Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Tracer 7 vs CBX 500

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124

    Tracer 7 vs CBX 500

    Χαιρετώ την παρέα!
    Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία εύχομαι!

    Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο μηχανάκια για αγορά καινούριου!
    Δεν έχω καθόλου εμπειρία με συμπλέκτη, μόνο με σκούτερ.
    Είχα καταλήξει στο NC750X αλλά επειδή καθυστέρησα την αγορά ήρθε το καινούριο το οποίο δεν μου κάθεται καθόλου καλά, οπότε ψάχνομαι πάλι!
    Η χρήση θα είναι καθημερινή μετακίνηση σπίτι - γραφείο σε επαρχιακή πόλη και αραια και που μικρά ταξιδακια της ταξης των 200χλμ...

    Ξέρω οτι είναι εντελώς διαφορετικά τα δύο μηχανάκια αλλά θέλω τη γνώμη σας... κυρίως από αυτούς που τα έχουν οδηγήσει... γιατί στα χαρτιά τις ξέρω τις διαφορές!
    Αξίζει το 1,5+ χιλιάρικο παραπάνω για το Tracer?
    Υπάρχει κάποιος τομέας που να είναι καλύτερο το cbx?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.964
    Ρώτησες για stock NC750X του '20 και δεν υπάρχει;

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    251
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    Χαιρετώ την παρέα!
    Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία εύχομαι!

    Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο μηχανάκια για αγορά καινούριου!
    Δεν έχω καθόλου εμπειρία με συμπλέκτη, μόνο με σκούτερ.
    Είχα καταλήξει στο NC750X αλλά επειδή καθυστέρησα την αγορά ήρθε το καινούριο το οποίο δεν μου κάθεται καθόλου καλά, οπότε ψάχνομαι πάλι!
    Η χρήση θα είναι καθημερινή μετακίνηση σπίτι - γραφείο σε επαρχιακή πόλη και αραια και που μικρά ταξιδακια της ταξης των 200χλμ...

    Ξέρω οτι είναι εντελώς διαφορετικά τα δύο μηχανάκια αλλά θέλω τη γνώμη σας... κυρίως από αυτούς που τα έχουν οδηγήσει... γιατί στα χαρτιά τις ξέρω τις διαφορές!
    Αξίζει το 1,5+ χιλιάρικο παραπάνω για το Tracer?
    Υπάρχει κάποιος τομέας που να είναι καλύτερο το cbx?
    Πάρε το καινούριο nc750 με μηχανικό κιβωτιο

  4. #4
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    Χαιρετώ την παρέα!
    Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία εύχομαι!

    Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο μηχανάκια για αγορά καινούριου!
    Δεν έχω καθόλου εμπειρία με συμπλέκτη, μόνο με σκούτερ.
    Είχα καταλήξει στο NC750X αλλά επειδή καθυστέρησα την αγορά ήρθε το καινούριο το οποίο δεν μου κάθεται καθόλου καλά, οπότε ψάχνομαι πάλι!
    Η χρήση θα είναι καθημερινή μετακίνηση σπίτι - γραφείο σε επαρχιακή πόλη και αραια και που μικρά ταξιδακια της ταξης των 200χλμ...

    Ξέρω οτι είναι εντελώς διαφορετικά τα δύο μηχανάκια αλλά θέλω τη γνώμη σας... κυρίως από αυτούς που τα έχουν οδηγήσει... γιατί στα χαρτιά τις ξέρω τις διαφορές!
    Αξίζει το 1,5+ χιλιάρικο παραπάνω για το Tracer?
    Υπάρχει κάποιος τομέας που να είναι καλύτερο το cbx?
    Αν η σύγκριση αφορούσε Tracer 7 VS NC750X θα είχαμε πρόβλημα.
    Τώρα σε σχέση με το CB500X και για τη χρήση που λες, αν σου αρέσουν και τα δυο το ίδιο πάρε το Tracer 7.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 03/05/2021 στις 22:04.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Ρώτησες για stock NC750X του '20 και δεν υπάρχει;
    Ρώτησα, στον Σαρακάκη μου είπαν οτι δεν έχουν άλλες... μόνο αν βρουν σε καμία τοπική αντιπροσωπία και τη φέρουν....

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    Πάρε το καινούριο nc750 με μηχανικό κιβωτιο
    για μηχανικό ενδιαφέρομαι, αλλά το είδα από κοντά και εκτός οτι δεν μου άρεσε καθόλου εμφανισιακά, το έκαναν κοντόχοντρο , όταν ανέβηκα επάνω δεν ένιωσα καθόλου "καλά"...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αν η σύγκριση αφορούσε Tracer 7 VS NC750X θα είχαμε πρόβλημα.
    Τώρα σε σχέση με το CB500X και για τη χρήση που λες, αν σου αρέσουν και τα δυο το ίδιο πάρε το Tracer 7.
    το χωμα παράδειγμα δεν με ενδιαφέρει καθόλου... μόνο καμια απλή διέλευση αν δεν έχω άλλη επιλογή...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα φίλε μου!
    Είναι δύο από τα πιο εμπορικά commuters.Για τη χρήση που περιγράφεις θα είσαι καλυμμένος και με τα δύο, απλώς στις μακρινές σου βόλτες θα είσαι πιο άνετος με το tracer...δεν είναι αμελητέα ποσότητα τα ~25 επιπλέον άλογα, ούτε όμως και τα 1.500€ !
    Αν έχεις την ευκαιρία να τα οδηγήσεις, έστω για λίγο, θα είσαι πιο σίγουρος για την τελική επιλογή.
    Στα ίδια περίπου χρήματα με το tracer κοιτάζεις και versys, vstrom, αν σου αρέσουν.

  7. #7
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.090
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    Ρώτησα, στον Σαρακάκη μου είπαν οτι δεν έχουν άλλες... μόνο αν βρουν σε καμία τοπική αντιπροσωπία και τη φέρουν....

    Εδώ φαίνεται να υπάρχουν μοντέλα του '20 - αυτά στα 8.350. Δεν κάνεις ένα τηλεφωνο;

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    761
    Άμεσος ανταγωνιστής του 7 (τιμή,μέγεθος,ισχύς,17" τροχοί) είναι το βερσυς 650.
    Δεν θυμάμαι κάποιο αλλο με παρόμοια χαρακτηριστικά.

  9. #9
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    Ρώτησα, στον Σαρακάκη μου είπαν οτι δεν έχουν άλλες... μόνο αν βρουν σε καμία τοπική αντιπροσωπία και τη φέρουν....



    για μηχανικό ενδιαφέρομαι, αλλά το είδα από κοντά και εκτός οτι δεν μου άρεσε καθόλου εμφανισιακά, το έκαναν κοντόχοντρο , όταν ανέβηκα επάνω δεν ένιωσα καθόλου "καλά"...



    το χωμα παράδειγμα δεν με ενδιαφέρει καθόλου... μόνο καμια απλή διέλευση αν δεν έχω άλλη επιλογή...
    Δεν το έχω δει από κοντά, αλλά οι αλλαγές μου φαίνονται προς τη σωστή κατεύθυνση. Μόνο οι ψηλοί και όσοι το πάνε σε χωματόδρομους στα γκρέμια της Πίνδου (ονόματα δε λέμε) θα ενοχληθούν από τη μείωση της διαδρομής των αναρτήσεων και του ύψους.

    Αισθητικά, έβρισκα τις πρώτες εκδόσεις πολύ ψιλόλιγνες, οπότε εικάζω ότι θα μου αρέσει περισσότερο το νέο μοντέλο.

    Θα έλεγα να το ξανασκεφθείς, διότι κατεβαίνεις σκαλιά στην ποιότητα, με τα άλλα που κοιτάζεις.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλε μου!
    Είναι δύο από τα πιο εμπορικά commuters.Για τη χρήση που περιγράφεις θα είσαι καλυμμένος και με τα δύο, απλώς στις μακρινές σου βόλτες θα είσαι πιο άνετος με το tracer...δεν είναι αμελητέα ποσότητα τα ~25 επιπλέον άλογα, ούτε όμως και τα 1.500€ !
    Αν έχεις την ευκαιρία να τα οδηγήσεις, έστω για λίγο, θα είσαι πιο σίγουρος για την τελική επιλογή.
    Στα ίδια περίπου χρήματα με το tracer κοιτάζεις και versys, vstrom, αν σου αρέσουν.
    Καλημέρα!
    όταν λες άνετος εννοείς από θέμα δύναμης και μόνο, ή γενικά σαν σύνολο? πχ από θέμα αναρτήσεων, σέλας, χώρου συνεπιβάτη? κερδίζει σε όλα το tracer?
    Δυστυχώς να τα οδηγήσω δεν έχω τη δυνατότητα!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Εδώ φαίνεται να υπάρχουν μοντέλα του '20 - αυτά στα 8.350. Δεν κάνεις ένα τηλεφωνο;
    Όντως έτσι φαίνεται... απλά σε αυτά πρεπει να συνεννοηθούν οι τοπικοί αντιπρόσωποι και να το δώσει ο ένας στον άλλο... δεν μένω Αθήνα για να το πάρω κατευθείαν από το συγκεκριμένο μαγαζί!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Άμεσος ανταγωνιστής του 7 (τιμή,μέγεθος,ισχύς,17" τροχοί) είναι το βερσυς 650.
    Δεν θυμάμαι κάποιο αλλο με παρόμοια χαρακτηριστικά.
    Δηλαδή πιστεύεις οτι το Tracer "κερδίζει" το CBX σε όλους τους τομείς?

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν το έχω δει από κοντά, αλλά οι αλλαγές μου φαίνονται προς τη σωστή κατεύθυνση. Μόνο οι ψηλοί και όσοι το πάνε σε χωματόδρομους στα γκρέμια της Πίνδου (ονόματα δε λέμε) θα ενοχληθούν από τη μείωση της διαδρομής των αναρτήσεων και του ύψους.

    Αισθητικά, έβρισκα τις πρώτες εκδόσεις πολύ ψιλόλιγνες, οπότε εικάζω ότι θα μου αρέσει περισσότερο το νέο μοντέλο.

    Θα έλεγα να το ξανασκεφθείς, διότι κατεβαίνεις σκαλιά στην ποιότητα, με τα άλλα που κοιτάζεις.
    και εγώ από τα βιντεάκια που έβλεπα έλεγα μια χαρά είναι... θα πατάω και καλύτερα κάτω!
    αλλά όταν το είδα από κοντά απογοητεύτηκα τόσο πολύ που έφυγα με κατεβασμένο το κεφάλι απο την αντιπροσωπεία!
    Βέβαια είναι υποκειμενικό το θέμα της ομορφιάς αλλά εγώ το έχω αποκλείσει το καινούριο NC... πρέπει να σου αρέσει το μηχανάκι σου!!!

  12. #12
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα!
    όταν λες άνετος εννοείς από θέμα δύναμης και μόνο, ή γενικά σαν σύνολο? πχ από θέμα αναρτήσεων, σέλας, χώρου συνεπιβάτη? κερδίζει σε όλα το tracer?
    Δυστυχώς να τα οδηγήσω δεν έχω τη δυνατότητα!



    Όντως έτσι φαίνεται... απλά σε αυτά πρεπει να συνεννοηθούν οι τοπικοί αντιπρόσωποι και να το δώσει ο ένας στον άλλο... δεν μένω Αθήνα για να το πάρω κατευθείαν από το συγκεκριμένο μαγαζί!



    Δηλαδή πιστεύεις οτι το Tracer "κερδίζει" το CBX σε όλους τους τομείς?

    1.απο πλευράς δύναμης τα περισσότερα κυβικά κάνουν την διαφορά. Απο χώρους το cbx είναι πιο κομπακτ, πιο κοντά αναβάτης συνεπιβάτης ενώ στο tracer είναι πιο νορμαλ, αναρτήσεις στα ίδια πάνω κάτω.

    2.Απο 15/5 απελευθερώνεται η μετακίνηση, κανονίζεις μετα χαράς ένα ταξιδάκι αθήνα,πατρα,πύργο, αλεξανδρουπολη όπου είναι ο αντιπρόσωπος, είτε καθημερινή ή ΣΚ όποτε σε βολεύει κατόπιν συνεννόησης, τα λέτε απο κοντά παιρνεις προσφορά του και αν είσαι ικανοποιημένος προχωράς άμεσα στην δέσμευση της μοτό και τα διαδικαστικά της μεταβίβασης - μεταφοράς στον τόπο σου.
    Δε γίνεται να αγοράσει ένας αντιπρόσωπος το μηχανάκι άλλου αντιπροσώπου για λογαριασμό σου.

    3. Τα μοντέλα χωρίζονται σε κατηγορίες με βάση τα κυβικά εκατοστά, το tracer είναι μια κατηγορία πανω απο το cbx, φυσικό δεν ειναι να πλεονεκτεί σε πολλούς τομείς?
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    1.απο πλευράς δύναμης τα περισσότερα κυβικά κάνουν την διαφορά. Απο χώρους το cbx είναι πιο κομπακτ, πιο κοντά αναβάτης συνεπιβάτης ενώ στο tracer είναι πιο νορμαλ, αναρτήσεις στα ίδια πάνω κάτω.

    3. Τα μοντέλα χωρίζονται σε κατηγορίες με βάση τα κυβικά εκατοστά, το tracer είναι μια κατηγορία πανω απο το cbx, φυσικό δεν ειναι να πλεονεκτεί σε πολλούς τομείς?
    Καλά τα λες φίλε μου... αυτό είναι το λογικό!
    απλά ρωτάω μήπως υπάρχει και κάποιος άλλος τομέας πέρα από την κατανάλωση που να υπερτερεί το CBX...
    Από ποιότητα κατασκευής και υλικών πχ, ή σε θέμα ευκολίας οδήγησης για νέους οδηγούς...

  14. #14
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Εφ οσον εισαι νεος και απο σκουτερ προερχομενος ,το CB500X ειναι μονοδρομος κατα την γνωμη μου.
    Μηχανακι φιλικο,ελαφρυ,με τα κανονικα αλογα για αρχαριο,εργονομικο,τα κανει σχεδον ολα,δεν σπαει,δεν χαλαει και ΔΕΝ τρομαζει.ΤΥΠΙΚΟ ΧΟΝΤΑ.
    Καλοριζικο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2012
    Μηνύματα
    72
    Το ίδιο ελαφρύ είναι και το tracer. Έχουν παρόμοιο ύψος σέλας περίπου 830mm. Ανάμεσα στα δύο λέω tracer γιατί το μοτέρ του χοντα δεν μου άρεσε ούτε ηχητικά ούτε σε απόδοση ενώ του yamaha είναι πολύ ωραίο. Ανάμεσα σε yamaha και vstrom ανάλογα τι χρήση θες. Πιο τουριστική το στρομ πιο σπορ το yamaha

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2016, 18:08
  2. er 500 vs gs 500
    από spiraleon στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2015, 10:43
  3. Kawa er5 VS GS 500 F
    από GiannisZ750 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2010, 08:06
  4. tdm 900 vs tmax 500.
    από scorpione στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 18:20
  5. CBF-250 vs KLE-500
    από srp5 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2008, 09:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF