Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 71

Θέμα: Gsxr 1000 k6 πιστόνια εκκεντροφοροι

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    Γενικότερα οδηγαω αρκετό καιρό αλλα λόγο ότι τον περισσότερο καιρό είμαι Αθήνα δεν έχω επαφή με απότομες στροφές μόνο όταν βγαίνω εκτός πηγαίνω αλλα δεν είναι συχνά και για αυτό δεν έχω εξηκιωθει. ...

  2. #32
    Φίλε μου φέρε το μηχανάκι στην εργοστασιακή κατάσταση με γνήσια ανταλλακτικά κάνε ένα σέρβις σε αναρτήσεις φρένα και βάλε ένα ζευγάρι σπορ λάστιχα και βουρ.
    Με αυτά που σκέφτεσαι να κάνεις ο μόνος κερδισμένος θα είναι ο μάστορας

  3. #33
    Το μηχανάκι αυτό είχε γύρω στα 150 άλογα τροχό.Αν σου φαίνεται ψοφιο μήπως να δοκίμαζες την τύχη σου στους αγώνες???

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagos Προβολή μηνύματος
    το μηχανακι ηταν αρκετα γρηγορο αλλα ειχε θεμα στα χαμηλα ηταν ψοφιο τελειως μετα τις 8 στην ουσια απογειωνοτανε αυτος που το πηρα ελεγε οτι ηταν 190 αλογα τροχο ειχε και χαρτι απο δυναμομετρηση(ούτε 190 μουλαρια δεν ηταν εντελη αλλα μην γινομε κακος βραδιατικα)
    Αν ο προηγουμενος φιλε μου το μηχανακι το ειχε μονο για κοντρες,δεν τον ενδιαφερει τι κανει στα χαμηλα το μηχανακι,θελει στα ψηλα να χει δυναμη αφου μονο τερμα γκαζι θα πηγαινε.Μπορει οντως να ειχε 190 αλογα.Που τα ειχε ομως?Σε τι στροφες τα εβγαζε?Τερμα ψηλα λογικα εξου και η ψοφια αισθηση στα χαμηλα που σου εδινε..Το θεμα ειναι οι εκκεντροφοροι που σκεφτεσαι να βαλεις που αποδιδουν?Μηπως κι αυτοι αποδιδουν τερμα ψηλα?Η αυξηση της ιπποδυναμης μεσω των εκκεντροφορων επιτυχανετε με μετατοπιση της καμπυλης ιπποδυναμης προς τις ψηλες στροφες.Οσο δλδ ποιο ''αγρια'' εκκεντρα βαζεις τοσο ποιο ψηλα βγαινει η δυναμη και ανεβαινουν τα αλογα αλλα παραλληλα χανεις απο χαμηλα και μεσαια.Για σουζες με 2α 3η που λες,μαμα το κ5 με δευτερα σηκωνεται και με τριτη σηκωνεται μη σου πω.Κατι αλλο,το μηχανακι λογικα ειναι τεζα χαμηλωμενο?Αν ειναι πως να σηκωθει?Ανακατασκευη μοτερ+τουρμπο το κοστος θα ξεφυγει παααρα πολυ!Πιστευω παντως πως αν το κανεις παλι μαμα αντε με λιγο συμπιεση παραπανω και κοντυτερο γραναζωμα το μηχανακι θα κανει για πλακα σουζες με 2α και ευκολα με 3η.Μαμα κ3 εχω με 2α σηκωνεται και το χω σηκωσει και με 3η,βοηθησε βεβαια ο δρομος οπου ειχε υψωμα και μετα κατηφοριζε.Μπηκα για πολυ λιγο στο τριπακι του να το πειραξω λιγο αλλα μετα εδωσα μια σφαλιαρα τον εαυτο μου και ειπα οτι το μηχανακι εχει πολυ περισσοτερο γκαζι απ οσο μπορω εγω να αξιοποιησω,επισης δεν το στριβω καν,τι να το πειραξω?Καλυτερα τα λεφτα αυτα να τα φαω σε βενζινες και λαστιχα.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Αυτο για το σουζα με 3η μην παρεξηγηθω,ειχε υψωμα ο δρομος και σηκωθηκε διαφορετικα δεν σηκωνεται,τουλαχιστον απο μενα

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TONYBANDIT Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου φέρε το μηχανάκι στην εργοστασιακή κατάσταση με γνήσια ανταλλακτικά κάνε ένα σέρβις σε αναρτήσεις φρένα και βάλε ένα ζευγάρι σπορ λάστιχα και βουρ.
    Με αυτά που σκέφτεσαι να κάνεις ο μόνος κερδισμένος θα είναι ο μάστορας
    Δηλαδή πιστευείς δεν θα βελτιωθεισχύει καθολου η απόδοση σε μπαμ πάντα μιλαμε

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TONYBANDIT Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι αυτό είχε γύρω στα 150 άλογα τροχό.Αν σου φαίνεται ψοφιο μήπως να δοκίμαζες την τύχη σου στους αγώνες???
    Φίλε δεν είμαι καλός στην νευρική οδήγηση υπό διάφορες συνθήκες. ..
    Μου αρέσει να το σπάω στην ευθεία και ναι μου πέφτει λίγο εκεί θέλω κάτι παραπανω ..Και να το χώνω σε χαλαρα μακρινές βόλτες! !!

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Αν ο προηγουμενος φιλε μου το μηχανακι το ειχε μονο για κοντρες,δεν τον ενδιαφερει τι κανει στα χαμηλα το μηχανακι,θελει στα ψηλα να χει δυναμη αφου μονο τερμα γκαζι θα πηγαινε.Μπορει οντως να ειχε 190 αλογα.Που τα ειχε ομως?Σε τι στροφες τα εβγαζε?Τερμα ψηλα λογικα εξου και η ψοφια αισθηση στα χαμηλα που σου εδινε..Το θεμα ειναι οι εκκεντροφοροι που σκεφτεσαι να βαλεις που αποδιδουν?Μηπως κι αυτοι αποδιδουν τερμα ψηλα?Η αυξηση της ιπποδυναμης μεσω των εκκεντροφορων επιτυχανετε με μετατοπιση της καμπυλης ιπποδυναμης προς τις ψηλες στροφες.Οσο δλδ ποιο ''αγρια'' εκκεντρα βαζεις τοσο ποιο ψηλα βγαινει η δυναμη και ανεβαινουν τα αλογα αλλα παραλληλα χανεις απο χαμηλα και μεσαια.Για σουζες με 2α 3η που λες,μαμα το κ5 με δευτερα σηκωνεται και με τριτη σηκωνεται μη σου πω.Κατι αλλο,το μηχανακι λογικα ειναι τεζα χαμηλωμενο?Αν ειναι πως να σηκωθει?Ανακατασκευη μοτερ+τουρμπο το κοστος θα ξεφυγει παααρα πολυ!Πιστευω παντως πως αν το κανεις παλι μαμα αντε με λιγο συμπιεση παραπανω και κοντυτερο γραναζωμα το μηχανακι θα κανει για πλακα σουζες με 2α και ευκολα με 3η.Μαμα κ3 εχω με 2α σηκωνεται και το χω σηκωσει και με 3η,βοηθησε βεβαια ο δρομος οπου ειχε υψωμα και μετα κατηφοριζε.Μπηκα για πολυ λιγο στο τριπακι του να το πειραξω λιγο αλλα μετα εδωσα μια σφαλιαρα τον εαυτο μου και ειπα οτι το μηχανακι εχει πολυ περισσοτερο γκαζι απ οσο μπορω εγω να αξιοποιησω,επισης δεν το στριβω καν,τι να το πειραξω?Καλυτερα τα λεφτα αυτα να τα φαω σε βενζινες και λαστιχα.
    Φίλε πολύ σωστά όλα αυτά και όντος το μηχανάκι ήταν χαμηλωμένο τέρμα κάί λίγο τραβηγμένο ο τροχοΣ το σήκωσα το μηχανάκι μόλις το πηρα σαν πρώτη κίνηση τον τροχό δεν τον πείραξα αλλά το θέμα ήταν ότι είχε πολύ γραμικό άνοιγμα δεν άνοιγε απότομα ώστε να σηκωθεί και τέρμα ψιλά πριν τον κόφτη άνοιγε τόσο που κάτι φορές δεν πρόλαβε να να αλλάξω ταχύτητα βαραγε κόφτη. ..βαραγε τιμόνια από τρίτη σε Τετάρτη με σφιγμένα τέρμα το σταμπιλιζατερ. ..Όσο για τα άλογα που έλεγε ο άλλος πιστεύω δεν είναι στραγάλια 190 άλογα τροχό.Αν ειχε 190 ένα μηχανάκι χωρίς ηλεκτρονική υποβοήθηση όπως έχουν ας πούμε τα καινούργια θα έπρεπε να σκότωνε δεν θα κρατιέται πουθενά έτσι πιστεύω. ..Μια δυναμό μέτρηση δεν μου λέει κάτι ο μάστορας για να ευχαριστήσει οπτικά τον πελάτη μπορεί να το κάνει να δείξει πολύ παραπάνω από ότι είναι! !!γνώμη μου όλα αυτά χωρίς να ξέρω πάρα πολλά! !!
    Τελευταία τροποποίηση από panagos; 21/04/2021 στις 23:09.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Αυτο για το σουζα με 3η μην παρεξηγηθω,ειχε υψωμα ο δρομος και σηκωθηκε διαφορετικα δεν σηκωνεται,τουλαχιστον απο μενα
    Νταξι με το ανηφορικο δρομο και ξαφνικά κατηφόρα το είχα πάθει με το Cbr που ειχα μου τείχε με πολλά χιλιομετρα δεν το περίμενα και χεστηκα και πάνω μου!!!

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Απλα τα πραματα φιλε..Δωστο το ψοφιμι και παρε μπουσα.Μπουσα τουρμπο!

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Απλα τα πραματα φιλε..Δωστο το ψοφιμι και παρε μπουσα.Μπουσα τουρμπο!
    Χαλαρά θα γίνει και αυτό κάποια στιγμη αδερφέ μόλις αλλάξω κατηγορία αλλά μάλλον προς zzr 1400 με βλέπω που του χώρου και αδυναμία! !!

  12. #42
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Αυτο για το σουζα με 3η μην παρεξηγηθω,ειχε υψωμα ο δρομος και σηκωθηκε διαφορετικα δεν σηκωνεται,τουλαχιστον απο μενα
    Κρίμα.....νέο παιδί....


    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  13. #43
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Αυτο για το σουζα με 3η μην παρεξηγηθω,ειχε υψωμα ο δρομος και σηκωθηκε διαφορετικα δεν σηκωνεται,τουλαχιστον απο μενα
    Σηκωνεται κ με 3η απλα πρεπει να εισαι 170+ για να ερθει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Κρίμα.....νέο παιδί....

    Θα μαθει ρε συ...
    Ride(s) the wind of change...

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2019
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Σηκωνεται κ με 3η απλα πρεπει να εισαι 170+ για να ερθει.



    Θα μαθει ρε συ...
    Θέλει τράβηγμα τιμόνια να φανταστώ για να έρθει

  15. #45
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagos Προβολή μηνύματος
    Θέλει τράβηγμα τιμόνια να φανταστώ για να έρθει
    Ενα μικρο τραβηγματακι μετα απο το ανοιγοκλειμα του γκαζιου κ γεια σας...
    Απλα να ξερεις μετα τα 210-220 κουναει αρκετα.
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερωτηση για Suzuki Gsxr 1000 K6
    από PortisHead στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2007, 20:38
  2. Απαντήσεις: 103
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2007, 19:41
  3. OWners manual GSXR-1000 K6
    από KRHTIKOS στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2006, 16:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF