Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: Συμβουλές σε νεο

  1. #16
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bro Προβολή μηνύματος
    Αντιλαμβανομαι οτι η συμφωνια του μαζι σου ειναι να μη δωσω 10κ στην πρωτη μου μηχανη, αλλα να μαθω σε κατι φθηνοτερο και ελαφρυτερο.

    Μιας και αναφερεται, ποσο σημαντικο ειναι το ABS στην πρωτη μηχανη;
    Κατα την ταπεινη μου γνωμη το Α και το Ω Μακαρι να υπηρχε οταν και μεις ειμασταν νεοι,στα τελη του 70,θα ειχαμε γλιτωσει πολλα ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ που μας εχουν αφησει οι επισκεψεις μας στο ευαγές ιδρυμα του Αμαρουσιου. ΚΑΤ.Οταν εισαι νεος τα βλεπεις ομως αλλιως.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2021
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Και εγώ ελάχιστη εμπειρία έχω από test rides του μισάωρου μόνο, αλλά πρόσεξα ότι στο ιron και στο 48 που οδήγησα ο κινητήρας ωραίος, ροπάτος είχε τη φάση του, ωραίος ήχος, αλλά στο πεντάλεπτο είχε μουδιάσει εντελώς το χέρι μου σχεδόν μέχρι τον αγκώνα, αυτό που λένε για τα sporster ότι το μπροστινό φρένο είναι πολύ αδύναμο πραγματικά ισχύει πρέπει να το οδηγήσεις για να το καταλάβεις και κυρίως μετά τα 110 στην εθνική έτρωγα τόσο ξύλο από τον αέρα που έπρεπε να βάζω πραγματικά πολύ δύναμη στα χέρια για να κρατηθώ στο μηχανάκι, ενώ όταν ήμουν με το ΜΤ 7 πχ δεν είχα πρόβλημα μέχρι τα 150. Πριν τα test ride ήμουν ένθερμος οπαδός των sporster μετά όμως όσο ναναι προβληματίστηκα.
    ok λεφτα να εχει κανεις να κανει modifications δηλαδη! Φανταζομαι οτι ενα fairing με κλιπς καπως βελτιωνει την κατασταση. Για το φρενο ειδα και διαβασα το ιδιο ακριβως σχολιο απο παρα πολλους Θα το εχω υποψη να το οδηγησω καποια ωρα πριν παρω καποια αποφαση. Οσο και να με ενθουσιαζει η ιδεα παντως, η λογικη μου λεει οτι υπαρχουν πολυ καλυτεροι τροποι να ξεκινησω το "σπορ" απο μια iron. Θα επρεπε να παω κατευθειαν σε καποιο hd forum για να ακουσω το αντιθετο!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Κατα την ταπεινη μου γνωμη το Α και το Ω Μακαρι να υπηρχε οταν και μεις ειμασταν νεοι,στα τελη του 70,θα ειχαμε γλιτωσει πολλα ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ που μας εχουν αφησει οι επισκεψεις μας στο ευαγές ιδρυμα του Αμαρουσιου. ΚΑΤ.Οταν εισαι νεος τα βλεπεις ομως αλλιως.
    Ναι καταλαβαινω τι εννοεις, θα το εχω υποψη να παω σε κατι πιο καινουργιο με ABS. Αν και την περασα την πρωτη "εφηβια" με το αυτοκινητο και δε μου λειπει, και μονο που κοιταζω cruiser ειναι νομιζω ενδειξη για το τι (δεν) θελω να κανω με μια μηχανη.

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    49
    Επειδή έχω πολλούς φίλους που είναι στην κατάσταση του Bro, έχω παρατηρήσει το εξής: διαλέγουν μοτοσυκλέτα φανταζόμενοι τον εαυτό τους επάνω τους, δηλαδή, ας μου επιτραπεί, "φωτογραφικά". Η αλήθεια όμως πολλές φορές είναι πολύ διαφορετική από αυτό που νομίζουμε, ιδιαίτερα όταν δεν έχουμε καθόλου πρότερη εμπειρία. Γι' αυτό νομίζω ότι είναι δέον να δοκιμάσει όσο περισσότερα είδη μοτό μπορεί κανείς πριν καταλήξει, από φίλους, test ride, κλπ. Οι HD μου αρέσουν κι εμένα, όταν τις βλέπω παρκαρισμένες. Για τις προσωπικές μου ανάγκες και προτιμήσεις όμως, είναι εντελώς ακατάλληλες. Προς Θεού βέβαια, ο φίλος Bro μπορεί να έχει κάνει τη σωστή επιλογή για τον εαυτό του.

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2021
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xbul Προβολή μηνύματος
    Επειδή έχω πολλούς φίλους που είναι στην κατάσταση του Bro, έχω παρατηρήσει το εξής: διαλέγουν μοτοσυκλέτα φανταζόμενοι τον εαυτό τους επάνω τους, δηλαδή, ας μου επιτραπεί, "φωτογραφικά". Η αλήθεια όμως πολλές φορές είναι πολύ διαφορετική από αυτό που νομίζουμε, ιδιαίτερα όταν δεν έχουμε καθόλου πρότερη εμπειρία. Γι' αυτό νομίζω ότι είναι δέον να δοκιμάσει όσο περισσότερα είδη μοτό μπορεί κανείς πριν καταλήξει, από φίλους, test ride, κλπ. Οι HD μου αρέσουν κι εμένα, όταν τις βλέπω παρκαρισμένες. Για τις προσωπικές μου ανάγκες και προτιμήσεις όμως, είναι εντελώς ακατάλληλες. Προς Θεού βέβαια, ο φίλος Bro μπορεί να έχει κάνει τη σωστή επιλογή για τον εαυτό του.
    Έχεις δίκιο σε αυτό, δεν υπάρχει άνθρωπος που του αρέσουν οι hd και δεν σκέφτεται τον εαυτό του επάνω τους. Ούτως ή άλλως το μηχανάκι το θέλω για αναψυχή και για τον ελεύθερο χρόνο μου, όχι για δουλεία, άρα νομίζω λογικό να κοιτάζω και τα looks.

    Το καλοκαίρι υπολογίζω οτι θα κατέβω για το δίπλωμα, επομένως θα μπορέσω να ξεκινήσω και τα test drive που λες. Αυτό που λες πάντως το λένε πάρα πολλοί, περίπου το ίδιο έλεγε και ο Nitse3 παραπάνω, ενω τα περισσότερα reviews για την rebel είναι εξαιρετικά, επομένως κλείνω προς τα εκεί. Θα προσπαθήσω ωστόσο να δοκιμάσω όσο το δυνατόν περισσότερα στην ευρύτερη κατηγορία. Γενικά δεν βιάζομαι να αγοράσω, πιο πολύ με ενδιαφέρει να έχω ένα ξεκάθαρο πλάνο και όσα μου γράφετε βοηθάνε πολύ.

  5. #20
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Οσοι εχουν τα λεφτα καλα ειναι να ξεκινανε απο σύγχρονο ασφαλη μηχανακι που εκτος των αλλων θα τους προδιαθέτει για την συνέχεια.
    Οσοι δε εχουν, ξεκινανε απο χρεπι κυνηγώντας το ονειρο τους, restore ή ως διαμεσολαβητή για την μεταβαση τους στο επομενο

    Τωρα, για εσενα bro, χωρις εμπειρία καλο ειναι να ξεκινήσεις απο το cmt500 οπως προανεφερες.
    Ειναι μια χαρα για να ξεκινησεις αλλα και να μείνεις αν θελεις.
    Τα 50hp σε μια μοτοσυκλετα δίνουν επιταχυνση στα 100χαω σε 5" - 6" οσο ενα αυτοκίνητο 250hp
    Το rebel εχει μεγαλη γκαμα customization για να το κανεις αν βαρεθεις οπως γουσταρεις.

    Το cmt500 rebel ανηκει στη κατηγορια power cruiser / με μπροστινό bobber
    Ειναι μια συγγένεια με τα άλλοτε eliminator

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2018
    Μηνύματα
    54
    Αντί για το Honda Rebel 500 θα σκεφτόμουν σοβαρά το Vulcan S της Kawasaki, σίγουρα πιο άνετο, δυνατότερος κινητήρας που δε θα σε κάνει να θελήσεις upgrade κ πιο καλή ποιότητα κατασκευής με γυμνό μάτι τουλάχιστον. Εγώ εκείνο θα έπαιρνα άμα ήμουν στην αγορά για cruiser μοτοσυκλέτα.

  7. #22
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.820
    Από την στιγμή που έχεις κατασταλάξει ότι η μηχανή θα είναι μέσο αναψυχής και όχι καθημερινό εργαλείο , δεν έχεις καμία απολύτως δέσμευση στον τύπο και μοντέλο που θα πάρεις.
    Κοιτάς να σου αρέσει και να κάνει για το είδος διασκέδασης που την θες . Π.χ. δεν θα πάρεις ss για να πας απλά για καφέ (άσχετο που το κάνουν άπειροι για την καγκουριά) όπως και δεν θα πάρεις Bobber για να πηγαίνεις στην πίστα.
    Σχετικά με τα Cruisers τα μεταχειρισμένα τώρα υπάρχουν τα εξής προβλήματα:
    1) Στην Ελλάδα πλέον είναι λίγα (ελάχιστοι τα αγοράζουν καινούρια πλέον)
    2) Τα περισσότερα είναι τουλάχιστον 15ετίας
    3) Τα περισσότερα είναι Custom με αποτέλεσμα να μην ξέρεις τι έχει η μηχανή πάνω με ότι αυτό συνεπάγεται
    4) Τα περισσότερα στην τιμή πώλησης οι πωλητές έχουν ενσωματώσει μέχρι και τις βενζίνες που έκαψαν όσο την είχαν.
    Στο λέω από προσωπική εμπειρία αυτό γιατί τον Οκτώβριο έψαχνα σε Αθήνα και περίχωρα.

    Προσωπικά θα μάθαινα σε ένα πιο απλό μηχανάκι ,ιδανικά με ABS, τύπου Naked και μετά από κανένα χρόνο θα αγόραζα ένα Bobber-street cruiser στην θέση σου(αν δεν άλλαζα γνώμη στο μεταξύ , υπάρχουν πανέμορφα Naked που κολλάνε στην αισθητική που από όσο κατάλαβα θες,π.χ. σχεδόν όλα τα στρογγυλοφάναρα, Sv-650, Hornet 2004, Ducati Monster ) .

    Προτείνω Naked για ευκολότερη μεταπώληση και επειδή είναι το πιο VFM σαν αγορά στην ελλάδα αυτή την στιγμή.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Ίσως και κανά τέτοιο, έβγαινε και σε scrambler νομίζω, δεν ξέρω αν τα σταμάτησε η Yamaha.
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...3-yamaha-xv950

    Αυτό είναι το scrambler πανέμορφο κατά την γνώμη μου
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...yamaha-scr-950

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2021
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jim83 Προβολή μηνύματος
    Αντί για το Honda Rebel 500 θα σκεφτόμουν σοβαρά το Vulcan S της Kawasaki, σίγουρα πιο άνετο, δυνατότερος κινητήρας που δε θα σε κάνει να θελήσεις upgrade κ πιο καλή ποιότητα κατασκευής με γυμνό μάτι τουλάχιστον. Εγώ εκείνο θα έπαιρνα άμα ήμουν στην αγορά για cruiser μοτοσυκλέτα.
    Moυ αρεσει και η Vulcan S, την εχω υποψη μου. Θα προσπαθησω να κανω ενα test drive και τις 2.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Από την στιγμή που έχεις κατασταλάξει ότι η μηχανή θα είναι μέσο αναψυχής και όχι καθημερινό εργαλείο , δεν έχεις καμία απολύτως δέσμευση στον τύπο και μοντέλο που θα πάρεις.
    Κοιτάς να σου αρέσει και να κάνει για το είδος διασκέδασης που την θες . Π.χ. δεν θα πάρεις ss για να πας απλά για καφέ (άσχετο που το κάνουν άπειροι για την καγκουριά) όπως και δεν θα πάρεις Bobber για να πηγαίνεις στην πίστα.
    Σχετικά με τα Cruisers τα μεταχειρισμένα τώρα υπάρχουν τα εξής προβλήματα:
    1) Στην Ελλάδα πλέον είναι λίγα (ελάχιστοι τα αγοράζουν καινούρια πλέον)
    2) Τα περισσότερα είναι τουλάχιστον 15ετίας
    3) Τα περισσότερα είναι Custom με αποτέλεσμα να μην ξέρεις τι έχει η μηχανή πάνω με ότι αυτό συνεπάγεται
    4) Τα περισσότερα στην τιμή πώλησης οι πωλητές έχουν ενσωματώσει μέχρι και τις βενζίνες που έκαψαν όσο την είχαν.
    Στο λέω από προσωπική εμπειρία αυτό γιατί τον Οκτώβριο έψαχνα σε Αθήνα και περίχωρα.

    Προσωπικά θα μάθαινα σε ένα πιο απλό μηχανάκι ,ιδανικά με ABS, τύπου Naked και μετά από κανένα χρόνο θα αγόραζα ένα Bobber-street cruiser στην θέση σου(αν δεν άλλαζα γνώμη στο μεταξύ , υπάρχουν πανέμορφα Naked που κολλάνε στην αισθητική που από όσο κατάλαβα θες,π.χ. σχεδόν όλα τα στρογγυλοφάναρα, Sv-650, Hornet 2004, Ducati Monster ) .

    Προτείνω Naked για ευκολότερη μεταπώληση και επειδή είναι το πιο VFM σαν αγορά στην ελλάδα αυτή την στιγμή.
    Ναι ακριβως, αυτη τη στιγη δεν υπαρχει αναγκη για επαγγελματικη μετακινηση, ειναι καθαρα για αναψυχη. Αυτο που λες με τα ελληνικα custom το εχω παρατηρησει, στη λιστα με τα χαρακτηριστικα εχουν και πραγματα που στοιχισαν 10 ευρω.

    Ναι οντως μου αρεσουν τα naked, ολα οσα αναφερεις, αλλα δε με απασχολουν τωρα οι επιδοσεις τοσο, που απ οσο καταλαβαινω εχουν μεγαλυτερες απο τα cruiser. Ισα ισα μου αρεσει η λογικη του cruiser που καθεσαι και λιγο σαν πασας.

    Θεωρητικα θα μπορουσα να φερω και απο Ευρωπη (δε ξερω τι παιζει με το brexit απο UK για τελωνειο). Σχετικα με αυτο, ξερει μηπως κανενας αν θελει καποιος να φερει μηχανη που δεν ειναι Euro 5 μεταχειρισμενη, αν θα κολλησει στο τελωνειο λογω εγκρισης τυπου; Εχω βρει πολλες εν δυναμει ενδιαφερουσες περιπτωσεις, και επειδη ειμαι ηδη εξω ισως μου ειναι και πιο ευκολο να το κανω, αλλα δεν ξερω τι παιζει με το Euro 5 σε περιπτωση που η μηχανη ειναι παλιοτερη.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι το scrambler πανέμορφο κατά την γνώμη μου
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...yamaha-scr-950
    Ομορφο ειναι! Δεν το γνωριζω καθολου πρωτη φορα το βλεπω, αλλα αν ηταν να παω σε 950 κυβικα για 50 αλογα, δε θα μπορουσα να παρω και μια iron 883? Δεν βλεπω τεραστιες διαφορες στην τιμη για αυτα τα χιλιομετρα. Αν και φανταζομαι οτι οδηγικα η yamaha θα ειναι αρκετα πιο ευκολη.

  10. #25
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.820
    Ναι ακριβως, αυτη τη στιγη δεν υπαρχει αναγκη για επαγγελματικη μετακινηση, ειναι καθαρα για αναψυχη. Αυτο που λες με τα ελληνικα custom το εχω παρατηρησει, στη λιστα με τα χαρακτηριστικα εχουν και πραγματα που στοιχισαν 10 ευρω.

    Ναι οντως μου αρεσουν τα naked, ολα οσα αναφερεις, αλλα δε με απασχολουν τωρα οι επιδοσεις τοσο, που απ οσο καταλαβαινω εχουν μεγαλυτερες απο τα cruiser. Ισα ισα μου αρεσει η λογικη του cruiser που καθεσαι και λιγο σαν πασας.

    Θεωρητικα θα μπορουσα να φερω και απο Ευρωπη (δε ξερω τι παιζει με το brexit απο UK για τελωνειο). Σχετικα με αυτο, ξερει μηπως κανενας αν θελει καποιος να φερει μηχανη που δεν ειναι Euro 5 μεταχειρισμενη, αν θα κολλησει στο τελωνειο λογω εγκρισης τυπου; Εχω βρει πολλες εν δυναμει ενδιαφερουσες περιπτωσεις, και επειδη ειμαι ηδη εξω ισως μου ειναι και πιο ευκολο να το κανω, αλλα δεν ξερω τι παιζει με το Euro 5 σε περιπτωση που η μηχανη ειναι παλιοτερη.

    Σε καταλαβαίνω , για να μάθεις πρέπει να στείλεις ένα e-mail στην υπηρεσία για να σου πουν 100% τι χρειάζεται.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    975
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Και εγώ ελάχιστη εμπειρία έχω από test rides του μισάωρου μόνο, αλλά πρόσεξα ότι στο ιron και στο 48 που οδήγησα ο κινητήρας ωραίος, ροπάτος είχε τη φάση του, ωραίος ήχος, αλλά στο πεντάλεπτο είχε μουδιάσει εντελώς το χέρι μου σχεδόν μέχρι τον αγκώνα, αυτό που λένε για τα sporster ότι το μπροστινό φρένο είναι πολύ αδύναμο πραγματικά ισχύει πρέπει να το οδηγήσεις για να το καταλάβεις και κυρίως μετά τα 110 στην εθνική έτρωγα τόσο ξύλο από τον αέρα που έπρεπε να βάζω πραγματικά πολύ δύναμη στα χέρια για να κρατηθώ στο μηχανάκι, ενώ όταν ήμουν με το ΜΤ 7 πχ δεν είχα πρόβλημα μέχρι τα 150. Πριν τα test ride ήμουν ένθερμος οπαδός των sporster μετά όμως όσο ναναι προβληματίστηκα.
    Μια εμπειρία σε αυτό είδος την έχουμε οπότε να πώ ένα δυο πραγματάκια :

    - τα cruiser για να φρενάρουν θέλουν και τα 2 φρένα συμπληρωματικά, πρώτα το πίσω και μετά το μπροστά να συμπληρώνει.
    Είναι βαριές μηχανές (αλλά με χαμηλά συγκεντρωμένο βάρος) και έχουν καλούς λόγους που μπροστά δεν έχουν πολύ δυνατά συστήματα.
    Πράγματι , ο ήχος , η ροπή και η αισθηση είναι αυτά που θα κερδίσουν κάποιον. Αν κάποιος έστω και στοιχειωδώς ενδιαφέρεται για κλασική σπορ οδήγηση, ας προσπεράσει (κυριολεκτικά και μεταφορικά )

    - ο αέρας είναι λογικό να είναι πολύς όσο αυξάνουν τα χιλιόμετρα. Τα πλαστικά φερινγκάκια , αν μπορούμε να τα πούμε έτσι (surround - around cover) , που μπαίνουν περιμετρικά απο το φανάρι , κόβουν λίγο πριν τη προσθήκη μεγάλων ζελατινων.

    - το μούδιασμα είναι λογικό , ιδιαίτερα αν έρχεται κάποιος απο πιο απαλούς κινητήρες με περισσότερους κυλίνδρους . Συνηθίζεται , μέχρι ενός βαθμού, πάντως.

    Συμφωνώ με τη γενικότερη άποψη, ότι αν κάποιος δεν είναι σίγουρος για να αγοράσει μηχανάκι αυτής της κατηγορίας,
    να το δοκιμάσει εκτενώς και σίγουρα κάτι παραπάνω απο αυτά τα demo tours γιατί δεν προλαβαίνει και πολλά εκεί
    (π.χ και στη Harley , κάνεις 15-20 λεπτά test ride , είναι λίγα όμως για να δεις όλο το εύρος χρήσης)
    Να τη ζητήσει μετά ή με ραντεβού ή ενοικίαση απο κάποιο γραφείο.

    Και επίσης, τα μοντέρνα τύπου Rebel 500, Harley Street Rod, Yamaha Xv950 είναι σαφώς πιο σπορτίφ απ'ότι παλαιότερα τύπου Shadow , Steed κλπα.
    Αν μπορώ να κάνω μια αναλογία , τα νεότερα είναι πιο "power" cruiser/bobber ή sport και τα παλαιότερα πιο chopper και αντανακλάται στη φιλοσοφία τους.

  12. #27
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Μια εμπειρία σε αυτό είδος την έχουμε οπότε να πώ ένα δυο πραγματάκια :

    - τα cruiser για να φρενάρουν θέλουν και τα 2 φρένα συμπληρωματικά, πρώτα το πίσω και μετά το μπροστά να συμπληρώνει.
    Είναι βαριές μηχανές (αλλά με χαμηλά συγκεντρωμένο βάρος) και έχουν καλούς λόγους που μπροστά δεν έχουν πολύ δυνατά συστήματα.
    Πράγματι , ο ήχος , η ροπή και η αισθηση είναι αυτά που θα κερδίσουν κάποιον. Αν κάποιος έστω και στοιχειωδώς ενδιαφέρεται για κλασική σπορ οδήγηση, ας προσπεράσει (κυριολεκτικά και μεταφορικά )

    - ο αέρας είναι λογικό να είναι πολύς όσο αυξάνουν τα χιλιόμετρα. Τα πλαστικά φερινγκάκια , αν μπορούμε να τα πούμε έτσι (surround - around cover) , που μπαίνουν περιμετρικά απο το φανάρι , κόβουν λίγο πριν τη προσθήκη μεγάλων ζελατινων.

    - το μούδιασμα είναι λογικό , ιδιαίτερα αν έρχεται κάποιος απο πιο απαλούς κινητήρες με περισσότερους κυλίνδρους . Συνηθίζεται , μέχρι ενός βαθμού, πάντως.

    Συμφωνώ με τη γενικότερη άποψη, ότι αν κάποιος δεν είναι σίγουρος για να αγοράσει μηχανάκι αυτής της κατηγορίας,
    να το δοκιμάσει εκτενώς και σίγουρα κάτι παραπάνω απο αυτά τα demo tours γιατί δεν προλαβαίνει και πολλά εκεί
    (π.χ και στη Harley , κάνεις 15-20 λεπτά test ride , είναι λίγα όμως για να δεις όλο το εύρος χρήσης)
    Να τη ζητήσει μετά ή με ραντεβού ή ενοικίαση απο κάποιο γραφείο.

    Και επίσης, τα μοντέρνα τύπου Rebel 500, Harley Street Rod, Yamaha Xv950 είναι σαφώς πιο σπορτίφ απ'ότι παλαιότερα τύπου Shadow , Steed κλπα.
    Αν μπορώ να κάνω μια αναλογία , τα νεότερα είναι πιο "power" cruiser/bobber ή sport και τα παλαιότερα πιο chopper και αντανακλάται στη φιλοσοφία τους.
    Το Rebel 500 πάντως φοράει τον κινητήρα του cb500x. και το 1100 του Africa, επίσης σαν σύνολο(έχω οδηγήσει το Rebel 500) δεν θυμίζει σε τίποτα τα παλιά κλασικά π.χ. το Steed ή το Magna

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλές σε νέο οδηγό
    από guardian στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2015, 12:44
  2. ΠΡΟΣΟΧΗ Για την δευτερα 17/12 Συναντηση σε Νεο "Δελεαρ"
    από Cpt. Haddock στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 322
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2007, 12:28
  3. Help για σουζα σε νεο!
    από Manson στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2007, 14:07
  4. Σκουριές σε νέο V-Strom
    από VforVSTrom στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2007, 15:39
  5. συμβουλές σε περίπτωση ατυχήματος
    από sergiosm στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2007, 18:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF