Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Βάσεις στήριξης σετ βαλιτσών

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457

    Βάσεις στήριξης σετ βαλιτσών

    Μια μάλλον απλή ερώτηση, αλλα δεν μπορω να βρω κάπου μια απάντηση...

    Οι βάσεις στήριξης βαλιτσών είναι άμεσα συνδεδεμένες με τις βάλιτσες που θα πάρει καποιος;

    Και επειδή σίγουρα δεν εγινα κατανοητός, δίνω και ενα παράδειγμα.

    Έστω ότι σε μια μηχανη on/off βάλω τις εργοστασιακές (ή τελος παντων της εταιρίας) βάσεις στήριξης για σετ 3 βαλιτσών που προσφέρει στον προαιρετικο εξοπλισμο.

    Μετά πρέπει υποχρεωτικά να πάρω και τις βαλίτσες που δινει η εταιρία ή σε αυτες τις βάσεις θα κουμπώνουν πανω και άλλης μάρκας (π.χ. givi).

    Πηγαίνοντας ενα βήμα παρακάτω την ερώτηση, ανάλογα με τις βαλίτσες που θα επιλέξω, πρέπει να ψάξω και για κατάλληλη βάση;

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Βάσεις και βαλίτσες πάνε πακέτο για κάθε εταιρία.
    Δεν νομίζω ότι σε εργοστασιακές βάσεις να μπορείς να βάλεις αφτερ βαλίτσες, η κάθε εταιρία έχει διαφορετικά κουμπώματα
    Από προσωπική εμπειρία, απέφυγε ταω εργοστασιακά σετ, είναι πανάκριβα για αυτά που προσφέρουν....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.105
    Μήπως σαν βάσεις εννοεις τη σχάρα? Τα κάγκελα που στερεώνεις τη βάση της βαλίτσας και εκεί κουμπώνει η βαλιτσα.

    Η σχαρα αυτή είναι ανεξάρτητη από τις βαλίτσες.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Χρησιμοποίησα την ορολογία της εταιριας αλλα μαλλον εχεις δικιο.

    Το μηχανακι (γυμνο) εχει απλα πισω μια "προέκταση" μετά την σέλα.

    Αυτες οι βάσεις προφανώς ειναι οι σχάρα που λες για να κρατήσουν τις βαλίτσες.

    Βάζω και φωτο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kagelaPantou.PNG 
Προβολές:	276 
Μέγεθος:	44,2 KB 
ID:	427705

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Χρησιμοποίησα την ορολογία της εταιριας αλλα μαλλον εχεις δικιο.

    Το μηχανακι (γυμνο) εχει απλα πισω μια "προέκταση" μετά την σέλα.

    Αυτες οι βάσεις προφανώς ειναι οι σχάρα που λες για να κρατήσουν τις βαλίτσες.

    Βάζω και φωτο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kagelaPantou.PNG 
Προβολές:	276 
Μέγεθος:	44,2 KB 
ID:	427705
    Λογικά πρέπει να κουμπονουν και άλλες βαλίτσες πανω.Και αν δε κουμπονουν οι βαλίτσες ίσως να μπορείς να βάλεις τις βάσεις των βαλιτσων πάνω.


    Δε ξέρω αν έγινα κατανοητός. Εμένα η τριπλετα ειναι shad και οι βαλίτσες απο το πρακτικερ του 50αρικου και κουμποσαν μια χαρά.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #6
    Τα πραγματα ειναι απλα .
    Οι βαλιτσες κουμπωνουν με τις αναλογες βασεις .
    Η καθε εταιρια μοτοσυκλετων που εχει βγαλει σετ τριβαλιτσο ...ειναι καποιας εταιριας που τα φτιαχνει.
    Αν λοιπον εσυ παρεις μια μηχανη που εχει ας πουμε καγκελα-βασεις της εταιριας ας πουμε hepco&becker , τοτε στα καγγελα-βασεις που θα εχεις κουμπωνουν ολες οι βαλιτσες της εταιριας αυτης και ενοειται μεχρι να βγαινει απο αυτην την εταιρια το αναλογο κουμπωμα.Βαλιτσες kappa ή givvi ομως δεν θα κουμπωσουν και το αντιστροφο.

    Το πιο σημαντικο ειναι οπως καταλαβαινεις να εχεις τις βασεις για το μοντελο σου .
    Δηλαδη δεν μπορεις να παρεις ενα τριβαλιτσο απο τρανσαλπ χοντα και να το βαλεις σε βστρωμ .
    Μπορει ομως να βγαλεις τις βαλιτσες απο τρανσαλπ που φοραει βασεις -βαλιτσες kappa/givi και να τις κουμπωσεις σε βστρωμ που φοραει τις αναλογες βασεις .

    Εσυ τι ακριβως θες να κανεις ; τι εχεις σρο μυαλο σου ;
    Για ποιο μηχανακι συζηταμε .
    Δωσε λεπτομερειες και θα παρεις καλυτερη απαντηση γιατι υπαρχουν και εταιριες συμβατες μεταξυ τους .

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Εσυ τι ακριβως θες να κανεις ; τι εχεις σρο μυαλο σου ;
    Για ποιο μηχανακι συζηταμε .
    Δωσε λεπτομερειες και θα παρεις καλυτερη απαντηση γιατι υπαρχουν και εταιριες συμβατες μεταξυ τους .
    Μετά τις εκτενεις απαντησεις ψιλοκατάλαβα τι παίζει και ευχαριστω

    Στους επόμενους μήνες μάλλον θα αγοράσω το παρακάτω.

    https://voge.gr/bike/300ds-e5/

    Μεσα στο site κάπου αναφέρεται αυτο: "*Οι βάσεις στήριξης του σετ 3 βαλιτσών, ανήκουν στον προαιρετικό εξοπλισμό."

    Στις φωτογραφίες αυτες οι βάσεις φαινονται στο "μαυρο" χρωμα. Στο "γκρι" δεν υπαρχουν. Αν αλλαξετε τις φωτο θα το δειτε.

    Το συγκεκριμένο μοντέλο VOGE-300ds (και ολα τα υπολοιπα μοντέλα) υπαρχει περίπου 1 χρόνο. Οπότε λυσεις απο άλλες εταιρίες για βαλίτσες (GIVI, SHAD) δεν υπάρχουν. Τωρα αρχίζουν να εμφανίζονται, αλλα για τα πιο εμπορικά μοντέλα της εταιρίας (p.x. 500ds) και όχι για το συγκεκριμενο).

    Την ερώτηση την έκανα γιατι προσπαθω να αποφασίσω για το αν πρεπει να παρω και τις βάσεις στηριξης που δίνει η εταιρία. Οι παράμετροι που σκεφτομαι είναι οι παρακάτω:

    1) Ακόμα και σαμάρια να βάλω θα πρέπει να υπαρχει ενα καγκελο εκει περα (απο όσο διαβασα εδω μέσα), σωστά;

    2) Θέλω κάποια στιγμή να βάλω αποθηκευτικούς χώρους (παλινες βαλίτσες, σαμάρια, top-case). Δεν το βιάζομαι.

    3) Μετά τις απαντήσεις κατάλαβα ότι μάλλον βάζοντας τις βάσεις, "παντρέυομαι" και τις βαλίτσες της εταιρίας. Και όπως εγραψε πολυ εύστοχα και ο bowleno, οι εργοστασιακές ειναι πολύ ακριβές. Επομένως δεν θα ήθελα σε μια μηχανή χωρίς μεταπωλητική αξία να φορτώσω 1000 ευρώ σε αξεσουαρ (τοσο έχουν). Θα προτιμουσα να ειναι πχ givi για να τις εχω για επόμενο.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Περίμενε αφού δεν βιάζεσαι να βγάλουν οι εταιρείες βάσεις για το μοντέλο που θα πάρεις. Όταν το αλλαξεις θα αφήσεις τις βάσεις στο μηχανάκι σου θα κρατήσεις για βαλίτσες και απλά θα πάρεις βάσεις που θα ταιριάζουν στο νέο μηχανάκι που θα πάρεις.

  9. #9
    Nαι .
    Οι εταιριες βγαζουν βασεις και βαλιτσες για μοντελα που κυκλοφορουν.
    Πχ οταν προτοβγηκε η καινουρια Αφρικα ,δεν υπηρχαν επιλογες σε σχεση με σημερα .
    Αυτο που εικαζω ομως ειναι πως θα ναι τυπου φασον οι βασεις και θα μπορεις να βαλεις και αφτερ βαλιτσες .
    Με ερωτηση στον αντιπροσωπο βγαζεις ακρη νομιζω.

  10. #10
    Υποψιαζωμαι παντως πως το 300 θα φοραει εξοπλισμο της ιδιας εταιρειας με το 500.Δες το

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Ευχαριστώ όλους. Ετσι οπως τα ειπατε ειναι. Μιλησα και με την εταιρία και επιβεβαιωσα. Ειπα να τα γράψω και εδω για μελλοντικούς ενδιαφερόμενους για τη συγκεκριμένη εταιρία.

    Οι πλαινες σχάρες ουσιαστικά ειναι για τις βαλίτσες της εταιρίας. Μου ειπε ότι δεν εχει νοημα να τις βάλεις (τις σχάρες) ετσι μονες τους.

    Ακόμα μου έιπε ότι το πιο πιθανον στους επόμενους μηνες να υπαρχει δυνατότητα να δινεται το μοντέλο κατευθειαν με το τριβάλιτσο (οπως ειναι τωρα με το 500ds - με 600 ευρω διαφορα).

  12. #12
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    οι βασεις που εχει το μαυρο μοιαζουν με της sw-motech..
    η εν λογω εταιρια εχει πανω στις βασεις τρυπες για να βαζεις ανταπτορες για ολες τις μαρκες βαλιτσων..
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF