Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 136

Θέμα: Πάει και το οκτάωρο;

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Θυμαμαι το 2009,Θεσσαλονικη,οταν ξεκινουσανε τα μνημονια και γινοντουσαν πορειες διαμαρτυριας κτλ να ακουω το κλασικο απο πολλους αλλα και συγκεκριμενα απο μια κοπελα που γνωριζα ''παλι πορειες κανουν τα μαλακισμενα,δεν μπορουμε να παμε στην δουλεια μας..'' Μαντεψτε 3 χρονια μετα,εαν εξακολουθουσε να εχει δουλεια..

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Δεν εξηγείται αλλιώς πως ξανά και ξανά και ξανά πάμε και ψηφίζουμε συνέχεια τους ίδιους και τους ίδιους που μας έχουν γαμ..σει την ζωή μας.
    Κάτι έχει η μνήμη μας.
    Γιατί ποιους έχουμε αφήσει παραπονεμένους?

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Δεν εξηγείται αλλιώς πως ξανά και ξανά και ξανά πάμε και ψηφίζουμε συνέχεια τους ίδιους και τους ίδιους που μας έχουν γαμ..σει την ζωή μας.
    Κάτι έχει η μνήμη μας.
    Εγω πιστευω εχει να κανει με ηλιθιοτητα.Την πλειοψηφια δεν την κοβει και πολυ και το εκμεταλευοντε καποιοι πονηροι που εχουν καταλαβει με τι ειδους μαζα εχουνε να κανουνε.

  4. #64
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν η ψήφος σου έκανε διαφορά θα ήταν ήδη παράνομη.
    Και αν ο πλουτισμος ηταν προιον εργασιας ,ΟΛΟΙ θα ειμασταν πλουσιοι,
    και αν η γιαγια μας ειχε ροδες θα ηταν ποδηλατο,
    και ολα τα διαφορα τσιτάτα των διαφορων ΑΝ,που ελαχιστη σημασια εχουν στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ζωη.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    https://www.dikaiologitika.gr/eidhse...e-o-xatzidakis

    προβλέπεται δεκάωρο για έξι μήνες χωρίς επιπλέον αμοιβή αλλά με μείωση ωραρίου το επόμενο διάστημα ή με ρεπό ή με αύξηση των ημερών άδειας και αύξηση των υπερωριών κατόπιν συμφωνίας με τον εργαζόμενο.

    Παράλληλα αυξάνεται το ετήσιο πλαφόν των υπερωριών στις 150 ώρες, όταν σήμερα το ανώτατο όριο είναι 48 ώρες ανά 6μηνο για εργαζόμενους σε βιομηχανικές, βιοτεχνικές επιχειρήσεις, εκμεταλλεύσεις και εργασίες και 120 ώρες στους υπόλοιπους κλάδους το έτος.

    Ο εργαζόμενος έχει δικαίωμα να αρνηθεί την παροχή της επιπλέον αυτής εργασίας, αν δεν είναι σε θέση να την εκτελέσει και η άρνηση του δεν είναι αντίθετη με την καλή πίστη. Αυτή η άρνηση του εργαζομένου να παράσχει την επιπλέον εργασία δεν συνιστά λόγο καταγγελίας της σύμβασης εργασίας του.


    και απο άλλη πηγη...

    Ο εργαζόμενος θα «χτυπά» την κάρτα του όταν ξεκινά και όταν τελειώνει την εργασία του. Η κάρτα θα συνδέεται απ’ ευθείας με online σύστημα του ΕΡΓΑΝΗ ΙΙ και, με τον τρόπο αυτό, θα καταγράφεται αμέσως και σε πραγματικό χρόνο η απασχόληση του εργαζομένου, η υπέρβαση του νομίμου ωραρίου, οι υπερεργασίες και οι υπερωρίες του, κι έτσι θα επέρχονται άμεσα οι σχετικές συνέπειες (αξιώσεις για επιπλέον αμοιβή από τον εργαζόμενο και κυρώσεις στον εργοδότη, εάν η υπέρβαση του ωραρίου είναι παράνομη).

    αν ειχες δουλεψει χατζηδάκη μου θα είχες ακούσει την ατάκα "πήγαινε χτύπα και ανέβα γρήγορα"

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Και μετα μου λενε γιατι δεν κανω παιδι...Γιατι να κανω?Για να ικανοποιησω ενα ενστικτο μου?Αφου ετσι οπως βλεπω το μελλον δεν μου πολυγεμιζει το ματι..Γιατι να φερω παιδι σε αυτον τον κοσμο?

  7. #67
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Και μετα μου λενε γιατι δεν κανω παιδι...Γιατι να κανω?Για να ικανοποιησω ενα ενστικτο μου?Αφου ετσι οπως βλεπω το μελλον δεν μου πολυγεμιζει το ματι..Γιατι να φερω παιδι σε αυτον τον κοσμο?
    Η κλασσικη δικαιολογια αποφυγης ευθυνων,και μειωσης παροντος επιπεδου ανεμελης ζωης λογω των ευθυνων που φερνει η ελευση των παιδιων.
    Με τα χρονια θα καταλαβεις το λαθος σου.Θαναι ΑΡΓΑ ομως.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Γιατι ειναι κακο που δεν θελω παραπανω ευθυνες στην ζωη μου?Ποιο λαθος και γιατι?

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Και μετα μου λενε γιατι δεν κανω παιδι...Γιατι να κανω?Για να ικανοποιησω ενα ενστικτο μου?Αφου ετσι οπως βλεπω το μελλον δεν μου πολυγεμιζει το ματι..Γιατι να φερω παιδι σε αυτον τον κοσμο?
    Σαν νεος μπαμπας θα σου πω οτι ΜΟΝΟ οταν πιάσεις στην αγκαλια σου το δικο σου παιδι θα καταλαβεις το νόημα και γιατι παλευεις. Μιλαμε για delete και εργοστασιακες ρυθμισεις στην ζωη μου πλεον με μονο πλανο το παιδι.
    Μην κανεις τετοιες δηλωσεις σε παρακαλω ειναι αδικες.

  10. #70
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Η κλασσικη δικαιολογια αποφυγης ευθυνων,και μειωσης παροντος επιπεδου ανεμελης ζωης λογω των ευθυνων που φερνει η ελευση των παιδιων.
    Με τα χρονια θα καταλαβεις το λαθος σου.Θαναι ΑΡΓΑ ομως.
    Τροφη για σκεψη
    https://youtu.be/SGOMoQsP4B8

  11. #71
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Θυμαμαι το 2009,Θεσσαλονικη,οταν ξεκινουσανε τα μνημονια και γινοντουσαν πορειες διαμαρτυριας κτλ να ακουω το κλασικο απο πολλους αλλα και συγκεκριμενα απο μια κοπελα που γνωριζα ''παλι πορειες κανουν τα μαλακισμενα,δεν μπορουμε να παμε στην δουλεια μας..'' Μαντεψτε 3 χρονια μετα,εαν εξακολουθουσε να εχει δουλεια..
    Το 70% του πληθυσμού πιστεύει οπως λεει οτι με τις διαδηλωσεις δε καταφέρνουν τιποτα.
    Στην πραγματικότητα ο έρωτας με τον καναπε αλλα και με την παρτη του δεν αφήνει να δει το κοινό όφελος της κοινωνίας και αρκείται στο οσα δε φτανει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια.

    Ενω δε μπορεί να αντιληφθεί πως την αδράνεια αυτη την εκμεταλλεύεται μια χαρα το σύστημα που θέλει ησυχία, υπακοή και πειθαρχία να περνάνε ευκολα τα νομοσχέδια εναντίων των τροφίμων και χωρις να τσαλακώνεται η υστεροφημία των κυβερνήσεων

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Μετα το Πολυτεχνείο, πότε κατάφερε μια διαδήλωση να αλλάξει κάτι που είχε δρομολογηθεί προς ψήφιση στη Βουλή;

    Κάηκε η Αθήνα άπειρες φορές την εποχή των μνημονίων. Άλλαξε κάτι;

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Το 70% του πληθυσμού πιστεύει οπως λεει οτι με τις διαδηλωσεις δε καταφέρνουν τιποτα.
    Στην πραγματικότητα ο έρωτας με τον καναπε αλλα και με την παρτη του δεν αφήνει να δει το κοινό όφελος της κοινωνίας και αρκείται στο οσα δε φτανει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια.

    Ενω δε μπορεί να αντιληφθεί πως την αδράνεια αυτη την εκμεταλλεύεται μια χαρα το σύστημα που θέλει ησυχία, υπακοή και πειθαρχία να περνάνε ευκολα τα νομοσχέδια εναντίων των τροφίμων και χωρις να τσαλακώνεται η υστεροφημία των κυβερνήσεων
    Διαδηλώσεις, απεργίες, καταλήψεις είναι απαρχαιωμένοι τρόποι δράσης...

    Όσο για το Πολυτεχνείο αν νομίζουμε ότι συνέβαλε στο να απαλλαγούμε από την made in America χούντα, τι να πει κανείς..
    Προφανώς δεν απαξιώνεται το "Πολυτεχνείο" ή η "Νομική" σαν κορυφαίες μορφές δημοκρατικής έκφρασης αλλά αν ήθελαν οι Αμερικάνοι, ακόμα χούντα θα είχαμε.

  14. #74
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Γιατι ειναι κακο που δεν θελω παραπανω ευθυνες στην ζωη μου?Ποιο λαθος και γιατι?
    Επειδη εισαι μικρος στο εγραψα παραπανω.
    Το λαθος θα το καταλαβεις οταν θα κατηφοριζεις προς το τελος.
    Τωρα εισαι στην ανηφορα ακομα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #75
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Τροφη για σκεψη
    https://youtu.be/SGOMoQsP4B8
    εξω απ την πορτα σου περνω
    βηχω και ξαναβηχω
    κι αν δεν μ ανοιξεις να σε δω
    σου κατουραω τον τοιχο

    απο την πολη ερχομαι
    και στην κορφη κανελλα
    επερναγε ενα τρακτερ
    και εσκασ η σαμπρελλα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το Dtάκι μου χειροτέρεψε, και το Mtxάκι δεν πάει καλύτερα!
    από johnpan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2009, 13:10
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2007, 00:30
  3. Και το γέλιο πάει σύννεφο!!!!!
    από Akefalos στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2007, 22:26
  4. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2006, 19:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF