Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Έλεγχος αναρτήσεων

  1. #1
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    194

    Έλεγχος αναρτήσεων

    Γνωρίζουμε κάποιον τεχνικό στη Θεσσαλονίκη να ελέγξει γενικά τις αναρτήσεις μου? Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, απλά δεν έχει γίνει ποτέ κάποιο service σε αυτές εδώ και περίπου 30.000χλμ που το έχω. Εκτός αυτού, αρκετές φορές η μηχανή μου βγάζει (στις στροφές) μια ανασφάλεια που ίσως οφείλεται απλά στην κουλαμάρα μου, αλλά αν όχι? και τσάμπα δεν ευχαριστιέμαι την οδήγηση ακόμη περισσότερο? Δυστυχώς δεν έχω οδηγήσει
    τόσες πολλές μηχανές στη ζωή μου για να κρίνω από εμπειρία, προφανώς κάποιος άλλος, και χωρίς να είναι τεχνικός, να μπορεί.

    Α! και να μην ξεχάσω να επισημάνω ότι έχω μόνο δύο νεφρά και τα χρειάζομαι για την ώρα
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Γεια σου Θαναση. Αν θυμαμαι καλα μιλαμε για CBR 600 F3, σωστα; Εχει νομιζω πληρως ρυθμιζομενη πισω αναρτηση και ρυθμιση προφορτισης και αποσβεσης επαναφορας μπροστα (αν βλεπω τα σωστα specs). Εχεις ασχοληθει καθολου με τη ρυθμιση τους;

    Ειναι λογικο να θελουν και συντηρηση (αλλωστε η μηχανη τα εχει τα χρονακια της), αλλα αν δεν εχεις πειραξει καθολου τις ρυμισεις σου (ουτε sag) τοτε θα ξεκινουσα απο εκει και θα εβλεπα αν και ποσο μπορει να βελτιωθει η κατασταση ετσι. Να ειχαμε και κανεναν επαγγελματια της προκοπης στο αντικειμενο να πηγαινες εκει κατευθειαν, αλλα απ'οσο εχω ψαξει στο παρελθον η αναρτηση ειναι κομματι που η Θεσσαλονικη πασχει.

    Αν οντως δεν εχεις ασχοληθει ποτε με ρυθμιση μπορω να σε βοηθησω παντως. Sag ειναι κατι που θα το βρουμε ευκολα (αν βρισκεται με τα υπαρχοντα ελατηρια δηλαδη) και στις αποσβεσεις εχω πλεον μια εμπειρια και μπορω να καταλαβω καποια πραγματα. Ισως να μην πετυχουμε ακριβως αυτο που πρεπει, αλλα θα κανουμε μια κινηση προς τη σωστη κατευθυνση πιστευω.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wthanasis Προβολή μηνύματος
    Γνωρίζουμε κάποιον τεχνικό στη Θεσσαλονίκη να ελέγξει γενικά τις αναρτήσεις μου? Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, απλά δεν έχει γίνει ποτέ κάποιο service σε αυτές εδώ και περίπου 30.000χλμ που το έχω. Εκτός αυτού, αρκετές φορές η μηχανή μου βγάζει (στις στροφές) μια ανασφάλεια που ίσως οφείλεται απλά στην κουλαμάρα μου, αλλά αν όχι? και τσάμπα δεν ευχαριστιέμαι την οδήγηση ακόμη περισσότερο? Δυστυχώς δεν έχω οδηγήσει
    τόσες πολλές μηχανές στη ζωή μου για να κρίνω από εμπειρία, προφανώς κάποιος άλλος, και χωρίς να είναι τεχνικός, να μπορεί.

    Α! και να μην ξεχάσω να επισημάνω ότι έχω μόνο δύο νεφρά και τα χρειάζομαι για την ώρα
    Αν δεν έχουν κλάσει, να τρέχει λάδι, ή να υπάρχει κάποιο διαπιστωμένο πέραν αμφοβολίας πρόβλημα, μην ασχοληθείς περισσότερο. Έχει περάσει γενικά μια καταναλωτική κουλτούρα που δίνει υπερβολική σημασία στην συντήρηση της ανάρτησης, για να κάνει πελατεία στους αναρτησάδες.

    Στο πηρούνι μπορείς αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, να αλλάξεις λάδια μόνος σου, αλλά κι αυτό αν χρειάζεται. Επίσης αν πιάνουν τα χέρια σου, καλό είναι να γίνεται που και που ένα καθάρισμα-γρασσάρισμα στα ρουλεμάν&κουζινέτα και τους συνδέσμους του μοχλικού στην πίσω ανάρτηση. Όλα αυτά τα κάνει και συνήθες συνεργείο μοτό.


    Κατα τα άλλα, επισυνάπτω των οδηγό του Tasoulis για την ρύθμιση της προφόρτισης που είναι από το πιο βασικό στο θέμα της ρύθμισης ανάρτησης:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rythmiseis.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	111,7 KB 
ID:	427256
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Με 30000km σίγουρα δεν θα είναι όπως πρέπει να είναι. Την ίδια ανασφάλεια μου έβγαζε και εμένα με 36000κμ και θέλανε service, την διαφορά θα την καταλάβεις μόλις τα φτιάξεις και θα δεις ότι δεν είναι περιττό έξοδο αξίζει...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Δηλαδή τι ακριβώς ελέγχουν στις αναρτήσεις?

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Αν δεν έχουν κλάσει, να τρέχει λάδι, ή να υπάρχει κάποιο διαπιστωμένο πέραν αμφοβολίας πρόβλημα, μην ασχοληθείς περισσότερο. Έχει περάσει γενικά μια καταναλωτική κουλτούρα που δίνει υπερβολική σημασία στην συντήρηση της ανάρτησης, για να κάνει πελατεία στους αναρτησάδες.
    Τα ισοπέδωσες όλα.
    Η απόσβεση βασίζεται στην ύπαρξη λαδιού και το μέγεθός της στο ιξώδες του.
    Ότι λάδι και να βάλεις κάποια στιγμή θα γίνει νερό.
    Και καλά σε ρυθμιζόμενες θα αυξάνεις τα κλικ και θα αντισταθμίζεις την μείωση της απόσβεσης μέχρι κάποιο σημείο,
    αλλά από εκεί και μετά θέλει αλλαγή.

  7. #7
    Μονο εδω θα πηγαινα μοτοσυκλετα μου
    για σερβις αναρτησεων
    https://www.motostyl.gr/

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Ναι συμφωνώ και εγώ εκεί πήγα είναι πολυ καλοί...
    Τελευταία τροποποίηση από Galkar; 18/04/2021 στις 00:22.

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή τι ακριβώς ελέγχουν στις αναρτήσεις?
    Οπτικά αν έχει κάποια διαρροή και εξωτερικά ελεγχο σε τι κατάσταση είναι οι αποσβέσεις, το υδραυλικό σύστημα.

    Αν υπάρχει γνώση στην συγκεκριμένη μότο ή μοντελο ανάρτησης, μπορούν να καταλάβουν και τη συμπεριφορα της σε σχεση με την αρχική της κατάσταση.

    Γενικά πάντως τη συντήρηση των αναρτήσεων την παραβλέπαμε αρκετα χρονια...υπήρχε η τάση πως αν δεν έχει ξεράσει τα λάδια είναι μια χαρά. Δεν είναι όμως έτσι μιας και έχουν πολύ σημαντικό ρόλο στην άνεση, την ποιότητα κύλισης και φυσικά την ασφάλεια μας. Κανονικά θα έπρεπε να τις ρυθμίζουμε για τα κιλά μας και τον τρόπο οδηγησης αλλά το πάμε μακρυά..

  10. #10
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Γεια σου Θαναση. Αν θυμαμαι καλα μιλαμε για CBR 600 F3, σωστα; Εχει νομιζω πληρως ρυθμιζομενη πισω αναρτηση και ρυθμιση προφορτισης και αποσβεσης επαναφορας μπροστα (αν βλεπω τα σωστα specs). Εχεις ασχοληθει καθολου με τη ρυθμιση τους;

    Ειναι λογικο να θελουν και συντηρηση (αλλωστε η μηχανη τα εχει τα χρονακια της), αλλα αν δεν εχεις πειραξει καθολου τις ρυμισεις σου (ουτε sag) τοτε θα ξεκινουσα απο εκει και θα εβλεπα αν και ποσο μπορει να βελτιωθει η κατασταση ετσι. Να ειχαμε και κανεναν επαγγελματια της προκοπης στο αντικειμενο να πηγαινες εκει κατευθειαν, αλλα απ'οσο εχω ψαξει στο παρελθον η αναρτηση ειναι κομματι που η Θεσσαλονικη πασχει.

    Αν οντως δεν εχεις ασχοληθει ποτε με ρυθμιση μπορω να σε βοηθησω παντως. Sag ειναι κατι που θα το βρουμε ευκολα (αν βρισκεται με τα υπαρχοντα ελατηρια δηλαδη) και στις αποσβεσεις εχω πλεον μια εμπειρια και μπορω να καταλαβω καποια πραγματα. Ισως να μην πετυχουμε ακριβως αυτο που πρεπει, αλλα θα κανουμε μια κινηση προς τη σωστη κατευθυνση πιστευω.
    Απορώ που το θυμάσαι κιόλας ρε Πέτρο
    Δεν έχω πειράξει πότε τίποτα, αλλά γενικά δεν πειραματίζομαι με πράγματα που δεν κατέχω και θέλουν και χρόνο. Πολύ ευχαρίστως να δοκιμάσουμε πάντως μερικές μικρο ρυθμίσεις όταν ανοίξει το πράγμα για να κάνουμε και βόλτα-δοκιμή επί της ευκαιρίας. Ούτως ή άλλως χρωστάω κέρασμα.
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  11. #11
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Αν δεν έχουν κλάσει, να τρέχει λάδι, ή να υπάρχει κάποιο διαπιστωμένο πέραν αμφοβολίας πρόβλημα, μην ασχοληθείς περισσότερο. Έχει περάσει γενικά μια καταναλωτική κουλτούρα που δίνει υπερβολική σημασία στην συντήρηση της ανάρτησης, για να κάνει πελατεία στους αναρτησάδες.

    Στο πηρούνι μπορείς αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, να αλλάξεις λάδια μόνος σου, αλλά κι αυτό αν χρειάζεται. Επίσης αν πιάνουν τα χέρια σου, καλό είναι να γίνεται που και που ένα καθάρισμα-γρασσάρισμα στα ρουλεμάν&κουζινέτα και τους συνδέσμους του μοχλικού στην πίσω ανάρτηση. Όλα αυτά τα κάνει και συνήθες συνεργείο μοτό.


    Κατα τα άλλα, επισυνάπτω των οδηγό του Tasoulis για την ρύθμιση της προφόρτισης που είναι από το πιο βασικό στο θέμα της ρύθμισης ανάρτησης:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rythmiseis.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	111,7 KB 
ID:	427256
    Δεν φαίνεται το παραμικρό σε φθορά, ούτε φυσικά κάποια διαρροή, ούτε δευτερόλεπτα κυνηγάω, ούτε με τρώει ο απαυτός μου να πληρώσω αναρτησά, παρόλα αυτά δεν θεωρώ απίθανο μετά από τόσα χρόνια να μην είναι όπως πρέπει μια ανάρτηση. Σ' ευχαριστώ πάντως και για το σχεδιάκι, κατατοπιστικό.
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wthanasis Προβολή μηνύματος
    Απορώ που το θυμάσαι κιόλας ρε Πέτρο
    Δεν έχω πειράξει πότε τίποτα, αλλά γενικά δεν πειραματίζομαι με πράγματα που δεν κατέχω και θέλουν και χρόνο. Πολύ ευχαρίστως να δοκιμάσουμε πάντως μερικές μικρο ρυθμίσεις όταν ανοίξει το πράγμα για να κάνουμε και βόλτα-δοκιμή επί της ευκαιρίας. Ούτως ή άλλως χρωστάω κέρασμα.
    Εχεις pm.

Παρόμοια θέματα

  1. Απόλυτος έλεγχος γκαζιού.
    από Bladerunner στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 92
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2020, 18:39
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 14:07
  3. σεταρισμα αναρτησεων Ζ1000
    από idi στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2005, 13:01
  4. Περι αναρτησεων .. απο τον Oldman
    από Todi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2005, 21:49
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2004, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF