Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 86

Θέμα: Βάση κινητού για CB500X

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Αρχικά ήμουν και εγώ στην ίδια φάση.

    Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα πως δεν μου αρέσει τίποτα και πως θα ήταν καλύτερα να το πάρω απόφαση και να βάλω το πριζάκι με ένα καλό gps με βάση να τελειώνω.

    Είχα καταλήξει σε κάτι Ολλανδούς http://www.bikepenr.nl/index.php

    Μετά βαρέθηκα να το ψειρίζω και ακολούθησα το μοτο που διαχρονικά με ακολουθεί: λες ιζ μόρ.

    Αποστηθίζω τον χάρτη από πριν για εκεί που θέλω να πάω, ρωτάω και 2-3 στο δρόμο και είμαι κομπλέ.

    Το ίδιο έκανα και με τη μπαγκαζίερα. Έψαχνα, έψαχνα.. Μόνο τη σχάρα έβαλα. Μετά διχτάκι μόνιμο επάνω τυλιγμένο και σακίδιο για όταν έχω να κουβαλήσω έγγραφα, κλπ.
    Τελευταία τροποποίηση από Panos76; 22/04/2021 στις 12:12.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Ψιτ ψηλέ...

    Δες και το εναλλακτικό της Quadlock, ονόματι SP Connect.

    https://sp-connect.eu/collections/ip...33143886119021

    Τα SP Connect τα βρίσκεις και Ελλάδα (τα βλέπω δηλαδή στο Skroutz).

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    εγώ είμαι χειρότερος, έψαχνα και ψάχνω επι μήνες για βαση κινητου στο σκουτερ, δεν μου αρέσει τπτ επείδη στις μηχανές μου ήμουν μαθημένος να το χω πανω στο τιμόνι...τώρα πρεπει να παω σε λύση καθρέφτη και δεν μου αρέσει...τελικά το χω στην τσεπη το κινητό και ακουστικό στο αυτί και παω με τα ηχητικά σηματα.

    στο φίλο που ρωταει και το θελει για το cbx να παρει αυτή που του λενε απο το eshop. αξιοπιστη λυση την ειχα χρόνια σε μηχανή και την εχω και βεντουζατη στο κουτι.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  4. #19
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    πως βεντουζαρει το τηλεφωνο σ αυτο?δεν φευγει με τους κραδασμους?επιφοβο το βλεπω.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #20
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Εγώ ή λύση που προτείνω είναι αυτη
    το έχασα λίγο...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Κοίτα στο e-shop για μάρκα baseus
    θα τις τσεκάρω

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Ψιτ ψηλέ...

    Δες και το εναλλακτικό της Quadlock, ονόματι SP Connect.

    https://sp-connect.eu/collections/ip...33143886119021

    Τα SP Connect τα βρίσκεις και Ελλάδα (τα βλέπω δηλαδή στο Skroutz).
    όντως καλά φαίνονται αυτά, αλλά σκέφτηκα κάτι πονηρό

    θα βάλω στη μηχανή ένα galaxy A40 που έχω από τη δουλειά, και θα δίνω internet από το iphone, το οποίο θα είναι στη τσέπη μου

    Αν φύγει το A40 στα παπάκια μου, αν φύγει το iphone θα πάθω 8 εγκεφαλικά, κι ας μην έχω κάνει το astra zeneca ακόμη

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  6. #21
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Αριστείδη θα συμφωνήσω με McGyver,
    Έχω Quadlock και στη vespa και στο άλλο.
    Βάζεις μια θήκη στο iphone και κολλάς ένα ανταπτοράκι στο Samsung.
    Δε φεύγει με τίποτα το χρησιμοποιώ καθημερινά.

    Επίσης προστατεύει το iphone πάρα πολύ καλά.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    θα βάλω στη μηχανή ένα galaxy A40 που έχω από τη δουλειά, και θα δίνω internet από το iphone, το οποίο θα είναι στη τσέπη μου

    Αν φύγει το A40 στα παπάκια μου, αν φύγει το iphone θα πάθω 8 εγκεφαλικά, κι ας μην έχω κάνει το astra zeneca ακόμη
    Θα σου σπάσει τ' αρχίδια και θα ψάχνεις να βρεις τρόπο να βάλεις το iPhone στη μηχανή.

    Consider it a McGyver suggestion .

  8. #23
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Κινητο hotspot δηλαδη...

    Παντως οτι πληρωνεις, παιρνεις...κανονας.
    (Με λιγες εξαιρεσεις...πες Αιφον )
    Ride(s) the wind of change...

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    το έχασα λίγο...
    Με κάποια ενδοεπικοινωνία, μπορείς να ακούς τις οδηγίες του gps και δεν χρειάζεται να κοιτάς το κινητό ποτέ και να το έχεις απλά στη τσέπη σου.

    Τα πλεονεκτήματα κατα την άποψή μου είναι πολλά.
    Δεν σε απασχολούν τυχών ζημιές στο κινητό απο τις δονήσεις.
    Δεν σε απασχολεί ο ήλιος ή η βροχή.
    Δεν φοβάσαι μήν πάει βόλτα το κινητό στο δρόμο.
    Δεν αποσπάς την προσοχή σου απο το δρόμο για να κοιτάξεις το χάρτη, παρα μόνο ακούς τις οδηγίες και τις ακολουθείς.

    Εκτός των οδηγιών, μπορείς να απαντάς στο τηλέφωνο καθώς οδηγείς, να ακούς μουσική (σε κάνα ταξίδι, ακόμα και παράλληλα με τις οδηγίες του gps) κλπ.

    Αυτό, φαίνεται επαρκές για τη χρήση που το θές και το κόστος δεν είναι τόσο μεγάλο, δεδομένων των παροχών του.

    Πρίν απο χρόνια ήθελα και εγώ να βλέπω το χάρτη καθώς οδηγούσα και τελικά αποφάσισα να πάρω ένα αντίστοιχο intercom απο τη Κίνα το οποίο με κάλυψε 100%.
    Αργότερα αγόρασα ένα ακριβότερο.

  10. #25
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Δεν γίνεται να εμπιστευτείς τυφλά τις φωνητικές οδηγίες του gps,πρέπει να βλέπεις και την πορεία του που και που.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    963
    Δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με τις φωνητικές οδηγίες, ούτε απο το navigon που χρησιμοποιούσα παλιά, ούτε απο το sygic ή το google maps που χρησιμοποιώ τώρα, είτε στην Αθήνα είτε εκτός.

    Μετά απο κάποιες χρήσεις, μαθαίνεις ακριβώς τί εννοεί η γκόμενα του gps...

  12. #27
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Πήγαινε στο Jumbo στα είδη ποδηλάτου και βρες αυτή με 2,99€.Την έχω στο gs κάτι χρονάκια,το καλό είναι ότι δεν έχει μακρύ βραχίονα οπότε δεν έχει και ταλαντώσεις.....

    Την ιδια λύση εχω ακολουθήσει κι' εγώ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HPIM1014.jpg 
Προβολές:	122 
Μέγεθος:	56,9 KB 
ID:	427390
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HPIM2778.jpg 
Προβολές:	122 
Μέγεθος:	36,6 KB 
ID:	427391
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Εγω έχω αυτό.

    Είμαι πολύ ευχαριστημένος γενικά. Είναι σταθερότατο, σε ταχύτητες 160+ με τρομάζει λίγο με τις ταλαντώσεις του αλλά σε γυμνό μηχανάκι χωρίς φέρινγκ είναι αναμενόμενο να ζορίζεται σε τέτοιες ταχύτητες.

    Κατά τα άλλα το βρίσκω πρακτικότατο, η βάση δεν είναι μόνιμη στο τιμόνι και επιπλέον η βάση του κινητού αποσπάται από τη βάση του τιμονιου, χρησιμότατο όταν θες να αφήσεις τη μηχανή για λίγο και πρέπει να πάρεις το κινητό μαζί σου χωρίς να φοβάσαι μη σου τζουρνέψουν τη βάση.

    Για 15 ευρώ το προτείνω ανεπιφύλακτα.

    Εναλλακτικά έχω και μια θήκη με μαγνήτες από aliexpress για το ρεζερβουάρ αλλα δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα.

    Για εντός πόλης δεν χρειάζεσαι ουτε hotspot, κατεβάζεις το χαρτη της ευρύτερης περιοχής από google maps και κάνεις offline δουλίτσα μια χαρά.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #30
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Με κάποια ενδοεπικοινωνία, μπορείς να ακούς τις οδηγίες του gps και δεν χρειάζεται να κοιτάς το κινητό ποτέ και να το έχεις απλά στη τσέπη σου.

    Τα πλεονεκτήματα κατα την άποψή μου είναι πολλά.
    Δεν σε απασχολούν τυχών ζημιές στο κινητό απο τις δονήσεις.
    Δεν σε απασχολεί ο ήλιος ή η βροχή.
    Δεν φοβάσαι μήν πάει βόλτα το κινητό στο δρόμο.
    Δεν αποσπάς την προσοχή σου απο το δρόμο για να κοιτάξεις το χάρτη, παρα μόνο ακούς τις οδηγίες και τις ακολουθείς.

    Εκτός των οδηγιών, μπορείς να απαντάς στο τηλέφωνο καθώς οδηγείς, να ακούς μουσική (σε κάνα ταξίδι, ακόμα και παράλληλα με τις οδηγίες του gps) κλπ.

    Αυτό, φαίνεται επαρκές για τη χρήση που το θές και το κόστος δεν είναι τόσο μεγάλο, δεδομένων των παροχών του.

    Πρίν απο χρόνια ήθελα και εγώ να βλέπω το χάρτη καθώς οδηγούσα και τελικά αποφάσισα να πάρω ένα αντίστοιχο intercom απο τη Κίνα το οποίο με κάλυψε 100%.
    Αργότερα αγόρασα ένα ακριβότερο.
    αυτό θέλει όμως ειδικό κράνος ;

    βαριέμαι να μπλέκω με καλωδιάκια κλπ κλπ, και συν τοις άλλοις είμαι και εγώ οπτικός τύπος

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Εγω έχω αυτό.

    Είμαι πολύ ευχαριστημένος γενικά. Είναι σταθερότατο, σε ταχύτητες 160+ με τρομάζει λίγο με τις ταλαντώσεις του αλλά σε γυμνό μηχανάκι χωρίς φέρινγκ είναι αναμενόμενο να ζορίζεται σε τέτοιες ταχύτητες.

    Κατά τα άλλα το βρίσκω πρακτικότατο, η βάση δεν είναι μόνιμη στο τιμόνι και επιπλέον η βάση του κινητού αποσπάται από τη βάση του τιμονιου, χρησιμότατο όταν θες να αφήσεις τη μηχανή για λίγο και πρέπει να πάρεις το κινητό μαζί σου χωρίς να φοβάσαι μη σου τζουρνέψουν τη βάση.

    Για 15 ευρώ το προτείνω ανεπιφύλακτα.

    Εναλλακτικά έχω και μια θήκη με μαγνήτες από aliexpress για το ρεζερβουάρ αλλα δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα.

    Για εντός πόλης δεν χρειάζεσαι ουτε hotspot, κατεβάζεις το χαρτη της ευρύτερης περιοχής από google maps και κάνεις offline δουλίτσα μια χαρά.
    έχω γίνει λίγο μυστήριος με αποστολές από εξωτερικό τελευταία, αν βρίσκω κάτι Ελλάδα προτιμώ να το αγοράσω από εδώ, εκτός αν μιλάμε για σημαντικές διαφορές

    παρήγγειλα αυτό που πρότεινε ο Karellen, αλλά είχα ξεχάσει αυτό που μου είπε ο Θωμάς για την μπάρα που έχει στο φέρινγκ το CB, και μάλλον πρέπει να βρω κάτι με μικρότερη διάμετρο

    σωστή η παρατήρηση (και η βοήθεια) για τα offline, οπότε μάλλον πάει στάνταρ το Galaxy για GPS

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προτάσεις για οικονομική βάση κινητού?
    από haga1981 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2020, 14:08
  2. ΒΑΣΗ ΚΙΝΗΤΟΥ ΓΙΑ SS
    από antonissss στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2019, 14:45
  3. Αξιόλογη κ οικονομική βάση στήριξης κινητού για μοτοσικλέτα
    από typhoon στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2018, 11:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF