βρίσκεται το τεραιν του?
    σκεφτόμουν...
    Αποφάσισα να συνεχίσω και αν αργήσω,άργησα.Καλά πολύ δύσκολα θα τα παράταγα εδώ αλλά λέμε...

    Σταμάτησα στα 1200m και είχα 730m υψομετρικής διαφοράς να καλύψω σε μάλλον δύσκολο τεραιν.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	106,5 KB 
ID:	426981



    Συνεχίζοντας τον χωματόδρομο με τα πόδια βλέποντας τις συνήθεις εικόνες



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	104,4 KB 
ID:	426982



    Κάποια στιγμή συνάντησα μια αυτοσχέδια καλύβα



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	105,4 KB 
ID:	426983



    Τα λόγια είναι περιττά!



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	426984


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	135 
Μέγεθος:	103,4 KB 
ID:	426985



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	88,4 KB 
ID:	426986



    Στο βάθος διακρίνεται η λίμνη Πλαστήρα



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	135 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	426987



    Συνεχίζοντας σε αλπικό τοπίο πια.Εκπληκτικές εικόνες!



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	135 
Μέγεθος:	106,4 KB 
ID:	426988
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Μικρή χιονοστιβάδα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	105,2 KB 
ID:	426989


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	426990



    Σε αυτό το σημείο πέτυχα αυτή τη σαύρα η οποία δεν κουνιόταν.Ελπίζω να βρίσκεται σε χειμερία νάρκη αλλά μάλλον είναι δύσκολο σε αυτό το σημείο τόσο εκτεθειμένη.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	111,7 KB 
ID:	426991



    Άλλος πλανήτης εδώ



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	87,7 KB 
ID:	426992



    Ο δρόμος συνεχίζει αλλά φυσικά είναι απροσπέλαστος αυτή τη στιγμή.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	107,1 KB 
ID:	426993



    Απο εδώ συνεχίζω σε ζόρικη πλαγιά με υψηλή κλίση,σαθρό τεραιν,χιόνι σε μερικά σημεία.Φυσικά επέλεξα τη συγκεκριμένη πλαγιά γιατί είναι προς τα νότια και τη βλέπει αρκετά ο ήλιος με αποτέλεσμα να έχει πολύ λιγότερο χιόνι.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	105,5 KB 
ID:	426994



    Ανεβαίνοντας.Διακρίνεται ξανά η λίμνη



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	426995



    Αν ήταν καλοκαίρι θα πήγαινα απο το ρέμα στη νοητή ευθεία για να αποφύγω τη μεγάλη κλίση.Φαίνεται σαφώς πιο βατό αλλά με τόσο χιόνι που έχει αυτήν την εποχή δεν είναι σοφή ιδέα.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	105,8 KB 
ID:	426996



    Αδυσώπητη κλίση.Πέτρες ξεκόλλαγαν και υπήρχαν 3 σημεία που ήθελε σκαρφάλωμα απο βράχια.Τα χορταριασμένα σημεία δεν παρείχαν καλή στήριξη γιατί γλίστραγαν.Οι βράχοι ήταν οκ αλλά απότομοι και δε γινόταν να παρακαμφθούν καθώς ολόκληρη η πλαγιά ήταν στο ίδιο στυλ.Σίγουρα το καλοκαίρι θα ήταν πιο εύκολη αυτή η ανάβαση γιατί δε γλίστράνε τα χορταριασμένα κομμάτια.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	426997



    Η βραχώδης ομορφιά του βουνού σε μια εικόνα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	108,0 KB 
ID:	426998
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Και η ομορφιά του χειμερινού βουνού μόλις κοιτούσα αριστερά


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	19.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	108,9 KB 
ID:	426999



    Μου έβγαλες την πίστη ρε Παπαδημήτρη.Εχω φάει μια ώρα χωρίς στάση στην πλαγιά και δεν πλησιάζω τη ράχη.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	427000



    Τελικά βγήκα στη ράχη και παρατήρησα οτι ο καιρός είναι τόσο διαφορετικός απο αυτήν την πλευρά που θαρρεί κανείς οτι έπεσα για ύπνο κάπου και ξύπνησα μια άλλη μέρα.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	21.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	97,4 KB 
ID:	427001



    Μπροστά μου μια αυτοσχέδια πέτρινη καλύβα



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	427002



    Απο την πλευρά του Καροπλεσίου άλλος Θεός



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	23.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	92,0 KB 
ID:	427003



    Επικρατεί δυνατός και πολύ κρύος αέρας.Η κορυφή μπροστά μου.Ίσα που θα σταθώ 2 λεπτά για φωτό γιατί δε στέκεται τίποτα εκεί πάνω για περισσότερη ώρα.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	24.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	86,0 KB 
ID:	427004



    Κορυφή 1931m λίμνη Πλαστήρα στο βάθος.Τα πάντα είναι μαγικά εκτός απο τον καιρό που μου υπενθυμίζει οτι στην πραγματικότητα το περιβάλλον είναι αφιλόξενο.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	25.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	90,4 KB 
ID:	427005








    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	26.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	427006



    Μερικά γλυπτά του βουνού κατεβαίνοντας...



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	27.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	96,5 KB 
ID:	427007



    Επιστροφή στον χωματόδρομο απο εξίσου επίπονη κατάβαση.Αριστερά το Φλυτζάνι,δίπλα οι 5 πύργοι(προφανές το όνομα) και η λίμνη Πλαστήρα



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28.jpg 
Προβολές:	125 
Μέγεθος:	88,6 KB 
ID:	427008
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Κατεβαίνοντας λίγο πριν το Καροπλέσι είδα μια ταμπέλα που έλεγε προς Μηλέα-Φλίσιο.Δεν είχα ιδέα τι ήταν αυτά.Οι ορειβατικοί χάρτες δεν παρείχαν καμία πληροφορία παρολαυτά ήθελα να κάνω αυτή τη χωμάτινη διαδρομή που ήταν αδιέξοδη.Δύσκολη ήταν με λάσπόλακκους και σαθρό τεραίν αλλά άξιζε τον κόπο γιατί είχε μερικά ωραία σημεία.






    Στην αρχή υπήρξε ένας συνηθισμένος ψευτοτσαμπουκάς με ένα τσοπανόσκυλο



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Σκυλί.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	427009



    Λάσπες φουλ αλλά όχι σε ανηφοροκατηφόρες.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Φλίσιο.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	105,1 KB 
ID:	427010



    Χαμηλά ο Ταυρωπός και απέναντι η Νεράιδα



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	φλισιο 2.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	103,8 KB 
ID:	427011



    Σε ένα σημείο με πλατάνια ένας ωραίος καταρράκτης



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	29.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	107,8 KB 
ID:	427012
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Επιστρέφοντας απο Καροπλέσι σταμάτησα σε μια πηγή.Απο κάτω πέρναγε ο Ταυρωπός και είδα έναν χωματόδρομο που πήγαινε κοντά.Δεν το σκέφτηκα και πολύ και σαφώς δεν το μετάνιωσα.Απολαύστε εικόνες!



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	30.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	110,8 KB 
ID:	427013



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	107,9 KB 
ID:	427014




    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Επιστρέφοντας είπα να χαράξω μια καινούργια διαδρομή απο την κλασσική του Δομοκού.Μπήκα απο Καλλιφώνι,Κέδρο και μιας και είχα λίγο χρόνο έκανα ένα πέρασμα απο τη Λίμνη Σμοκόβου







    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	32.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	100,2 KB 
ID:	427015



    Εδώ το Φράγμα



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	33.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	427016



    Αν και δε βρίσκεται σε μεγάλο υψόμετρο πάντα γοητεύει αυτό το τοπίο



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	34.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	94,8 KB 
ID:	427017
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Απο τη λίμνη Σμοκόβου έκανα μια διαδρομή που δεν είχε τυχει να κάνω και τελικά ανακάλυψα και ένα κρυμμένο διαμάντι στριφτερής διαδρομής.Αρχικά βγήκα στη Μακρυρράχη.Λίγο πριν ο δρόμος περνάει απο καταπράσινα λιβάδια που σαν εικόνα θυμίζει αλπικό τοπίο και όμως το υψόμετρο είναι χαμηλό






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	προς Μακρυρράχη.jpg 
Προβολές:	125 
Μέγεθος:	59,2 KB 
ID:	427018
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Απο τη Μακρυρράχη βγήκα στο δρόμο Λαμίας-Καρπενησίου στο Καστρί,μέσα απο ένα ωραίο σφιχτό στροφιλίκι με καλή άσφαλτο.Αυτή ήταν η διαδρομή-αποκάλυψη της επιστροφής!












    Έτσι και αυτή η εξόρμηση έλαβε τέλος.Τα Άγραφα θα είναι εκεί και θα με περιμένουν καθώς έχω διάφορα βουνά να ανέβω αλλά και διαδρομές να κάνω.Δε χρειάζεται άλλωστε να έχεις ουσιαστικό λόγο για να βρεθείς εκεί,απλά βρίσκεσαι.Είναι ''άγραφοι'' οι λόγοι που θα σε ωθήσουν σε αυτόν τον ατόφιο προορισμό και μόνο όπως τον έχει βιώσει μπορεί να το αντιληφθεί.


    Πάντα όρθιοι!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Φοβερα τοπια! Και πολυ ζορικη αναβαση... Φανταζομαι σε τι φυσικη κατασταση πρεπει να εισαι για να το βγαλεις αυτο εις περας.

    Ολα καλα ρε συ Βασιλη, αλλα μια απορια εχω. Αυτον τον ερμο το λασπωτηρα γιατι τον εχεις βγαλει; Εκτος κι αν συλλεγεις χωμα απο καθε μερος που πας, ξυνοντας το τζακετ οταν γυρνας σπιτι.

  11. #11
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Μαγικές οι εικόνες στο βουνο.. Αυτή τη φορά όμως, διαβάζοντας το ποστ, ευχαριστήθηκα διπλά μιας και πέρασες πολύ κοντά από το χωριό μου. Είδα στα βίντεο τοπία γνώριμα και διαδρομές που μου έχουν λείψει και ελπίζω να επισκεφθώ σύντομα πάλι..

    Αν σε ξαναβγάλει ο δρόμος, δοκίμασε και την διαδρομή Γιαννιτσού-Πλατύστομο για να βγεις Μακρακώμη στο δρόμο Λαμίας-Καρπενησίου. Είναι εξίσου όμορφη.

    Λίμνη Σμοκόβου και φράγμα αποτελούν αγαπημένη βόλτα εκεί κοντά. Υπάρχει και διαμορφωμένος χώρος με κιόσκι αλλά και μ ένα μικρό θεατράκι. Βάζω και μια φωτό από την τελευταία φορά που πήγα..

    Πάντα όρθιος!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_dsc02573.jpg 
Προβολές:	113 
Μέγεθος:	93,0 KB 
ID:	427022

  12. #12
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Μπράβο ρε φίλε!

  13. #13
    μπράβο φιλαράκο!

  14. #14
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Όταν ανοίξει ο καιρός,μονοπάτι Επινιανά-Ασπρόρεμα.
    (Μετά κλείνεις,λες δεν περιγράφω άλλο,και πας και γράφεσαι δημότης Δ.Αγράφων,ΔΔ Επινιανών.Όπως εγώ καλή ώρα )
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!

    @PTC παραδόξως δε γινομαι ιδιαίτερα χάλια.Οι λάσπες πάνε συνήθως μέχρι το πίσω σελάκι! .Όσο για τη φυσική κατάσταση,θα έλεγα ότι είμαι σε πολύ μέτρια φυσική κατάσταση τον τελευταίο χρόνο λόγω του ότι έχω ελαττώσει σημαντικά τις δραστηριότητες(δε βγαίνω και καθημερινές χειμώνα όπως έβγαινα παρα μόνο Κυριακές).Στην καλύτερη κατάσταση ήμουν στα τέλη του 2019 όπου ανέβηκα με φρενήρη ρυθμό στα τελευταία ψηλά βουνά της λίστας των 2000m τα οποία απαιτούσαν πολύωρες αναβάσεις.Κάπου εκεί το σώμα μου υπενθύμισε οτι είμαι απλός άνθρωπος και όχι αθλητής όπως ήμουν στα 18 με αποτέλεσμα πχ στην Κρήτη να βγάλω δύο πολύ δύσκολα βουνά κουτσαίνοντας.Το γόνατό μου με πέθανε αλλά δεν είχα ποτέ ξανά πρόβλημα,ήταν καθαρά θέμα κούρασης αφού διαχειρίστηκε πολλά ορεινά χιλιόμετρα σε σύντομο χρονικό διάστημα.Να είσαι καλά Πέτρο!

    @Giorgosb πολύ ωραία φωτό φίλε!Θα έχω υπόψιν και τη διαδρομή που δεν την έχω κάνει γιατί συνήθως απλά περνάω απο αυτά τα μέρη για να πάω κάπου πιο μακριά.Εύχομαι να ξαναπάς σύντομα στο χωριό!Εγώ σίγουρα θα αφιερώσω λίγο χρόνο κάποια στιγμή στη λίμνη Σμοκόβου γιατί έχω δει ενδιαφέρουσες χωμάτινες διαδρομές πέριξ αυτής!

    @Vstrommer71 Να ήξερες πόσα χρόνια λέω οτι θα το κάνω αυτό το μονοπάτι αλλά με έχουν φάει τα βουνά γαμώτο! Θυμίζει το φαράγγι της Λαγκαδιώτισσας στον Ταϋγετο!!!!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΣΤΑ ΑΓΡΑΦΑ...
    από Vstrommer71 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 01:40
  2. Απαντήσεις: 276
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 05:33
  3. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2006, 08:36
  4. Χειμωνιατικα Αγραφα
    από crs-k στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 145
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2006, 23:20
  5. Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2006, 13:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF