Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: Γεωμετρία multistrada 1200s 2010

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/04/2021
    Μηνύματα
    5
    Ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα απόψεις

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2012
    Μηνύματα
    112
    Για το "τράβηγμα" αριστερά "χωρίς χέρια" δεν γνωρίζω.
    Για το θέμα της πιο εύκολης κλίσης προς τα αριστερά λόγω μονόμπρατσου,
    από προσωπική άποψη σε Sprint ST 1050,
    είναι ότι ισχύει.
    Ακόμα και απλοϊκά "θεωρητικά" να το προσεγγίσεις,
    προς την αριστερά κλίση του ψαλιδιού παρουσίαζει μικρότερη "αδράνεια" σε σχέση με την προς τα δεξιά.
    Σε πολλά εισαγωγικά όλα αυτά, καθόσον υπεισέρχονται και πολλοί άλλοι παράγοντες.
    /// Β

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/04/2021
    Μηνύματα
    5
    Δεν μου φαίνεται παράλογο το ότι λόγο μονομπρατσου στρίβει πιο εύκολα αριστερά
    Η αλήθεια όμως είναι ότι δεν είχα κάτσει και να το σκευτω πριν να έχω στην κατοχή μου ένα μονομπρατσο μηχανάκι
    Επίσης δεν είχα δει πουθενά κάποιον να το αναφέρει
    Για αυτό και παραξενευομαι και ρωτάω απόψεις

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Biliasst19 Προβολή μηνύματος
    Δεν μου φαίνεται παράλογο το ότι λόγο μονομπρατσου στρίβει πιο εύκολα αριστερά
    Η αλήθεια όμως είναι ότι δεν είχα κάτσει και να το σκευτω πριν να έχω στην κατοχή μου ένα μονομπρατσο μηχανάκι
    Επίσης δεν είχα δει πουθενά κάποιον να το αναφέρει
    Για αυτό και παραξενευομαι και ρωτάω απόψεις
    Εχω έξι (6) μονόμπρατσες μοτοσυκλέτες. Ποτέ καμία δεν είχε προτίμηση που θα στρίψει, επειδή έχει μονόμπρατσο, μία είχε θέμα λόγω ρουλεμάν στον μπροστά τροχό, αλλάχθηκαν, τέλος.

    Νοιώστε λίγο την Φυσική μέσα σας. Το ''έχει μονόμπρατσο άρα στρίβει πιο έτσι'', είναι εξίσου σοβαρό με το, ''έχει ζώδιο ταύρο και για αυτό του αρέσει να ορμάει στις εξόδους των στροφών''.

    Ελεος.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Έχω την εντύπωση ότι το μονό αμορτισέρ στη συγκεκριμένη περίπτωση ακολουθεί τη κατασκευαστική πρακτική (για κάποιους λόγους)
    να είναι τοποθετημένο εκτός του άξονα συμμετρίας της μοτοσυκλέτας (αν κάνω λάθος διορθώστε με).
    Αν είχα ελέγξει τα πάντα και ήταν σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστη και το φαινόμενο επέμενε θα έκανα μια μικρή προσωρινή μετατροπή.
    Θα αφαιρούσα τα λάστιχακια αποσβεστήρες κρουσης που υπάρχουν στις βίδες στήριξης του αμορτισέρ και θα τα αντικαθιστούσα προσωρινά με συμπαγή πλαστικά (εύκολο στο τόρνο) δακτυλίδια.
    Οδηγικά μπορεί να μειώσει ή να επιδεινωσει το φαινόμενο (η στη χειρότερη να πάει τσάμπα ο κόπος) αλλά ένα σφάλμα από φθορά στα λάστιχακια(που κανείς κατασκευαστής δε σού λέει να αλλάξεις)ας πούμε μισού χιλιοστού μπορεί στο άξονα του τροχού να γίνεται τρία χιλιοστα και λόγω της μη συμμετρικης τοποθέτησης να τραβάει μόνο από τη μια πλευρά.
    Επειδή κάποιος φίλος παραπάνω ανέφερε ότι δε παίζει ρόλο η δια φορετικη ρύθμιση στη δεξιά αριστερή μπουκάλα γνωρίζει κανείς τι έγινε τελικά με το θέμα του Ζ750;(που στο επόμενο μοντέλο κατήργησε τη ξεχωριστή ρύθμιση δεξιά αριστερά)

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Επειδή κάποιος φίλος παραπάνω ανέφερε ότι δε παίζει ρόλο η δια φορετικη ρύθμιση στη δεξιά αριστερή μπουκάλα γνωρίζει κανείς τι έγινε τελικά με το θέμα του Ζ750;(που στο επόμενο μοντέλο κατήργησε τη ξεχωριστή ρύθμιση δεξιά αριστερά)
    σχεδον σε ολες τις αναρτησεις ohlins - ktech, ισως και σε αλλες μαρκες που δεν το γνωριζω εχουν ρυθμιση στην μια compression στην αλλη rebound. Αρα ρολο δεν παιζει.
    Αυτην βρηκε για καλυτερη στο επομενο μοντελο αυτη εβαλε, πιθανολογω.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Όλες οι ασυμμετρίες επηρεάζουν με τον ένα τρόπο η τον άλλο,
    αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί να το καταλάβουμε στην οδήγηση.
    Για τα πιρούνια έχουν προβλέψει οι κατασκευαστές κατάλληλους άξονες τροχών να διαχειρίζονται
    τα φορτία, και είναι λίγο περίεργο να καταλαβαίνουμε την διαφορά της ροπής αδράνειας στο αλουμινένιο
    ψαλίδι μοτοσυκλέτας 200 κιλών.
    Αντίστοιχα φανταστείτε την επιρροή που έχουν τα λίτρα καυσίμου στο ρεζερβουάρ.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Λογικά τη δεξιά -αριστερη ξεχωριστή ρύθμιση την έχουν βάλει οι ...πηρουναδες για να γλιτώσουν χρόνο κατεργασίας και λίγο βάρος.
    Αν είχα τέτοιο πηρούνι σαν πείραμα θα κράταγα σταθερή τη συμπίεση στο ενα και θα ελαχιστοποιουσα την επαναφορα στο αλλο, (και έπειτα το αντίστροφο) για να δω αν είναι αντιληπτή κάποια διαφορα οδηγικά σε δεξιες αριστερες απότομες αλλαγες κατευθυνσης.

  9. #24
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Λογικά τη δεξιά -αριστερη ξεχωριστή ρύθμιση την έχουν βάλει οι ...πηρουναδες για να γλιτώσουν χρόνο κατεργασίας και λίγο βάρος.
    Αν είχα τέτοιο πηρούνι σαν πείραμα θα κράταγα σταθερή τη συμπίεση στο ενα και θα ελαχιστοποιουσα την επαναφορα στο αλλο, (και έπειτα το αντίστροφο) για να δω αν είναι αντιληπτή κάποια διαφορα οδηγικά σε δεξιες αριστερες απότομες αλλαγες κατευθυνσης.


    Οτι πηρουνι και να εχεις με ρυθμισεις μπορεις να το κανεις αυτο.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Σίγουρα,αν κάνεις χάλια ομοιόμορφη ρύθμιση θα έχεις χάλια ομοιόμορφη συμπεριφορά δεξιά -αριστερά.
    Σε αυτά τα πηρούνια που ρυθμίζουν ξεχωριστά αν είναι χάλια/αταίριαστες οι ρυθμισεις θα έχεις την ίδια συμπεριφορά δεξια-αριστερα;

  11. #26
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα,αν κάνεις χάλια ομοιόμορφη ρύθμιση θα έχεις χάλια ομοιόμορφη συμπεριφορά δεξιά -αριστερά.
    Σε αυτά τα πηρούνια που ρυθμίζουν ξεχωριστά αν είναι χάλια/αταίριαστες οι ρυθμισεις θα έχεις την ίδια συμπεριφορά δεξια-αριστερα;
    Εξ ορισμου ειναι αταιριαστες οι ρυθμισεις σε αυτα τα πηρουνια. Εδω υπαρχουν μπροστινα με ελατηριο στο ενα πηρουνι μονο και τα υδραυλικα στο αλλο.
    Γενικα δεν δημιουργει προβλημα αυτη η ασσυμετρια. Η εδραση του αξονα στις μποτες των πηρουνιων ειναι πολυ στιβαρη και επιτρεπει στην αναρτηση να δουλευει συμμετρικα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Ενδιαφέρον ,δε το γνώριζα αυτό.Να φανταστώ ότι
    το σκέλος με το ελατήριο μόνο θα έχει και μικρότερη ποσότητα λιπαντικού.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2015, 20:24
  2. multistrada 1200
    από strog_rules στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 183
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2011, 20:23
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2010, 17:14
  4. The first Multistrada 1200 race replica...
    από x-cite 135 στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2010, 16:56
  5. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2009, 20:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF