Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Kawasaki er6n

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2021
    Μηνύματα
    9

    Kawasaki er6n

    Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο κοστίζει μια αλλαγή ρουλεμάν τιμονιού και δίσκο πλατό και κάθε πόσα χιλιόμετρα πρέπει να γίνεται και η αλλαγή του δισκου

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Το ζευγάρι των ρουλεμάν τιμονιού έχει 15-35ε ανάλογα την εταιρεία που θα διαλέξεις.
    Όλες είναι εφάμιλλες της εταιρείας που χρησιμοποιεί η Kawasaki.

    Το σετ δίσκων συμπλέκτη έχει 50-120ε ανάλογα την εταιρεία που θα διαλέξεις.
    Θα λέγαμε πως είναι ρεαλιστικό αν έχουν περισσότερα απο 40000χλμ σε μοτο που δεν έχει μείνει σταματημένη για καιρό.
    απο εκεί και πέρα ο καθένας ανάλογα την χρήση που κανει μπορεί να τους φθείρει γρηγορότερα ή να τους διατηρήσει περισσότερο.

    Σε δύο κινητήρες που είδα πρόσφατα κοντα στις 40000χλμ οι δίσκοι ήταν σε καλή κατάσταση παρόλη την πολύ σκληρή
    χρήση που τους έκαναν οι ιδιοκτήτες τους. αλλάχθηκαν γιατί ήταν καιρό σε στάση και τους χρειάζομαι στην καλύτερη δυνατή
    κατάσταση για να γίνουν μετρήσεις - ρυθμίσεις.

    αυτό που λέμε πλατό είναι μεταλλικοί δίσκοι αναμεσα τους κεραμικούς και χαλανε πολύ δύσκολα με φυσιολογική χρήση.

    Ο χρόνος αντικατάστασης τους είναι μικρότερος από 2 ώρες και το κόστος εργασιών στην διάθεση του κάθε συνεργείου.

    πιο μοντέλο έχεις; έχεις αλλάξει φίλτρο αέρα με πιο ανοικτό ή έχεις πιο ελεύθερη εξάτμιση απο του εργοστασίου;

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2021
    Μηνύματα
    9
    Φίλε μου είναι να αγοράσω ένα kawasaki er6n 2007 μοντέλο από έναν και το πήγα στο συνεργείο το δικό μου και μου είπαν 350 μαζί με την εργασία και πηρα και τηλέφωνο σε μια αντιπροσωπεία της Kawasaki και μου είπαν 250 ευρώ όλα τα υλικά γνήσια όχι μαϊμού και ο ιδιοκτήτης που το έχει το πήγε σε ένα άλλο συνεργείο δικό του και τον είπαν 250 ευρώ θα πάρει και λέω πως γίνεται αφού 250 ευρώ θέλουν μόνο τα υλικά δεν θέλω να με πιάσουν κορόιδο btw δεν έχω ιδέα από μηχανές θα είναι η πρώτη μου

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Πόσα χλμ εχει και θέλει δισκους συμπλέκτη?
    Αν εχει στο κοντερ κατω απο 70.000 χλμ μαλλον σε δουλευει ο προηγούμενος ιδιοκτητης.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Όλα τα γνήσια ο ένας, πιο γνήσια ο άλλος...
    "γνήσια" ρουλεμάν δεν υπάρχουν. Το εργοστάσιο παραγγέλνει όποια το συμφέρουν.

    Κλειστοί κωδικοί, δηλαδή κατά παραγγελία ρουλεμάν που κατασκευαστηκαν για το μοντέλο αντί να σχεδιαστεί πάνω σε υπάρχοντες κωδικούς
    έχω δει μόνο σε τροχούς διβαλβιδων μπόξερ. Το er6 δεν έχει..


    Φίλε τι να σου πω, ότι καταλαβαίνεις..

    Γράψε τα χλμ σου, την περιοχή που μένεις μήπως ξέρει κάποιος καναν άνθρωπο κοντά σου.
    Μικρός δεν είσαι, αν έχεις μικρή επαφή με μαστορέματα ανάφερε το και αυτό, υπάρχουν βίντεο how to για αυτές τις εργασίες...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Μου φαινεται περιεργο που θεωρειτε νορμαλ την αλλαγη δισκων σε διαστημα κατω των 100000χλμ.
    Ενα Er6 εχει ο αδελφος μου ,παει στις 90000χλμ και δε χρειαζεται αλλαγη.Η δικια μου μοτο 96000χλμ ,μια χαρα οι δισκοι ενω και στη παρεα μου με μηχανες με 6ψηφια χλμ δε θυμαμαι κανενας να εχει αλλαξει.
    Αν θελει δισκους και εχει κατω απο 70000χλμ τοτε δυο τινα παιζουν.Η το εσκιζε στη σουζα συμπλεκταρισμα η δεν ηξερε να οδηγαει.Αν και για να λες οτι θελει μαζι και ρουλεμαν τιμονιου,μαλλον η πρωτη κουρτινα ισχυει οποτε θα σου ελεγα να μεινεις και μακρια.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Ακόμα και καλοσχεδιασμένο συμπλέκτη να έχει από το εργοστάσιο,αν κυκλοφορεί συνέχεια μέσα στη κίνηση,βάζει λάδια αυτοκινήτου ή μάπα λάδια 4Τ μπορεί να χαλάσουν νωρίς οι δίσκοι.(με δικαβαλο ακόμη χειρότερα).

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Αν βαλει λαδια αυτοκινητου,ο συμπλεκτης μαλλον θα ειναι το τελευταιο που θα τον νοιαξει.
    Επιμενω πως δισκοι να χαλασουν σε 50000χλμ πχ,κατι φταιει ο οδηγος και οχι για καλο.

  9. #9
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Αν βαλει λαδια αυτοκινητου,ο συμπλεκτης μαλλον θα ειναι το τελευταιο που θα τον νοιαξει.
    Επιμενω πως δισκοι να χαλασουν σε 50000χλμ πχ,κατι φταιει ο οδηγος και οχι για καλο.
    Δεν παθαινει τιποτα ,απλα μπορει να πατιναρουν οι δισκοι λογω ΜΗ υπαρξης της προδιαγραφης JASO ΜΑ-ΜΑ2 που αποτρεπει το πατιναρισμα.Στις ΗΠΑ πολλοι χρησιμοποιουν ντηζελολαδα στις μηχανες τους,και δεν εχουν παθει τιποτα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    και εγώ στα μπόξερ.

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά Kawasaki ER6n και απορίες.
    από looperx στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2014, 17:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF