Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Νέο κρανος

  1. #1
    ΡΕ ΔΕ ΓΑΜΙΕΤΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ!
    Εγγραφή
    26/04/2006
    Μηνύματα
    123

    Νέο κρανος

    Καλησπέρα σε όλους.θα αρχίσω πάλι ένα θέμα που έχει απασχολήσει πολύ.ψαχνω νέο κρανος.οδηγω xt660r, μέσα στην πόλη και συντηρητικά γενικά.εχω δοκιμάσει το hjc f70το οποίο μου φαίνεται πολύ στενό στο κούτελο.,to hjc rpha70 το οποίο στο ίδιο medium μου φαίνεται μια χαρά και το agv k6 το οποίο μου κάθετες καλά,αλλά μου φαίνεται πολύ άνετο για καινούργιο κράνος..σκέφτομαι ακόμα το shark spartan 1.2.γενικα θέλω να πάω σε fiber κυρίως λόγω του ότι έχουν περισσότερη αντοχή στον χρόνο, νομίζω .το ιδανικό θα ήταν να μείνω στα 250€,αλλά απ' ότι βλέπετε δεν θα τα καταφέρω.ακουω γνωμες κατά προτίμηση από κατόχους και όχι βάση sharp.ευχαριστω εκ των προτέρων
    Ο κόσμος δεν κερδίζεται με προσευχές

  2. #2
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    655
    Φίλε mumra, δεν είναι οικονομικό το θέμα. Ήθελα επιτέλους να πάρω arai ή shoei. Πήγα και τα δοκίμασα . Τζιφος. Δεν μου κάθονται καλά. Έβαλα hjc, κάθεται τέλεια..

    Θα πάρεις λοιπόν αυτό που κάθεται καλά στο κεφάλι σου

  3. #3
    ΡΕ ΔΕ ΓΑΜΙΕΤΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ!
    Εγγραφή
    26/04/2006
    Μηνύματα
    123
    Ευχαριστώ.θα δω μήπως μαζέψω και πάρω το rpha70

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Συμφωνώ με τον Viking! Εγώ πήρα πριν λίγο καιρό το HJC rpha 70 και μου έκατσε πάρα πολύ καλά. Είχα δοκιμάσει το Shoei NXR, το AGV K6 και το Shark Spartan αλλά κανένα δεν μου έκατσε τόσο καλά, ούτε καν το θεωρητικά πιο ποιοτικό Shoei. Εφ' όσον πάρεις κράνος από κάποια νορμάλ μάρκα και όχι μάρκα "μ΄ έκαψες" που παίρνουν κάποιοι απλά για να είναι νόμιμοι, θα είναι ασφαλές. Οπότε τσέκαρε reviews στο ίντερνετ και πάρε ό,τι θα σε βολέψει καλύτερα στο κεφάλι! Το μόνο κακό με τα κράνη είναι ότι δεν μπορείς να τα δοκιμάσεις σε κανονικές συνθήκες, δηλαδή καβάλα στο μηχανάκι, οπότε εξ' ορισμού πάντα ρισκάρεις λίγο.

  5. #5
    ΡΕ ΔΕ ΓΑΜΙΕΤΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ!
    Εγγραφή
    26/04/2006
    Μηνύματα
    123
    Έτσι την είχα πατήσει με το hjc fg17.αν και το δοκίμασα κάνα πεντάλεπτο,όταν το φόρεσα στην μηχανή,στο δεκάλεπτο επάνω με ζαλίζει λόγω πίεσης στον αυχένα.... Και στο μέτωπο.τελικα το πούλησα.καπως παρόμοια ένιωσα με το f70.ισωςς οφείλεται στο ότι έχουν δύο κελύφη σαν κράνη και όχι 3 που έχουν τα άλλα με αποτέλεσμα να είναι τυχερό αν σου κάτσει καλά.

  6. #6
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    655
    Μήπως να μην πάρεις hjc το λοιπόν..

  7. #7
    ΡΕ ΔΕ ΓΑΜΙΕΤΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ!
    Εγγραφή
    26/04/2006
    Μηνύματα
    123
    Το hjc rpha70 μου έκατσε καλά.απλα είναι 90€ πιο πάνω στην τιμή από αυτά που διαθέτω.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Αυτό ισχύει για όλα τα κράνη πάντως, δεν μπορείς να ξέρεις από πριν. Εντάξει όμως, αν είχες πάνω κάτω το ίδιο θέμα με 2 διαφορετικά κράνη της HJC, ίσως είναι καλύτερα να την αποφύγεις για να μην τριτώσει το κακό Πάντως εγώ σήμερα που πήρα το μηχανάκι και το δοκίμασα λίγο, σε 1μιση ώρα το rpha70 δεν με κούρασε ιδιαίτερα. Για θόρυβο δεν μπορώ να μιλήσω γιατί δεν έπιασα ψηλές ταχύτητες. Αν δεν "ντρέπεσαι", κάτι που θα μπορούσες να κάνεις είναι να πας να δοκιμάσεις το κράνος που σε ενδιαφέρει και να ζητήσεις από το μαγαζάτορα αν μπορείς να το κρατήσεις φορεμένο για 10-15 λεπτά για να δεις πως θα είναι. Δε νομίζω να έχει κάποιος πρόβλημα αν είναι να πουλήσει.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Ξαναεπαναφερω το θεμα για να μην ανοιγω νεο θέμα. Είμαι στην αναζήτηση κρανους μέχρι 300€ και είμαι αναμεσα σε 2 κρανη το ενα είναι το ls2 ff327 challenger carbon το οποίο το εχω δοκιμάσει και κάθεται τέλεια στο κεφαλι μου και το βρισκω σε πολυ καλη τιμη από έξω και το άλλο είναι το shark spartan (non carbon) το οποίο δεν το εχω δοκιμάσει αλλά εμπιστεύομαι ποιο πολυ σαν εταιρεία την shark.Τοκρανος που θα πάρω θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιο αθορυβο και να έχει sun visor. Η μοτοσυκλέτα που έχω είναι vstrom 650 2021
    Edit: Παρήγγειλα το ls2 τελικά καθως το Spartan δεν καθόταν σωστά στο κεφάλι μου
    Τελευταία τροποποίηση από masterone; 05/07/2021 στις 17:52.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παιδιά καλημέρα και καλο μήνα, δεν ηθελα να ανοίγω νεο τοπικ οποτε θα παραθέσω εδω μια καλη περιπτωση για οποιον ειναι σε αναζητηση κρανους αυτη την εποχή.

    https://www.fc-moto.de/HJC-RPHA-11-M...source=browser

    το λες και ευκαιρία...

    στα ελληνικά μοτομαγαζα που έριξα μια ματιά κάτω απο 330-340 δεν πέφτει και τα συγκεκριμένα χρώματα τα ζητανε 380.

    επειδή το εχω εδω και τρια χρόνια, να ξέρετε αν έχετε ξαναβάλει hjc το κράνος ειναι τελειο στο νούμερο σας..εγώ που φοράω συνήθως medium μου κατσε τέλεια το medium.

    εξοδα αποστολής ειναι 8 ευρω και στην πόρτα σας.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Πολυ καλη τιμή! Τα HJC εχουν όλα την ιδια φορμα? Δλδ αν εχω HJC και μου καθεται καλα μπορω να παραγγείλω ανετα απο ιντερνετ?

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Πολυ καλη τιμή! Τα HJC εχουν όλα την ιδια φορμα? Δλδ αν εχω HJC και μου καθεται καλα μπορω να παραγγείλω ανετα απο ιντερνετ?
    Νομίζω πως έχει να κάνει με το μοντέλο, έχω την εντύπωση ότι στα καινούργια της κράνης της σειράς i μάλλον έχει αλλάξει το καλούπι, και εξηγούμαι.

    Στα παλιότερα RPHA11 και RHPA Jet που είχα ήμουν στο ίδιο νούμερο (ΧΧL), όταν πήγα να αγοράσω καινούργιο jet όμως πήγα στο XL για το μοντέλο i30 (και περιέργως στο FG Jet που σκόπευα να πάρω, αν και θεωρητικά ίδιο καλούπι με το RHPA Jet, το XXL μου δημιουργούσε έντονη πίεση στο μέτωπο). Νομίζω γενικά ότι τα HJC είχαν/έχουν περίεργα σφικτή φόρμα στο μέτωπο (προσωπικά σε ότι άλλο κράνος Arai και Shoei έχω είμαι στο XL, ενώ μετριέμαι 60εκ. περιφέρεια που σημαίνει και L που όμως ΔΕΝ μου κάνει) που δεν κάθεται σε όλους καλά.

    Καλύτερα νομίζω να πας να δοκιμάσεις το κράνος που σε ενδιαφέρει στην Colori, ενώ από κοντά συνήθως γίνονται και καλύτερες τιμές
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Θα μιλήσω για τα HJC RPHA70 και HJC RPHA11 μιας και είμαι κάτοχος και των δυο. Στο δικό μου κεφάλι ταιριάζει το ΧL μέγεθος και στα δυο κράνη, οπότε ίσως έχουν παρόμοιο καλούπι. Το 70 είναι το πιο touring κράνος (έχει και εσωτερικό σκούρο visor) και έχει περισσότερους αεραγωγούς συγκριτικά με το 11. Δεν κούρασε οδηγώντας πολλές ώρες σε μεγάλες ημερήσιες εκδρομές ενώ έχει καλό εξαερισμό, με το που επιταχύνεις λίγο νιώθεις να δροσίζει κατευθείαν με όλους τους αεραγωγούς ανοιχτούς. Όσον αφορά το θόρυβο, βάλτε έναν αστερίσκο σε αυτό που θα πω παρακάτω καθώς είναι το πρώτο μου κράνος και δεν έχω μέτρο σύγκρισης, μπορεί να υπάρχουν και χειρότερα. Με σταθερή ταχύτητα 120-130 χλμ/ωρα, ο θόρυβος μετά από κάποια ώρα γίνεται ενοχλητικός, με ένα ζευγάρι ωτοασπίδες όμως είσαι εντάξει.

    Το 11 το αγόρασα την περίοδο της Black Friday και δυστυχώς δεν έχει δοκιμαστεί επί της ουσίας ακόμα. Μου δίνει την εντύπωση ότι είναι λίγο πιο στενό, πράγμα που πιθανότατα οφείλεται στην απουσία του εσωτερικού visor συγκριτικά με το 70. Βέβαια μπορεί να είναι ιδέα μου γιατί δεν το έχω φορέσει πολύ μέχρι τώρα και δεν έχουν "κάτσει" ακόμα τα μαξιλάρια. Θα επανέλθω όταν θα το χρησιμοποιήσω περισσότερο, πάντως όσον αφορά το νούμερο είναι πολύ πιθανό να είσαι στο ίδιο για αυτά τα δυο κράνη.
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 05/02/2022 στις 00:31.

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Πρόσφατα χαζολογουσα στο https://sharp.dft.gov.uk/ και παρατήρησα ότι πολλές φορές κράνη με τιμή 200 ευρω να ειναι καλύτερα σε rating απο κράνη 400-500 ευρω. Και μιλαω για ιδια εταιρια

    Τι ειναι αυτο που διαφοροποιεί τόσο τις τιμές; Και για να το απλοποιήσω. Εστω δυο κράνη ίδιας εταιρίας με ίδιο rating ασφάλειας . Γιατι μπορει να έχουν υπερδιπλασια διαφορά στην τιμή?

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Επειδή ένα κράνος δεν προσφέρει μόνο ασφάλεια σε πρόσκρουση.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ψάχνοντας για νέο κράνος,
    από Ασωτος στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2013, 08:54
  2. Νεος Vstroμας και νέο κράνος.
    από andreasp στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2010, 00:22
  3. Νέο κράνος
    από wislem στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2009, 17:20
  4. Νέο Κράνος
    από GyPsy στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 09:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF