Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 59 από 59

Θέμα: Κράνος Kabuto Aeroblade 5

  1. #46
    ΡΕ ΔΕ ΓΑΜΙΕΤΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ!
    Εγγραφή
    26/04/2006
    Μηνύματα
    123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    παίδες να μη λέμε πράγματα με γνώμονα την τρομολαγνία.
    Αν χτυπήσεις το κεφάλι σου τόσο σφοδρά, που ένα κράνος προδιαγραφών θα φτάσει να σπάσει τόσο που να σου σπάσουνε δόντια , τότε μάλλον το τελευταίο που θα σε νοιάζει είναι τα σπασμένα σου δόντια! Αν έχεις καταφέρει ως εκ θαύματος να παραμείνεις ζωντανός.
    Το κριτήριο για τα κράνη είναι η περιφέρεια στο μέτωπο και εκεί θέλουμε απλά να μην μας σφίγγει.
    Προφανως αν είναι τοσο σφοδρή η σύγκρουση εχεισ δίκιο Το θέμα είναι σε μια απλη σχετικά ή σε πτ΄βση μηπως κουνηθεί τοσο ώστε να ακουμπησει το κελυφος επανω στα δόντια.
    Ο κόσμος δεν κερδίζεται με προσευχές

  2. #47
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    ρε συ παντοτινέ, κράνος αγοράζεις.
    Πόσο απόσταση δηλαδη περιμένεις να έχει απο το στόμα σου;
    Επίσης, το σαγόνι μας δεν κινείται τόσο πια ανεξάρτητα απο το υπόλοιπο κρανίο ως προς τα μπρος/πισω.
    Αν φας τέτοια μετωπική που είναι ικανή να κάνει ζημιά στο στόμα σου ενω φοράς το κράνος, ε τότε πιθανότατα η ζημια δεν θα μείνει μόνο στα δόντια! Είναι τόσο δυσνόητο;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #48
    ΡΕ ΔΕ ΓΑΜΙΕΤΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ!
    Εγγραφή
    26/04/2006
    Μηνύματα
    123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ρε συ παντοτινέ, κράνος αγοράζεις.
    Πόσο απόσταση δηλαδη περιμένεις να έχει απο το στόμα σου;
    Επίσης, το σαγόνι μας δεν κινείται τόσο πια ανεξάρτητα απο το υπόλοιπο κρανίο ως προς τα μπρος/πισω.
    Αν φας τέτοια μετωπική που είναι ικανή να κάνει ζημιά στο στόμα σου ενω φοράς το κράνος, ε τότε πιθανότατα η ζημια δεν θα μείνει μόνο στα δόντια! Είναι τόσο δυσνόητο;
    Τελος παντων.Νοιωθω οτι μπαινουμε σε μια αντιπαραθεση χωρις λογω.Προφανως εσυ δεν εχεις καταλαβει τι ακριβως εννοω.Δεν ειναι δυσνοητο αυτο που λες.Αλλα μιλαω για ενα κρανος που ακομα και να μιλησω πχ οταν το φοραω, τα χειλη μου ακουμπανε μπροστα, και απλα εκανα την ερωτηση.Τωρα αν πρεπει οι απαντησεια να ειναι σε τετοιο υφος απο τους παντογνωστες οκ.Καλη συνεχεια.
    Ο κόσμος δεν κερδίζεται με προσευχές

  4. #49
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Κάτσε ρε μεγάλε, είμαι παντογνώστης επειδή κουβεντιάζω (ουχί αντιπαρατίθεμαι) κάτι που μου φαίνεται αυτονόητο;
    Και σε ποιο ύφος αναφέρεσαι; Τι ηθελες δηλαδή, να σου μιλάμε με το σεις και με το σας;;;
    Και να βάλω και λίγο ύφος γιατι με εκνεύρισες, θα στο κάνω νιανιά αφού έτσι μόνο δείχνεις να καταλαβαίνεις, όχι, τα δοντάκια σου δε θα πάθουν βαβά άμα απλώς ακουμπήσουν στο κράνος.
    Εσύ πρέπει μόνο να φροντίσεις να μη στουκάρεις με τα όλα μετωπικά με το κεφάλι. Εκεί θες άλλου είδους θαύμα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #50
    ΡΕ ΔΕ ΓΑΜΙΕΤΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ!
    Εγγραφή
    26/04/2006
    Μηνύματα
    123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Κάτσε ρε μεγάλε, είμαι παντογνώστης επειδή κουβεντιάζω (ουχί αντιπαρατίθεμαι) κάτι που μου φαίνεται αυτονόητο;
    Και σε ποιο ύφος αναφέρεσαι; Τι ηθελες δηλαδή, να σου μιλάμε με το σεις και με το σας;;;
    Και να βάλω και λίγο ύφος γιατι με εκνεύρισες, θα στο κάνω νιανιά αφού έτσι μόνο δείχνεις να καταλαβαίνεις, όχι, τα δοντάκια σου δε θα πάθουν βαβά άμα απλώς ακουμπήσουν στο κράνος.
    Εσύ πρέπει μόνο να φροντίσεις να μη στουκάρεις με τα όλα μετωπικά με το κεφάλι. Εκεί θες άλλου είδους θαύμα.

    Δεν θα συνεχισω την κουβεντα δεν εχει νοημα.Ας βγαλουν οσοι το διαβασουν τα συμπερασματα τους. Παντως αν ετσι απαντανε οι διαχειριστες του site του forum καλυτερα κλειστε το.
    Ο κόσμος δεν κερδίζεται με προσευχές

  6. #51
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    άδειασε μας τη γωνιά μόνος σου αμα σου ξυνίζουμε μίστερ χάλιφαξ, για να μη σου πω τίποτε βαρύτερο.
    Οι διαχειριστές του φορουμ είναι πρώτα και πάνω απ'ολα, μέλη του φόρουμ.

    Παραέχετε γίνει μάστιγα οι μυγιάγγιχτοι εδώ πέρα μεσα.
    Μόνο που μέχρι πρότινως, συνηθως αυτοί ήταν νουμπάδες πιτσιρίκια που τα ξεραν όλα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #52
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Γαυρουκο μου, ξέρεις ποσοσε συμπαθώ αλλά για εμενα προσωπικά αυτή την φορά είσαι λάθος.

    Και ναι γαυρε μου τα shark σαν κρανοι σε ορισμένους τύπους προσώπου είναι υπερβολικά κοντά στο στόμα. Σε εμένα ας πούμε, που έχω δοκιμάσει σε μαγαζιά 15 χρονια τώρα ΟΛΑ τα μοντέλα της ήταν όλα πολύ κοντά στο στόμα μου. Σε κάποια ακουμπαγε το σαγόνι μου! Και φυσικά και εμένα μου άφησαν την αίσθηση ότι με το παραμικρό θα ψάχνω την γναθο μου.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  8. #53
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Ρε Μάκης, φοραω ενεξαρ τωρα και αν κουνήσω λίγο το πηγούνι, θα βρει στο κράνος.
    Και σαρκ ρεησινγκ κάρμπον εχω δοκιμάσει, και hjc/xlite/airoh κλπ. Δεν έχω πετύχει κράνος που το στόμα να μην ακουμπά με τίποτα στο κράνος.

    Με τον παντοτινό όμως δεν σπάστηκα επειδή δεν συμφωνεί με την άποψη μου (η οποία φυσικά και δεν διεκδικεί αλάθητο).
    Άκουσε κάτι που δεν του έκανε και αμέσως ειρωνεύτηκε!
    Ε για μπάστα λίγο. Γράφεις κάτι, κάποιος μπαίνει στον κόπο να σου απαντήσει. Δεν σου κάνει η απαντηση του, οκ.
    Γιατί ειρωνεία ρε φιλε; Γιατι βάφτισμα αμέσως;(στο παντογνώστες αναφέρομαι). σου χρωσταμε κάτι;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mumra Προβολή μηνύματος
    Προφανως αν είναι τοσο σφοδρή η σύγκρουση εχεισ δίκιο Το θέμα είναι σε μια απλη σχετικά ή σε πτ΄βση μηπως κουνηθεί τοσο ώστε να ακουμπησει το κελυφος επανω στα δόντια.
    Από την μεριά που ακουμπάει στο πρόσωπο, είναι μαλακό υλικό, που υποχωρεί. Νομίζω, ότι ακόμα και να πιέσει το κράνος σε μια βίαιη σύγκρουση, δεν πρόκειται να κάνει κάποια ζημειά, για αυτόν τον λόγο, φελιζολ, ύφασμα και άλλα μαλακά έχει από μέσα, κι επιπλέον είναι επίπεδη επιφάνεια, χωρίς προεξοχές, οπότε δεν θα αναπτυχθεί σε κάποιο τοπικό σημείο μεγάλη πίεση, θα απλωθεί σε όλο το στόμα και σαγόνι.

    Από την άλλη, για να πιεστεί τόσο πολύ στην περιοχή του στόματος, πάει να πει ότι έχει γίνει σύγκρουση τόσο μπροστά και κάτω, πράγμα που δεν γίνεται συνήθως, οπότε και σε ανησυχούν άλλα πράγματα πιο πολύ αν είναι να έχει φτάσει η σύγκρουση εκεί.

    Ένα άλλο θέμα, που είναι πιο ενοχλητικό είναι η αναπνοή του αναβάτη, αν είναι τόσο κοντά το στόμα του. Αν για παράδειγμα μπαίνοντας πίστα κουράζεσαι και αναπνέεις πιο γρήγορα, με ένα τόσο ''κλειστό'' μπροστά μέρος, δεν θα αναπνέεις καλά. Για τον λόγο αυτό, το εντουροκράνη είναι τέρμα μπροστά ανοικτά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #55
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Έλα ρε παιδιά, σας παρακαλώ, τόσα γίνονται γύρω μας και οι περισσότεροι είμαστε με άσχημη ψυχολογία.
    Μην παρεξηγούμαστε μεταξύ μας, πολύ κρίμα ρε γμτ..

    Και εμένα στα hjc και στα shoei είναι κοντά. Θέλω να πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο να λειτουργήσει εναντίον μου.
    Δεν είναι πρώτης γενιάς η τεχνολογία τους, θεωρώ πως μπορούμε να την εμπιστευόμαστε εφόσον έχουμε το μέγεθος που χρειαζόμαστε.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 24/04/2021 στις 20:31.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Το εχω αυτο το κρανος η μαλλον εχω το 3αρι
    https://motopegasus.com/product/kabu...de-iii-orange/

    Αναγκαστηκα να κανω μεταποιηση το εσωτερικο γιατι μετα απο 15λεπτα το μετωπο ποναγε αρκετα.
    Φταιω και γω που δεν το δοκιμασα βεβαια.
    Εβαλα το εσωτερικο απο ενα Scorpion exo1000 1ης γενιας και εγινε αλλο κρανος.
    Παναλαφρο... Φασαριοζικο... Οπως σχεδόν ολα τα Ιαπωνικα.
    Και σε μενα βρισκει το σαγονι αλλα οχι τοσο τρομερα. Πρεπει να ανοιγω στο στομα πολυ ωστε να γινει ενοχλητικο.
    Παντως σε ταξιδι δεν το λες και ησυχο.

    Στα λεφτά του τοτε πηρα αμεσως μετα το Scorpion Exo1000 air και δεν προκειται να ξαναπαρω αλλη μαρκα.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Ακόμα και κράνος από τα λιτλ να πάρω θα κοιτάξω να έχει χώρο στο σαγόνι(και να μπαίνουν τα γυαλιά εύκολα).
    Σε όλες τις χαζοπτωσεις,αυτά που βρίσκουν πάντα ,είναι γόνατα, αγκώνες,παλάμες,γλουτοί,ώμοι και πηγούνι (όχι με αυτή τη σειρά)

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Ένα σωστά εφαρμοζόμενο κράνος δεν πρόκειται να βρει στο σαγόνι ρε παιδιά. Άλλο πράγμα να πλησιάζει αρκετά στο σαγόνι και άλλο να βρίσκει. Παίζει ρόλο το κεφάλι, το κράνος κτλ. Όταν είχα κοτσίδα (παλιά..) το πηγούνι μου σχεδόν ακουμπούσε στο κράνος, όταν τα έκοψα είχα πιο πολύ άνεση, όμως αν τεντώσω το πηγούνι μου ή ανοίξω τέρμα το στόμα μου θα πλησιάσει αρκετά - αν δεν ακουμπήσει - στο μπροστινό μέρος του κράνους. Το θέμα είναι να είχε σωστή εφαρμογή στο κεφάλι, αυτό θα σε προστατέψει στην κακή στιγμή.

    Ξέρετε πόσους έχω δει να μην φορούν σωστό μέγεθος κράνους στο κεφάλι τους??
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    σε ολα τα κρανη ολων των εταιρειων το στομα απεχει λιγο απο το απο μεσα του κρανους..

    στα μονα που δεν εχω αυτο το θεμα ειναι τα εντουραδικα που ειναι "μύτερα" εκει μπροστα για λογους προστασιας, μασκας και αναπνοων..

    δεν θα απέρριπτα κράνος γι αυτό το λόγο..

    το μονο που μας ενδιαφέρει σε ενα κράνος είναι να μην μας προκαλεί εντονη πιέση στο λεγόμενο στεφάνι του κεφαλιού δλδ την περίμετρο που ακουμπάει η κουλούρα για οσους εχουμε παντρευτεί.

    κι επειδή αυτό δεν γινεται πάντα αντιληπτό με το που φοράμε ενα καινουργιο κρανος, πάμε στο μαγαζί το φοραμε στο κεφάλι μας και κατσικωνόμαστε σε ενα σημειο του μαγαζιου μεχρι να περασει ενα 20λεπτο-25λεπτο για να δουμε αν συμβαινει κατι που προκαλει δυσφορια στα σημεια που προανέφερα...βγαζουμε το κρανάκι κι ελεγχουμε και μια τη μαπα μας στον καθρεφτη...αν ψηλα στο κουτελο διακρινουμε μωβ σημαδια λες και είμαστε ο ροκι στους πρωτους γυρους με τον ντραγκο, τοτε κοιταμε το μεγαλυτερο κρανος ή αλλη εταιρεια...

    με την παραπανω μεθοδο αγοραζω κρανη τα τελευταια 20 χρονια κι ολα καλα...παλιοτερα πιο πιτσιρικας ειχα παρει κι εγω απο βιασυνη καποια που δεν μου εκαναν κι εμειναν στο ραφι και καποιο που χε γινει κατσαρολα (νολαν) κι επεπλεε το κεφαλι μου και σε πολλα χλμ κολλαγε στη μουρη μου.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. κρανος XXS
    από sloumos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2013, 07:34
  2. κρανος
    από DORTIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 22:42
  3. κρανος
    από tools στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 08:51
  4. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF