Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 113

Θέμα: Επιλογή μηχανής με budget μπατιριού

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2021
    Μηνύματα
    34

    Επιλογή μηχανής με budget μπατιριού

    Καλησπέρα,
    μόλις έκλεισα τα 24 άρα έχω την δυνατότητα να βγάλω δίπλωμα για απεριόριστο. Εδώ και δύο χρόνια είμαι με δίπλωμα Α1 και έχω το fly 100cc, ήταν η πρώτη μου αγορά, το χρησιμοποιήσα για να πηγαίνω στην δουλειά μου κάθε μέρα 60χμλ πάνε έλα. Έχω πάει βόλτες μέχρι 50χλμ μακριά δικαβαλιά (και εγνατία με 70χλμ/ω :P ), όχι και η καλύτερη εμπειρία, αλλά με πήγε.
    Ήρθε η ώρα να πουλήσω το παλιό μου και να πάρω ένα μεγαλύτερων κυβικών, πιο ασφαλές και κάτι που να μου αρέσει εμφανισιακά.

    Έχω στην διάθεση μου 1000 ευρώ + όσα πουλήσω το fly (έχω βρει αγοραστή φίλο να το πάρει 600 ευρώ). Βρίσκομαι στο ρέθυμνο, αλλά σε λίγο καιρό θα περάσω και από Κέρκυρα (πατρικό μου) βόλτα σε φίλους για καμία βδομάδα και ίσως να μπορώ να δω κάτι και εκεί. Δεν αποκλείω να μείνω και σε φίλους για λίγες μέρες στην αθήνα να δω και κάτι εκεί. Από πέρυσι είχα βάλει στο μάτι το cb400 sf, μου άρεσε εμφανισιακά και πίστευα ότι θα μου έκανε και καθημερινή χρήση να πηγαίνω στην δουλειά μου, που και που για εκδρομές στην Κρήτη και ίσως γιατί όχι μεγαλύτερο ταξίδι με πολλές στάσεις πχ Αθήνα-Κέρκυρα.

    Με είχε μπριζώσει η ιδέα και ήθελα να πάρω το Α2 μόνο και μόνο για το cb. Αλλά επέλεξα να πάρω το χρόνο μου και να περιμένω να κλείσω τα 24 να βγάλω απεριόριστο.
    Ακόμα μου αρέσει το cb αλλά έχω διαβάσει διάφορα για αυξημένη κατανάλωση, δεν υπάρχουν καλά ανταλλακτικά, εε και είναι μηχανάκι 20+ χρονών, αντίκα!!!

    Ενώ πρώτη μου επιλογή θα ήταν μηχανάκι με συμπλέκτη, για να μάθω και όλας και να βιώσω την εμπειρία. Δεν θα με χαλούσε η ιδέα να πάρω κάποιο αυτόματο πχ beverly 400 ή sh300i.

    Η ιδέα είναι να πάρω κάτι παραπάνω από το fly για να το χαρώ και να με πάει καμία βόλτα παραπάνω πιο άνετα και κυριλέ. Αν πάρω κάτι που θα με πηγαίνει μέχρι το σουπερ-μάρκετ δεν χρειάζεται να αλλάξω μηχανάκι.

    Αν έχετε να προτείνεται κάτι, θα χαιρόμουν να σας διαβάσω!

    Σημείωση: Μην προτείνεται κανά τέρας, είμαι 1.65 :P

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    731
    Καλησπερα!Εχεις στην διαθεση σου δλδ συνολο 1600 ευρω μονο για την αγορα ή 1600 συνολο για ολα(μεταβιβαση-ασφαλεια)?Σε αυτο το μπατζετ εγω θα κοιτουσα για ΧΤ 600 που και σκυλος ειναι και ανταλλακτικα θα βρεις οσα θελησεις και ειναι καλο αll around μηχανακι.Δλδ και το πηγαινε ελα στη δουλεια σου θα κανεις και καμια βολτα/ταξιδακι θα κανεις σε αποστασεις μεχρι 50-80χλμ.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Και γω θα σκεφτομουνα σοβαρα xt500- xt 600.Επισης cb/cbf 500, kle500, er 500. Τα cb/cbf ειναι στρογγυλοφαναρα αν σου αρεσει το στυλ,τα xt πουλησαν περισσοτερο και πιθανο να βρισκεις ευκολοτερα ανταλλακτικα.ολα τα παραπανω θα ειναι αναβαθμιση σε σχεση με το δικο σου και μπορουν να καλυψουν αρκετες αναγκες δεδομενων των χρηματων που διαθετεις.

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    καλως ήρθες!

    Είναι πολύ περιορισμένο το εύρος των μοτό που μπορείς να έχεις σε αυτό το μπατζετ, να κάνουν την δουλειά και να μην χρειαστούν μαζέματα σύντομα.

    Υπάρχει περίπτωση να αντέξεις να προσθέσεις κανά χιλιάρικο; αν αντέχεις θα το βρεις μπροστά σου.
    Σόρυ αν σε πρήζω και εγώ αντίστοιχη φάση, με περισσότερα "θέλω", διαχειρίζομαι..

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Αρχικά πρέπει να σκεφτείς τι θέλεις. Ευτυχώς υπάρχουν κάποιες επιλογές στο budget σου. Εγώ πάντα σε αρχάριους όσον αφορά την μοτοσυκλέτα προτείνω cb500(το παλιό), er5 και gs500. Τα θεωρώ υπεραξιόπιστα, φθηνά από όλες τις απόψεις και με παραπάνω δύναμη απ'το το average 250-300άρι. Σίγουρα και με xt και με cb400sf θα περάσεις πολύ καλά. Το ένα το έχω, το άλλο το'χω οδηγήσει. Είναι και τα δύο πολύ καλά για τα χρήματά τους, αλλά υστερούν σε περισσότερα απ'όσα υστερούν τα παραπάνω κατά την γνώμη μου. Ρίξε μια ματιά και εσύ και πες μας αν θες κάτι άλλο.

    ΥΓ: Δεν οδηγείς cb400, ούτε κανένα από τα άλλα μοντέλα που πρότεινα, εκτός του xt, με Α2. Έτσι κι αλλιώς, αφού έφτασες 24 βγάλε απεριόριστο, γιατί να πληρώνεις πάλι και αν μπαίνεις στην ίδια διαδικασία αν θέλεις να πας σε κάτι μεγαλύτερο στο μέλλον;

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Καλώς ήρθες στο forum!

    Θα πρότεινα να κάνεις υπομονή, μιας και εργάζεσαι, να μαζέψεις περισσότερα χρήματα και να κοιτάξεις την επόμενη χρονιά να πάρεις κάτι καλύτερο με τα διπλάσια χρήματα απ' όσα μπορείς να διαθέσεις τώρα. Με τα 1600€ περιορίζονται πολύ οι επιλογές σου και, όπως είπε ο Γιάννης, θα χρειαστεί να δώσεις λεφτά για επισκευές. Όσο πλησιάζεις στις 4.000€, οι επιλογές σου αυξάνονται πολύ και γίνονται σχετικά αξιόπιστες.

    Στο μεταξύ, μπορείς να βγάλεις το δίπλωμα κατηγορίας Α, να συμπληρώσεις τον εξοπλισμό ασφαλείας, αν δεν έχεις πλήρη και να χαρείς το Fly 100.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    731
    4.000 δεν τα λες και μπατζετ μπατηριου παντως..Με 1600 εδωσε φιλος Χτ 600 του 2002 με 50.000 που το μονο που ειχε ηταν σπασμενος αριστερος αεραγωγος απο πτωση απο το πλαινο σταντ.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2021
    Μηνύματα
    34
    Θα ήθελα να έχω τη μηχανή για αυτό το καλοκαίρι με την ιδέα ότι αν θέλω κάτι άλλο αργότερα καλύτερο να την πουλήσω. Είναι και που θέλω πάρα πολύ να κάνω τις εξορμήσεις μου στο νησί (αν μας ανοίξουν τελικά οι αλήτες) αξιοπρεπώς, που το fly δεν παρέχει κάτι τέτοιο..

    Έχω 1600€ για το μηχανάκι και αν υπάρχει κάτι να αξίζει να ανέβω μέχρι δυο εκατοστάρικα.

    Το cb500 μου άρεσε και το βρήκα και στo χρώμα που μου αρέσει :P


    Αν λες αυτό @mike_4, αν και αυτό που βρήκα είναι 2000€..
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...2-honda-cb-500

    Ψάχνοντας βρήκα και αυτό fazer fz6
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...maha-fz6-fazer

    Κάντε μου κριτική σε αυτά που κοιτάω στο car.gr μπορεί να μάθω να κοιτάω καλύτερα

    Δεν προτείνατε καθόλου αυτόματα. Πιστεύετε ότι δεν κάνουν για αυτά που θέλω;

    Επίσης @billyka με προβλημάτισε αυτό που είπες για βόλτες/ταξίδια μέχρι 50-80 χμλ αποστάσεις. Είχα στο μυαλό μου ότι αυτά τα μηχανάκια θα με πάνε μεγάλες αποστάσεις πχ αθήνα θεσσαλονίκη ή αθήνα-κέρκυρα κτλπ..

    Ευχαριστώ για τις ανταποκρίσεις παιδιά, εκτιμώ τις απόψεις σας

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    721
    Cb 500 μάλλον τα παιδιά εννοουν το παλιότερο μοντέλο. Τετρακυλινδρο σε τέτοια τιμή καλύτερα όχι λέω εγώ αν θέλεις άμεσες βόλτες. Και εγώ τέτοιο πήρα αλλά έδωσα στον εαυτό μου περιθώριο ενός έτους για να το φέρω εκεί που θελω. Στα xt δοκίμασε αν πατάς καλά πρώτα.

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Ωπ! Σάκη, αυτόματο; Ξαφνικά διάβασα Αθανάσιος

    Υπάρχει θέμα να διαβάσεις για το αυτόματο κιβώτιο (DCT), πολλοί φίλοι το θέλουν, άλλοι πάλι όχι.
    Στην παρούσα είναι εκτός μπατζετ.

    Το CB500 αν σου αρέσει περισσότερο αξίζει να πιεστείς (αν γίνεται) για τα 400ε παραπάνω.

    Πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσεις για τις διαφορές συνολικά των δικύλινδρων και των τετρακύλινδρων.
    Έχουν διαφορετική φιλοσοφία, με διαφορετικές επιδόσεις, ανάγκες και ρουτίνες συντήρησης.

    Το CB δείχνει προσεγμένο στην αγγελία.
    Το FZ με μπλέ τροχούς, αλλαγμένο τιμόνι (μπλέ) χωρίς αντίβαρα και με καγκουρολεβιέδες, τίγκα σκουριά στις εξατμίσεις,
    χωρίς καμία αναφορά στην συντήρηση ή στο βιβλίο συντήρησης απο τα Χανιά και "μόνο για τα Χανιά" η αγγελία... Ίσως θα πρέπει να σε βάλει σε σκέψεις..
    Δεν υπάρχει λόγος να τους το στερήσεις των ανθρώπων.
    Έτσι και αλλιώς τάφος με ντεπόζιτο είναι.

    50-80χλμ γράφει για το μονοκύλινδρο ΧΤ ο Βασίλης, λόγο φυσιολογίας κουράζει και κουράζεται.
    Ταξιδεύεις δεν είναι θέμα, απλά εκεί που με τα άλλα κάνεις στάσεις στα 200-250χλμ για βενζίνη, νερό, χαλάρωση
    με αυτό είναι καλύτερα κοντά στα 100-120χλμ.

    Τώρα ίσως σου φαίνονται πολλά, μην βιαστείς, διάβαζε τα βασικά για τις μοτοσυκλέτες και σε λίγες μέρες θα φαίνονται
    ευκολονόητα και δεν θα σε κουράζουν.

    Σαν λύση ανάγκης για να μην χάσεις τον προγραμματισμό του καλοκαιριού σου, το ΧΤ, ένα KLE (2κυλ.), τα ΧR, κ.λπ. είναι ότι πρέπει
    ευκολοσυντήρητα και δεν θα χάσεις πολλά αν τα πουλήσεις το Σεπτέμβριο.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Αυτό λέω (είναι το cbf) μαζί με το cb500 ( εντελώς ενδεικτικά για να δεις φωτο https://www.car.gr/classifieds/bikes...3-honda-cb-500).

    Τα 2000 πιθανό να μπορούν να πέσουν στο μπάτζετ σου, αλλά προέχει να σου κάνει η μηχανή. Εάν έχεις άκρη στο ηράκλειο βάλε να τη δουν γιατί από φωτογραφίες τι να καταλάβει κανείς. Τσέκαρε τα αναλώσιμα σε τι κατάσταση είναι (αν και τα "ακριβά" -λάστιχα αλυσιδα γρανάζια- τα λέει καινούρια), να μην έχει φάει καμιά γερή στούκα και φυσικά να το δει μηχανικός. Service Λέει στην ώρα του, αν έχει και βιβλίο ακόμα καλύτερα. Τέτοια μηχανάκια κατά κανόνα δεν τα έπαιρναν κάγκουρες, δε τα έχουν σουζάρει/σπάσει κλπ κλπ.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    754
    Απλά ξεχνάς τα μηχανάκια με περισσότερους από έναν κυλίνδρους.Ψαχνεις για μονοκύλινδρο με ρουλεμάν (υπάρχουν και με κουζινετα)που ακόμη και βαρια βλάβη να πάθει επισκευάζεται εύκολα.
    (Αν ξέρεις να λύσεις -δεσεις ένα παπί το κάνεις και μόνος σου)

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sakis475 Προβολή μηνύματος
    Επίσης @billyka με προβλημάτισε αυτό που είπες για βόλτες/ταξίδια μέχρι 50-80 χμλ αποστάσεις. Είχα στο μυαλό μου ότι αυτά τα μηχανάκια θα με πάνε μεγάλες αποστάσεις πχ αθήνα θεσσαλονίκη ή αθήνα-κέρκυρα κτλπ..
    Οπως ειπε και ο Doctor_John λεω τοσα χλμ για τα μονοκυλινδρα.Οχι οτι δεν πανε η θα χαλασουν,απλα δεν ειναι για αυτην την χρηση.Το Χτ και το καθε μονοκυλινδρο ειναι για να ανεβοκατεβαινεις ας πουμε μια ορεινη διαδρομη με στροφες,να ανεβαζεις μεχρι 5η και να φρεναρεις,να κατεβαζεις μεχρι 2α και ξαναμανα.Αλλοι γυρνανε ολη την Ελλαδα με ΧΤ,αλλοι ομως την γυρνανε και με παπι,αυτο ομως δεν λεει οτι το παπι κανει για ταξιδια..Το μονοκυλινδρο εχει κραδασμους,δεν αρεσκεται να ταξιδευει με σταθερες ψηλες στροφες.Εχω κανει 150χλμ με Χτ με ταχυτητες πανω κατω στα 100 για να αποφυγω να ζοριζω το μοτερ στα ψηλα και να αποφυγω τους κραδασμους,και παλι ενιωθα τις παλαμες μου λες και βαρουσα κομπρεσερ.150 χλμ εχω κανει επισης με παπι με ταχυτητα σταθερα 80.Δεν ειναι ομως για τετοια χρηση.Το Αθηνα-Θεσσ/νικη που λες γινεται,δεν θα το συνιστουσα ομως.Οχι για το αν αντεχει το μηχανακι αλλα για το αν αντεξεις εσυ.Προσωπικα δεν ξανακανω τετοια αποσταση(150χλμ) με το ΧΤ.Αν η διαδρομη δεν ειναι εγνατια,εχει δλδ στροφιλικια,ανεβοκατεβασματα ταχυτητων κτλ,ναι ισως,αλλα για ταξιδι με σταθερη ταχυτητα οχι.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    731
    Και ναι ενα ΚΛΕ 500 ειναι σαφως καλυτερο για μεγαλυτερες αποστασεις απο ενα ΧΤ.Για μενα σκεψου καλα,ποια θα ειναι η πραγματικη καθημερινη χρηση που θα κανεις στο μοτο και επελεξε βαση αυτου.Λεω πραγματικη γιατι οταν φανταζομαστε καταστασεις μεγαλουργουμε,εχω φιλο που ελεγε για ταξιδια με αμαξι Θεσ/νικη-Αθηνα και αναθεμα στα 13 χρονια που εχει το αμαξι αν εχει παει 4 φορες αποσταση 150χλμ..Πχ αν η καθημερινοτητα σου ειναι πηγαινε-ελα δουλεια,καμια βολτα επαρχιακη με λοφακια βουνα κτλ η πανω-κατω σε νησι κοιτα για μονοκυλινδρο-δικυλινδρο.Αν κανεις 10 φορες τον χρονο Αθηνα-Θεσ/νικη κοιτα για 4κυλινδρο.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    721
    Ρε παιδιά τέλεια είναι τα μονοκύλινδρα αλλά νέος οδηγός 1,65 θα είναι εντάξει σε xr, dr, xt κτλ;;

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογή full face κράνους με budget 300-400E
    από nektarios20vt στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2019, 16:49
  2. Επιλογή τύπου μηχανής (low budget)
    από astrapogiannos7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2017, 01:34
  3. Επιλογη τυπου μηχανης με βαση την χρηση της
    από robber στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2015, 10:46
  4. επιλογη μηχανης?
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 15:19
  5. Βαγγέληη,τα φωώτα...σου(επιλογη μηχανης)
    από iagos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2004, 10:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF