Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 45

Θέμα: Παλιό ON/OFF για δεύτερο?

  1. #16
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Θα συμφωνήσω με τους προτεινόμενους ίππους. Για αυτό και στην αρχή σκεφτόμουν για ένα CB500X ή αν πραγματικά προσανατολιζόμουν καθαρά με το συναίσθημα κάτι τέτοιο (τυχαία αγγελία) και ας ξέφευγε σε hp.

    Δυστυχώς όμως η πραγματικότητα/καθημερινότητα δεν αλλάζει και οτιδήποτε και αν αγοραστεί θα κάθεται πάρα πολύ. Για αυτό και βρίσκω πιο λογικό να είναι μια πρόταση οικονομική και αυτό καθαρά σαν τιμή αγοράς και χρήσης/συντήρησης. Η μεταπωλιτική αξία δεν έχει τόση σημασία αυτή τη στιγμή.
    Πάντως On/off με ζάντες αλουμινίου είναι meh κατά την άποψη μου.

    To λίγο νεότερα transalp 650 εκτός από βαρύτερα πιστεύω θα είναι και πιο κοστοβόρα σε συντήρηση αφού είναι δικύλινδρα (εκτός αν κάνω λάθος) αλλά ανεξάρτητα από αυτό ξεφεύγουν σε τιμή. Δεν θέλω να ανέβω γιατί η όποια επιλογή στάνταρ θα θέλει και τα μαζέματα της και ένα ζευγάρι λάστιχα θεωρώ.

    Τα Transalp σαν αξιοπιστία είναι άλλο level. Το μεγάλο σέρβις κοστίζει 250 πάνω κάτω και είναι στα 23.000 και στα 60.000 χλμ αν δεν κάνω λάθος. Το Transalp 650 του 2000-2004 είναι το ''παλιό 650'' και οι διαφορές είναι ελάχιστες με το νεότερο. Σε εθνική είναι αξιοπρεπές νυν 5τάχυτο και σε χώμα είναι μια χαρά .Γενικά τα Transalp είναι καλοζυγισμένα μηχανάκια και εύκολα στην οδήγηση. Οι τιμές είναι 1700-2200 για παλιά 650 και τα πιο νέα. Σαν κόστος συντήρησης και αξιοπιστία και μεταπωλητική είναι από τις καλύτερες επιλογές που έχεις για έμενα.
    Ολα τα παραπάνω στα λέω έχοντας μάθει να οδηγάω σε 650 του 2005 και ως κάτοχος του 700 τώρα.
    Τελευταία τροποποίηση από CorpseAlive; 12/04/2021 στις 13:34.

  2. #17
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Σαν κάτοχος και τρανσαλπ και (παροπλισμένου) freewind, έχω να πω ότι αν μπορούσα να τα συντηρώ και τα δύο, θα επέλεγα το freewind για μέσα στην πόλη, και το τρανσαλπ αποκλειστικά για ταξίδια άνω των 150 χλμ.
    Μέσα στην πόλη σαν την ευκινησία του σουζουκι δεν έχει.
    Παπι εντελώς.
    Ούτε το κόστος συντήρησης έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο, ούτε η κατανάλωση.

    Αφού το σκέφτομαι μερικές φορές να επαναφέρω το freewind και να πουλήσω το χοντα.

  3. #18
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Σαν κάτοχος και τρανσαλπ και (παροπλισμένου) freewind, έχω να πω ότι αν μπορούσα να τα συντηρώ και τα δύο, θα επέλεγα το freewind για μέσα στην πόλη, και το τρανσαλπ αποκλειστικά για ταξίδια άνω των 150 χλμ.
    Μέσα στην πόλη σαν την ευκινησία του σουζουκι δεν έχει.
    Παπι εντελώς.
    Ούτε το κόστος συντήρησης έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο, ούτε η κατανάλωση.

    Αφού το σκέφτομαι μερικές φορές να επαναφέρω το freewind και να πουλήσω το χοντα.
    Συμφωνώ πάνω κάτω αλλά επειδή το παιδί θέλει 2η μηχανή για εκδρομική (από όσα κατάλαβα) το Transalp είναι θεωρητικά πιο οκ από το Freewind όπως λες και εσύ.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Aprilia Pegaso

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Γνωρίζει κανένας αν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στην πρώτη γενιά του Freewind και την δεύτερη που νομίζω ξεκίνησε από το 2001?

    Μόνο το νέο φως μπροστά έχω παρατηρήσει.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Γνωρίζει κανένας αν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στην πρώτη γενιά του Freewind και την δεύτερη που νομίζω ξεκίνησε από το 2001?

    Μόνο το νέο φως μπροστά έχω παρατηρήσει.
    Το φώς ειναι και ότι κουμπωνει πιο καλά η σελα στο τεπόζιτο. Αυτές είναι η διάφορες.
    Πάντως απο πιγασο και φριγουιντ θα προτιμούσα το δεύτερο. Είναι πιο δουλεμένο μηχανάκι και φτηνότερα ανταλλακτικά ακόμα και στα περίπτερα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Το φώς ειναι και ότι κουμπωνει πιο καλά η σελα στο τεπόζιτο. Αυτές είναι η διάφορες.
    Πάντως απο πιγασο και φριγουιντ θα προτιμούσα το δεύτερο. Είναι πιο δουλεμένο μηχανάκι και φτηνότερα ανταλλακτικά ακόμα και στα περίπτερα.
    Σε ευχαριστώ. Έλπιζα μήπως είχαν διορθωθεί και τπτ θέματα που διάβαζα αλλού για την τσιμούχα πίσω από το γρανάζι κίνησης ή ενα θέμα με τις βίδες στον εσωτερικό διακόπτη νεκράς.

    Πήγασο δεν θα έπαιρνα. Αφενός δεν γνωρίζω τπτ απο θέματα αξιοπιστίας και ανταλλακτικών, αφετέρου έχει το κλασικό λαμπάκι για τα καύσιμα που πραγματικά δεν γουστάρω.

  8. #23
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ. Έλπιζα μήπως είχαν διορθωθεί και τπτ θέματα που διάβαζα αλλού για την τσιμούχα πίσω από το γρανάζι κίνησης ή ενα θέμα με τις βίδες στον εσωτερικό διακόπτη νεκράς.

    Πήγασο δεν θα έπαιρνα. Αφενός δεν γνωρίζω τπτ απο θέματα αξιοπιστίας και ανταλλακτικών, αφετέρου έχει το κλασικό λαμπάκι για τα καύσιμα που πραγματικά δεν γουστάρω.
    Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι?

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ. Έλπιζα μήπως είχαν διορθωθεί και τπτ θέματα που διάβαζα αλλού για την τσιμούχα πίσω από το γρανάζι κίνησης ή ενα θέμα με τις βίδες στον εσωτερικό διακόπτη νεκράς.

    Πήγασο δεν θα έπαιρνα. Αφενός δεν γνωρίζω τπτ απο θέματα αξιοπιστίας και ανταλλακτικών, αφετέρου έχει το κλασικό λαμπάκι για τα καύσιμα που πραγματικά δεν γουστάρω.
    Τη τσιμουχα εγώ την έχω αλλάξει. Δυστυχώς το έμαθα με το χειρότερο τρόπο. Για το καινούριο φριγουιντ δε γνωρίζω αν έχει διορθωθεί το πρόβλημα. Σε ενα Τεύχος του μοτο πάντως πού είχε αφιέρωμα στα φριγουιντ αυτες τις 2 διάφορες που σου προείπα είχαν επισημάνει.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Τη τσιμουχα εγώ την έχω αλλάξει. Δυστυχώς το έμαθα με το χειρότερο τρόπο. Για το καινούριο φριγουιντ δε γνωρίζω αν έχει διορθωθεί το πρόβλημα. Σε ενα Τεύχος του μοτο πάντως πού είχε αφιέρωμα στα φριγουιντ αυτες τις 2 διάφορες που σου προείπα είχαν επισημάνει.
    Δέν ξέρω αν το έχεις ακόμα το freewind αλλά διάβασα για ένα ανταλλακτικό που έβγαλε η Suzuki για το πρόβλημα της τσιμούχας. Αν σε ενδιαφέρει και επιτρέπεται να βάλω το link για να υπάρχει σαν πληροφορία και για άλλους ενδιαφερόμενους.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Δέν ξέρω αν το έχεις ακόμα το freewind αλλά διάβασα για ένα ανταλλακτικό που έβγαλε η Suzuki για το πρόβλημα της τσιμούχας. Αν σε ενδιαφέρει και επιτρέπεται να βάλω το link για να υπάρχει σαν πληροφορία και για άλλους ενδιαφερόμενους.
    Εγώ το άλλαξα. Ο γαμπρός μου όμως έχει μια εβδομάδα το φριγουιντ και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν είχε ιδέα αν είχε αλλαχτεί όταν τον ρώτησα. Εμενα θα με ενδιέφερε να το ποστάρεις αν δεν έχουν πρόβλημα οι διαχειριστές για να το πω στο γαμπρό μου.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Δεν ξέρω άν το έχετε παρατηρήσει κ΄ εσείς αλλά τα τελευταία χρόνια παρατηρώ μεγάλο ποσοστό Transalp 650 να βολτάρουν/ταξιδεύουν και μάλιστα δικάβαλα. Το παρατήρησα πρώτη φορά πρν 4-5 χρόνια και έκτοτε επιβεβαιώνομαι όταν κινούμαι στους επαρχιακούς της Πελοποννήσου κ' Στερεάς


    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    761
    Φρηγουϊντ υπάρχουν πρώτοι ιδιοκτήτες με καμμιά διακοσαρια χιλιάδες χιλιόμετρα και δεν έχουν αλλάξει κάποια τσιμουχα.
    Αυτό συνέβαινε σε κάποιους άσχετους ιδιοκτήτες (και μηχανικούς...)που παρά το ότι βλέπανε ένα τεράστιο ψυγείο λαδιου βάζανε καταχείμωνο λαδι 20w50 και ούτε καν ζεσταιναν πριν ξεκινήσουν.
    Τι Ντι Εμ 850 καιει λιγότερη βενζίνη από Τρανσαλπ 600-650.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Φρηγουϊντ υπάρχουν πρώτοι ιδιοκτήτες με καμμιά διακοσαρια χιλιάδες χιλιόμετρα και δεν έχουν αλλάξει κάποια τσιμουχα.
    Αυτό συνέβαινε σε κάποιους άσχετους ιδιοκτήτες (και μηχανικούς...)που παρά το ότι βλέπανε ένα τεράστιο ψυγείο λαδιου βάζανε καταχείμωνο λαδι 20w50 και ούτε καν ζεσταιναν πριν ξεκινήσουν.
    Τι Ντι Εμ 850 καιει λιγότερη βενζίνη από Τρανσαλπ 600-650.
    Πιστεύω δε το λες σοβαρά έτσι?
    Ιδιοκτήτης κοντά 6 χρόνια με 90.000 χλμ με λάδι πάντα στην ώρα του και πάντα 10-40 με ζέσταμα ΠΆΝΤΑ πρίν ξεκινήσω και όμως μου συνέβη να φύγει η τσιμουχα και να βγάλει ενα λίτρο λάδι.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #30
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί ιδιοκτήτητες Freewind που να έχουν μετανιώσει για την αγορά του. Απλό, αξιόπιστο, παπί στην πόλη, σε πάει παντού με τις ανάλογες παραχωρήσεις. Τα 100Κ χιλιόμετρα τα έχει για ζέσταμα. αλλά πλέον είναι τόσο παλιό που μπορεί να βγάζει προβληματάκια γύρω-γύρω.

    Το θέμα με την τσιμούχα στον άξονα του μπροστινού γραναζιού την έχουν και τα DR650 και αν θυμάμαι καλά οφείλεται σε φράξιμο της διόδου εξαέρωσης του στροφάλου που προκαλεί αυξημένη πίεση εκ των έσω. Η Suzuki προσφέρει για το DR ένα λαμάκι συγκράτησης, υποθέτω είναι το ίδιο που βάζουν και στα Freewind.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μηχανής on off για ταξίδια
    από michalios στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2019, 20:30
  2. On-Off για όλες τις χρήσεις
    από Nismo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2009, 18:12
  3. Ζητείται μεγάλο on-off για να με πάρει δικάβαλο
    από Λεωνίδας στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2006, 17:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF