Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Γεωμετρία multistrada 1200s 2010

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/04/2021
    Μηνύματα
    5

    Γεωμετρία multistrada 1200s 2010

    Καλησπέρα

    Είμαι νέος κάτοχος ενός multistrada 1200s
    Το έχω στην κατοχή μου 3 μήνες και θέλω να ρωτήσω αν κάποιος που το έχει στην κατοχή του, η και όχι ,πως του φαίνεται η γεωμετρία του

    Διότι εγώ έχω παρατηρήσει ότι ότι μηχανάκι είναι πιο εύκολο όταν στρίβει αριστερά
    Έχω διαβάσει ότι το έχουν παρατηρήσει και άλλοι ιδιωκτητες και ότι το ρίχνουν στον μονομπρατσο,θα ήθελα να ακούσω αν έχει κάποιος παρόμοιες εμπειρίες

    Επίσης το πιο περίεργο γ εμένα είναι,οτι όταν αφήσω τα χέρια από την μοτοσικλέτα η μοτοσυκλέτα τραβάει αριστερά
    Διάβασα ότι το έχουν παρατηρήσει και άλλοι ιδιόκτητες (το ύφος τους ήταν είναι ντουκατι κράτα το έτσι )
    Ολλα αυτά σε ξένα μπλοκ,κυρίως ιταλικά

    Θέλω να τονίσω ότι η μοτοσυκλέτα έχει ψαχτει και μετρηθεί εξονυχιστικά στα πάντα
    Όλα βρέθηκαν σωστά
    Εκτός από τις μπροστινές μπουκάλες που ήταν τοποθετημένες με διάφορα χιλιοστών η μία από την αλλη
    Και το τιμόνι που το οποίο δεν ήταν κεντραρισμενό σωστα στα καβελετα
    Παρόλο που αυτά διωρθηκαν εξακολουθώ να βλέπω να παραπάνω φαίνομενα

    Έχεις κάποιος παρόμοια εμπειρία??

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    767
    Έτσι ήταν και το Ζ750 η δεύτερη σειρά νομιζω,ένα καινούργιο που είχαμε στη παρέα αρνείτο να γείρει δεξιά.
    Το αποδώσαμε στο ότι είχε ξεχωριστά τις ρυθμίσεις στη δεξια-αριστερη μπουκαλα.
    Το δικό σας έχει το ίδιο σύστημα;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Biliasst19 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα

    Είμαι νέος κάτοχος ενός multistrada 1200s
    Το έχω στην κατοχή μου 3 μήνες και θέλω να ρωτήσω αν κάποιος που το έχει στην κατοχή του, η και όχι ,πως του φαίνεται η γεωμετρία του

    Διότι εγώ έχω παρατηρήσει ότι ότι μηχανάκι είναι πιο εύκολο όταν στρίβει αριστερά
    Έχω διαβάσει ότι το έχουν παρατηρήσει και άλλοι ιδιωκτητες και ότι το ρίχνουν στον μονομπρατσο,θα ήθελα να ακούσω αν έχει κάποιος παρόμοιες εμπειρίες

    Επίσης το πιο περίεργο γ εμένα είναι,οτι όταν αφήσω τα χέρια από την μοτοσικλέτα η μοτοσυκλέτα τραβάει αριστερά
    Διάβασα ότι το έχουν παρατηρήσει και άλλοι ιδιόκτητες (το ύφος τους ήταν είναι ντουκατι κράτα το έτσι )
    Ολλα αυτά σε ξένα μπλοκ,κυρίως ιταλικά

    Θέλω να τονίσω ότι η μοτοσυκλέτα έχει ψαχτει και μετρηθεί εξονυχιστικά στα πάντα
    Όλα βρέθηκαν σωστά
    Εκτός από τις μπροστινές μπουκάλες που ήταν τοποθετημένες με διάφορα χιλιοστών η μία από την αλλη
    Και το τιμόνι που το οποίο δεν ήταν κεντραρισμενό σωστα στα καβελετα
    Παρόλο που αυτά διωρθηκαν εξακολουθώ να βλέπω να παραπάνω φαίνομενα

    Έχεις κάποιος παρόμοια εμπειρία??
    Έχεις μετρήσει τα πάντα, εκτός από ένα. Την δική σου μοτοσυκλέτα, αν την οδηγήσει άλλος, κάνει τράβηγμα; Μπας και είσαι ΕΣΥ το συστατικό που δημιουργεί το ζήτημα με την θέση που κάθεσαι ή την στάση που κρατάς ή την φόρτιση που ασυναίσθητα βάζεις σε πόδια, μέση, χέρια;

    Στα της μοτοσυκλέτας, ρουλεμάν τροχών, πως είναι;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Τραβηγματα δεξια αριστερα ειναι φυσιολογικα μεχρι ενος σημειου, και ο κυριοτερος παραγοντας που το προκαλει ειναι τα λαστιχα. Αν δεν εχεις ολοφρεσκα πατημενα λαστιχα δεν εχει νοημα καν να μπεις στην διαδικασια να σκεφτεις γιατι δεν παει ευθεια η μοτο. Οπως ειπε ο τελεγονος, μεγαλη επιδραση στο που στριβει η μοτο εχει ο αναβατης, ο τροπος που καθεται αλλα και η προτιμηση του σε δεξιες/αριστερες στροφες επιρεαζουν το πως στριβει η μοτο. Επισης ο τροπος που στριβει επιρεαζει και την φθορα των ελαστικων, κατι που μετα απο λιγο καιρο, θα μετατραπει σε αλλαγη συμπεριφορας της μοτο στις στροφες.

    Οσο ειχα στριτ μηχανακια με σχετικα μαλακα λαστιχα, σχεδον παντα η δεξια μερια του λαστιχου ηταν πιο φαγωμενη απο την αριστερη μετα απο πολλα χιλιομετρα.

  5. #5
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Έτσι ήταν και το Ζ750 η δεύτερη σειρά νομιζω,ένα καινούργιο που είχαμε στη παρέα αρνείτο να γείρει δεξιά.
    Το αποδώσαμε στο ότι είχε ξεχωριστά τις ρυθμίσεις στη δεξια-αριστερη μπουκαλα.
    Το δικό σας έχει το ίδιο σύστημα;


    δεν παιζει κανενα ρολο το που εχει τις ρυθμισεις το πηρουνι, με το αν εχει ελατηρια και στις δυο μπουκαλες, η το ποσα δισκοφρενα εχει η μοτο μπροστα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Πάντως με ένα γκουγκλάρισμα για "multistrada 1200s pulling"
    βγαίνουν σχετικά προβλήματα κι άλλων κατόχων. Δεν είναι απίθανο να είναι όντως κατηγορία "it's a feature not a bug".

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    δεν έχεις αρκετό πασιόνε.... χαχαχαχαχαα


    Τσεκ τα πάντα
    Ρόδες λάστιχα ρουλεμάν τιμονιού καλάμια
    και κυρίως..... σφίξιμο των βιδών με δυναμόμετρο
    όπως λέει ο μάρτρο Λουίτζι
    γιατί το κάργα δεν

  8. #8
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    137
    Δεν ξέρω αν βοηθάει κάπου, αλλά σε ερώτηση μου στο rider school του πρώτου επιπέδου στο αν υπάρχει λόγος που μου φαίνονται πιο εύκολες οι αριστερές στροφές από τις δεξιές, η απάντηση του κ. Χούντρα ήταν ότι έχει να κάνει με το πιο είναι το κυρίως μάτι και πιο το "δευτερεύων" το οποίο είναι διαφορετικό στον καθένα. Στην περίπτωση μου (που μου φαίνονταν πιο δύσκολες οι δεξιές) μου πρότεινε στις δεξιές να στρίβω ακόμα πιο πολύ το κεφάλι μου μέσα στην στροφή για να "βλέπουν" και τα δύο ματια καλύτερα και είχα άμεσα αποτελέσματα να νοιώθω μετά και στις 2 στροφές το ίδιο άνετα. Θέλω να πω ότι σκέψου μήπως είναι κάποιο δικό σου "θέμα" και όχι ότι λόγω μονόμπρατσου πχ τραβάει προς μια μεριά.
    go big or go home!!!

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/04/2021
    Μηνύματα
    5
    Καλημέρα

    Ρουλεμάν ,τσεκαρισμα βιδων με δυναμοκλειδο έχουν γίνει
    Η μοτοσυκλέτα μετρήθηκε παντού
    Τα λάστιχα επίσης είναι καινούρια
    Την μηχανή την έχουν οδήγηση αλλά 5 άτομα,3 από τους 5 δεν παρατηρούν κάτι στραβό στην μηχανή

    Επίσης να σας πω ότι ένα πειστιριο γ εμένα ότι η μοτοσυκλέτα δεν είναι όντως στραβή ήταν ,ότι με πολλά χιλιόμετρα στο τέρμα φρένο η μηχανή βιδωνεται κάτω και δεν έχει καμία διάθεση να πάει ούτε δεξιά ούτε αριστερά
    Παρόλα αυτά όμως τα παραπάνω υπάρχουν
    Πραγματικά εδώ ταιριάζει η παροιμία
    Στραβος είναι ο γυαλός η στραβά αρμενιζω

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.123
    3 στους 6; υπολογίσιμο..

    χωρίς χέρια έχει να κανει με το πως φρενάρει το μοτερ και πως το διορθώνεις ή όχι με το σώμα..

    αν ανοίξεις το γκάζι όρθιος προς τα πού γλιστρά ο πίσω τροχός; νομίζω στα μπόξερ γλιστρά δεξιά..

    αν δεν τραβα στο άνοιγμα και στα φρένα ισως δεν έχει λόγο να ασχοληθείς.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Biliasst19 Προβολή μηνύματος
    Έχεις κάποιος παρόμοια εμπειρία??
    Πρωιν ιδιοκτητης . Ο γυαλος ειναι ολοισος...
    κουκουρουκουκου

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/04/2021
    Μηνύματα
    5
    Είχες παρατηρισει και εσύ παρόμοια συμπεριφορά?

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Οχι φιλε μου.Το μηχανακι εχει συμπεριφορα αψεγαδιαστη .Αλλα επειδη το συγκεκριμενο μοντελο ακουει πολυ σε αλλαγες στην σταση του σωματος η αιτια πιθανολογω προερχεται απο εσενα.
    Συμβουλη να το δοκιμασει σε μια βολτα ο αρχιμηχανικος στα κεντρικα της Καλλιροης ο Μακης.
    κουκουρουκουκου

  14. #14
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Πρωιν ιδιοκτητης . Ο γυαλος ειναι ολοισος...
    Πάει το Multi Γιάννη?

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Πάει το Multi Γιάννη?
    Το παληκαρι ρωταει για το πρωτο μουλτι του 2010 Νικολα.
    κουκουρουκουκου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2015, 19:24
  2. multistrada 1200
    από strog_rules στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 183
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2011, 19:23
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2010, 16:14
  4. The first Multistrada 1200 race replica...
    από x-cite 135 στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2010, 15:56
  5. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2009, 19:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF