Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: Παραλίγο να γινόνταν το κακό.

  1. #1
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.673

    Παραλίγο να γινόνταν το κακό.

    Χθες στις 19:00 έξω από το Coffee Island στην Δυραχίου πήγαινα με την μηχανή σε ένα επαγγελματικό ραντεβού.
    Κινούμουν με ίσως λιγότερα από 30 χλμ στην δεξία λωρίδα και ξαφνικά ένας κουτάκιας αποφάσισε να σταματήσει για καφέ χωρίς σινιάλο χωρίς τίποτα κοκκάλωσε τα φρένα (ακούστηκαν τα λάστιχα) και έκοψε δεξία για να παρκάρει μπροστά από το μαγαζί.
    Ευτυχώς δεν έτρεχα
    Ευτυχώς άκουσα το φρένο
    Ευτυχώς φορούσα εξοπλισμό
    Πάτησα όσα φρένα μπορούσα και τον έξυσα στην πίσω δεξία πόρτα.
    Δεν έπεσα δεν χτύπησα πολύ (λίγο το γόνατο πιάστηκε ανάμεσα από τα οχήματα χωρίς σοβαρό τραύμα) δεν έπαθε κάτι η μηχανή.
    Κατέβηκε ο τυπάς πανικόβλητος και ζήταγε συγνώμη απευθείας .
    Οδηγώ από τον Οκτώβρη και φανταζόμουν τους κινδύνους αλλά παιδιά για 2 ώρες έτρεμε το χέρι μου.
    Προσοχή και χαμηλές ταχύτητες...σώζουν καταστάσεις.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Με την παλαβομάρα που κυκλοφορεί στους δρόμους, να νιώθεις και τυχερός που κατάλαβε το λάθος του και σου ζήτησε συγγνώμη...θα μπορούσε να βγει και από πάνω ζητώντας τα ρέστα που κυκλοφορούσες στο δρόμο του!
    Προσέχουμε όσο μπορούμε, προσπαθούμε να προβλέψουμε την πιο ευφάνταστη βλακεία και φοράμε εξοπλισμό, δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά περισσότερα.

  3. #3
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.673
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Με την παλαβομάρα που κυκλοφορεί στους δρόμους, να νιώθεις και τυχερός που κατάλαβε το λάθος του και σου ζήτησε συγγνώμη...θα μπορούσε να βγει και από πάνω ζητώντας τα ρέστα που κυκλοφορούσες στο δρόμο του!
    Προσέχουμε όσο μπορούμε, προσπαθούμε να προβλέψουμε την πιο ευφάνταστη βλακεία και φοράμε εξοπλισμό, δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά περισσότερα.
    Φίλε αυτό ακριβώς σκεφτόμουν. Με πρήζουν όλοι τώρα να πουλήσω την μηχανή κλπ απο οικογένεια και για να είμαι ειλικρινής το σκέφτηκα και εγώ λίγο...αλλά πλέον είμαι ερωτευμένος με την αίσθηση...θα ρίξω τον φόβο μου σε μάθηματα και σε εξοπλισμό και θα ελπίζω να μην είμαι άτυχος.

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    3.985
    ειχες ABS?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.152
    Εχουν καταντήσει μεγάλες πληγές οι καφετέριες-τυροπιττατζίδηκα κλπ.................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Φίλε αυτό ακριβώς σκεφτόμουν. Με πρήζουν όλοι τώρα να πουλήσω την μηχανή κλπ απο οικογένεια και για να είμαι ειλικρινής το σκέφτηκα και εγώ λίγο...αλλά πλέον είμαι ερωτευμένος με την αίσθηση...θα ρίξω τον φόβο μου σε μάθηματα και σε εξοπλισμό και θα ελπίζω να μην είμαι άτυχος.
    Να μην την πουλήσεις...αν το κάναμε αυτό με την πρώτη στραβή, δε θα κυκλοφορούσαν δίτροχα!
    Εκτός από την αίσθηση που αποτελεί ισχυρό δέλεαρ, τα δίτροχα είναι πολύ πρακτικά στις χαβούζες που ζούμε.
    Θα δεις ότι η εμπειρία που θα αποκτάς θα σε βοηθήσει σιγά σιγά σε κάποια πράγματα και σε συνδυασμό με εξοπλισμό, τύχη και αμυντική οδήγηση, θα σε προστατέψουν από ενδεχόμενους κινδύνους.

  7. #7
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    σημασία έχει ότι δεν έπαθες τίποτα. Το σημαντικότερο εκτός από την ταχύτητα είναι οι αποστάσεις. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να κρατάμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερες αποστάσεις. Η απόσταση ότι και να γίνει σου δίνει την δυνατότητα να αποφύγεις καταστάσεις με ασφάλεια. Ακόμα και όταν βιαζόμαστε πρέπει να κρατάμε απόσταση και να κάνουμε υπομονή και πάλι υπομονή. Να περιμένουμε. Αυτά τα κλάσματα δευτερολέπτου ή και δευτερόλεπτα είναι η απειροελάχιστη διαφορά που μπορεί να σου σώσει και την ζωή.
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  8. #8
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.673
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KAWAMANRIDER Προβολή μηνύματος
    σημασία έχει ότι δεν έπαθες τίποτα. Το σημαντικότερο εκτός από την ταχύτητα είναι οι αποστάσεις. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να κρατάμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερες αποστάσεις. Η απόσταση ότι και να γίνει σου δίνει την δυνατότητα να αποφύγεις καταστάσεις με ασφάλεια. Ακόμα και όταν βιαζόμαστε πρέπει να κρατάμε απόσταση και να κάνουμε υπομονή και πάλι υπομονή. Να περιμένουμε. Αυτά τα κλάσματα δευτερολέπτου ή και δευτερόλεπτα είναι η απειροελάχιστη διαφορά που μπορεί να σου σώσει και την ζωή.
    Είχε δύο λωρίδες ο δρόμος και δεν ήμασταν κοντά σε απόσταση απλά ο τύπος κυριολεκτικά το κοκκάλωσε στιγμιαία και έστριψε το τιμόνι λες και θα έκανε οπισθογωνία...Άγιο είχα.

  9. #9
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.673
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ειχες ABS?
    Ναι είχα γι αυτό φαντάζομαι δεν μου έφυγε η μηχανή από το κοκκάλωμα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.719
    Και η Δυρραχίου ΚΑΙ η Λενορμαν είναι κίνδυνος-θάνατος. Και με 30 χλμ/ω να πηγαίνεις, κινδυνεύεις κάθε στιγμή από κάποιον που έκοψε τιμόνι ή περνάει πεζός κάθετα, ή περνάει με οχημα κάθετα σε κάποιο άνοιγμα της νησίδας ή κάτι θυμήθηκε να σταματήσει ή ότι άλλο.

    Αν τυχόν έρχεσαι από Εθνική οδό, έχεις συνηθίσει σε μεγαλύτερη ταχύτητα, και κινδυνεύεις γιατι δεν συνειδητοποιείς αμέσως, ότι εδώ πρέπει να πηγαίνεις πολύ πιο αργά.

    Σε αυτές τις περιπτώσεις οι ΠΟΛΥ χαμηλές ταχύτητες ΣΩΖΟΥΝ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.056
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Φίλε αυτό ακριβώς σκεφτόμουν. Με πρήζουν όλοι τώρα να πουλήσω την μηχανή κλπ απο οικογένεια και για να είμαι ειλικρινής το σκέφτηκα και εγώ λίγο...αλλά πλέον είμαι ερωτευμένος με την αίσθηση...θα ρίξω τον φόβο μου σε μάθηματα και σε εξοπλισμό και θα ελπίζω να μην είμαι άτυχος.
    Το σκέφτομαι ήρεμα και διαχωρίζω το περιστατικό από την "ροή" των αναμνήσεων μου, στην προσπάθεια μου
    να έχω σαν κυρίαρχη αντίληψη πως κάθε φορά που ξεκινώ οι πιθανότητες να συμβεί κατι δεν επηρεάζονται από
    όσα έχουν ήδη συμβεί.
    Νομίζω πως είναι το μεγαλύτερο όπλο μου απέναντι στις τρομάρες των συμβάντων

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.244
    Το μηχανάκι όχι μόνο δε θα σκεφτόμουν να το πουλήσω αλλά παίζει να έπαιρνα και μεγαλύτερο (που λέει ο λόγος).

    Πάντα τρελαίνομαι σε τέτοιες καταστάσεις και πάω κόντρα. Με λίγα λόγια μη μασάς μια.

    Η χαμηλή ταχύτητα στη πόλη σώζει. Όπως και οι αποστάσεις που είπε ο kawa. Με τον καιρό θα ηρεμήσεις και θα προσέχεις ακόμα περισσότερο. Πρέπει να είμαστε ψιλιασμενοι όλη την ώρα.

    Keep riding
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    132
    Οσο τετοιου είδους "μαθηματα" ειναι ανωδυνα, εχουν θετικο προσημο. Σημασια εχει πως δε χτυπησες και πως εμαθες χωρις να το πληρωσεις ο,τι πρεπει να προσεχεις λιγο περισσοτερο απο οσο προσεχες μεχρι τωρα. Καλη δυναμη σε ολους εκει εξω και τα ματια μας 14!

    Υγ: Το αστειο της υποθεσης ειναι πως αν του εσκαγες απο πισω και ηθελε να σου πουλησει τρελιτσα, πιθανοτατα θα εβγαινε πως φταις εσυ...

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Συμφωνώ απολύτως πως οι χαμηλές ταχύτητες σώζουν. Όμως σε καταστάσεις τρελής κίνησης στο δρόμο αναγκαστικά πρέπει να το πατήσεις. Χτες το μεσημέρι ανέβαινα την Κηφισίας, μιλάμε για απίστευτη κίνηση και βέβαια φοβερή λωρίδα ανάμεσα στα αμάξια για τις μηχανές. Μόνο τότε παθαίνω ψιλοπανικό, πρέπει αναγκαστικά να τρέξω γιατί πίσω μου έχω ουρά τις μηχανές να ακολουθούν. Για μένα είναι ιδιαίτερα αγχωτικό αυτό και εκεί είναι που φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή και κανά ατύχημα.

  15. #15
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.673
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mike_4 Προβολή μηνύματος
    Οσο τετοιου είδους "μαθηματα" ειναι ανωδυνα, εχουν θετικο προσημο. Σημασια εχει πως δε χτυπησες και πως εμαθες χωρις να το πληρωσεις ο,τι πρεπει να προσεχεις λιγο περισσοτερο απο οσο προσεχες μεχρι τωρα. Καλη δυναμη σε ολους εκει εξω και τα ματια μας 14!

    Υγ: Το αστειο της υποθεσης ειναι πως αν του εσκαγες απο πισω και ηθελε να σου πουλησει τρελιτσα, πιθανοτατα θα εβγαινε πως φταις εσυ...
    Να σου πω το σκέφτηκα και εγώ , αλλά ξέρω ότι τα Coffee Island έχουν κάμερα που κοιτάει από το ταμείο προς τα έξω. (το ξέρω γιατί έχω αναλάβει θανατηφόρο και έχω υλικό από τέτοια κάμερα τέτοιου μαγαζιού.) Επίσης τα παιδιά που κάνουν Delivery πετάχτηκαν έξω να δουν αν είμαι καλά.Επομένως είχα και μάρτυρες.Δεν μπορεί να πει πολλά.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 21:37
  2. ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ Η ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ?
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2004, 02:49
  3. Μεγάλο Ταξίδι (Όχι το κακό): HELP!
    από jtoros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 11:03
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2004, 20:49
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 17:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF