Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: Παλιό ON/OFF για δεύτερο?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142

    Παλιό ON/OFF για δεύτερο?

    Επειδή πολύ με έχει χαλάσει που έμεινα χωρίς μηχανή μετά την πώληση του TRK και επειδή καλώς ή κακώς παρείχε μια ψυχολογική βοήθεια και μια διέξοδο από τα προβλήματα που συνεχίζουν να υπάρχουν, έχω αρχίσει να σκέφτομαι εναλλακτικές.

    Παρ' όλα αυτά, με το TRK έγινε επώδυνα αισθητό πόσο λίγος ελεύθερος χρόνος υπάρχει δυστυχώς και πόσο λίγη χρήση θα δεί μια δεύτερη μηχανή. Για τον λόγο αυτό δεν προτίθεμαι να ξοδέψω πολλά αλλά το πολύ 1,5k για μια πιθανή αγορά ώστε ακόμα και αν χρειαστεί να το σκοτώσω αργότερα για να φύγει, η χασούρα δεν θα είναι μεγάλη.

    Προδιαγραφές δεδομένου της τιμής χώμα το ελάχιστο δυνατό:

    • Σχετική αξιοπιστία
    • Όχι πολλά κυβικά και λογικά αλογάκια για τα βασικά αξιοπρεπώς
    • Όρθια θέση οδήγησης
    • Βάρος ιδανικά κάτω απο 200 κιλά
    • Να έχει δείκτη βενζίνης
    • Να την παλεύει για καμια εξόρμηση εκτός πόλης
    • Άν κάτι χαλάσει, να υπάρχουν ανταλλακτικά και να φτιάχνεται φτηνά


    Με μια πρόχειρη αναζήτηση είδα το XF650 Freewind που επειδή έτυχε να το δω στον δρόμο και από κοντά μπορώ να πω μου άρεσε.

    Απόψεις, αντιρρήσεις, συμβουλές, προτάσεις, αφορισμοί όλα δεκτά ευχαρίστως.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Κάτοχος μια πενταετία του συγκεκριμένου,μόνο καλά έχω να πώ.
    Έχει όλα αυτά που ζητάς,σύν τη χαμηλή κατανάλωση και την αξιοπιστία suzuki.
    Μόνο μείον οτι είναι σχετικά βαρύ για μονοκύλινδρο θα έλεγα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Προχωρά χθες.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Νομιζω η καλύτερη περιπτωση που μπορεις να δεις ειναι το freewind, οπως και κανενα klr650
    Αλλα με το 1500 εγω θα πήγαινα για 125-βαρια250 μικρότερα παγια
    Το πρωτο που εχεις τι είναι?

    Επισης αν θελεις πες μας την εμπειρία σου απο το trk251, θυμαμαι το thread που ειχες ανοιξει και κατέληξες στο trk.
    Οπως και ποσο το πούλησες τελικα, απο αποψη αξιας μεταπώλησης.
    Ειναι σημαντικες οι πληροφορίες απο πρωην κατόχους

  5. #5
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Επειδή πολύ με έχει χαλάσει που έμεινα χωρίς μηχανή μετά την πώληση του TRK και επειδή καλώς ή κακώς παρείχε μια ψυχολογική βοήθεια και μια διέξοδο από τα προβλήματα που συνεχίζουν να υπάρχουν, έχω αρχίσει να σκέφτομαι εναλλακτικές.

    Παρ' όλα αυτά, με το TRK έγινε επώδυνα αισθητό πόσο λίγος ελεύθερος χρόνος υπάρχει δυστυχώς και πόσο λίγη χρήση θα δεί μια δεύτερη μηχανή. Για τον λόγο αυτό δεν προτίθεμαι να ξοδέψω πολλά αλλά το πολύ 1,5k για μια πιθανή αγορά ώστε ακόμα και αν χρειαστεί να το σκοτώσω αργότερα για να φύγει, η χασούρα δεν θα είναι μεγάλη.

    Προδιαγραφές δεδομένου της τιμής χώμα το ελάχιστο δυνατό:

    • Σχετική αξιοπιστία
    • Όχι πολλά κυβικά και λογικά αλογάκια για τα βασικά αξιοπρεπώς
    • Όρθια θέση οδήγησης
    • Βάρος ιδανικά κάτω απο 200 κιλά
    • Να έχει δείκτη βενζίνης
    • Να την παλεύει για καμια εξόρμηση εκτός πόλης
    • Άν κάτι χαλάσει, να υπάρχουν ανταλλακτικά και να φτιάχνεται φτηνά


    Με μια πρόχειρη αναζήτηση είδα το XF650 Freewind που επειδή έτυχε να το δω στον δρόμο και από κοντά μπορώ να πω μου άρεσε.

    Απόψεις, αντιρρήσεις, συμβουλές, προτάσεις, αφορισμοί όλα δεκτά ευχαρίστως.
    Transalp 650 μοντέλα του 2000-2004 νομίζω βρίσκεις κοντά σε αυτές τις τιμές που ψάχνεις και κάποια 400ρια επίσης σε παλαιότερα μοντέλα.
    Το 400 είναι πιο ''χωμάτινο'' από το 650 αλλά το 650 είναι πιο All around .
    Τυχαία αγγελία https://www.car.gr/classifieds/bikes...a-xlv-transalp
    Τυχαία αγγελία https://www.car.gr/classifieds/bikes...honda-transalp

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις.

    Το βασικό μέσο καθημερινής μετακίνησης είναι ένα 300άρι SYM.

    To TRK251 ήταν μια χαρά για αυτά που προσφέρει και κυρίως την τιμή του, το θεωρώ ακόμα και τώρα ενα ιδανικό εργαλείο πόλης ή π.χ. νησιού.

    Το δικό μου λάθος ήταν ότι δεν είχα προβλέψει το πόσο λίγο θα είχα την δυνατότητα να το κινώ (ειδικά εν μέσω καραντίνας) πράγμα που έκανε την αρχική επένδυση μη συμφέρουσα δεδομένης της σταδιακής απαξίωσης του. Τουλάχιστον μπορώ να πω ότι η χασούρα ήταν μικρή με μια απώλεια της τάξης του 15% από την αρχική τιμή αγοράς που σε αυτή την κατηγορία τιμής δεν είναι κάτι τραγικό.

    Το προτεινόμενο KLR650 to θεωρώ ακατάλληλο γιατί αφενός είναι πολύ ψηλό για μένα αφετέρου νομίζω δεν έχει καν λαμπάκι για την βενζίνη (πόσω μάλλον δείκτη). Το ίδιο ισχύει και για τα παλιότερα transalp 400-600

    To λίγο νεότερα transalp 650 εκτός από βαρύτερα πιστεύω θα είναι και πιο κοστοβόρα σε συντήρηση αφού είναι δικύλινδρα (εκτός αν κάνω λαθος) αλλά ανεξάρτητα απο αυτό ξεφεύγουν σε τιμή. Δεν θέλω να ανέβω γιατί η όποια επιλογη στάνταρ θα θέλει και τα μαζέματα της και ένα ζευγάρι λάστιχα θεωρώ.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    προσωπικα δεν εχω καταλαβει τι παραπανω περιμενεις να κανεις απο το sym με μια μηχανη του χιλιαρικου
    και επισης αν υπαρχει οικονομικη δυσκολια γιατι να εχεις δυο μηχανακια

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Ποιο οικονομικο απο ενα παπι,δεν υπαρχει..Εχεις ενα παπι για τις δουλειες σου τα πηγαινε-ελα στην δουλεια κτλ και εχεις και ενα μηχανακι μεγαλυτερο του σαββατοκυριακου ας πουμε

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    προσωπικα δεν εχω καταλαβει τι παραπανω περιμενεις να κανεις απο το sym με μια μηχανη του χιλιαρικου
    και επισης αν υπαρχει οικονομικη δυσκολια γιατι να εχεις δυο μηχανακια
    Με την ελάχιστη εμπειρία μου στα δίκυκλα μπορώ να πω πως scooter και μηχανή δεν είναι το ίδιο. Το SYM είναι πολύ καλό για αυτό που το θέλω αλλά ποτέ δεν γούσταρα την οδήγηση του όσο με το TRK. Παρόμοια το TRK για μένα δεν θα ήταν τόσο βολικό για μέσα στην πόλη όσο το Scooter. Εξυπηρετούν διαφορετικές ανάγκες οπότε και με μια μηχανή του χιλιάρικου περιμένω να ικανοποιήσω το δεύτερο μέρος που τώρα δεν μπορώ.

    Δεν έχω αναφερθεί σε οικονομικό πρόβλημα. Αν υπήρχε προφανώς και δεν θα συζητάγαμε για ένα δεύτερο μηχανάκι το οποίο θα είναι ξεκάθαρα μια πολυτέλεια. Αυτό που είπα ειναι πως επειδή ξέρω ότι η χρήση θα είναι ελάχιστη δεν σκοπεύω να ξοδέψω ενα ποσο όσο πχ έδωσα για το TRK

  10. #10
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Δες και KLE500 τότε.Δεν έχεις πολλές επιλογές σε αυτά τα χρήματα και στυλ μηχανής,κανένα bmw 650 ίσως/aprilia pegaso.
    Εγώ σε αυτά τα λεφτά θα έπαιρνα ένα ΧΤ600 και ας μην έχει δείκτη-λαμπάκι βενζίνης και φέρινγκ.Με μια ζελατίνα μπροστά είναι οκ.
    porca miseria.

  11. #11
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Με την ελάχιστη εμπειρία μου στα δίκυκλα μπορώ να πω πως scooter και μηχανή δεν είναι το ίδιο. Το SYM είναι πολύ καλό για αυτό που το θέλω αλλά ποτέ δεν γούσταρα την οδήγηση του όσο με το TRK. Παρόμοια το TRK για μένα δεν θα ήταν τόσο βολικό για μέσα στην πόλη όσο το Scooter. Εξυπηρετούν διαφορετικές ανάγκες οπότε και με μια μηχανή του χιλιάρικου περιμένω να ικανοποιήσω το δεύτερο μέρος που τώρα δεν μπορώ.

    Δεν έχω αναφερθεί σε οικονομικό πρόβλημα. Αν υπήρχε προφανώς και δεν θα συζητάγαμε για ένα δεύτερο μηχανάκι το οποίο θα είναι ξεκάθαρα μια πολυτέλεια. Αυτό που είπα ειναι πως επειδή ξέρω ότι η χρήση θα είναι ελάχιστη δεν σκοπεύω να ξοδέψω ενα ποσο όσο πχ έδωσα για το TRK
    εφόσον το θέλεις απλώς για παιχνίδι θα σου πρότεινα όπως και πάνω να μη πας πάνω απο 125-250, γιατί θα έχεις μικρότερα πάγια, και οικονομικότερα αναλώσιμα
    έχει αρκετά παλιά μοντέλα διαθέσιμα, το θέμα με το κόστος είναι πάντα ρίσκο γιατί το 1500ρι ολο και κάτι θα θέλει απο αναλώσιμα που το 500ρι θα φύγει για πλάκα. Και πάντα με το φόβο να μη χρειαστεί κάτι περισσότερο γιατί απο εκεί και μετά δε συμφέρει βάση του κόστους κτήσης

    θα σου πρότεινα απο derbi terra 125 adv, varadero 125, kle250 anhelo, ax1, NX250 dominator, ενώ απο πιο νέα μοντέλα υπάρχει ένα Zongshen RX3 '16, όπως και κάποια nht 125/200
    δες εδώ
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...age=f&sort=pra

    Ο δείκτης καυσίμου μη σε απασχολεί, δεν είναι τίποτα, για πλέον 100 χρόνια η διαδικασία ήταν και είναι πανεύκολη.
    Ο τρόπος μέτρησης είναι ο εξής γεμίζεις ή βάζεις το ποσό που δίνεις συνήθως (10ευρώ για παραδειγμα), ξέρεις οτι η αυτονομία σου είναι παραδειγμα 200km, μηδενίζεις τον μερικό χιλιομετρητή(με αυτόν τον τρόπο τον κάνεις δείκτη βενζίνης) κάπου στα 200 διανυθέντα χλμ (συν / πλην ανάλογα με τον τρόπο οδήγησης) θα σου κάνει το φαινόμενο βηξίματος που τελειώνει η βενζίνη σε εκείνο το σημείο όπως είσαι εν κινήσει βάζεις το χέρι στο ρουμπινέτο και περιστρέφεις στην θέση res(που είναι η ρεζέρβα) και ανάλογα με το μηχανάκι σου δίνει απο 1,5 με 3 λίτρα που με την αναγωγή κατανάλωσης του μοντέλου σου δίνει απο 20-60 χλμ μέχρι το επόμενο βενζινάδικο.
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    εφόσον το θέλεις απλώς για παιχνίδι θα σου πρότεινα όπως και πάνω να μη πας πάνω απο 125-250, γιατί θα έχεις μικρότερα πάγια, και οικονομικότερα αναλώσιμα
    έχει αρκετά παλιά μοντέλα διαθέσιμα, το θέμα με το κόστος είναι πάντα ρίσκο γιατί το 1500ρι ολο και κάτι θα θέλει απο αναλώσιμα που το 500ρι θα φύγει για πλάκα. Και πάντα με το φόβο να μη χρειαστεί κάτι περισσότερο γιατί απο εκεί και μετά δε συμφέρει βάση του κόστους κτήσης

    θα σου πρότεινα απο derbi terra 125 adv, varadero 125, kle250 anhelo, ax1, NX250 dominator, ενώ απο πιο νέα μοντέλα υπάρχει ένα Zongshen RX3 '16, όπως και κάποια nht 125/200
    δες εδώ
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...age=f&sort=pra

    Ο δείκτης καυσίμου μη σε απασχολεί, δεν είναι τίποτα, για πλέον 100 χρόνια η διαδικασία ήταν και είναι πανεύκολη.
    Ο τρόπος μέτρησης είναι ο εξής γεμίζεις ή βάζεις το ποσό που δίνεις συνήθως (10ευρώ για παραδειγμα), ξέρεις οτι η αυτονομία σου είναι παραδειγμα 200km, μηδενίζεις τον μερικό χιλιομετρητή(με αυτόν τον τρόπο τον κάνεις δείκτη βενζίνης) κάπου στα 200 διανυθέντα χλμ (συν / πλην ανάλογα με τον τρόπο οδήγησης) θα σου κάνει το φαινόμενο βηξίματος που τελειώνει η βενζίνη σε εκείνο το σημείο όπως είσαι εν κινήσει βάζεις το χέρι στο ρουμπινέτο και περιστρέφεις στην θέση res(που είναι η ρεζέρβα) και ανάλογα με το μηχανάκι σου δίνει απο 1,5 με 3 λίτρα που με την αναγωγή κατανάλωσης του μοντέλου σου δίνει απο 20-60 χλμ μέχρι το επόμενο βενζινάδικο.
    Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις. Συμφωνώ απόλυτα με το ότι ένα μικρότερο εργαλείο είναι συνολικά φτηνότερο αλλά επειδή είχα ένα μέχρι πρότινος και μάλιστα κούτα ξέρω πως δεν θα με καλύψει. Δεν είναι θέμα επιδόσεων μιας που είμαι το αντίθετο του γκαζοφονιά αλλά θέλω κάτι που να τσουλάει πιο άνετα σε μια εθνική ακόμα και αν είναι για μικρές σχετικά διαδρομές.

    Την διαδικασία για το καύσιμο την έχω υπόψην αλλά δεν με τρελαίνει γιατι διάφορα μπορούν να πάνε στραβά.

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Eμένα μου δείχνεις ότι μάλλον χρειάζεσαι κατι κοντά στους 50hp και το μόνο ανασταλτικό είναι η διαθεση σου να ανησυχείς για το αν θα "χασεις" στην μεταπώληση..
    Θα έλεγα να εστιάσεις καλύτερα σε αυτές που σου αρέσουν με την προοπτική ότι εφόσον σου αρέσουν θα απομακρυνθεί ή μεταπώληση.

    Επίσης να υπολογίζεις στο κόστος κτήσης ότι χρειάζεται για να βγει στο δρόμο έχοντας το σύνολο υπόψιν σε περίπτωση που βρεις
    οικονομικά κάποια που σου αρέσει.

    Συγκρίσεις - εκτιμήσεις που στηρίζονται σε αξία μεταπώλησης ή στο πόσο θα κοστίσει σε σχέση με.. την τιμή αγοράς
    Θα σου στερήσουν περισσότερα απο όσα σου προσφέρουν.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Eμένα μου δείχνεις ότι μάλλον χρειάζεσαι κατι κοντά στους 50hp και το μόνο ανασταλτικό είναι η διαθεση σου να ανησυχείς για το αν θα "χασεις" στην μεταπώληση..
    Θα έλεγα να εστιάσεις καλύτερα σε αυτές που σου αρέσουν με την προοπτική ότι εφόσον σου αρέσουν θα απομακρυνθεί ή μεταπώληση.

    Επίσης να υπολογίζεις στο κόστος κτήσης ότι χρειάζεται για να βγει στο δρόμο έχοντας το σύνολο υπόψιν σε περίπτωση που βρεις
    οικονομικά κάποια που σου αρέσει.

    Συγκρίσεις - εκτιμήσεις που στηρίζονται σε αξία μεταπώλησης ή στο πόσο θα κοστίσει σε σχέση με.. την τιμή αγοράς
    Θα σου στερήσουν περισσότερα απο όσα σου προσφέρουν.
    Θα συμφωνήσω με τους προτεινόμενους ίππους. Για αυτό και στην αρχή σκεφτόμουν για ένα CB500X ή αν πραγματικά προσανατολιζόμουν καθαρά με το συναίσθημα κάτι τέτοιο (τυχαία αγγελία) και ας ξέφευγε σε hp.

    Δυστυχώς όμως η πραγματικότητα/καθημερινότητα δεν αλλάζει και οτιδήποτε και αν αγοραστεί θα κάθεται πάρα πολύ. Για αυτό και βρίσκω πιο λογικό να είναι μια πρόταση οικονομική και αυτό καθαρά σαν τιμή αγοράς και χρήσης/συντήρησης. Η μεταπωλιτική αξία δεν έχει τόση σημασία αυτή τη στιγμή.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Αν το σκούτερ δεν μπορεί να σου καλύψει τις ανάγκες της μηχανής υπάρχουν ωραιότερες μηχανές που μπορούν να καλύψουν και τις ανάγκες του σκουτερ
    Οπότε πουλάς το σκούτερ προσθέτεις το χιλιαρικο και αγοράζεις μια αξιοπρεπή μεσαία μηχανή με την οποία κάνεις τα πάντα χωρίς διπλα πάγια εξοδα
    Αλλιώς με δύο 300αρια κάνεις περίπου τα ίδια πράγματα με χαμηλό ταβάνι και δίπλα εξοδα

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μηχανής on off για ταξίδια
    από michalios στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2019, 21:30
  2. On-Off για όλες τις χρήσεις
    από Nismo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2009, 19:12
  3. Ζητείται μεγάλο on-off για να με πάρει δικάβαλο
    από Λεωνίδας στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2006, 18:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF