Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Νέα οδηγός, τί μηχανάκι;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2021
    Μηνύματα
    18

    Νέα οδηγός, τί μηχανάκι;

    Καλησπέρα και καλώς σας βρηκα!
    Ας ξεκινήσουμε με το ότι μετά από παλια επιθυμία να ασχοληθώ με τις μηχανές, τώρα ήρθε η απόφαση να το πράξω μιας και διευκολύνομαι από τη νέα νομοθεσία για έως 125cc που με ενδιαφέρει...
    Δεν έχω ιδεα, τώρα θα πάω σε σχολη αλλά το μόνο που ξέρω είναι πως εκεί δε θα μάθω και πολλά, οπότε με την εξάσκηση και με το μηχανάκι που θα πάρω θα γίνομαι σταδιακά καλύτερη...

    Η βοήθεια λοιπόν που χρειάζομαι είναι να μου πείτε γνώμες για το τί είναι καλύτερο να πάρω στη περίπτωση μου... Σίγουρα μεταχειρισμένο και φτηνό (μη το κλαίμε πολύ), αλλά γενικά έχω σαν πλάνο μελλοντικά να πάω σε κάτι μεγαλύτερο. Οπότε με ενδιαφέρει να μάθω να συμπεριφερομαι πάνω στο μηχανάκι κ να το χειρίζομαι εγώ, όχι να με πηγαίνει. Τέλος κάτι ΠΟΛΥ βασικό... Κοντή (1,58) και αδύνατη!!!

  2. #2
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.489
    Υπάρχουν δάσκαλοι οδήγησης οι οποίοι θα σε μάθουν πραγματικά να οδηγείς.

    Ψαξου

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    129
    Καλημέρα, σε αντίστοιχη φαση είμαι κι εγώ οποτε θα σου πω τι έχω δει ως τώρα. Εφόσον ενδιαφέρεσαι να πας σε κάτι μεγαλυτερο σταδιακά, θα σου πρότεινα να αποφύγεις καταρχήν τα παπακια. Τα σκούτερ είναι πολύ βολικά για μέσα στην πόλη, έχουν χώρους, είναι πολύ καλά στην κινηση και έχουν γενικά τις ανέσεις τους. Στα αρνητικά οτι κάθε πτώση μικρή ή μεγάλη που μπορει να εχεις ως νεα οδηγος θα σε πονέσει πολυ στα πλαστικα και οτι περιορίζεσαι, εντος ή εκτός εισαγωγικων, σε αυτόματο. Στα 125cc εχεις παντως πολλες επιλογες.

    Απο μηχανές σε αυτά τα κυβικά μπορείς να βρεις οικονομικές λύσεις όπως κάποιο καινούργιο Honda cb125f ή Yamaha ys125 ή μεταχειρισμένα παλιότερα μοντέλα όπως cbf 125 και ybr 125 αντίστοιχα που είναι σκυλιά και αντέχουν τα παντα. Στα αρνητικά μονο η απουσία abs και τα αδύναμα μοτέρ που έτσι κι αλλιως δύσκολα θα τα αποφύγεις σε αυτά τα κυβικα. Τέλος υπαρχουν και οι φθηνές λύσεις απο Κίνα και Κορέα οπως zontes g125, zontes u125, sym nh-x 125 και nh-t 125, κάποια keeway κ.α. Ειδικα για τα sym και το zontes g125 ακούγονται καλά λογια και είναι πολύ όμορφα, ερωτηματικό η μακροχρόνια αξιοπιστία τους και η μεταπωλητικη αξία τους.

    Απο παλιότερα μοντέλα στα 125cc μπορείς να δεις και veradero αλλά είναι αρκετά βαριά και ογκώδη.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2021
    Μηνύματα
    18
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Από όσα έχω διαβάσει κ όπως το σκέφτομαι, θεωρώ πως ένα σκούτερ δε θα με βοηθήσει ιδιαίτερα στο να μάθω να οδηγάω (κυρίως επειδή είναι αυτόματο). Ναι οκ είναι πιο άνετο αλλά με ενδιαφέρει κυρίως να συνηθίσω τις κινήσεις που πρέπει να γίνονται κατά την οδήγηση. Έχω αυτοκίνητο αν θέλω να κινηθώ με άνεση.

    Διορθωστε με αν καπου κάνω λάθος...

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eri87 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Από όσα έχω διαβάσει κ όπως το σκέφτομαι, θεωρώ πως ένα σκούτερ δε θα με βοηθήσει ιδιαίτερα στο να μάθω να οδηγάω (κυρίως επειδή είναι αυτόματο). Ναι οκ είναι πιο άνετο αλλά με ενδιαφέρει κυρίως να συνηθίσω τις κινήσεις που πρέπει να γίνονται κατά την οδήγηση. Έχω αυτοκίνητο αν θέλω να κινηθώ με άνεση.

    Διορθωστε με αν καπου κάνω λάθος...
    Σε αυτή την περιπτωση θα ελεγα να κοιταξεις για Honda cb125f, sym nh-x 125 και yamaha ys125 σε καινουριο, ή cbf125 και ybr 125 σε μεταχειρισμένα. Ελαφριά, ευκολοδηγητα λένε, κατάλληλα για αρχάριους. Προσωπικά λέω να πάρω το ys.
    Δεν ξερω αν μου διαφευγει καποιο άλλο. Θα απεφευγα daytona και αλλα "εξωτικά" μοντελα, ισως αξιζει να δεις και το orcal astor 125 που φοράει μοτέρ του ybr ή και καποιο brixton αλλά δεν ξέρω τι παιζει απο ανταλλακτικά και γενικά after sale υποστήριξη.
    Το θεμα ειναι να δειε εσυ τι σου αρέσει και τι μπάτζετ θες να διαθέσεις. Να υπολογίζεις παντως και τα έξοδα για εξοπλισμο, κράνος, γάντια μπουφάν και αν πας σε μεταχειρισμένο συναγερμό, κλειδαριά δισκοφρενου, ασφαλεια κλπ.

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eri87 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Από όσα έχω διαβάσει κ όπως το σκέφτομαι, θεωρώ πως ένα σκούτερ δε θα με βοηθήσει ιδιαίτερα στο να μάθω να οδηγάω (κυρίως επειδή είναι αυτόματο). Ναι οκ είναι πιο άνετο αλλά με ενδιαφέρει κυρίως να συνηθίσω τις κινήσεις που πρέπει να γίνονται κατά την οδήγηση. Έχω αυτοκίνητο αν θέλω να κινηθώ με άνεση.

    Διορθωστε με αν καπου κάνω λάθος...
    Σε οτι δεις και σ αρεσει ,να ανεβεις πρωτα επανω και να δεις αν πατας και με τα δυο ποδια με ολο το πελμα κατω.Ο σωματοτυπος σου και το φυλλο σου ,θετουν καποιους ευνοητους περιορισμους, και γι αυτο πρεπει να κανεις καποιες παραχωρησεις,και να σιγουρευτεις για καποια πραγματα.Οτι αλλο θες ρωτα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Καλώς ήρθες

    Πες μας λίγο τον προϋπολογισμό* σου ώστε να κατατοπιστούμε καθώς και τον τύπο μηχανακίου που πιστεύεις ότι σου αρέσει.

    Οι επιλογές είναι αρκετές (εκτός των παπιών και σκούτερς), πχ. από Yamaha Mt 125 και ΚΤΜ duke 125 εως SYM NH-X, καθώς και πολλές street προτάσεις.

    Σε παλιότερα μηχανάκια, αξιόλογο είναι και ένα varedero 125 καθώς και όλα τα παραπάνω που αναφέρει ο phovos.

    Σε κάθε περίπτωση θα κάνεις ένα σορτ λιστ με τις επιλογές σου και θα ανέβεις στατικά επάνω για να δεις πως και αν σου ταιριάζουν.

    Βάλε στο car τα αντίστοιχα φίλτρα ώστε να πάρεις μια εικόνα για το τι κυκλοφορεί στην αγορά.

    Να έχεις κατασταλάξει και σε ένα έμπιστο συνεργείο που θα το πας για έλεγχο αρχικά και συντήρηση στη συνέχεια.

    Λαστ μπατ νοτ λιστ, μία σχολή ασφαλούς οδήγησης (έχει λογικό κόστος και διάρκεια μιας ημέρας) θα σε βοηθήσει τόσο σε θεωρητικό όσο και σε πρακτικό επίπεδο να αποσαφηνίσεις πράγματα στο μυαλό σου, να δεις, να ρωτήσεις και να μάθεις πολλά.

    Ο εξοπλισμός θεωρείται αυτονόητος (κράνος, γάντια, μπουφάν).

    Αν δεν υπάρχει χώρος φύλαξης, τότε υπολόγισε και τα συμπαρομαρτούντα (κλειδαριές, κλπ)





    *πλέον του κόστους κτήσης, θα πρέπει να ληφθούν υπόψη: τέλη, ασφάλεια, σέρβις, λάστιχα, ένδυση/υπόδηση, φύλαξη.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2021
    Μηνύματα
    18
    Ο βασικός περιορισμός μου είναι το ότι είμαι κοντή, οπότε έχω λίγες επιλογές που να μπορώ να πατάω καλά κάτω κ να ελέγχω το μηχανάκι. Άρα δε κοιτάζω τόσο εμφάνιση, είναι πολυτέλεια αυτή τη στιγμή!

    Ευχαριστώ για τα μοντέλα που αναφέρθηκαν, θα τα τσεκαρω... Θα έχω χρόνο εξάλλου γιατί ενημερώθηκα από τη σχολή οδηγών πως ακόμα δεν έχει πάει εγκύκλιος για την έκδοση διπλώματος με τη νέα νομοθεσια.

    Στο μπάτζετ ναι έχω συμπεριλάβει εξοπλισμό κ κλειδαριές... Για το μηχανάκι μένουν το πολυ 800€. Πιστεύω πως κάτι μπορώ να βρω μέχρι αυτά τα χρήματα.

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eri87 Προβολή μηνύματος
    Ο βασικός περιορισμός μου είναι το ότι είμαι κοντή, οπότε έχω λίγες επιλογές που να μπορώ να πατάω καλά κάτω κ να ελέγχω το μηχανάκι. Άρα δε κοιτάζω τόσο εμφάνιση, είναι πολυτέλεια αυτή τη στιγμή!

    Ευχαριστώ για τα μοντέλα που αναφέρθηκαν, θα τα τσεκαρω... Θα έχω χρόνο εξάλλου γιατί ενημερώθηκα από τη σχολή οδηγών πως ακόμα δεν έχει πάει εγκύκλιος για την έκδοση διπλώματος με τη νέα νομοθεσια.

    Στο μπάτζετ ναι έχω συμπεριλάβει εξοπλισμό κ κλειδαριές... Για το μηχανάκι μένουν το πολυ 800€. Πιστεύω πως κάτι μπορώ να βρω μέχρι αυτά τα χρήματα.
    Σε αυτό το ποσό, κοιτάς το πολύ για κάποιο παπί... Τα μηχανάκια που αναφέρθηκαν, σε τέτοιο ποσό θα είναι ολίγον τι ερείπια
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eri87 Προβολή μηνύματος
    Για το μηχανάκι μένουν το πολυ 800€. Πιστεύω πως κάτι μπορώ να βρω μέχρι αυτά τα χρήματα.
    Τότε κάτι τέτοιο https://www.car.gr/classifieds/bikes...-honda-cbf-125

    Πάντα μαζί με κάποιον που γνωρίζει κατιτίς παραπάνω για έναν πρώτο έλεγχο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2021
    Μηνύματα
    18
    Ναι για παπί αρχικά λέω διότι μέχρι να παρω λίγο και τον αέρα κ να συνηθίσω, δεν έχει νόημα κάτι μεγαλύτερο. Με τον καιρό μαζεύω κ λεφτά, αποκτώ και εμπειρίες κ προχωράω ίσως σε μίνι μοτό ή κάτι άλλο.

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Oχι αυτό το πράμα! Συγχωρέστε μου τον τρόπο αλλά έχω λόγο!
    Δύο κοντινοί το αγόρασαν αντί για παπί, με σκοπό να κάνουν μόνο το πήγαινε έλα στην εργασία τους, να γλυτώνουν χλμ στο μεγάλο.

    Και τα δύο είχαν θέμα με την ασάφεια (25%) του μπροστινού και την αίσθηση ασάφειας (50%)..
    Τα πήραμε με το καλό, με το λάδι τους, τα ελατήρια τους.. ναι καλά.

    Ανοίγεις χάνεις το μπροστινό, φρενάρεις χάνεις το μπροστινό, βρέχει, έχει υγρασία, έχουν ποτίσει, έχουν πλύνει...
    Πολύ ωραίο να μάθεις να πέφτεις. Ειλικρινά.
    Το μόνο καλό που βλέπω για νέο οδηγό.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eri87 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Από όσα έχω διαβάσει κ όπως το σκέφτομαι, θεωρώ πως ένα σκούτερ δε θα με βοηθήσει ιδιαίτερα στο να μάθω να οδηγάω (κυρίως επειδή είναι αυτόματο). Ναι οκ είναι πιο άνετο αλλά με ενδιαφέρει κυρίως να συνηθίσω τις κινήσεις που πρέπει να γίνονται κατά την οδήγηση. Έχω αυτοκίνητο αν θέλω να κινηθώ με άνεση.

    Διορθωστε με αν καπου κάνω λάθος...

    Χαίρομαι πολύ με την οπτική που έχεις, να φέρεις και φίλους στο φόρουμ.

    Το ύψος σου δείχνει μικρό, μη στέκεσαι εκεί. Λύσεις υπάρχουν και το μεγαλύτερο μέρος είναι στον χειρισμό.
    Δεν έχω να σου προτείνω κάτι στα 125cc μόνο να τα ξεπεράσεις γρήγορα.
    Δεν ξέρω αν επιβάλλεται να περάσεις κάποιο χρόνο σε αυτή την κατηγορία, αν ναι πάρε κάτι απλά για το θεαθήναι.
    Μια μοτό κοντά στα 250cc είναι πολύ πρακτικότερη και θα κάνεις πολλά περισσότερα με αυτήν.

    Θα δεις και μόνη σου μόλις ξεκινήσεις μαθήματα, οι διαφορές στα μικρά κυβικά είναι αστείες και μπορεί
    οποιοσδήποτε μεσου όρου να οδηγήσει με ασφάλεια μεγαλύτερο για πρώτη μότο.

    Απόλαυσε την περίοδο που θα ξεκινήσεις να μαθαίνεις και ότι σου αρέσει πόσταρε το εδώ.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 07/05/2021 στις 14:52.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    γιατι σου την βαρεσε στα 30φευγα να παρεις μηχανάκι? μονο επειδη θα γινει ευκολο λογω διπλώματος? θες κατι να κανεις συγκεκριμενα?
    γελασα πολύ με το κοντη και αδυνατη Η αληθεια ειναι πως αυτο σε περιοριζει αρκετα. χρειαζεσαι ειτε βαρος ειτε υψος για να εισαι ανετα στα μηχανάκια. οταν μαθεις να οδηγας βεβαια δεν θα εχει σημασια κανενα απο τα δυο.

  14. #14
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από eri87 Προβολή μηνύματος
    Ο βασικός περιορισμός μου είναι το ότι είμαι κοντή,

    τα ακριβά αρώματα μπαίνουν σε μικρά μπουκαλάκια
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #15
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Γιατί χαλάνε γρηγορότερα, όχι γιατί αξίζουν περισσότερο

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος οδηγός, νέα μηχανή. Τι ταιριάζει;
    από christoi στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2015, 00:17
  2. Νέα Οδηγός-Τι να οδηγήσω βρε παιδια;;;
    από EphieK στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2012, 12:36
  3. η νεα οδηγος των Gp στη Honda....
    από sotpag στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2006, 10:16
  4. Καλός οδηγός τι σημαίνει για εσάς ?
    από Tigas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2005, 10:32
  5. Τι μηχανακι εχει???Παμε στοιχημα???
    από life_dab στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 19:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF