Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: ΥΓΡΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΣΤΟ ΣΚΕΛΕΤΟ ΚΑΙ ΒΑΨΙΜΟ - ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ;

  1. #1
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961

    ΥΓΡΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΣΤΟ ΣΚΕΛΕΤΟ ΚΑΙ ΒΑΨΙΜΟ - ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ;

    Long story short: Προ 2 ετών, που είχα μείνει από μπαταρία, αγόρασα από internet. Κοντά στη δουλειά, υπήρχε συνεργείο αυτοκινήτων, ο ιδιοκτήτης του οποίου είχε πρόσφατα αγοράσει μια ίδια με τη δική μου μοτό, μεταχειρισμένη. Ανυποψίαστος, κι επειδή με βόλευε, τον ρώτησα εάν είχε φορτιστή μπαταρίας και προθυμοποιήθηκε να με εξυπηρετήσει. Του την άφησα, την φόρτισε όλη νύχτα και το άλλο μεσημέρι την πήρα και την έβαλα στη μοτοσυκλέτα. Καπάκι πήγα Αθήνα για service και γύρισα περιχαρής, γύρισα, κι όταν την επομένη έβγαλα την κουκούλα για να πάω βόλτα, το απόλυτο σοκ: Μαύρα στίγματα σε όλο το σκελετό στην δεξιά πλευρά, σημάδια από υγρά που είχαν τρέξει, όλα χάλια, κι εγώ ειλικρινά έπαθα εκείνη τη στιγμή νευρικό κλονισμό από το θέαμα, καθότι τη μηχανή την φύλαγα σαν τα μάτια μου τόσα χρόνια... δεν μπαίνω σε ανούσιες λεπτομέρειες ποιος φταίει και τι, δεν έχει νόημα, επιγραμματικά όλοι μου είπαν ότι ο αυτοκινητάς μάστορας έκανε λάθος στον τρόπο φόρτισης λόγω άγνοιας, με αποτέλεσμα να σκάσουν τα υγρά και να γίνει υπερχείλιση...

    Αφού ξεπέρασα μετά από μέρες το σοκ, όσο αυτό ήταν δυνατό, αποφάσισα να βάλω τη μηχανή αγγελία για πούλημα. Τα δεδομένα ήταν τα εξής: Εργασία σε άλλη πόλη και 100 χιλιόμετρα πήγαινε-έλα με αμάξι, ελεύθερος χρόνος μόνο τα Σ/Κ, χρήση της μηχανής ελάχιστη, την καβάλαγα για να ξελαμπικάρω μία στις τόσες κι ήταν το αγχολυτικό μου. Ασφάλεια κάθε χρόνο, service κάθε χρόνο, τέλη κυκλοφορίας κάθε χρόνο. Κυρίως όμως ήταν ότι δεν άντεχα να την βλέπω έτσι και ακόμα και η αγχολυτική βόλτα ήταν λυπητερή βόλτα λόγω της στραβής. Η μηχανή ήταν σε άριστη κατάσταση, χιλιόμετρα πραγματικά, πάντα σκεπασμένη, σε σημείο πήγαινα να βάλω βενζίνη και μου έλεγαν καλορίζικη, ενώ ήταν αγορασμένη 13 χρόνια πριν... Αγοραστές ενδιαφέρθηκαν αμέσως, μόλις όμως έβλεπαν το σκελετό σε τέτοια χάλια έπαυαν να ενδιαφέρονται... την έπαιρνα που κ που σαν παπί για δουλειές μέσα στην πόλη, για κανά μπάνιο μόνος μετά τη δουλειά το καλοκαίρι, μετά έσκασε κι ο κορωνοϊός, τέρμα οι μετακινήσεις, η μηχανή έμεινε στα αζήτητα να σκονίζεται...

    Πριν λίγο καιρό, επειδή με πόναγε να την βλέπω έτσι και δεν άντεχα, είπα να την χαρίσω σε συγγενικό πρόσωπο, το συζητήσαμε, και τσάφ!!!! Σκάει απρόσμενη μετάθεση στον τόπο διαμονής και σε απόσταση 4 χιλιόμετρα από το σπίτι. Οπότε αλλάζουν τα δεδομένα, και η χρήση της μηχανής φαντάζει μονόδρομος... κι ερχόμαστε στο ζητούμενο και στη συνδρομή σας: Θέλω να την χρησιμοποιώ και πάλι, αλλά είμαι ψείρας και ψυχαναγκαστικός κι είναι και συναισθηματικό το θέμα, και δεν θέλω να την κυκλοφορώ έτσι όπως είναι, σε τέτοια χάλια. Τότε που έγινε η ζημιά, είχα πάει άμεσα σε 2 συνεργεία να πάρω γνώμες. Αμφότεροι με είχαν αποτρέψει, λέγοντάς μου πως μόνο Αθήνα ΙΣΩΣ κάνω δουλειά, αλλά και πάλι δεν ήξεραν κάποιον να μου προτείνουν... επίσης αμφότεροι, μου ανέφεραν ότι δεν άξιζε τον κόπο, γιατί το κόστος θα ήταν ίσως 400-500 ευρώ και βάλε...

    Μετά τα νέα δεδομένα, άρχισα πάλι να το ψάχνω, αφού θα κυκλοφορώ όπως και παλιά χειμώνα-καλοκαίρι για τη δουλειά με τη μηχανή. Μίλησα με το συνεργείο που την πάω για service στην Αθήνα, ήταν κι αυτός επιφυλακτικός και μου είπε ότι το κοστολόγιο για αυτή τη βαφή θα είναι μεγάλο, συν ότι πρέπει να γίνει σωστή δουλειά, για να μην πετάξει το χρώμα. Η γνώμη του ήταν ότι για να γίνει σωστή δουλειά, πρέπει να αποσυναρμολογηθεί η μηχανή, να λυθεί, να πάει στο βαφείο μόνο ο σκελετός, να γίνει αμμοβολή, ηλεκτροστατική βαφή, κτλ. Αυτός είναι ο σωστός και ενδεδειγμένος τρόπος, ενώ πρέπει να γίνει κι ένας έλεγχος ότι δεν έχει πειραχτεί κάτι άλλο, καλώδιο κτλ, γιατί το οξύ συνεχίζει να κάνει και δουλειά μετά από το γεγονός... μου είπε ότι θα έκανε μια ερώτηση με κάποιον που συνεργαζόταν, αλλά μου άφησε εξαρχής λίγες ελπίδες για τον αν θα το αναλάβει...

    Έψαξα μόνος μου στο ίντερνετ εν τω μεταξύ, βρήκα τη σελίδα ενός συνεργείου στο Περιστέρι, το οποίο ανέφερε ότι έχουν μέθοδο βαφής σκελετού χωρίς να χρειαστεί να κατέβει η μηχανή και είχε και δείγματα δουλειάς. Έχω πάρει τηλ 2-3 φορές χωρίς να έχω πάρει απάντηση... έχει κλείσει; δεν το ακούν; δεν ξέρω... κι εδώ ζητάω τη συνδρομή σας, αφού σας ευχαριστήσω εκ των προτέρων για την υπομονή να διαβάσετε -όσοι το έκαναν- το κατεβατό. Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κανέναν σας, έχετε άποψη, γνώμη, υπόδειξη, γενικά ό,τι μπορεί να βοηθήσει; θα βάλω και μερικές ενδεικτικές φωτό της κατάστασης της μηχανής. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, μπας και καταφέρω και βγάλω άκρη για το εάν με συμφέρει ή όχι και τα μετέτπιτα βήματα.

  2. #2
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	003-1.jpg 
Προβολές:	275 
Μέγεθος:	65,5 KB 
ID:	427219

  3. #3
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	002-1.jpg 
Προβολές:	274 
Μέγεθος:	67,3 KB 
ID:	427220

  4. #4
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	004-1.jpg 
Προβολές:	275 
Μέγεθος:	80,5 KB 
ID:	427221

  5. #5
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	005-1.jpg 
Προβολές:	275 
Μέγεθος:	92,3 KB 
ID:	427222

  6. #6
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    όλοι μου είπαν ότι ο αυτοκινητάς μάστορας έκανε λάθος στον τρόπο φόρτισης λόγω άγνοιας
    Να κανω το δικηγορο του ντεβιλ, τι λαΘος μπορει να εκανε, και ποσο ασχετος να ηταν για να ειχε αγνοια?



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    με αποτέλεσμα να σκάσουν τα υγρά και να γίνει υπερχείλιση...
    Αυτο δε θα επρεπε να ειχε γινει και κατα τη διαδικασια της φορτισης?




    Αυτο που θελω να πω, το ενδεχομενο η μπαταρια να ηταν ελλατωματικη, το σκεφτηκες?
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  7. #7
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Το σκέφτηκα και το γεγονός η μπαταρία να ήταν μούφα Bosch, το γεγονός να έγινε κάτι στο service, λέω ό,τι μου είπαν σε αντιπροσωπεία της πόλης μου που εμπιστεύομαι, όπως ανέφερα δεν έχει σημασία πλέον ποιος φταίει, αλλά τι μπορώ -κι αν μπορώ- να κάνω κάτι. Δεν μ' ενδιαφέρει η απόδοση ευθυνών...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.736
    Η ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ: Λύσιμο τα πάντα, ηλεκτροστατική βαφή το πλαίσιο, δέσιμο τα πάντα. Κόστος κανά 120ρι η ηλεκτροστατική του πλαισίου, και ότι κοστίσει το λύσε-δέσε ανάλογα αν θα το κάνει κάποιος άλλος που θα θέλει αμοιβή ή εσύ ο ίδιος που δεν θα θέλεις αμοιβή.

    Η VFM ΔΟΥΛΕΙΑ: Καλό σπρέι εμπορίου να ταιριάζει το χρώμα, μόνωση γύρω γύρω και μικρό λύσιμο ότι εμποδίζει, ένα ψιλογιαλοχαρτάρισμα να πιάσει, βάψιμο με το σπρέι.

    Η ΤΖΑΜΠΑ ΔΟΥΛΕΙΑ: Το γράφεις στα παλιά σου τα παπούτσια, έχεις κι άλλα πράγματα στην ζωή σου από το να δείχνει τέλεια μια παλιά μοτοσυκλέτα που έχεις για χρηστικούς λόγους, συνεχίζεις να το χρησιμοποιείς ως έχει, άιντε το πολύ-πολύ, κάνεις κανά καθάρισμα και μπάλωμα με χρώμα άμα πάει να πετάξει σκουριές κάπου.

    Σίγουρα έγινε από την μπαταρία όλο αυτό; Οι μπαταρίες είναι σε ένα μέρος και τα υγρά τους τρέχουν προς μια βέλτιστη διαδρομή, δεν ποτίζουν το μισό πλαίσιο. Αυτό πιο πολύ μου μοιάζει διάβρωση από καυστικό καθαριστικό σε πλύσιμο.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 16/04/2021 στις 14:30.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Η ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ: Λύσιμο τα πάντα, ηλεκτροστατική βαφή το πλαίσιο, δέσιμο τα πάντα. Κόστος κανά 120ρι η ηλεκτροστατική του πλαισίου, και ότι κοστίσει το λύσε-δέσε ανάλογα αν θα το κάνει κάποιος άλλος που θα θέλει αμοιβή ή εσύ ο ίδιος που δεν θα θέλεις αμοιβή.

    Η VFM ΔΟΥΛΕΙΑ: Καλό σπρέι εμπορίου να ταιριάζει το χρώμα, μόνωση γύρω γύρω και μικρό λύσιμο ότι εμποδίζει, ένα ψιλογιαλοχαρτάρισμα να πιάσει, βάψιμο με το σπρέι.

    Η ΤΖΑΜΠΑ ΔΟΥΛΕΙΑ: Το γράφεις στα παλιά σου τα παπούτσια, έχεις κι άλλα πράγματα στην ζωή σου από το να δείχνει τέλεια μια παλιά μοτοσυκλέτα που έχεις για χρηστικούς λόγους, συνεχίζεις να το χρησιμοποιείς ως έχει, άιντε το πολύ-πολύ, κάνεις κανά καθάρισμα και μπάλωμα με χρώμα άμα πάει να πετάξει σκουριές κάπου.

    Σίγουρα έγινε από την μπαταρία όλο αυτό; Οι μπαταρίες είναι σε ένα μέρος και τα υγρά τους τρέχουν προς μια βέλτιστη διαδρομή, δεν ποτίζουν το μισό πλαίσιο. Αυτό πιο πολύ μου μοιάζει διάβρωση από καυστικό καθαριστικό σε πλύσιμο.
    Καλησπέρα,

    Στην θέση σου θα έκανα το 2, μη σου πω και το 3, άσε που έχεια ακόμα πιο μικρές πιθανότητες να σου το κλέψουν. Το θέμα είναι να είναι λειτουργική και να κυκλοφορεί με ασφάλεια, από εκεί και πέρα...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    καταρχην δε χρειαζεται να χαλας τη ζωη σου για την ομορφια των σιδερικων
    η γνωμη μου....
    δεν θα πηγαινα για ολικη βαφη γιατι δεν εχω εμπιστοσυνη στην ποιοτητα της δουλειας της βαφης αλλα κυριως στο λυσε δεσε που απαιτειται
    προσωπικα θα εκανα μια ερωτηση σε μαγαζια ειδικευμενα σε τοπικες βαφες
    στη χειροτερη περιπτωση της αποτυχιας θα ειχα πεταξει ενα κατοσταρικο

    οτι κι αν κανεις πριν το φτιαξεις κρατα τις φωτο ωστε σε περιπτωση πωλησης να φαινεται οτι δε βαφτηκε ο σκελετος απο τρακαρισμα

  11. #11
    Εγω απευθειας το 3
    Αν σε χαλαει λιγο και εχεις ορεξη το 2
    Και αν γενικα θελεις να το φτιαξεις το 1
    Αν λες εδω paintkillervafes εχει παει φιλος μου , ΟΚ του το ειχε φτιαξει και κρατησε το χρωμα , αλλα προσωπικα δεν εχω φτιαξει κατι
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.137
    Κι εγω μαλλον προς την τοπική βαφή θα έγερνα. Αφαίρεση μερικών περιφερειακών που θα μπορουσε να γίνει και από μένα και στο μάστορα.
    Εφόσον είναι κυρίως αισθητικό το θεμα δεν ειναι ανάγκη να βαφτει όλος ο σκελετός, αλλά μονο όσα φαίνονται κυρίως. Χειρότερο δε νομίζω να γίνει.

    Πολύ δουλειά και μπελάς (και λεφτά ειδικά!) να λύσεις σκελετό για να τον βάψεις. Άστο για όοοοταν (και άμα) γίνει κάποια ανακατασκευή.

    Να φανταστώ ότι έγινε κάποιου είδους καθαρισμός/πλύσιμο να φύγουν τα υπολειματα οξέως, είτε με σκετο νερό είτε με κάποιο απορυπαντικό?
    Με το μερικό λύσιμο ευκαιρία να καθαριστεί και "πιο μέσα" ανάμεσα στα περιφερειακα.

  13. #13
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα έγινε από την μπαταρία όλο αυτό; Οι μπαταρίες είναι σε ένα μέρος και τα υγρά τους τρέχουν προς μια βέλτιστη διαδρομή, δεν ποτίζουν το μισό πλαίσιο. Αυτό πιο πολύ μου μοιάζει διάβρωση από καυστικό καθαριστικό σε πλύσιμο.
    Ναί, σίγουρα, το διαπιστώσαμε και στο συνεργείο που το πήγα κοντά στο σπίτι μου... τώρα αυτό με τη βέλτιστη διαδρομή, δεν ξέρω... πάντως σίγουρα είναι από τη μπαταρία.

  14. #14
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Κι εγω μαλλον προς την τοπική βαφή θα έγερνα. Αφαίρεση μερικών περιφερειακών που θα μπορουσε να γίνει και από μένα και στο μάστορα.
    Εφόσον είναι κυρίως αισθητικό το θεμα δεν ειναι ανάγκη να βαφτει όλος ο σκελετός, αλλά μονο όσα φαίνονται κυρίως. Χειρότερο δε νομίζω να γίνει.

    Πολύ δουλειά και μπελάς (και λεφτά ειδικά!) να λύσεις σκελετό για να τον βάψεις. Άστο για όοοοταν (και άμα) γίνει κάποια ανακατασκευή.

    Να φανταστώ ότι έγινε κάποιου είδους καθαρισμός/πλύσιμο να φύγουν τα υπολειματα οξέως, είτε με σκετο νερό είτε με κάποιο απορυπαντικό?
    Με το μερικό λύσιμο ευκαιρία να καθαριστεί και "πιο μέσα" ανάμεσα στα περιφερειακα.

    Να μην το φανταστείς, δεν έγινε κανένα πλύσιμο δυστυχώς, δεν είχα καθαρό μυαλό εκείνη τη στιγμή και για μέρες...

  15. #15
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Εγω απευθειας το 3
    Αν σε χαλαει λιγο και εχεις ορεξη το 2
    Και αν γενικα θελεις να το φτιαξεις το 1
    Αν λες εδω paintkillervafes εχει παει φιλος μου , ΟΚ του το ειχε φτιαξει και κρατησε το χρωμα , αλλα προσωπικα δεν εχω φτιαξει κατι
    Ναι, το paintkillers εννοώ, αλλά όπως ανέφερα δεν απαντά στο τηλέφωνο...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V Strom 1000, αξίζει τον κόπο;
    από Stefanos73 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2016, 11:22
  2. Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2014, 12:09
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 18:43
  4. Τελικά αξίζει τον κόπο?
    από btmxyz στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2006, 14:00
  5. power commander και προβλημα με τον αντιπροσωπο του
    από zaharakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2005, 15:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF