Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 42 από 42

Θέμα: FB Mondial 125 γνώμες ή εναλλακτικές προτάσεις

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    διαβασα ολη τη νεκρανασταση και τη χαρηκα
    να το χαρεις κι εσυ φουλ
    νομιζω πως το ποσα χρονια και χλμθα αντεχε ενα Ax1 με στοιχειωδη συντηρηση θα μπορουσε να αποτελει αντικειμενο επιστημονικης μελετης

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Αυτά τα θέλω να κάνω οικονομία και θα πάω να δώσω τόσες χιλιάδες ευρώ, ποτέ δεν τα κατάλαβα πως δουλεύουν λογιστικά.
    Εξαιρετική ιδέα και η μηχανή που πρότεινες και το σκεπτικό για την επιλογή της, ομολογώ ότι το έχω εξετάσει σαν ενδεχόμενο αλλά θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σου τα εξής σε ότι αφορά την δική μου σκέψη λογιστικά.

    1) Εχεις τις γνώσεις, το χρόνο, το χώρο, τα εργαλεία να το επισκευάσεις μονος σου; Εγώ δεν διαθέτω τίποτε από αυτά, τι σημαίνει αυτό σε νουμερα οταν πάρεις το παρατημένο ΧΧ μηχανάκι και θα πας συνεργείο; Ενα τέτοιο πραγματικά ενδιαφέρον restoration project που είδα στο Blog σου, δε νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να κοστίσει κάτω από 1.200 ευρώ οταν το αναθέσεις σε μάστορα. Οχι μόνο για AX/NX αλλά για οποιοδήποτε αντίστοιχο παρατημένο μηχανάκι. Ασε που πρέπει να έχω και φιλο μάστορα για να του παρατήσω στο μαγαζί του 2 μηχανάκια να τα κάνει κοψε-ραψε.

    Με γρήγορη αναζήτηση στο γκουγκλη για σκοπούς προϋπολογιμού και μόνο:
    - Μεταφορικά για τα 2 μηχανάκια: 100 Ευρώ
    - Λάστιχα κοντά 200 ευρώ:https://www.tyreshop.gr/270/
    - Αλυσιδογράναζα 100 Ευρώ: https://www.skroutz.gr/s/28290871/DI...AX250VX31.html
    - Αμορτισέρ πίσω 250 Ευρώ: https://www.car.gr/parts/view/248233...toy-ladioy-yss
    - Ελατηρια πηρουνιού 110 Ευρώ: https://sixdays.gr/shop/anartiseis/e...ax1-250-86-96/
    - Ηλεκτρολογικά μπλιμπλίκια άλλα 100 Ευρώ
    - Μοτερικά ανταλλακτικά, ας είμαστε αισιόδοξοι οτι με 80 ευρωπουλάκια θα είμαστε έτοιμοι.
    - Λάδια, ξυδια, φίλτρα, λαδια πηρουνιού, μπουζι κλπ : 50 Ευρώ
    - Απρόβλεπτα που σίγουρα θα προκύψουν: 100 Ευρώ
    - Θα πρέπει να πληρώσουμε και το μάστορα. Πόσο θα πάρει να κάνει όλες αυτές τις δουλειές; Ειναι και γνωστός, είμαστε και πελάτες, αντε με 200 ευράκια "μαύρα" καθαρίσαμε.

    Το 1.200ρακι μάλλον το φάγαμε με το καλημέρα.


    2) Αν υποθέσουμε οτι η Χ "κινεζιά" copy/paste Aprilia δεν είναι στην κατηγορία "οπως το πήρες πέτα το" τότε τα πλεονεκτήματα που βλέπω στην επιλογή αυτή είναι τα εξής
    - Παίρνεις καινούριο μοτόρι με ότι αυτό συνεπάγεται
    - Δεν είναι καθόλου δημοφιλές άρα δε θα με τρώει η αγωνία να του βάζω 18 κλειδαριές και 5 συναγερμούς όπως κάνω στο tiger
    - Αν δεν είναι χρέπι και μπορεί απροβλημάτιστα να κουβαλήσει και να διασκεδάσει τα ελαφρώς αυξημένα κιλά μου για τα επόμενα 2 χρόνια που έχει εγγύηση και μετά το βαρεθώ και το βάλω στο cargr για 1.000 ευρώ τότε εχω "χάσει" 1.500 ευρώ.

    [ 2.500 Αγορά - (1.000 ευρώ πώληση) ] / 24 μήνες = 62,5€ το μήνα , δε μου φαίνεται απαγορευτικό νούμερο για καινούριο μηχανάκι του οποίου θα κάνω χρήση για 2 χρόνια. Αν τα χρόνια αυξηθούν ελαφρώς τότε θα πέσει το μηνιαίο κόστος αλλά δεν θα πέσει αναλογικά και η τιμή πώλησης.

    Πάμε τωρα στο σενάριο AX/NX ή κάποιο άλλο που αγοράζεις σε τιμή της τάξης των 500 Ευρώ (2 μηχανάκια παρατημένα), λάστιχα, αμορτισέρ, μοτερικά θέματα, ηλεκτρολογικά και λοιπά "μαζεματα" υποθέτουμε οτι ο μάστορας θα μας πάρει 1.200 ευρώ (οπως τα βγάλαμε παραπάνω). Αντε να βρεθεί κάποιος σαν κι εμένα σε 2 χρόνια και να το πάρει 800 ευρώ (πολλά μου φαίνονται διότι το μηχανάκι θα κοντεύει να πάρει σύνταξη, 30 ετών και σε κατάσταση "το έφτιαξα να τσουλάει" αρα δεν θα ειναι και πολύ ελκυστικό στον επόμενο)

    (500 Αγορά + 1.200 Επισκευή - 800 Πώληση σε 2 χρόνια) / 24 μήνες = 37,5€ το μήνα για ενα μηχανάκι κοντά 30 ετών το οποίο εγινε "λειτουργικό" και ουχί "σαν καινούριο".

    Σε απόλυτα νούμερα, το AX είναι πράγματι πιο φτηνό κατά 25 ευρώ το μήνα. Αξίζει λοιπόν για 25 ευρώ το μήνα παραπάνω να μη πάρεις καινούριο μηχανάκι; Μήπως σε αυτά τα προβλεπόμενα 2 χρόνια χρήσης, το restoration project εμφανίσει άλλο ένα μη αναμενόμενο κόστος επισκευής που τελικά θα ρίξει ακόμα περισσότερο τη διαφορά με το καινούριο; Βάλε και το άγχος του "ελπιζω να μη βγάλει τιποτα άλλο".

    Δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι. Απλά περιγράφω τη σκέψη μου και αν κάνω λάθος με χαρά να το συζητήσουμε.

    Και πάμε στην άλλη περίπτωση που πρότεινε έταιρος συμφορουμίτης, του KLX 250 , το οποίο θα κοστίσει επίσης κοντά στα 2.500 αλλά θα είναι περίπου του 2010. Αν υποθέσουμε ότι είναι στην κατηγορία "δε θέλει ουτε ευρώ" (δύσκολο) , τότε αυτή είναι η καλύτερη πρόταση απο οικονομικής άποψης αν και αυτό πωληθεί σε 2 χρόνια, τότε η αξία του θεωρούμε πως θα πέσει στα 2.000 , άρα θα έχουμε μηχανάκι 10ετίας με 500 ευρώ για 2 χρόνια. Ενδιαφέρον deal ακουγεται.
    Τελευταία τροποποίηση από Tigrakos; 24/04/2021 στις 12:33.

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Θα πας να δώσεις 2500 ευρώ για ''οικονομικό'' και να ''μην κλαις όταν έρθει η πτώση''. 2500 ευρώ από την τσέπη σου, για αμφιλεγόμενης προέλευσης 125.

    Πας βρίσκεις και παίρνεις μεταχειρισμένο ΑΧ1-250 δίνεις και κάτιτις να μαζέψεις τι χρειάζεται, και έχεις με κανά 1000ρικο το πολύ, μοτοσυκλετάκι που τα κάνει όλα (μοτοσυκλετάκι λέμε τώρα, σχεδόν 30 άλογα τροχό, το πιο δυνατό 250 μονοκύλινδρο έβερ), πιο εύκολο κι από παπί, δεν καίει πολύ βενζίνη, δεν κόστισε πολύ και ''να και να!'' να το ξαπλώσεις ή να το βροντήξεις ή να στο φάνε ή ...

    Παράδειγμα της δικής μου ''ευρεσης'' για τα δικά μου γούστα και υποχρεώσεις, δες και την ιστορία του, και που πήγε ας πούμε το καλοκαίρι του 2020 >>> http://forcev4.blogspot.com/2020/06/blog-post.html κλείνει χρόνο στην κατοχή μου προσεχώς, και από τον Νοέμβριο και μετά είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ δικό μου όχημα που έχω σε κίνηση, με καθημερινό πήγαινε έλα την μισή Αττική. 250 ευρώ το ένα, 200 το άλλο και κανά 250ρι τα αναλώσιμα και ανταλλακτικά εκτός των δύο.

    Αυτά τα θέλω να κάνω οικονομία και θα πάω να δώσω τόσες χιλιάδες ευρώ, ποτέ δεν τα κατάλαβα πως δουλεύουν λογιστικά.
    Επιασα το οριο χαρακτήρων στο προηγούμενο πόστ και δεν χώραγε να σε συγχαρώ και για το εξαιρετικό restoration project του ΑΧ αλλά και για το blog συνολικά. Πολύ ενδιαφέρον.

  4. #34
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    tigrakos πολύ σωστός ο υπολογισμός σου,
    να προσθέσω σε αυτά που αναφέρεις και προς τον παρακινητή χρεπιων οτι:
    εκτός των αλώσιμων που εβαλες, ΑΝ στον μηνα πάνω φρακάρει καμια μπιέλα λογω διάβρωσης του ρουλεμάν της και πας για επισκευή, το 1000ρικο για το ax/nx το έχεις στο τσεπάκι σου
    Αν χρειαστούν διαβράγματα σε εισαγωγή, κιτ στο καρμπ, δισκους στον σιμπλέκτη + τα μαστορικά για όλα αυτά έχεις βγεί εκτός προυπολογισμου...και έχεις τελικά να πετάς λεφτά σε ενα τριμπουρδελο που δε ξερεις τι άλλο θα ζητήσει(και θα κοστίσει)
    Τριμπουρδελο όχι γιατί δεν είναι καλο μοντελο αλλά γιατί πήγες και ψώνισες ενα παρατημένο απο αδιάφορους (τις περισσότερες φορές) κατόχους εκτεθειμένο δέκα χρόνια σε όλα τα στοιχεία της φύσης...

    τα klx250 που προτάθηκαν, όσοι δεν έχετε εμπειρία απο βουνό δε γνωρίζετε λεπτομέρειες, για παράδειγμα αν το klx250 έχει περάσει θητεία απο ερασιτεχνικό εντουρο απο αναβάτη "Ζμπουτσαμ" όσο αναφορά την επιμελώς συντήρηση μετά απο κάθε χωματοβόλτα (που δεν εχει σχέση με την street χρήση και αυτή που γράφει στο owners manual) ενδέχεται να ζητήσει διάφορα....Αν είναι δευτερο-τρίτο χέρι και έχει περάσει και απο έμπορο σε ενδεχόμενη ανταλλαγή έχουν πειραχθεί τα χλμ
    Συνεπώς τα klx250(και όποιο παρεμφερές μεταχειρισμένο) για εμένα εάν δεν αποδεικνύονται: α)οι κάτοχοι β)οι χρήσεις τους και γ) η ευλαβική συντήρηση τους, αποτελούν μεγαλύτερο ρίσκο όσο αναφορά το κόστος σε σχέση με κινέζικο καινούργιο μηχανάκι
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    tigrakos πολύ σωστός ο υπολογισμός σου,
    να προσθέσω σε αυτά που αναφέρεις και προς τον παρακινητή χρεπιων οτι:
    εκτός των αλώσιμων που εβαλες, ΑΝ στον μηνα πάνω φρακάρει καμια μπιέλα λογω διάβρωσης του ρουλεμάν της και πας για επισκευή, το 1000ρικο για το ax/nx το έχεις στο τσεπάκι σου
    Αν χρειαστούν διαβράγματα σε εισαγωγή, κιτ στο καρμπ, δισκους στον σιμπλέκτη + τα μαστορικά για όλα αυτά έχεις βγεί εκτός προυπολογισμου...και έχεις τελικά να πετάς λεφτά σε ενα τριμπουρδελο που δε ξερεις τι άλλο θα ζητήσει(και θα κοστίσει)
    Τριμπουρδελο όχι γιατί δεν είναι καλο μοντελο αλλά γιατί πήγες και ψώνισες ενα παρατημένο απο αδιάφορους (τις περισσότερες φορές) κατόχους εκτεθειμένο δέκα χρόνια σε όλα τα στοιχεία της φύσης...

    τα klx250 που προτάθηκαν, όσοι δεν έχετε εμπειρία απο βουνό δε γνωρίζετε λεπτομέρειες, για παράδειγμα αν το klx250 έχει περάσει θητεία απο ερασιτεχνικό εντουρο απο αναβάτη "Ζμπουτσαμ" όσο αναφορά την επιμελώς συντήρηση μετά απο κάθε χωματοβόλτα (που δεν εχει σχέση με την street χρήση και αυτή που γράφει στο owners manual) ενδέχεται να ζητήσει διάφορα....Αν είναι δευτερο-τρίτο χέρι και έχει περάσει και απο έμπορο σε ενδεχόμενη ανταλλαγή έχουν πειραχθεί τα χλμ
    Συνεπώς τα klx250(και όποιο παρεμφερές μεταχειρισμένο) για εμένα εάν δεν αποδεικνύονται: α)οι κάτοχοι β)οι χρήσεις τους και γ) η ευλαβική συντήρηση τους, αποτελούν μεγαλύτερο ρίσκο όσο αναφορά το κόστος σε σχέση με κινέζικο καινούργιο μηχανάκι
    Αλλη μια φορά ευστοχότατες οι παρατηρήσεις σου doctor στις οποίες δεν προχώρησα μιας και ασχολήθηκα μόνον με το "λογιστικό" που ανέφερε ο telegonos.

    Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση πως την έβγαλε καθαρή μονο με 250 ευρώ αναλώσιμα και τα υπόλοιπα τα πηρε από τις 2 μηχανές.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    η πρωτη περιπτωση ειναι οικονομικη και πανω απο ολα ψυχοθεραπευτικη
    μονο ομως για καποιον που εχει χωρο γνωσεις εργαλεια και ορεξη
    η εμπλοκη μαστορα απαγορευεται οχι μονο για λογους κοστους αλλα κυριως γιατι κανεις επαγγελματιας δεν θα κατσει να ασχοληθει

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Προφανώς κάποιος που ΔΕΝ θα ασχοληθεί ο ίδιος, δεν θα πάρει χρέπι όπως εγώ. Θα πάρει ένα ήδη καλούτσικο. Γεμάτο είναι το car.gr από καλούτσικα μοτό στην κατηγορία αυτή.

    Εγώ πήρα αυτό το συγκεκριμένο γιατί ήταν φίλου και το λυπόμουνα, και ήθελα να τον βοηθήσω, και να έκανα και την πλάκα μου. Δεν σημαίνει ότι επειδή εγώ το έκανα με αυτόν τον δρόμο, πρέπει να τον κάνει κανείς αντιγραφή πλήρως. Ο καθείς κάνει την παραλλαγή που τον βολεύει για τις δικές του ανάγκες.

    Επίσης τα κόστη που αναφέρθηκαν σε αναλώσιμα είναι υπερβολικά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    εκτός των αλώσιμων που εβαλες, ΑΝ στον μηνα πάνω φρακάρει καμια μπιέλα λογω διάβρωσης του ρουλεμάν της και πας για επισκευή, το 1000ρικο για το ax/nx το έχεις στο τσεπάκι σου
    Σιγά μην πουλήσεις και κανά οικόπεδο μάστορα. Να γράφουμε και λίγο πράγματα ΕΝΤΟΣ πραγματικότητας.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #39
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Σιγά μην πουλήσεις και κανά οικόπεδο μάστορα. Να γράφουμε και λίγο πράγματα ΕΝΤΟΣ πραγματικότητας.
    Μαστορα, εμπειρικά το ξερω απο φιλους μου που χρειάστηκε να αγοράσουν κουζίνετα κυλινδροπιστονα μια-δυο βαλβιδες ολες τις φλαντζες + τα μαστορικα με το μηχανουργειο, χιλιαρικο τσεπατο με κονε και φιλικε τιμε

  10. #40
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος


    Τώρα απομένει να βρεθεί απο πηγές αν το 4t dohc μοτερ της derbi έχει ρίζες ή προέρχεται απο τo σκουτερομοτερ της piaggio που ποσταρες, όπως και αυτό αν ειναι καθαρα ιταλική προδιαγραφή ή δουλειά της derbi απο το άλλοτε R&D της, ή δανεισμένο εξολοκλήρου απο κινέζο κατασκευαστή.
    α)Η δομή του μου φαίνεται καθαρά μοτοσυκλετάδικη
    Ενώ β) δε έχω δει αυτό το μοτερ ως αντίγραφο σε κινεζο κατασκευαστή όπως Loncin, Zongshen, Qianjiang, Haojin, Shineray
    Αυτή την στιγμή δεν μπορώ να βρω την πηγή που λέει ότι το μοτέρ προέρχεται από το Scarabeo 125 (αλλά θα το ψάξω).
    Σίγουρα δεν μπορούσε να είναι ολόιδιο με ενός σκούτερ που έχει άλλη χωροταξία/μετάδοση κλπ. Και απ'οτι είδα πρέπει να έχουν και άλλη διαμετρο/διαδρομή.
    Αλλά κάποια μηχανικά μέρη όπως κεφαλή/κύλινδρος πρέπει να είναι κοινά.
    Βρήκα επίσης το από κάτω κείμενο που μάλλον δείχνει ότι το μοτέρ είναι Piaggio,καπου αλλού διάβασα ότι είναι προϊόν συνεργασίας/εξέλιξης Piaggio/Derbi.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210424_152512.jpg 
Προβολές:	153 
Μέγεθος:	78,4 KB 
ID:	427613
    RIDE MORE TALK LESS

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    7
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους, τελικά μετά από αρκετές συζητήσεις με την μοτοπαρέα, άλλαξε ο προσανατολισμός σε κάτι που να μπορεί να διανύσει "με άνεση" μερικά χλμ ασφάλτου μέχρι να φτάσουμε σε χωματόδρομο. Μάλλον θα το αναλύσουμε σε άλλο νημα μιας και μας βλέπω προς την "Adventure" κατηγορία

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    305
    ADV αφού έχεις τον τίγρη ρε τι μασάς.

    σε παρόμοια φάση με σένα, πήρα ενα 2008 CRF 230L , που είναι νομιμο παντού. τα 10-20 χλμ προς το χώμα τα καταπίνει. αλλιώς το κουβαλάω στον αγρότη. ελαφρή. αξιόπιστο. χόντα.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. FB Mondial 125 SMX Enduro 2019'
    από Wutang στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2019, 07:44
  2. Innova 125, γνώμες περί ανταλλαγής
    από DimChios στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2013, 20:14
  3. Derbi Mulhacen 125 Γνωμες?
    από htdawg στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2012, 15:44
  4. CBF-125: Γνώμες;
    από cbfaki στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2009, 14:48
  5. kawasaki kx 125 γνωμες!?
    από LARISEOS στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2008, 10:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF