Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: ΥΓΡΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΣΤΟ ΣΚΕΛΕΤΟ ΚΑΙ ΒΑΨΙΜΟ - ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ;

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    543
    Αουφμπραχτ, επειδή καταλαβαίνω πως νιώθεις, σου προτείνω την πρώτη λύση του telegonos.

    Και εγώ την έπαθα από μπαταρία, έτρεξαν υγρά πάνω στο αλουμινένιο ψαλίδι μου.

    Η ηλεκτροστατική βαφή είναι με διαφορά η καλύτερη λύση.

  2. #17
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    καταρχην δε χρειαζεται να χαλας τη ζωη σου για την ομορφια των σιδερικων
    η γνωμη μου....
    δεν θα πηγαινα για ολικη βαφη γιατι δεν εχω εμπιστοσυνη στην ποιοτητα της δουλειας της βαφης αλλα κυριως στο λυσε δεσε που απαιτειται
    προσωπικα θα εκανα μια ερωτηση σε μαγαζια ειδικευμενα σε τοπικες βαφες
    στη χειροτερη περιπτωση της αποτυχιας θα ειχα πεταξει ενα κατοσταρικο

    οτι κι αν κανεις πριν το φτιαξεις κρατα τις φωτο ωστε σε περιπτωση πωλησης να φαινεται οτι δε βαφτηκε ο σκελετος απο τρακαρισμα

    Φίλτατε εννοείται ότι δεν χρειάζεται να χαλάμε τη ζωή μας για σίδερα, εκ των υστέρων και με πιο ψύχραιμη σκέψη το καταλαβαίνεις, όχι εκείνη τη στιγμή... γιαυτό άλλωστε και το παράτησα το θέμα κοντά 2 χρόνια, βάσει λογικής "ΟΚ, στο κάτω-κάτω σίδερα και πλαστικά είναι, εγώ να είμαι καλά".

    Ολική βαφή κι εγώ το φοβάμαι, δεν εμπιστεύομαι στο λύσε-δέσε, γιαυτό με ενδιαφέρει τοπική βαφή, γιαυτό απευθύνομαι κι εδώ.

  3. #18
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι να είναι λειτουργική και να κυκλοφορεί με ασφάλεια, από εκεί και πέρα...
    Λειτουργική είναι, τώρα για το ασφάλεια ειλικρινά δεν ξέρω... όπως μου είπε ο μάστορας από Αθήνα, για να είμαστε απόλυτα σίγουροι πρέπει να λυθεί όλη η μηχανή και να εξεταστεί... πέρυσι όλο το καλοκαίρι με αυτή πήγαινα για μπάνιο, τη χρησιμοποιούσα και για καμιά δουλειά εντός πόλης, έδειχνε να λειτουργούσε κανονικά... εννοείται ότι πρώτο μέλημα εκτός του αισθητικού, είναι η ασφάλεια...

  4. #19
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Αουφμπραχτ, επειδή καταλαβαίνω πως νιώθεις, σου προτείνω την πρώτη λύση του telegonos.

    Και εγώ την έπαθα από μπαταρία, έτρεξαν υγρά πάνω στο αλουμινένιο ψαλίδι μου.

    Η ηλεκτροστατική βαφή είναι με διαφορά η καλύτερη λύση.

    Αν θες περισσότερες πληροφορίες να πάρω μια ιδέα, καλοδεχούμενες... που την πήγες, κόστος, ποιος την έλυσε...ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  5. #20
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    εγώ θα έψαχνα για κάποια προιόν - αλοιφή που επαναφέρει χρώματα θρέφει και χρωματίζει τα σημεία που έχουν οξειδωθεί και φυσικά on spot χωρίς να αποσυναρμολογήσω τίποτα.
    Δεν έχω κάτι υποψη αλλά είμαι σίγουρος υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, οι αμερικάνοι που έχουν τρέλα με τέτοια προιόντα θα έχουν ανεβάσει πολλά σχετικά βίντεο
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    εγώ θα έψαχνα για κάποια προιόν - αλοιφή που επαναφέρει χρώματα θρέφει και χρωματίζει τα σημεία που έχουν οξειδωθεί και φυσικά on spot χωρίς να αποσυναρμολογήσω τίποτα.
    Δεν έχω κάτι υποψη αλλά είμαι σίγουρος υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, οι αμερικάνοι που έχουν τρέλα με τέτοια προιόντα θα έχουν ανεβάσει πολλά σχετικά βίντεο
    Ηλιουπόλαιος νομίζω είναι ένας που κάνει κάτι τέτοια κόλπα.
    Είχε πάει ο θείος μου το μηχανάκι που το είχαν μπιμπ με σουλφασερ
    τώρα δεν ξέρω αν κάνει κάτι εδώ

  7. #22
    Το surface preparation είναι όλη η ουσία για να έχεις καλό αποτέλεσμα με την τοπική βαφή. Πρέπει να απομακρύνεις το χρώμα και τη σκουριά και να φτάσεις στο μέταλλο.

    Αν βγάζοντας κάποια πλαστικά "δίνει χέρι" να φτάσεις σε όλα τα σημεία, κάποιο τέτοιο (ή παρόμοιο) εργαλείο θα την κάνει αρκετά καλά τη δουλειά.

    https://montipower.com/service-support/manuals/

    Δυστυχώς δεν έχω να προτείνω κάποιο μάστορα. Υπάρχουν σοβαρά μαγαζιά για βιομηχανικές/ναυτιλιακές εφαρμογές αλλά η δουλειά σου είναι μικρή και δεν ξέρω αν θα ασχοληθούν και τι θα χρεώσουν.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ναι, το paintkillers εννοώ, αλλά όπως ανέφερα δεν απαντά στο τηλέφωνο...
    Παρε εδω Κιν.: 694 650 2241 του μιλησα πριν λιγο
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    543
    Το λύσιμο το είχα κάνει μόνος μου. Έστειλα μαζί με το ψαλίδι και άλλα όπως βίδες, στο σταντ, μαρσπιεδες κλπ. Το κόστος ήταν νομίζω 100€ για όλα μαζί.

    Αν θυμάμαι καλά, Σπυρόπουλος λέγεται. Πέρασαν πολλά χρόνια από τότε και δεν θυμάμαι σίγουρα.

    Αξίζει μέχρι το τελευταίο ευρώ.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.738
    Ο Paintkiller είναι καλός και κακός.

    Καλός σαν βαφέας, όταν ας πούμε, του πήγε φίλος και έβαψε έτσι αυτό, περιλαμβάνοντας και πλαίσιο+τροχούς, όχι μόνο πλαστικά και ντεπόζιτο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	36v.jpg 
Προβολές:	213 
Μέγεθος:	97,4 KB 
ID:	427225

    Κακός σαν βαφέας, γιατί μου έχει τύχει εμένα προσωπικά να κλείσω ραντεβού μαζί του Σάββατο 12 το μεσημέρι για να του πάω να δει μια μοτό, και όταν πήγα έλλειπε γιατί είχε πεταχτεί στην...Χαλκίδα. Όταν βλέπω τέτοια συμπεριφορά στον πελάτη, ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΕΡΝΑΩ ΟΥΤΕ ΑΠΕΞΩ, ούτε δεύτερη ευκαιρία, ούτε τίποτα.

    Τώρα καλό βαφέα για υγρό βάψιμο δεν έχω να σου προτείνω, δεν έχω βρει ποτέ μου κανέναν, όλοι όσους έχω δοκιμάσει κάποιο κουσούρι μου βγάλανε άλλος σε χρόνο παράδοσης, άλλος σε τιμή, άλλος σε συννενόηση. Μια εξήγηση που δίνω γιατί είναι όλοι έτσι, τους πειράζει η ''καλλιτεχνία'' και τα χημικά των βαφών, ξέρω γω.

    Για ηλεκτροστατική βαφή, ο άνθρωπος είναι εξαιρετικός σε όλα, και τιμή, και συννενόηση, και χρόνο παράδοσης και επαγγελματισμό στην ποιότητα δουλειάς, Σπύρος Σταυρόπουλος στον Venetis αλλά είπαμε για ηλεκτροστατική πρέπει να λυθούν όλα, να πάει ένα πλαίσιο σκέτο.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 16/04/2021 στις 15:52.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Δε νομίζω ότι η εργασία για λύσιμο ψαλιδιού είναι η ίδια με αυτή για λύσιμο σκελετού γιατί η εργασία αυτή είναι που κάνει το βάψιμο του σκελετού ασύμφορο, όχι το ίδιο το βάψιμο.

    Τώρα αν έχει κάποιος το χώρο, το χρόνο και το μεράκι να το κάνει μόνος του, ή εναλλακτικά τα χρήματα για να τα διαθέσει να το κάνει κάποιος άλλος, προφανώς και το αποτέλεσμα θα είναι το καλύτερο δυνατό.

  12. #27
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Θα την ελυνα χαλαρά. Εξηγούμε και γιατί.
    Ύστερα από 10- 13 στον δρόμο είναι μια ευκαιρία να βρεις και να φτιάξεις πραγματάκια που διαφορετικά δεν θα έκανες. Έχεις γρασαρει ή ελέγξει ποτέ ρουλεμάν ψαλιδιου? Έχεις δει τι γίνεται με τα ηλεκτρικά και τις φισες σε σημεία που δεν βλέπεις? Έχεις καθαρίσει ποτέ σώμα ψεκασμού ή μπεκ?
    Να η ευκαιρία λοιπόν για όλα αυτά και ότι άλλο βρεις μπροστά σου. Και έτσι θα ξέρεις ότι για πολλά χρόνια δεν θα βγει κανένα περίεργο θεμετακι!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Προσωπικά αν είχα παρόμοιο "πρόβλημα" δεν θα σκεφτόμουν τοπικό βάψιμο.
    Η διαφορά παλιό καινούργιο θα φαίνεται σίγουρα.

  14. #29
    Εγω, στη θεση σου θα δοκιμαζα, ξεκινωντας αρχικα απο ενα "κρυφο σημειο" οπως αυτο που ειναι στην εσωτερικη πλευρα του πλαισιου και αρα την λιγοτερο ορατη.... (αν παινουν τα χερια σου και εχεις τετοιου τυπου εργαλεια)

    1. https://www.dremeleurope.com/gr/el/d...cs-c/?start=0&


    2.https://www.dremeleurope.com/gr/el/d...%82-357-ocs-p/ με την παστα στιλβωσης.

    αν δεν εχει αποτελεσμα

    3.https://www.dremeleurope.com/gr/el/d...280-355-ocs-p/

    ή

    4.https://www.dremeleurope.com/gr/el/d...120-414-ocs-p/


    Εαν εχει αποτελεσμα στο αρχικο σημειο (το "κρυφο), με υπομονη κανεις ολη την πλευρα για ομοιομορφια.
    ΛΑΛΑΚΗΣ Ο ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΣ

  15. #30
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.108
    Εγώ που είμαι στην θέση σου, θα τρίψω παντού με 600 (ίσα ίσα να θολώσει παντού), θα καθαρίσω, θα μονώσω και θα βάψω με αλκυδικό σπρεϋ.
    Εσύ μπορείς να ξεκινήσεις με σταθεροποιητή σκουριάς, έτσι για το high fidelity.

    15ε, 3 ωρες, 2 μέρες στέγνωμα
    σκιλς: να γράφεις με σπρεϋ και να μην σου τρέχει.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V Strom 1000, αξίζει τον κόπο;
    από Stefanos73 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2016, 11:22
  2. Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2014, 12:09
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 18:43
  4. Τελικά αξίζει τον κόπο?
    από btmxyz στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2006, 14:00
  5. power commander και προβλημα με τον αντιπροσωπο του
    από zaharakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2005, 15:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF