Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Συμβουλές σε νεο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2021
    Μηνύματα
    9

    Συμβουλές σε νεο

    Καλησπέρα σε όλους.

    Διαβάζω το φόρουμ αρκετό καιρό αλλά μόλις σήμερα έγινα μέλος, και σας γράφω πρώτη φορά. Είμαι ο Λευτέρης, είμαι 30 χρονών και αποφάσισα να βγάλω δίπλωμα Α κατηγορίας και να ξεκινήσω κι εγώ το ταξίδι μου σαν νεος δικυκλιστής.

    Είμαι κάτοικος Αγγλίας πολλά χρόνια αλλά δεν έχω βγάλει δίπλωμα διότι δεν νιώθω άνετα με την οδήγηση απο δεξιά (με αυτοκίνητο) και επίσης στο Λονδίνο το parking είναι πανάκριβο. Φαίνεται όμως οτι επιστρέφω στην πατρίδα σύντομα στον επόμενο χρόνο και το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι να βγάλω δίπλωμα και να πάρω μηχανή.

    Εδώ θα ήθελα η βοήθεια σας μιας και προσπαθώ να προγραμματίσω τα πάντα όσο καλύτερα μπορώ απο πριν, και να διαμορφώσω ένα ρεαλιστικό budget και πλάνο.


    Μηχανή:

    Γενικά να πω οτι θέλω cruiser, αυτό το στυλ μου αρέσει απο παιδί, και λόγω συγγενικού προσώπου, και η χρήση που προορίζω είναι κατά κύριο λόγο μικρές/μεσαίες εκδρομές. Εκτιμώ οτι μπορώ να δαπανήσω μέχρι 10.000-11.000 και κοιτάζω 800αρες +-. Απο το ψάξιμο που έχω κάνει καταλαβαίνω οτι η Honda Rebel 500 είναι μια καλή επιλογή και πολύ μέσα στο budget μου ενώ σε μεγαλύτερα κυβικά, αλλά κατω απο 1000 κοιτούσα την Triumth street scrambler αλλα και την Vulcan S. Τέλος να πω οτι μεγάλωσα θαυμάζοντας προφανώς τις Harley, και όσο και αν διαβάζω για το πόσο απαράδεκτα μηχανάκια είναι, σκέφτομαι και κάποια μεταχειρισμένη Iron 883 (βλέπω γενικά με τον εμπορικό πόλεμο και τις εκπομπές ρύπων σταματήσαν να φέρνουν τη μισή παραγωγή τους Ευρώπη).

    Εξοπλισμός:

    Έχω διαβάσει αρκετά θεωρώ στο φορουμ για αυτό το θέμα, σκεφτόμουν κράνος carbon και εχω δει καποια σχετικά οικονομικά απο HJC, γαντια, μπουφαν, παντελονι, μποτες οχι κατι τρελο, ελπίζω οτι ένα budget 1000-1200 είναι υπεραρκετό για να μην κάνω καμία έκπτωση στην ασφάλεια.

    Δίπλωμα, τέλη, ασφάλεια κοκ:

    Έχω υπολογίσει περίπου 800 ευρώ, μαζί μέσα με το Riding School level 1, το οποίο θα κάνω με την πρώτη ευκαιρία, και 15 ευρώ βενζίνη για το πρώτο φουλάρισμα.

    Σύνολο εκτιμώ ένα budget 13000 ευρώ για να ξεκινήσω απο το μηδέν, και να φτάσω με ένα δίπλωμα στο χέρι, εξοπλισμό αναβάτη και κάποια βασικά εφόδια για να οδηγώ με ασφάλεια και να το χαρώ.

    Αυτά απο εμενά, συγγνώμη για την έκταση, θα ήθελα τη γνώμη σας για το εάν το σκέφτομαι σωστά σε γενικές γραμμές ή αν αγνοώ κάτι σημαντικό.
    Τελευταία τροποποίηση από Bro; 04/05/2021 στις 22:29.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Μπορείς να βρεις και κανά καλοσυντηρημένο shadow ή steed π.χ. κάτι σαν αυτό και να κάνεις σοβαρή οικονομία στα χρήματά σου, και να είσαι και πιο κοντά στην V2 φιλοσοφία των cruiser, από το CB500 που είναι κάπως.... ανορθόδοξο.

    Γνώμη μου, τι θα έκανα ΕΓΩ, αν δεν έχεις εμπειρία, πάρε κάτι φτηνό, κάτι μικρό, κάτι σε σαραβαλάκι μεταχειρισμένο το πολύ 250cc π.χ. κάτι σαν αυτό , που και να το καταστρέψεις να μην σε νοιάξει και πολύ, κάνε κανά χρόνο-δύο συστηματική εμπειρία οδήγησης ΜΕΤΑ το δίπλωμα, και μετά, ρίχνεις λεφτά για την μηχανή και το είδος που ονειρεύεσαι. Ένας αρχάριος οδηγός, το πιο πιθανό, θα έχει πτώσεις λόγω απειρίας, που αν έχεις ένα σαραβαλάκι δεν θα σε νοιάξουν καθόλου, αν έχεις όμως το ολοκαίνουριο απαστράπτων όπου τα πλαστικά έχουν 150 ευρώ τα μικρά κομμάτια κι ανεβαίνει, θα πονέσει και οικονομικά και ηθικά. Από την άλλη βέβαια, τα λεφτά του καθείς, όπως νομίζει ο ίδιος τα θεωρεί λίγα, πολλά κ.ο.κ.

    Με το καλό σου εύχομαι ότι θέλεις να γίνει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2021
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να βρεις και κανά καλοσυντηρημένο shadow ή steed π.χ. κάτι σαν αυτό και να κάνεις σοβαρή οικονομία στα χρήματά σου, και να είσαι και πιο κοντά στην V2 φιλοσοφία των cruiser, από το CB500 που είναι κάπως.... ανορθόδοξο.

    Γνώμη μου, τι θα έκανα ΕΓΩ, αν δεν έχεις εμπειρία, πάρε κάτι φτηνό, κάτι μικρό, κάτι σε σαραβαλάκι μεταχειρισμένο το πολύ 250cc π.χ. κάτι σαν αυτό , που και να το καταστρέψεις να μην σε νοιάξει και πολύ, κάνε κανά χρόνο-δύο συστηματική εμπειρία οδήγησης ΜΕΤΑ το δίπλωμα, και μετά, ρίχνεις λεφτά για την μηχανή και το είδος που ονειρεύεσαι. Ένας αρχάριος οδηγός, το πιο πιθανό, θα έχει πτώσεις λόγω απειρίας, που αν έχεις ένα σαραβαλάκι δεν θα σε νοιάξουν καθόλου, αν έχεις όμως το ολοκαίνουριο απαστράπτων όπου τα πλαστικά έχουν 150 ευρώ τα μικρά κομμάτια κι ανεβαίνει, θα πονέσει και οικονομικά και ηθικά. Από την άλλη βέβαια, τα λεφτά του καθείς, όπως νομίζει ο ίδιος τα θεωρεί λίγα, πολλά κ.ο.κ.

    Με το καλό σου εύχομαι ότι θέλεις να γίνει.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Το ίδιο έλεγε περίπου και ο Χούντρας σε ένα βίντεο, ανα εξάμηνο να ανεβαίνει κάποιος κατηγορία. Ίσως επομένως να βάλω στο συνολικό κόστος και ένα σαράβαλο 250αρι τυπου παλιο AX-1/CBF?

    Για μένα είναι σημαντικό έξοδο, δεν μου περισσεύουν να στο πω έτσι, απλά το έχω μεράκι και θέλω να το κάνω σωστά.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Μια χαρά τα σκέφτεσαι...
    Και το Rebelάκι είναι ό,τι πρέπει για ξεκίνημα.

    Go for it!


  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ότι λένε τα παιδιά.
    Όσον αφορά την κατηγορία μηχανής, προφανώς δε μου πέφτει κ πολύ λόγος εφόσον έχεις καταλήξει στο τι σου αρέσει, πράγμα που είναι πολύ βασικό. Ωστόσο γενικά η κατηγορία cruiser στην ελληνική πραγματικότητα, στους δρόμους δηλαδή δεν ταίριαξε ποτέ γι αυτό κ τα έχουν άνθρωποι που πραγματικά γουσταρουν την φιλοσοφία τους κ βάζουν σε δεύτερη μοίρα την οποια χρηστικότητα.
    Οπότε αν είσαι κατασταλαγμενος σ αυτό προχωράς στα σχέδια σου.
    Υπόψη βέβαια ότι σε γενικές γραμμές οι μηχανές είναι κουμπαραδες! Όσο είναι καινούργιες όλο και κάτι αφτερμαρκετ θα πάρεις να βάλεις, άμα είναι παλιές όλο κάτι θα ζητάνε κάθε τόσο

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να βρεις και κανά καλοσυντηρημένο shadow ή steed π.χ. κάτι σαν αυτό και να κάνεις σοβαρή οικονομία στα χρήματά σου, και να είσαι και πιο κοντά στην V2 φιλοσοφία των cruiser, από το CB500 που είναι κάπως.... ανορθόδοξο.

    Γνώμη μου, τι θα έκανα ΕΓΩ, αν δεν έχεις εμπειρία, πάρε κάτι φτηνό, κάτι μικρό, κάτι σε σαραβαλάκι μεταχειρισμένο το πολύ 250cc π.χ. κάτι σαν αυτό , που και να το καταστρέψεις να μην σε νοιάξει και πολύ, κάνε κανά χρόνο-δύο συστηματική εμπειρία οδήγησης ΜΕΤΑ το δίπλωμα, και μετά, ρίχνεις λεφτά για την μηχανή και το είδος που ονειρεύεσαι. Ένας αρχάριος οδηγός, το πιο πιθανό, θα έχει πτώσεις λόγω απειρίας, που αν έχεις ένα σαραβαλάκι δεν θα σε νοιάξουν καθόλου, αν έχεις όμως το ολοκαίνουριο απαστράπτων όπου τα πλαστικά έχουν 150 ευρώ τα μικρά κομμάτια κι ανεβαίνει, θα πονέσει και οικονομικά και ηθικά. Από την άλλη βέβαια, τα λεφτά του καθείς, όπως νομίζει ο ίδιος τα θεωρεί λίγα, πολλά κ.ο.κ.

    Με το καλό σου εύχομαι ότι θέλεις να γίνει.
    Συμφωνώ σε όλα, με μια μικρή παρατήρηση στο να κοιτάξεις να αγοράσεις κάτι με ABS οπωσδήποτε, ας είναι και λίγο ακριβότερο από ένα "σαραβαλάκι" των 2-3000 ευρώ. Θα σε σώσει από αρκετές χαζοτούμπες απειρίας!
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2021
    Μηνύματα
    9
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    @lospsi θενξ για την επισημανση, ναι οτι κοιταζω εχει ABS.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ σε όλα, με μια μικρή παρατήρηση στο να κοιτάξεις να αγοράσεις κάτι με ABS οπωσδήποτε, ας είναι και λίγο ακριβότερο από ένα "σαραβαλάκι" των 2-3000 ευρώ. Θα σε σώσει από αρκετές χαζοτούμπες απειρίας!
    Εντυπωσιάζομαι πάντα από τους ανθρώπους που λένε ''συμφωνώ αλλά....'' και μετά ακολουθεί κάτι που ακυρώνει πλήρως και έρχεται σε πλήρη αντίθεση με αυτό το οποίο ''συμφωνεί''.

    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2021
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Εντυπωσιάζομαι πάντα από τους ανθρώπους που λένε ''συμφωνώ αλλά....'' και μετά ακολουθεί κάτι που ακυρώνει πλήρως και έρχεται σε πλήρη αντίθεση με αυτό το οποίο ''συμφωνεί''.

    Αντιλαμβανομαι οτι η συμφωνια του μαζι σου ειναι να μη δωσω 10κ στην πρωτη μου μηχανη, αλλα να μαθω σε κατι φθηνοτερο και ελαφρυτερο.

    Μιας και αναφερεται, ποσο σημαντικο ειναι το ABS στην πρωτη μηχανη;

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bro Προβολή μηνύματος
    Αντιλαμβανομαι οτι η συμφωνια του μαζι σου ειναι να μη δωσω 10κ στην πρωτη μου μηχανη, αλλα να μαθω σε κατι φθηνοτερο και ελαφρυτερο.

    Μιας και αναφερεται, ποσο σημαντικο ειναι το ABS στην πρωτη μηχανη;
    Καλό είναι το ABS να υπάρχει. Ο αρχάριος, χωρίς ABS, θα τρομάξει με κάτι που του πετάχτηκε μπροστά, θα αρπάξει λόγω αντίδρασης πανικού το φρένο με όση δύναμη έχει, θα κολλήσει τον μπροστά τροχό, θα διπλώσει το τιμόνι και θα πέσει φαρδύς πλατύς στην άσφαλτο. Ζημειά σοβαρή ίσως και τραυματισμός.

    Με το ABS το ίδιο θα κάνει αλλά ΔΕΝ θα κολλήσει ο τροχός, δεν θα πέσει, winner.

    ΟΜΩΣ όλα στην ζωή είναι και θέμα συμβιβασμών. Δεν χάθηκε κι ο κόσμος αν δεν έχεις ABS, πας λίγο πιο σιγά και λίγο πιο ψυλλιασμένος αδερφέ ότι εδώ κάτι μπορεί να πεταχτεί. Πας σε μια χωμάτινη αλάνα και κάνεις προπόνηση στο μπλοκάρισμα με πολύ μικρή ταχύτητα, να μάθει ο εγκέφαλος την αίσθηση ''μπλοκαρε ο τροχός-αφήνω ενστικτωδώς χωρίς να το κάνω συνειδητή σκέψη''. Και χωρίς ABS δεν σημαίνει ότι sony και καλά θα πεθάνει κανείς, μυαλό να υπάρχει να αντισταθμίζει σε μεγάλο ποσοστό την έλλειψη ABS.

    O συμβιβασμός που είναι; Στο ότι αν θες μηχανή με ABS ξεχνάς τα μοντέλα που έφερα για παράδειγμα εγώ πριν και κυρίως ξεχνάς την κατηγορία τιμών των μοντέλων αυτών.

    Θα πας σε πολύ νεώτερα και αρκετά πιο ακριβά.

    Κρίνε όπως νομίζεις εσύ για τα δεδομένα τα δικά σου.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Εντυπωσιάζομαι πάντα από τους ανθρώπους που λένε ''συμφωνώ αλλά....'' και μετά ακολουθεί κάτι που ακυρώνει πλήρως και έρχεται σε πλήρη αντίθεση με αυτό το οποίο ''συμφωνεί''.

    Εντάξει, σχεδόν το ίδιο λέμε. Δεν είπα του ανθρώπου να πάρει ABS cornering με IMU 6 αξόνων, απλά στο σωστό σκεπτικό σου για κάτι φθηνό για 1ο μηχανάκι, πρόσθεσα να έχει ABS ακόμα και αν από σαραβαλάκι των 2Κ πάει σε όχι τόσο σαραβαλάκι των 3Κ.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά τα σκέφτεσαι...
    Και το Rebelάκι είναι ό,τι πρέπει για ξεκίνημα.

    Go for it!

    +1

    πολύ ευχάριστο και εύκολο μηχανάκι

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Αν θες όντως cruiser με front pegs, περίεργα τιμόνια και τα συναφή δηλαδή τύπου Iron η γνώμη μου είναι πως πριν αγοράσεις κάνε οπωσδήποτε ένα test ride ή δανείσου/νοίκιασε κάποια για κανά διήμερο όχι απλή βόλτα πόλης δηλαδή. Αισθητικά αρέσουν σε πολλούς και σε μένα, αλλά ίσως η στάση σώματος να μην σε βολέψει καθόλου ακόμα και σε κοντινά ταξίδια ή στην εθνική.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2021
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Αν θες όντως cruiser με front pegs, περίεργα τιμόνια και τα συναφή δηλαδή τύπου Iron η γνώμη μου είναι πως πριν αγοράσεις κάνε οπωσδήποτε ένα test ride ή δανείσου/νοίκιασε κάποια για κανά διήμερο όχι απλή βόλτα πόλης δηλαδή. Αισθητικά αρέσουν σε πολλούς και σε μένα, αλλά ίσως η στάση σώματος να μην σε βολέψει καθόλου ακόμα και σε κοντινά ταξίδια ή στην εθνική.
    Έχεις δίκιο, θα το κάνω πριν κανω commit σε κατι πιο ακριβο και μεγάλο. Η Iron εμφανισιακά μου φαινεται πανέμορφη ακομα και η μανισια και ενας απο τους λόγους που κοιταω την ρεμπελ ειναι οτι μοιάζουν.

    Προφανως δεν εχω εμπειρια να μιλησω για τα pegs, εκτιμω ομως οτι με το μποι μου (1.75) με mid θα βολευτω.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Και εγώ ελάχιστη εμπειρία έχω από test rides του μισάωρου μόνο, αλλά πρόσεξα ότι στο ιron και στο 48 που οδήγησα ο κινητήρας ωραίος, ροπάτος είχε τη φάση του, ωραίος ήχος, αλλά στο πεντάλεπτο είχε μουδιάσει εντελώς το χέρι μου σχεδόν μέχρι τον αγκώνα, αυτό που λένε για τα sporster ότι το μπροστινό φρένο είναι πολύ αδύναμο πραγματικά ισχύει πρέπει να το οδηγήσεις για να το καταλάβεις και κυρίως μετά τα 110 στην εθνική έτρωγα τόσο ξύλο από τον αέρα που έπρεπε να βάζω πραγματικά πολύ δύναμη στα χέρια για να κρατηθώ στο μηχανάκι, ενώ όταν ήμουν με το ΜΤ 7 πχ δεν είχα πρόβλημα μέχρι τα 150. Πριν τα test ride ήμουν ένθερμος οπαδός των sporster μετά όμως όσο ναναι προβληματίστηκα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλές σε νέο οδηγό
    από guardian στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2015, 12:44
  2. ΠΡΟΣΟΧΗ Για την δευτερα 17/12 Συναντηση σε Νεο "Δελεαρ"
    από Cpt. Haddock στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 322
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2007, 12:28
  3. Help για σουζα σε νεο!
    από Manson στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2007, 14:07
  4. Σκουριές σε νέο V-Strom
    από VforVSTrom στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2007, 15:39
  5. συμβουλές σε περίπτωση ατυχήματος
    από sergiosm στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2007, 18:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF