Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 37

Θέμα: Νέο κρανος

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    975
    στα review σας για κράνη ,αν μπορείτε και θέλετε , γράψτε και τα εξής :

    - μηχανή που οδηγείτε
    - αν έχετε κάποια έξτρα ζελατίνα
    - που αισθάνεστε πιο πολύ τον αέρα (κεφάλι-στήθος-καμπανέλια για τους λάτρεις του Τιτανικού)

    με αυτά τα δεδομένα ίσως κάποιος να κάνει καλύτερη εκτίμηση για το τι τον περιμένει με το αντίστοιχο κράνος , στη δικιά του μηχανή

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Επειδή ένα κράνος δεν προσφέρει μόνο ασφάλεια σε πρόσκρουση.
    Τι αλλο προσφέρει;

  3. #18
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Τι αλλο προσφέρει;
    Χαμηλό βάρος, άνεση, εφαρμογή, οπτικό πεδίο, αεροδυναμική, εξαερισμό, για να αναφέρω μερικά.
    Life begins at 45°.

  4. #19
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Οσοι δεν εχετε (μοτοσυκλετιστικη) εμπειρια για αρχη κοιταξτε κρανη με βαση την κατηγορια της μοτο σας. Πανω κατω θα βρειτε κατι αντιστοιχο.

    Αν ειναι να παρετε κρανος για SBK κ το φορατε στο Versys ξερω γω θα εχετε λογικα καποια θεματα που δεν θα φταιει το κρανος.
    Οπως κ το αναποδο ετσι...
    Δεν ειναι απλα παω να παρω το καλυτερο/ακριβοτερο κ μετα λεω τι μ@λακια κρανος πηρα.
    Οπως κ οι προτασεις πολλων δεν εχουν εφαρμογη σε ολους εδω μεσα.
    Ride(s) the wind of change...

  5. #20
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Οσοι δεν εχετε (μοτοσυκλετιστικη) εμπειρια για αρχη κοιταξτε κρανη με βαση την κατηγορια της μοτο σας. Πανω κατω θα βρειτε κατι αντιστοιχο.

    Αν ειναι να παρετε κρανος για SBK κ το φορατε στο Versys ξερω γω θα εχετε λογικα καποια θεματα που δεν θα φταιει το κρανος.
    Οπως κ το αναποδο ετσι...
    Δεν ειναι απλα παω να παρω το καλυτερο/ακριβοτερο κ μετα λεω τι μ@λακια κρανος πηρα.
    Οπως κ οι προτασεις πολλων δεν εχουν εφαρμογη σε ολους εδω μεσα.
    Για βοήθησε λίγο. Ένα full face κράνος για SBK εννοείς ότι με ποιόν τρόπο μπορεί να μη λειτουργήσει σε άλλου τύπου μηχανή;
    Μπορώ να υποθέσω ότι η αεροδυναμική του λειτουργεί καλύτερα με ελαφρύ σκύψιμο λόγω της θέσης οδήγησης ενός SBK.
    Έχω καταλάβει που το πας; Υπάρχουν άλλα πράγματα που δεν μπορώ να σκεφθώ;

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Οι αεραγωγοί ενός κράνους SBK είναι φτιαγμένοι για να βάζουν αέρα σε σκυφτή θέση.
    σε πιο όρθια θέση, δεν βάζουν καθόλου αέρα.

    Λόγω αεροδυναμικής, θα είναι πιο κουραστικό στο να κοιτάει κανείς δεξιά/αριστερά (και μπορεί και ίσια αν είναι πολύ όρθιος...)

    Το κράνος για SBK δεν έχει λόγο να είναι αθόρυβο, οπότε δεν είναι αθόρυβο...
    Ένας χρήστης που πάει να το χρησιμοποιήσει για τουρισμό, θα τον κουράσει πάρα πολύ αν δεν φοράει ωτοασπίδες και θα του κάνει κακή εντύπωση που ένα κράνος φτηνότερο ήταν πιό ήσυχο.

  7. #22
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Οπότε για γυμνό τι θα συστήνατε;

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    975
    Εγώ είμαι μεταξύ όποιου μου κάθεται καλύτερα απο ->

    - Shoei GT Air 2
    - HJC RPHA 70 Carbon
    - AGV K6
    - Bell Star DLX MIPS

  9. #24
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Οι αεραγωγοί ενός κράνους SBK είναι φτιαγμένοι για να βάζουν αέρα σε σκυφτή θέση.
    σε πιο όρθια θέση, δεν βάζουν καθόλου αέρα.

    Λόγω αεροδυναμικής, θα είναι πιο κουραστικό στο να κοιτάει κανείς δεξιά/αριστερά (και μπορεί και ίσια αν είναι πολύ όρθιος...)

    Το κράνος για SBK δεν έχει λόγο να είναι αθόρυβο, οπότε δεν είναι αθόρυβο...
    Ένας χρήστης που πάει να το χρησιμοποιήσει για τουρισμό, θα τον κουράσει πάρα πολύ αν δεν φοράει ωτοασπίδες και θα του κάνει κακή εντύπωση που ένα κράνος φτηνότερο ήταν πιό ήσυχο.
    Με καλυψε. Ειναι μεγαλη κουβεντα το κρανος κ επειδη ειναι υποκειμενικο το θεμα καλο ειναι να μην παρουμε κανενα στο λαιμο μας.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Οπότε για γυμνό τι θα συστήνατε;
    Υπαρχει γυμνο με 30 αλογα που τα 120χλμ τα θεωρει υπερταχυτητα κ υπαρχει γυμνο που 250αριζει.
    Ειναι μεγαλο το ευρος.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #25
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Οπότε για γυμνό τι θα συστήνατε;
    Ένα καλό sport-touring κράνος, τύπου NXR.
    Life begins at 45°.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.157
    Σε Honda Hornet με μικρό μασκάκι φοράω το RPHA11.
    Για τα δικά μου δεδομένα είναι πανάλαφρο, αθόριβο και έχει πολύ καλή αεροδυναμική. Ευτυχώς δεν έχω δοκιμάσει το επίπεδο ασφάλειας.
    Του έχω πιει το αίμα, καθημερινή χρήση εντός πόλη, βόλτες και ταξίδια, όλα αυτό.

    Για να ακριβολογώ, όλα αυτά με βάση την εμπειρία μου.
    Αμέσως προηγούμενη εμπειρία, WRF400 με Acerbis motocross κράνος
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Την αεροδυναμική στα πόσα χαω την κρίνεις;
    Νομιζω το RPHA11 ειναι SBK κράνος, χωρίς να παίρνω και όρκο.

    Το RPHA70 που έχω σε γυμνό μπαντιτ (πλέον αποκλειστικά σε βόλτες εκτός πόλης) στα 160+ το κεφάλι αρχίζει να τρώει σφαλιάρες από τον αέρα. Δεν ξέρω αν είναι αναμενόμενο καθώς πρότερη εμπειρία δεν έχω.

    Αθόρυβο επίσης δεν το λες, αλλά έχει πολύ καλό εξαερισμό.

    Θεωρώ ότι είναι πιο τουρινγκ φάση καθώς διαθέτει εσωτερικό visor για τον ήλιο.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Το RPHA11 που είχα ήταν πιο αθόρυβο από το προηγούμενο Arai RX7 μου, είχε αντίστοιχα καλό αερισμό και ήταν και αρκετά σταθερό. Όταν πήρα όμως touring κράνος (shoei GT air) παρατήρησα μεγάλη διαφορά στον θόρυβο ενώ ήταν επίσης σταθερό στα πολλά. Το μόνο μείον που βρήκα ήταν ο χειρότερος αερισμός λόγω της φυμε ζελατίνας μιας η κρυφή θέση της εμποδίζει επιπλέον εισόδους αερισμού στο μέτωπο. Είναι όμως πολύ χρήσιμη!

  14. #29
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Οι αεραγωγοί ενός κράνους SBK είναι φτιαγμένοι για να βάζουν αέρα σε σκυφτή θέση.
    σε πιο όρθια θέση, δεν βάζουν καθόλου αέρα.

    Λόγω αεροδυναμικής, θα είναι πιο κουραστικό στο να κοιτάει κανείς δεξιά/αριστερά (και μπορεί και ίσια αν είναι πολύ όρθιος...)

    Το κράνος για SBK δεν έχει λόγο να είναι αθόρυβο, οπότε δεν είναι αθόρυβο...
    Ένας χρήστης που πάει να το χρησιμοποιήσει για τουρισμό, θα τον κουράσει πάρα πολύ αν δεν φοράει ωτοασπίδες και θα του κάνει κακή εντύπωση που ένα κράνος φτηνότερο ήταν πιό ήσυχο.
    Εγώ πήρα ένα SHARK RACE-R PRO και δεν έχω μέχρι στιγμής κανένα παράπονο παρά μόνο αν κινούμε στη πόλη με τη ζελατίνα ανοιχτή και σε όρθια θέση σφυρίζει από τα 50 χλμ. Ευτυχώς η μηχανή με έχει σε σχετικά καλή γωνία και η φυσική μου στάση δεν είναι τόσο όρθια όπως θα ήταν π.χ. σε ένα On/Off.

    Από τους εξαερισμούς δεν ένιωσα να έχω κάποιο πρόβλημα, αλλά θα περιμένω το καλοκαίρι για να βγάλω ασφαλέστερα συμπεράσματα και αν τελικά δουλεύουν όπως θα έπρεπε ή όχι.
    Επίσης δεν έχω καθόλου στροβιλισμούς, ασχέτου ταχύτητας από τα 150 μέχρι και τα 210 που έχω δει. Αλλά δεν έχω καθόλου προστασία από τον αέρα λόγω του γυμνου χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας και θα πρέπει να συνηθίσω να σκύβω περισσότερο στις υψηλές γιατί νιώθω μια σταθερή πίεση στο κράνος (ακόμη περισσότερο στο στήθος). Μέχρι τα 130 είμαι ΟΚ, από εκεί και πάνω αρχίζει το ξύλο (ειδικά με αέρα).

    Ο λόγος που ρώτησα είναι γιατί δεν είχα σκεφθεί ότι η διαφορά στη θέση οδήγησης μπορεί να κάνει ένα κράνος SBK ενοχλητικό. Παρ' όλα αυτά μέχρι στιγμής δε μου έχει αφήσει αρνητική εντύπωση.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 05/02/2022 στις 21:46.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Όπως είπε και ο doc, είναι πολύ υποκειμενικό αυτό το θέμα.
    Άλλες ανοχές και αντοχές έχει ο ένας και άλλες ο άλλος.
    Ακόμα, άλλη εμπειρία έχει ο ένας και άλλη ο άλλος.
    Και με το "εμπειρια" δεν εννοώ στην οδήγηση, αλλά στα κράνη. Κάποιος μπορεί να έχει οδηγήσει 1 μοτοσυκλετα με 2 κράνη πχ και κάποιος άλλος 10 διαφορετικού τύπου μοτοσυκλέτες, με 50 διαφορετικά κράνη...

    Εγώ προσωπικά, όπως ειπε και ο blitz, θα πρότεινα το nxr, το quantic της arai ή κάποιο αντίστοιχο.

    Αυτά τα κράνη είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν καλά σε ημισκυφτη θέση οδήγησης που καλύπτει τα περισσότερα γυμνά. Είναι αρκετά άνετα για καθημερινή χρήση και για ταξίδι.
    Είναι η καλύτερη, all around κατηγορία, και μάλλον η καλύτερη επιλογή για γυμνό.

    Τα προηγούμενα κράνη μου ειναι:
    Shoei XR1000 (kle500 - f800st)
    Shoei XR1100 (kle500 - f800st - st4s)
    Arai Chaser (kle500 - f800st)

    Έχω οδηγήσει αρκετά με το κράνος της γυναίκας μου (RPHA10 δεν μου κάθεται πολύ καλά στο κεφάλι, αλλά πρέπει να πηγαίνω στη δουλειά ακόμα και όταν έχω πλυνει το κράνος μου...).
    Τώρα έχω ένα arai RX7-GP, το οποίο συντομα θα αντικαταστήσω με RX7-V ή με Quantic (δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιο από τα 2. Τείνω προς το rx7).

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ψάχνοντας για νέο κράνος,
    από Ασωτος στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2013, 07:54
  2. Νεος Vstroμας και νέο κράνος.
    από andreasp στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 23:22
  3. Νέο κράνος
    από wislem στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2009, 16:20
  4. Νέο Κράνος
    από GyPsy στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 08:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF