Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Αγορά από ιδιώτη του εξωτερικού.(Γερμανία)

  1. #1
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436

    Αγορά από ιδιώτη του εξωτερικού.(Γερμανία)

    Καλησπέρα.
    Όπως λέει και ο τίτλος ,είναι κάτι που το έχει κάνει κάποιος;
    Διάβασα διάφορες πληροφορίες εδώ μέσα σε άλλα θέματα και θα συμβουλευτώ και άνθρωπο που ασχολείται με εκτελωνισμούς.
    Από εκεί και πέρα θεωρείτε πως δεν αξίζει να ασχοληθείς ;Με προβληματίζει η επικοινωνία με τον πωλητή,ο έλεγχος της μηχανής,η μεταφορά στο όνομα μου,η πληρωμή και η μεταφορά της εδώ.
    Ευχαριστώ για κάθε άποψη προκαταβολικά .
    porca miseria.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Η ταπεινή μου γνωμη έχωντας ψωνίσει απο ιδιώτες σε Γαλλία και προσπαθήσει σε Γερμανία ειναι οτι αν δεν εχεις δικο σου ανθρωπο να κανει τα παρακατω μην ασχοληθείς:

    - να την ελεγξει
    - να κανει την μεταβίβαση κλπ γραφειοκρατικά
    - να κανονίσει την μεταφορά

    Απο αποσταση δεν γίνεται εκτος αν μιλας Γερμανικά και τον ξέρεις ήδη ή αν ειναι μαγαζί.

    Επισης να ξέρεις παιζουν και εδω απατες με ανύπαρκτα μηχανακια που προσφέρονται προς παράδοση.

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Ο ιδιώτης στη Γερμανία είναι το ίδιο επίφοβος όσο και εδώ,υπάρχουν φυσικά μεσάζοντες που αναλαμβάνουν τη χαρτούρα και τη μεταφορά αλλά στο θέμα του ελέγχου πρέπει να είσαι εσύ παρών ή δικός σου άνθρωπος.
    Από την άλλη οι έμποροι έξω θεωρούνται πιο έμπιστοι ειδικά αν είναι καμμιά μονάδα εξουσιοδοτημένου με δεκάδες μηχανές στη βιτρίνα.Επίσης είναι πιο εύκολη η διεκπεραίωση με το τελωνείο γιατί και τιμολόγιο θα σου κόψει και πιθανότατα θα αναλάβει και τα υπόλοιπα διαδικαστικά. Εσύ δεν μπορείς να πας? (όταν ελευθερωθεί η κατάσταση εννοείται).

    Από UK εισαγωγή το έχεις εξετάσει?

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    Αυτά σκέφτομαι και εγώ,μεταβίβαση/γραφειοκρατία και δεν νομίζω να ασχοληθεί με αυτά ο εκτελωνιστής.Έναν τέτοιο μεσάζων θα ήθελα-με το αζημίωτο φυσικά.
    Το πιο σωστό θα είναι να πάω εγώ εκεί αλλά και πάλι μία η άλλη θα βγει με το να πληρώσω κάποιον για να κάνει το νταλαβέρι.
    Και από UK μου κάνει ,έχω δει εδώ το ανάλογο θέμα με τον κύριο που αναλαμβάνει αλλά δύσκολα θα βρεθεί εκεί,πριν καιρό είχε κανα-δυο αλλά σε τιμές που δεν τα δίνω.
    Τώρα δεν βλέπω κάποια εκεί.
    Προς το παρών μίλησα με φίλο εκτελωνιστή και αύριο θα μου δώσει το τλ γνωστού του που κάνει τέτοια κόλπα ,να δω τι θα μου πει και αυτός.
    Θα ψάξω και καναδυο γνωστούς στην Γερμανία αν και είναι δύσκολο,μεγάλες αποστάσεις.
    porca miseria.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    τι ψάχνεις ?

  6. #6
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Kawasaki GPZ 1000RX
    Παρακολουθώ καιρό ,τώρα πέτυχα ένα Γερμανό που το σκοτώνει και εξωτερικά τουλάχιστον είναι σούπερ.
    porca miseria.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Kawasaki GPZ 1000RX
    Βλεπω ενα κοκκινο-μαυρο στα €1450 αλλα ειναι 3,5 ωρες μακρυα μου για να σε εξυπηρετήσω

  8. #8
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Σε πιο καινούργια αγγελία τον Απρίλιο το έριξε στα 1150 -αν λέμε το ίδιο.
    https://m.ebay-kleinanzeigen.de/s-an...98384-305-1150
    porca miseria.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Το ίδιο λέμε αλλα στο autoscout24 εχει αλλες φωτο και +300 € μιας και ειναι για τους εκτος Γερμανιας https://www.autoscout24.lu/offres/ka...chId=602152097

  10. #10
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Καλά είναι και τα δεκατέσσεραπενήντα
    porca miseria.

  11. #11
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Πω πω μπουμπούκι το εργαλείο! Τα δικα μας μπορεις να τα βρεις σε τετοια κατάσταση μονο απο ανακατασκευή

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.142
    Αν πας μονος σου η γραφειοκρατία αγοράς είναι πολύ μικρή. Δινετε ραντεβού, τη βλέπεις/τσεκάρεις, σκας το κασερι, υπογράφετε ένα συμβόλαιο (μπορεί να εκτυπώσει ο πωλητής μέσα από το autoscout) και φεύγεις.

    Μια σημαντική λεπτομέρεια, είναι πώς φεύγεις. Έχεις 3 τρόπους: 1. έχεις φροντίσει να νοικιάσεις φορτηγάκι, οπότε τη φορτώνεις και την πας στην μεταφορική, 2. βγάζεις προσωρινές κίτρινες πινακίδες (έχουν μια μικρή διαδικασία αλλά τπτ το σπουδαίο) και 3. συζητάς μαζί του να σου την δώσει με τις πινακίδες που έχει με την υπόσχεση να πας μόνος σου να τις παραδόσεις.

    Εγώ την πήρα με το τρίτο τρόπο. Του εξήγησα πως λόγω απόστασης θα ερχόμουν άμεσα να τη δω αν μου την έδινε πινακιδωμένη. Τελικά η ασφαλιστική καλύπτει αυτή την περίπτωση (φαντάζομαι ενημερωθηκε από τον πωλητη) και έγινε σημειωση στο συμβόλαιο πως έχει ισχύ 7 ημέρες. Την έφερα σπίτι μου και έκανα την μεταβίβαση κύριος.

    Αν έχεις κανονισει τις μεταφορικές, σε μια μέρα έχεις ξεμπερδεψει. Με ένα τέλεια οργανωμένο σχέδιο έρχεσαι με το πρωινό αεροπλάνο και επιστρέφεις με το βραδυνο. Βέβαια η διαδικασία αυτή παίζει να σου κοστίσει κανα χιλιάρικο (μάλλον λίγο παραπάνω).

    Επίσης σημαντική λεπτομέρεια λόγω κατάστασης. Όποιος μπαίνει στη χώρα υποχρεουται σε 5 μέρες (τουλάχιστον) καραντίνα. Οπότε το ενδεχόμενο να έρθεις εδώ δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι.
    Εκτός αν έχεις εμβολιαστεί, δεν ξερω ακόμα αν και τι έχει αλλάξει σε αυτή την περιπτωση.

  13. #13
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Κατατοπιστικότατος.Αυτόν τον καιρό δεν μπορώ να φύγω έτσι και αλλιώς λόγο δουλειάς,έχω να πάρω τα βουνά μήνες
    porca miseria.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Την πολύ αναλυτική περιγραφή, όπως την έχει περιγράψει ο Ταξιδευτής, δεν την έχεις διαβάσει;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #15
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Ρε Νικόλα, μέχρι τον Φεβρουάριο ήμουνα Ντύσελντορφ...........δίπλα...................................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά από ιδιώτη, τι πρέπει να ξέρω;
    από Ins_gr στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2017, 15:41
  2. Απαντήσεις: 196
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2014, 12:54
  3. Αγορά από ιδιώτη με παρακράτηση - έκπληξη (!)
    από the_passenger στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 304
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2011, 22:07
  4. ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ..ΤΙ? ΠΩΣ? ΠΟΥ...?
    από Tzeni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2007, 19:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF