Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: ER6N 2008 vs ER6N 2009 θεση οδηγησης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2021
    Μηνύματα
    10

    ER6N 2008 vs ER6N 2009 θεση οδηγησης

    Καλησπερα σε ολη την ομαδα,σαν υποψηφιος κατοχος Kawasaki ER6N θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα,ειμαι ενδιαμεσα στο ER6N χρονολογιας του 08' και το ER6N 09'.Εκτος απο το αισθητικο κομματι που αλλαζει στα δυο μοντελα θα ηθελα να μου πει αν καποιος εχει καβαλησει και τις δυο συγκεκριμενες μηχανες για να μου πει αν ειδε διαφορα στην θεση οδηγησης των δυο μοτοσυκλετων.Να σημειωσω οτι καβαλησα του 08' και ειναι πραγματικα σαν ο κατασκευαστης να πηρε τα μετρα μου και να σχεδιασε την μηχανη.Παρολλα αυτα γλυκοκοιταζω του 09' μοντελο,αλλα δεν ξερω αν εχουν την ιδια θεση οδηγης.Συγνωμη αν κουρασα,ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Ίδια είναι. Μόνο αισθητικές αλλαγές

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Αφού καβάλησες του 08 καβάλησε και μια του 09. Αφού σε ενδιαφέρει θα επιδιώξεις να καθισεις επάνω της και θα δεις μονος σου αν σου κάνει.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2021
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kouk Προβολή μηνύματος
    Ίδια είναι. Μόνο αισθητικές αλλαγές
    Εμπειρικα το λες φιλε μου?Εννοω τα εχεις καβαλησει και τα δυο?

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2021
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Αφού καβάλησες του 08 καβάλησε και μια του 09. Αφού σε ενδιαφέρει θα επιδιώξεις να καθισεις επάνω της και θα δεις μονος σου αν σου κάνει.
    Δυστυχως δεν υπαρχει καπου εδω κοντα μοντελο του 09'

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    963
    Βάσει του cycle-ergo.com του 09 έχει τρομερά μικρή διαφορά.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2021
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Βάσει του cycle-ergo.com του 09 έχει τρομερά μικρή διαφορά.
    Ευχαριστω για την πληροφοριση φιλε μου,δεν ηξερα καν οτι υπαρχει τετοιο site .Ναι απο οτι ειδα και εγω μικρη διαφορα,προφανως ουτε αντιληπτη δεν θα ειναι

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ίδιο είναι όσον αφορά την θέση οδήγησης αλλά και τα υπόλοιπα. Αν δεν είναι σε τελείως εργοστασιακή κατάσταση ή θέλεις να κάνεις αλλαγές κ.λπ. να σου μεταφέρω μερικά να έχεις υπόψιν.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2021
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ίδιο είναι όσον αφορά την θέση οδήγησης αλλά και τα υπόλοιπα. Αν δεν είναι σε τελείως εργοστασιακή κατάσταση ή θέλεις να κάνεις αλλαγές κ.λπ. να σου μεταφέρω μερικά να έχεις υπόψιν.
    Θα με ενδιεφερε να μαθω τι ακριβως εχεις να προτεινεις,γιατι ετυχε σημερα να οδηγησω του 09 και καταλαβα αισθητη διαφορα(πχ θεση σελας πιο χαμηλη,χρησιμοποιησαν μεγαλυτερο τεποζιτο και κοινως στα δικα μου τα μεγεθοι δεν βολεψε οσο του 08.Υπαρχει λες τροπος να ερ8ει στην ακριβες θεση οδηγησης του 08?

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Περίεργο γιατί έχω δύο '09 που δίνω ανταλλακτικά και έχω μετρήσει ντεπόζιτο - πλαστικά για μετατροπή ενός προηγούμενου. Η ουρά έχει κάποιες διαφορές αλλά τα μεγέθη ίδια.
    Μπορεί να έχει μικρές διαφορές. Είδες σε ποια θέση είχαν το τιμόνι;

    Την σέλα και εγώ την ψηλώνω στο '09 μερικά εκατοστά, το τιμόνι ρυθμίζεται - αλλάζει κ.λπ.
    Τα μαρσπιε αν είσαι πάνω από 181- 183 μπορεί να σου φαίνονται μπροστά, αλλάζονται κ.λπ.

    Κοίταξε είναι μοτό που καλύπτει μεγάλο εύρος, νέους οδηγούς, κοπέλες, οδηγούς του ΣΚ, μην περιμένεις να είναι πάνω σου όπως έρχεται από το εργοστάσιο.
    Όλες οι μοτό χρειάζονται "ρυθμίσεις" στην εφαρμογή ανάλογα την χρήση κ.λπ. ε, οκ, η μοτοσυκλέτα σου είναι, δεν είναι ότι θα αλλάξεις την γεωμετρία.

    Έχω και ένα γνωστό που δεν μπορεί το αντιολισθητικό απο τις σέλλες, πολύ γέλιο στο δρόμο, το αλλάζει και με την ευκαιρία την στενεύει λίγο.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2021
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Περίεργο γιατί έχω δύο '09 που δίνω ανταλλακτικά και έχω μετρήσει ντεπόζιτο - πλαστικά για μετατροπή ενός προηγούμενου. Η ουρά έχει κάποιες διαφορές αλλά τα μεγέθη ίδια.
    Μπορεί να έχει μικρές διαφορές. Είδες σε ποια θέση είχαν το τιμόνι;

    Την σέλα και εγώ την ψηλώνω στο '09 μερικά εκατοστά, το τιμόνι ρυθμίζεται - αλλάζει κ.λπ.
    Τα μαρσπιε αν είσαι πάνω από 181- 183 μπορεί να σου φαίνονται μπροστά, αλλάζονται κ.λπ.

    Κοίταξε είναι μοτό που καλύπτει μεγάλο εύρος, νέους οδηγούς, κοπέλες, οδηγούς του ΣΚ, μην περιμένεις να είναι πάνω σου όπως έρχεται από το εργοστάσιο.
    Όλες οι μοτό χρειάζονται "ρυθμίσεις" στην εφαρμογή ανάλογα την χρήση κ.λπ. ε, οκ, η μοτοσυκλέτα σου είναι, δεν είναι ότι θα αλλάξεις την γεωμετρία.

    Έχω και ένα γνωστό που δεν μπορεί το αντιολισθητικό απο τις σέλλες, πολύ γέλιο στο δρόμο, το αλλάζει και με την ευκαιρία την στενεύει λίγο.
    Ναι οντως ισως ηταν απλα ρυθμισμενο το τιμονι στα μετρα του ιδιοκτητη της,αλλα σε γενικες γραμμες ενα τιμονι aftermarket δεν το γλιτωνω(το θεωρω πολυυυυ στενο)

  12. #12
    Φίλε είναι ίδια μηχανάκια. Αν κάποιος άλλαξε τιμόνι η ξεβιδωσε καβαλετα και έφερε τιπονι λίγο πιο μπροστά δεν το κάνει διαφορετικό. Σε όλα γίνονται αυτά. Θέση μαρσπιε είναι ίδια στο πλαίσιο. Ντεπόζιτο ίδιο πάνω στο πλαίσιο. Τώρα αν σέλα έχει μερικά χιλιοστά διαφορά είναι ανάξια λόγου.

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Theo_93 Προβολή μηνύματος
    .....(το θεωρω πολυυυυ στενο)
    ρε 'συ. τι λες;

    Η πλάτη σου χωρίς τους ώμους, απο λακάκι σε λακάκι, θα πρέπει να είναι πάνω απο 48cm...
    Τυπικά αυτό σε βάζει κοντά στο 1.95μ. Aν είσαι όντως τόσος δεν σου κάνει η μοτό, θα είναι σαν παιδικό.

Παρόμοια θέματα

  1. Hornet Vs Er6n
    από georgefr στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2009, 11:11
  2. Hornet 2008 Vs 2009
    από McZab στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2009, 13:15
  3. R6 2008 Vs Gsxr 600 K8
    από Lefterissss46 στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 365
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2009, 01:06
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2007, 04:44
  5. Θέση οδήγησης
    από eXJey στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2007, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF