Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 47

Θέμα: Παραλίγο να γινόνταν το κακό.

  1. #16
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.673
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afasias Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ απολύτως πως οι χαμηλές ταχύτητες σώζουν. Όμως σε καταστάσεις τρελής κίνησης στο δρόμο αναγκαστικά πρέπει να το πατήσεις. Χτες το μεσημέρι ανέβαινα την Κηφισίας, μιλάμε για απίστευτη κίνηση και βέβαια φοβερή λωρίδα ανάμεσα στα αμάξια για τις μηχανές. Μόνο τότε παθαίνω ψιλοπανικό, πρέπει αναγκαστικά να τρέξω γιατί πίσω μου έχω ουρά τις μηχανές να ακολουθούν. Για μένα είναι ιδιαίτερα αγχωτικό αυτό και εκεί είναι που φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή και κανά ατύχημα.
    Φίλε, ο καθένας στον ρυθμό του , κατά έναν τρόπο είστε όλοι παράνομοι εκείνη την στιγμή και στην παρανομία δεν υπάρχει προτεραιότητα.

  2. #17
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    3.985
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ειχες ABS?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Ναι είχα γι αυτό φαντάζομαι δεν μου έφυγε η μηχανή από το κοκκάλωμα.
    ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΑΒS
    Θα μαλλιασει η γλωσσα μου να το λεω και να το ξαναλεω.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.719
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afasias Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ απολύτως πως οι χαμηλές ταχύτητες σώζουν. Όμως σε καταστάσεις τρελής κίνησης στο δρόμο αναγκαστικά πρέπει να το πατήσεις. Χτες το μεσημέρι ανέβαινα την Κηφισίας, μιλάμε για απίστευτη κίνηση και βέβαια φοβερή λωρίδα ανάμεσα στα αμάξια για τις μηχανές. Μόνο τότε παθαίνω ψιλοπανικό, πρέπει αναγκαστικά να τρέξω γιατί πίσω μου έχω ουρά τις μηχανές να ακολουθούν. Για μένα είναι ιδιαίτερα αγχωτικό αυτό και εκεί είναι που φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή και κανά ατύχημα.
    1. Αν σε πιέζουν, κάνε στην άκρη και άστους να περάσουν. Δεν θα κάνεις εσύ, κάτι που θέλει ο άλλος, εσύ θα πας με τον ρυθμό που πρέπει για εσένα.
    2.Το γκάζι στις μοτό το ανοίγουμε. Δεν το πατάμε. Λεπτομέρεια θα μου πεις, αλλά στις λεπτομέρειες γίνονται οι μεγάλες διαφορές.
    3.Αυτό το ''συμφωνώ αλλά λέω κάτι άλλο που δεν συμφωνώ τελικά'' είναι λίγο παράλογο. Ή συμφώνα ή διαφώνα και τέλος, τα ''αλλά'', ''ομως'' συνήθως οι άνθρωποι δεν τα λένε για καλό π.χ. ''καλό παιδί είσαι ΑΛΛΑ σε βλέπω σαν φίλο''. Βλέπεις πως ακούγονται τα ''ομως'' και ''αλλά'';

    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Στο 2 έχεις δίκιο, κατάλοιπα του αυτοκινήτου, τί να κάνουμε
    Στο 3 μάλλον δεν κατάλαβες, κάποιες φορές είναι αναγκαίο να προχωρήσεις με ταχύτητα για να κινηθεί η λωρίδα σου. Άσχετα αν εμένα όπως είπα με τρομάζει. Όπως ακριβώς είναι άκρως επικίνδυνο να πηγαίνεις με χαμηλή ταχύτητα σε λωρίδες ταχείας κυκλοφορίας. Στο καλό παιδί αλλά σε βλέπω σαν φίλο, έτερον εκάτερον θα σου απαντήσω

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.244
    άσχετο

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    ''καλό παιδί είσαι ΑΛΛΑ σε βλέπω σαν φίλο''. Βλέπεις πως ακούγονται τα ''ομως'' και ''αλλά'';
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afasias Προβολή μηνύματος
    καλό παιδί αλλά σε βλέπω σαν φίλο
    μας στοίχειωσε την εφηβεία μας αυτή η φράση.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #21
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    3.985
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    άσχετο





    μας στοίχειωσε την εφηβεία μας αυτή η φράση.
    τρεις φρασεις μας εχουν στοιχειωσει ανα ηλικια

    1)ΔΕΝ υπαρχει αγιος βασιλης
    2)ΔΕΝ μπορω να σε δω ερωτικα
    3)ΔΕΝ κανουμε ντελιβερυ τετοια ωρα
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #22
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.450
    Ασφαλές δεν είναι να πηγαίνεις σιγά, ασφαλές είναι να πηγαίνεις λίγο (+20) πιο γρήγορα απο τα αυτοκίνητα γύρω σου και να φεύγεις μακρυά τους έχοντας πάντα κατά νου ότι δεν σε βλέπει κανεις οπότε θα πρέπει να προσέχεις εσύ για όλους.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    772
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    τρεις φρασεις μας εχουν στοιχειωσει ανα ηλικια

    1)ΔΕΝ υπαρχει αγιος βασιλης
    2)ΔΕΝ μπορω να σε δω ερωτικα
    3)ΔΕΝ κανουμε ντελιβερυ τετοια ωρα
    4)ΔΕΝέχει ABS

  9. #24
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.117
    O Ned Stark είχε πει: ο,τιδήποτε πριν από το "αλλά" είναι bullshit.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    O Ned Stark είχε πει: ο,τιδήποτε πριν από το "αλλά" είναι bullshit.
    Ναι ΑΛΛΑ πριν το είχε το κεφάλι του!!

  11. #26
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.117

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Κατέβηκε ο τυπάς πανικόβλητος και ζήταγε συγνώμη απευθείας ..


    Πάρε και λαχείο το χεις!

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Γενικά οι χαμηλές ταχύτητες σώζουν. Σε όλα τα ταξίδια που κάνουν οι διάφοροι τύποι σε όλον τον κόσμο γράφοντας χιλιάδες χιλιόμετρα στον δρόμο οδηγούν χαλαρά και προσεκτικά και έτσι αποφεύγουν τα ατυχήματα και ακόμη και αν συμβεί κάτι τις πιο πολλές φορές την γλυτώνουν με πολύ μικρή ζημιά. Φυσικά παίζει ρόλο ότι κάνουν ταξίδι και απολαμβάνουν την διαδρομή και τα τοπία και μετά εμείς διαβάζουμε τις όμορφες εικόνες που μας μεταφέρουν στο κείμενό τους ή βλέποντας το βίντεο τους. Ενώ εδώ μέσα στην καθημερινότητα και το άγχος να προλαβουμε για να κάνουμε τις δουλειές μας και με το μυαλό μας γεμάτο προβλήματα η οδήγηση εντός πόλης είναι και πιο δυσκολη και πιο επικίνδυνη, μπορούμε όμως να κρατάμε αυτόν τον βασικό κανόνα της χαλαρής και αμυντικής οδήγησης ώστε να περιορίσουμε τις πιθανότητες να εμπλακούμε σε ατύχημα.

  14. #29
    Κάπου είχε γράψει κάποιος παλιότερα βάση στατιστικής και αριθμών πόσες πιθανότητες έχει κάποιος να έχει ατύχημα στη καθημερινοτητά του σε μεγάλα αστικά κέντρα όπως η Αθήνα. Δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς αλλα 1-2 τα είχες σίγουρα στο τσεπάκι απο οσο θυμάμαι στη 5ετια.

    Προσωπικά δε κυκλοφορώ εδω και 10 χρόνια με μοτοσυκλέτα σην άσφαλτο απο επιλογή αλλα κάνω μόνο εκτός δρόμου οδήγηση. Μια στο τόσο παίρνω αν τύχει καποιο έκτακτο γεγονός δανεική μοτοσυκλέτα η μηχανάκι για να πάω σε κάποια δουλειά στο κέντρο (*συνήθως 1 φορά το χρόνο να τύχει). Πραγματικά μπορώ να πώ οτι τρομάζει το μάτι μου οταν βγαίνω σε δρόμο με λωρίδες και ο τρόπος που κινούνται τα αμάξια μου προκαλεί πλέον τρελό άγχος.
    Ισως μελλοντικά να πάρω μια μοτοσυκλέτα για ταξίδια ξανά... οταν μεγαλώσουν τα παιδιά και θα έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο αλλα πραγματικά αυτό το πράγμα που ζεί ο μοτοσυκλετιστής στην Αθήνα καθημερινά είναι αγώνας επιβίωσης...

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zid Προβολή μηνύματος
    Κάπου είχε γράψει κάποιος παλιότερα βάση στατιστικής και αριθμών πόσες πιθανότητες έχει κάποιος να έχει ατύχημα στη καθημερινοτητά του σε μεγάλα αστικά κέντρα όπως η Αθήνα. Δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς αλλα 1-2 τα είχες σίγουρα στο τσεπάκι απο οσο θυμάμαι στη 5ετια.

    Προσωπικά δε κυκλοφορώ εδω και 10 χρόνια με μοτοσυκλέτα σην άσφαλτο απο επιλογή αλλα κάνω μόνο εκτός δρόμου οδήγηση. Μια στο τόσο παίρνω αν τύχει καποιο έκτακτο γεγονός δανεική μοτοσυκλέτα η μηχανάκι για να πάω σε κάποια δουλειά στο κέντρο (*συνήθως 1 φορά το χρόνο να τύχει). Πραγματικά μπορώ να πώ οτι τρομάζει το μάτι μου οταν βγαίνω σε δρόμο με λωρίδες και ο τρόπος που κινούνται τα αμάξια μου προκαλεί πλέον τρελό άγχος.
    Ισως μελλοντικά να πάρω μια μοτοσυκλέτα για ταξίδια ξανά... οταν μεγαλώσουν τα παιδιά και θα έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο αλλα πραγματικά αυτό το πράγμα που ζεί ο μοτοσυκλετιστής στην Αθήνα καθημερινά είναι αγώνας επιβίωσης...
    Θα ήθελα να συμπληρώσω λέγοντας ότι πολλοί μοτοσυκλετιστές, επίσης, είναι κάκιστοι οδηγοί. Το μικρό μέγεθος της μηχανής, σε σχέση με του αυτοκινήτου, και η ευκολία ελιγμών τους επιτρέπει να έχουν άσχημη οδική συμπεριφορά και να κινούνται κάποιες φορές στα όρια του ατυχήματος.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 21:37
  2. ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ Η ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ?
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2004, 02:49
  3. Μεγάλο Ταξίδι (Όχι το κακό): HELP!
    από jtoros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 11:03
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2004, 20:49
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 17:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF