Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: αισθητηρασ νεκρασ για bandit 650s

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/11/2020
    Μηνύματα
    20

    αισθητηρασ νεκρασ για bandit 650s

    γεια σας. Μερικεσ φορεσ για να παρει μπροστα πρεπει να την κανω ενα κλικ μπροστα η πισω, λεσ κ πρεπει να βρω το σημειο . Το λαμπακι νεκρας δεν δουλευει,ανοιξα τον αισθητηρα κ τον καθαρησα χωρισ αποτελεσμα.δεν με προβλη/ζει γιατι δεν αναβει το πρασινο τησ νεκρασ αλλα γιατι μερικεσ φορεσ θελει να την κουνησεισ ελλαχιστα εμπροσ η πισω για να παρει.Εαν υπαρχει καποιο σχολιο, καλοδεχουμενο. ευχαριστω

  2. #2
    Σχετικά με αυτό που περιγράφεις, δεν ξέρω αν έχει σχέση με τον αισθητήρα τής νεκράς. Το θέμα του αισθητήρα είναι γνωστό, αλλά δεν θυμάμαι κάποιον με το θέμα που είπες. Πρόσφατα βρέθηκα στο service της Suzuki στην Καλλιρόης και συζήτησα για τον αισθητήρα. Κόστος αντικατάστασης γύρω στα 120€. Το καθάρισμα δεν είναι αποτελεσματικό, γιατί το πρόβλημα είναι μια αντίσταση που υπερθερμαίνεται. Μού είπαν ότι πέρα από το λαμπάκι της νεκράς, δεν παίζει κάποιον άλλο λειτουργικό ρόλο, οπότε και δεν προχώρησα σε αντικατάσταση...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Εγώ θα τον έπαιρνα στο χέρι και θα κοιτούσα στην ελεύθερη αγορα
    Είναι πολύ απλός υπάρχει παντού και η Suzuki δεν παράγει αισθητήρες αλλά προμηθευεται
    Αυτό με την αντίσταση ακούγεται λίγο παραξενο

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Γιατί να έχει σχέση ο αισθητήρας της νεκράς? Δηλαδή με ταχύτητα μέσα δεν παίρνει μπρος?

    Στο δικό μου 600 πρεπει να ειναι οπωσδήποτε "πατημένος" ο συμπλέκτης για να πάρει μπρος αλλιώς δεν γυρνάει η μίζα, έχει αλλάξει αυτό στο 650?

  5. #5
    Αν έχεις ανεβασμένο σταντ, παίρνει και με ταχύτητα

  6. #6
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Υπάρχει όντως πρόβλημα με τη βαλβίδα της νεκράς.Το έχω δει σε Βαραντέρο που μία έπαιρνε και 10 όχι.
    Δεν έχει να κάνει τον μικροδιακόπτη του σταντ.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Ευχομαι να προλαβω κανεναν δυστυχή (εχω και καιρο να μπω)
    Πλήρωσα την 100αρα για ΝΕΟ - ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟ αισθητηρα νεκρας, που θα εξαφανιζε το προβλημα.
    Μαλιστα ο μηχανικος μου εδειξε και το κωδικο που ειναι διαφορετικος....κι οχι απλα ανταλλακτικος του υπαρχοντος.

    Guess what....σε κανα 6-μηνο...παλι τα ιδια.
    Παλια....αναβε που και που....τωρα ποτέ.
    Απλα ζήστε με αυτο

    Επισης...πλεον σταματησε να δουλευει και ο ενδεικτης ταχυτητων (GiPro) που παιρνει πληροφορια απο το ιδιο μαραφετι.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις ανεβασμένο σταντ, παίρνει και με ταχύτητα
    Νομίζω τώρα κατάλαβα, το πρόβλημα είναι με κατεβασμένο σταντ, γιατι άμα είναι ανεβασμένο τότε (θεωρητικά) ο αισθητήρας δεν θα έπρεπε να παίζει κανένα ρόλο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Απλα ζήστε με αυτο
    Δηλ παρακάμπτεις το πρόβλημα ανεβάζοντας το σταντ!

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/11/2020
    Μηνύματα
    20
    οταν πατησεις συμπλεκτη ητε εχει ταχυτητα ητε οχι η μηχανη περνει{με ανεβασμενο σταντ φυσικα}.ομως μερικεσ φορες θελει ενα τι μπροστα η πισω για να παρει{γι αυτουσ που καταλαβαν λαθος} το θεμα ειναι μην κουλαθει μετα απο λιγο καιρο κ δεν περνει καθολου,αυτο φοβαμαι. το να την κανω λιγο μπροστα η πισω μερικεσ φορεσ δεν με απασχολει αλλα φοβαμαι μην επιδεινωθει.Τι αλλο να ειναι ;
    Τελευταία τροποποίηση από billpapas; 21/04/2021 στις 21:43.

  10. #10
    Αν θέλει με ταχύτητα λίγο μπρος πίσω ετοιμάσου για μίζα. Σε κάποια Bandit ξεκολανε οι μαγνήτες και τα κάνει όλα π... να. Εμένα πάντως με 110000χλμ δεν μου το έχει κανει

  11. #11
    Τον αισθητήρα νεκρας τον γράφεις και ζεις με αυτό.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/11/2020
    Μηνύματα
    20
    παντα βαζω μπροστα με κενο κ ποτε με ταχυτητα . ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΖΑ ΑΛΛΑ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ.Αρκει να μην μου δημι/σει προβλημα κ δεν με πειραζει καθολου

  13. #13
    Ο αισθητήρας νεκρας δεν έχει καμία σχέση με την εκκίνηση.Αφου πατάς συμπλέκτη και 6η να έχεις παίρνει μπροστά.
    Κοίτα και τον διακόπτη στον συμπλέκτη, καμμία φορά πιάνει μάκα καί κάνει τα δικά του.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    To αστειο ειναι τόσοι Ελληνες τεχνικοι, τοσοι πατεντιαρηδες με τα ηλεκτρονικα
    κι ΕΝΑΣ δεν μπορει να βρει γιατι δεν δουλευει το λαμπακι της νεκράς στο Bandit
    Rocket Science....

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Ευχομαι να προλαβω κανεναν δυστυχή (εχω και καιρο να μπω)
    Πλήρωσα την 100αρα για ΝΕΟ - ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟ αισθητηρα νεκρας, που θα εξαφανιζε το προβλημα.
    Μαλιστα ο μηχανικος μου εδειξε και το κωδικο που ειναι διαφορετικος....κι οχι απλα ανταλλακτικος του υπαρχοντος.

    Guess what....σε κανα 6-μηνο...παλι τα ιδια.
    Παλια....αναβε που και που....τωρα ποτέ.
    Απλα ζήστε με αυτο

    Επισης...πλεον σταματησε να δουλευει και ο ενδεικτης ταχυτητων (GiPro) που παιρνει πληροφορια απο το ιδιο μαραφετι.

    Προσπαθησα να το κανω edit, αλλα μαλλον περασανε οι μερες και δε με αφηνει.
    Ακυρο το κοκκινο που εγραψα παραπανω.
    Το GiPro παιρνει εντολη απο τη φίσσα που μπαινει και ο εγκεφαλος στο service.
    Τωρα αν η πληροφορια της νεκρας που ειναι ο αισθητηρας πισω απο το λεβιε ταχυτητων
    και οι ενδειξεις ταχυτηττων που διαβαζει το GiPro απο τη φισσα
    εχουν την ιδια πηγη πληροφορησης απο την ECU, δεν το γνωριζω....ας δει καποιος σχετικος το κυκλωμα.
    Εμένα παντως με αφησαν χρόνους και τα 2

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μπουζί για Bandit 650 k8
    από johndaf στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2009, 22:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF