Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 42

Θέμα: FB Mondial 125 γνώμες ή εναλλακτικές προτάσεις

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Σε θερμοπαρακαλουμε, πες



    όχι φίλε μου δεν έχω να πω τίποτε άλλο πέραν το ότι το δικό μου
    ον οφ είναι 2Τ 300
    Εσύ πάρε αυτό αφού σου αρέσει

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Ωραίο το κινεζακι απλά δύο ενστάσεις
    1.ελαφρυ δεν το λες (για 125)
    2.οταν έρθει η ώρα να το αλλάξεις δεν ξέρω αν θα τα καταφέρεις.

    Θα μου πεις θα αγοράσω μηχανάκι με τη λογική αν θα αρέσει στους επόμενους οπότε πάσο..

    Παντως καινούργιο εντουρακι σε αυτή την τιμή δεν παίζει στις γνωστές εταιρείες οπότε επειδή Ελλάδα λογικά δύσκολα θα βρεις άνθρωπο να το χει, ψάξε καλά τα φόρουμ του εξωτερικού και τα σχετικά στο YouTube και πράξε αναλόγως.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  3. #18
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    [QUOTE=doctoras;3095991]ρε παναγιώτη δεν είναι κακό αν δε ξέρουμε ρωτάμε...

    δεν ξέρω που συναρμολογείται, ομως ξέρω οτι η FB mondial έχει εργοστάσιο κάπου στην λομβαρδια.

    Το μοτερ που είναι η καρδιά και το ζητούμενο είναι ισπανικό απο την άλλοτε Derbi που χρεοκόπησε κάπου στην οιικονομική κρίση. Μοτερ τεχνογνωσία τα εξαγόρασε η piaggio για λογαριασαμό της Aprilia(και όχι μονο).


    Αν κανω λαθος ζητω ταπεινα συγγνωμη.
    Ομως σε μια αναζητηση στο επισημο σαιτ της εταιρειας δεν ειδα καμμια αναφορα ,στο που φτιαχνεται,και καμμια παρουσιαση της εδρας ή φωτο του εργοαστασιου που ΟΛΕΣ οι κινεζοεταιρειες -ακομα και οι μικροτερες- με περηφανια δειχνουν στα σαιτ τους.
    Αυτο με κανει καχυποπτο.
    Οχι για την ποιοτητα κατασκευης,αλλα για την δικαιολογημενη προσπαθεια αποφυγης της αληθειας,που δυστυχως ή ευτυχως επηρρεαζει τον ΔΥΤΙΚΟ καταναλωτη.
    Μακαρι αυτα που λες να ειναι σωστα.
    Να δινουμε δουλεια στον ΙΤΑΛΟ,τον συνευρωπαιο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #19
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δυο μοντελα που μου ερχονται στο μυαλο Kawasaki D-Tracker 150 και Sym NH-T 200.
    Πετρο το παλικαρι ψαχνει εντουρακι το smx125 του παρεχει 900mm σελα, 280mm ground clearance, 250mm ανάρτηση


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Ωραίο το κινεζακι απλά δύο ενστάσεις
    1.ελαφρυ δεν το λες (για 125)
    2.οταν έρθει η ώρα να το αλλάξεις δεν ξέρω αν θα τα καταφέρεις.

    Θα μου πεις θα αγοράσω μηχανάκι με τη λογική αν θα αρέσει στους επόμενους οπότε πάσο..

    Παντως καινούργιο εντουρακι σε αυτή την τιμή δεν παίζει στις γνωστές εταιρείες οπότε επειδή Ελλάδα λογικά δύσκολα θα βρεις άνθρωπο να το χει, ψάξε καλά τα φόρουμ του εξωτερικού και τα σχετικά στο YouTube και πράξε αναλόγως.
    Απο Dual sport ειναι απο τα πιο ελαφριά 122 αδειο 130 γεματο (με tank 6lt)

    Το kawasaki klx230 ειναι 135 kg, το crf250l 142kg

    Το μηχανακι το παίρνεις να κανεις την δουλειά σου, δεν ειναι μπατζετ που θα σκεφτείς τι χασούρα θα εχω αν το πουλήσω. Αν και αν παραμεινει προσεγμένο με σωστη τιμη πωλούνται τα παντα

  5. #20
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παρτε και ενα review κατόχου
    https://youtu.be/oO2c4FRnWAU

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Πετρο το παλικαρι ψαχνει εντουρακι το smx125 του παρεχει 900mm σελα, 280mm ground clearance, 250mm ανάρτηση
    Αυτό που μ'εφτιαξε περισσότερο είναι το : "παληκάρι" !!! Ευχαριστώ

  7. #22
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tigrakos Προβολή μηνύματος
    Αυτό που μ'εφτιαξε περισσότερο είναι το : "παληκάρι" !!! Ευχαριστώ
    Οι αναβατες 40+ ειναι παλικάρια

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Πετρο το παλικαρι ψαχνει εντουρακι το smx125 του παρεχει 900mm σελα, 280mm ground clearance, 250mm ανάρτηση
    Εγω εμεινα στο "θα περιοριστεί σε χωματόδρομους βόλτας" που για μενα μεταφραζεται σε μηχανακι σχετικα ελαφρυ με ακτινες και ενα ζευγαρι χωματινα λαστιχα.

    Anyway, βλεπω εχεις αναλαβει το νημα ως ανεπισημος mod οποτε την κανω...

  9. #24
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Anyway, βλεπω εχεις αναλαβει το νημα ως ανεπισημος mod οποτε την κανω...
    Οχι ρε, απλως το εχω ψαξει το συγκεκριμένο μηχανακι και περασα στιγμές στο τσαφ να το βαλω παραγγελια να μου το στειλουν πακετο, αλλα με 1100km στο σουτσουκι μου απο περσι βαζει ενα λογικο τελος.....η μαλλον οχι.....

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Μην κοιτάς βλακείες. Πάρε ένα klx 250. Ενδεικτικές αγγελίες: 1, 2, 3.

  11. #26
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    όχι φίλε μου δεν έχω να πω τίποτε άλλο πέραν το ότι το δικό μου
    ον οφ είναι 2Τ 300
    Εσύ πάρε αυτό αφού σου αρέσει
    Ρωταει ενας χριστιανος στο θρεντ τι ξερουμε για ενα συγκεκριμενο μηχανακι κι εσυ πεταγεσαι και λες πως ειναι μια μαλακια. Ετσι νετα σκετα χωρις καμια τεκμηριωση.
    Μετα παρεξηγιεσαι που σου ειπα πως μαλακια ειναι αυτο που πεταξες εσυ. Οκ λαθος μου και το ομολογω δημοσιως. θα μπορουσα να ειμαι κοσμιος.
    Εσυ πως κρινεις την συμμετοχη σου στο νημα?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #27
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος

    Το μοτερ που είναι η καρδιά και το ζητούμενο είναι ισπανικό απο την άλλοτε Derbi που χρεοκόπησε κάπου στην οιικονομική κρίση. Μοτερ τεχνογνωσία τα εξαγόρασε η piaggio για λογαριασαμό της Aprilia(και όχι μονο).
    Νομίζω το έχουμε ξανακουβεντιασει κάπου για αυτό το μοτέρ.
    Είναι του Piaggio group, πρωτομπήκε στο τότε σκούτερ Scarabeo 125
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ebay.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	81,5 KB 
ID:	427539

    Και μετά με 'κλασσικο' κιβώτιο ταχυτητων (όλο το μοτέρ made in China ) χρησιμοποιήθηκε σε διάφορα Aprilia, Derbi, προφανώς και σε Mondial (του παρόντος).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210424_000243.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	77,6 KB 
ID:	427540
    RIDE MORE TALK LESS

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Δεν μοιάζει να είναι το ίδιο μοτέρ πάντως στις δυο φωτό. Το κάρτερ είναι τελείως άλλο πράγμα, με άλλο σχέδιο, άλλο προσανατολισμό, άλλα εξαρτήματα σε άλλες θέσεις.

    Κύλινδρος και κεφαλή, μοιάζουν, οκ, αλλά όλο το υπόλοιπο είναι ένα άλλο μοτέρ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #29
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Νομίζω το έχουμε ξανακουβεντιασει κάπου για αυτό το μοτέρ.
    Είναι του Piaggio group, πρωτομπήκε στο τότε σκούτερ Scarabeo 125
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ebay.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	81,5 KB 
ID:	427539

    Και μετά με 'κλασσικο' κιβώτιο ταχυτητων (όλο το μοτέρ made in China ) χρησιμοποιήθηκε σε διάφορα Aprilia, Derbi, προφανώς και σε Mondial (του παρόντος).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210424_000243.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	77,6 KB 
ID:	427540

    ναι το έχουμε ξανασυζητήσει και μιας που το ψάχνουμε βρήκα κάποια νεα δεδομένα προς ανάπτυξη της συζήτησης:

    η derbi εξαγοράστηκε απο την piaggio το 2001

    Το 2Τ GPR125 ως το 2009 φορούσε μοτερ yamaha dt125

    Το GPR 125 4Τ μοτερ ως αντικατάσταση του δίχρονου ήρθε το 2009-2010


    μοντέλα που ενσωματώνουν τον 4Τ κινητήρα είναι των Derbi Adventure 125 & DRD 125


    η Aprilia ενσωματώνει το μοτέρ λίγο αργότερα το 2012 στα RS4 125 και λίγο αργότερα στα SX&RX
    η FB mondial που δείχνει ως ανεπίσημη θυγατρική της piaggio απο ιδιοκτήτες ιταλους αναφέρεται ως εξης:
    "Built by Piaggio in China, who also produce vehicles for iconic Italian brands such as Aprilia and Vespa, the new Mondials are effectively Piaggio engines with Mondial's own higher specification design of chassis and styling."

    https://en.wikipedia.org/wiki/Mondia..._manufacturer)



    Τώρα απομένει να βρεθεί απο πηγές αν το 4t dohc μοτερ της derbi έχει ρίζες ή προέρχεται απο τo σκουτερομοτερ της piaggio που ποσταρες, όπως και αυτό αν ειναι καθαρα ιταλική προδιαγραφή ή δουλειά της derbi απο το άλλοτε R&D της, ή δανεισμένο εξολοκλήρου απο κινέζο κατασκευαστή.
    α)Η δομή του μου φαίνεται καθαρά μοτοσυκλετάδικη
    Ενώ β) δε έχω δει αυτό το μοτερ ως αντίγραφο σε κινεζο κατασκευαστή όπως Loncin, Zongshen, Qianjiang, Haojin, Shineray
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tigrakos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    ήδη κάτοχος Tiger 1050 οπότε έχουμε λύσει το θέμα άσφαλτος/ταξίδια κλπ. Μ'εχει πιάσει ομως μια χωματερή ανησυχία (πιθανόν λόγω covid) η οποία θεωρώ θα περιοριστεί σε χωματόδρομους βόλτας κι οχι σε βουνα, λαγκάδια, μονοπάτια, ογκόλιθους, αλματα κλπ. , είμαστε και μιας ηλικίας 40+, δεν έχω ξαναπατήσει χώμα, οπότε λέω να μη πάω να αφήσω τα κομμάτια μου σε κανένα βουνό. ΑΝ αποδειχθεί ότι δεν ειναι προσωρινή παρόρμηση λόγω εγκλεισμού, ΑΝ φανεί ότι απολαμβάνω το χώμα και μετά θέλω κάτι πιο "ικανό", τότε βλέπουμε.

    Στην αναζήτηση μου λοιπόν για 125/250 πινακιδάτο, οικονομικό, ελαφρύ, εύχρηστο, να μη κλαίω οταν έρθει η πτώση, βρήκα αυτό το μοντέλο στα 2.500€
    Θα πας να δώσεις 2500 ευρώ για ''οικονομικό'' και να ''μην κλαις όταν έρθει η πτώση''. 2500 ευρώ από την τσέπη σου, για αμφιλεγόμενης προέλευσης 125.

    Πας βρίσκεις και παίρνεις μεταχειρισμένο ΑΧ1-250 δίνεις και κάτιτις να μαζέψεις τι χρειάζεται, και έχεις με κανά 1000ρικο το πολύ, μοτοσυκλετάκι που τα κάνει όλα (μοτοσυκλετάκι λέμε τώρα, σχεδόν 30 άλογα τροχό, το πιο δυνατό 250 μονοκύλινδρο έβερ), πιο εύκολο κι από παπί, δεν καίει πολύ βενζίνη, δεν κόστισε πολύ και ''να και να!'' να το ξαπλώσεις ή να το βροντήξεις ή να στο φάνε ή ...

    Παράδειγμα της δικής μου ''ευρεσης'' για τα δικά μου γούστα και υποχρεώσεις, δες και την ιστορία του, και που πήγε ας πούμε το καλοκαίρι του 2020 >>> http://forcev4.blogspot.com/2020/06/blog-post.html κλείνει χρόνο στην κατοχή μου προσεχώς, και από τον Νοέμβριο και μετά είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ δικό μου όχημα που έχω σε κίνηση, με καθημερινό πήγαινε έλα την μισή Αττική. 250 ευρώ το ένα, 200 το άλλο και κανά 250ρι τα αναλώσιμα και ανταλλακτικά εκτός των δύο.

    Αυτά τα θέλω να κάνω οικονομία και θα πάω να δώσω τόσες χιλιάδες ευρώ, ποτέ δεν τα κατάλαβα πως δουλεύουν λογιστικά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. FB Mondial 125 SMX Enduro 2019'
    από Wutang στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2019, 07:44
  2. Innova 125, γνώμες περί ανταλλαγής
    από DimChios στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2013, 20:14
  3. Derbi Mulhacen 125 Γνωμες?
    από htdawg στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2012, 15:44
  4. CBF-125: Γνώμες;
    από cbfaki στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2009, 14:48
  5. kawasaki kx 125 γνωμες!?
    από LARISEOS στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2008, 10:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF