Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Ράμπα για είσοδο οχημάτων σε πυλωτή-πάρκινγκ

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Για είσοδο έξοδο ο νόμος λέει ότι αν είναι ανισόπεδο, θα πρέπει να βυθιστεί το πεζοδρόμιο και να γίνει ανηφορικό, από το δρόμο μέχρι το γκαράζ, χωρίς να υπερυψωνεται το πεζοδρόμιο.
    Αν επιτρέπεται, για ποιον Δήμο μιλάμε?
    δήμος Αθηναίων, βοήθειά μας!
    surfing the wild side

  2. #17
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Από την στιγμη που οι μηχανικοί και οι κατασκευαστες για λογους πολεοδομικούς (πχ υψομετρικοί λόγοι...) ή χωροταξικοί (κάναδυό θέσεις πάρκινγκ ακόμα...) τα κάνουν μαντάρα στο έμπα-εβγα των οχημάτων και προσπαθουν να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα σε πάμπολλες περιπτώσεις τι ψάχνεις να βρείς......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Οκ τοτε καλη τους τυχη να ανακαλυψουν ποιος εβαλε τις ραμπες αρχικα.
    Δεν εισαι υποχρεωμενος να αφαιρεσεις κατι που δεν υπαρχει σε επισημο χαρτι οτι τις εβαλες εσυ.
    Εκτος αν ο ρουφιανος ειναι μεγαλος και προχωρησει σε καταγγελια-μηνυση εναντιον σου οποτε ναι μετα ισως εχεις ενα θεμα.
    Θεμα προστιμου δεν παιζει ετσι επειδη η πολυκατοικια εχει βοηθηματα στον δρομο

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Για είσοδο έξοδο ο νόμος λέει ότι αν είναι ανισόπεδο, θα πρέπει να βυθιστεί το πεζοδρόμιο και να γίνει ανηφορικό, από το δρόμο μέχρι το γκαράζ, χωρίς να υπερυψωνεται το πεζοδρόμιο.
    Αν επιτρέπεται, για ποιον Δήμο μιλάμε?
    ποιός είναι ο νόμος που λέει για βύθιση πεζοδρομίου?
    surfing the wild side

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Η βύθιση του πεζοδρομίου απαιτεί καποιο κόστος αρχικά, αλλά παρόλα τα αισθητικά οφέλη πρακτικά μπορεί είτε να εξυπηρετεί καλύτερα (πχ αν έχεις χαμηλό αυτοκίνητο) αλλά μπορεί να δημιουργήσει άλλα σοβαρότερα προβλήματα.
    Αν το παρκινγκ είναι υμιυπόγειο (πιο χαμηλά από το επίπεδο του δρόμου) εγγυάται ο δήμος ότι δεν θα πλημυρίζει?

  6. #21
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Η βύθιση του πεζοδρομίου απαιτεί καποιο κόστος αρχικά, αλλά παρόλα τα αισθητικά οφέλη πρακτικά μπορεί είτε να εξυπηρετεί καλύτερα (πχ αν έχεις χαμηλό αυτοκίνητο) αλλά μπορεί να δημιουργήσει άλλα σοβαρότερα προβλήματα.
    Αν το παρκινγκ είναι υμιυπόγειο (πιο χαμηλά από το επίπεδο του δρόμου) εγγυάται ο δήμος ότι δεν θα πλημυρίζει?
    Αυτό που περιγράφεις δεν αφορά τον δήμο αλλά τον κατασκευαστή. Υπάρχουν πολεοδομικοί περιορισμοί για τους οποίους λύσεις δίνουν οι μηχανικοί και όχι οι δήμοι.
    Εμάς η πολυκατοικία μας έχει δυο ράμπες, μια που πηγαίνει ανηφορικά στη πυλωτή στην οποία έχουν πρόσβαση τα περισσότερα αυτοκίνητα της πολυκατοικίας και άλλη μία που πηγαίνει σε ένα κλειστό πάρκινγκ. Η πολυκατοικία είναι χτισμένη σε μεγάλο ανήφορο. Το κλειστό πάρκινγκ είναι αρκετά πιο χαμηλά από το επίπεδο του δρόμου και γιαυτό το λόγο έχει κατασκευαστή αποχετευτικό ομβρίων υδάτων η στάθμη των οποίων αν ανέβει πολύ ενεργοποιεί μια αντλία η οποία πετάει το νερό στο ρείθρο του δρόμου.

    Για να βοηθήσω λίγο τη συζήτηση να ξέρετε ότι το μήκος του πεζοδρόμιου για το τμήμα που καλύπτει το πλάτος της εσωτερικής ράμπας (της πολυκατοικίας) είναι ευθύνη της πολυκατοικίας ή οποιασδήποτε άλλης μορφής κατοικίας. Εννοώ το τμήμα από την άκρη του δρόμου μέχρι την είσοδο στο εσωτερικό μιας πυλωτής. Με άλλα λόγια αν τσακιστεί κάποιος σε αυτό το τμήμα του πεζοδρομίου έχει ευθύνη η πολυκατοικία και όχι ο δήμος. Η πολυκατοικία είναι υπεύθυνη για τη σωστή κλίση του πεζοδρομίου καθώς και των υλικών που έχουν χρησιμοποιηθεί για τη πεζοδρόμηση του συγκεκριμένου τμήματος. Αυτά από προσωπική εμπειρία.

    Η ράμπα τώρα που είναι το κομμάτι όπου ένα αυτοκίνητο ανεβαίνει από το δρόμο στο πεζοδρόμιο αδειοδοτείται και απαιτείται να έχει αρκετά μεγάλο άνοιγμα για τη διέλευση των ομβρίων υδάτων οπότε ο ιδανικός τρόπος είναι μεταξύ τσιμεντένιας ράμπας και πεζοδρομίου να μεσολαβούν πλαίσια με αφαιρούμενες σχάρες/πλέγματα. Αυτό βοηθάει και στον καθαρισμό του καναλιού που δημιουργείται κάτω από τις σχάρες.
    Αν αφήσεις απλά κενό -χωρίς σχάρα- αυτό δε θα είναι μεγάλο γιατί δεν έχει νόημα να κάνεις μεγάλο άνοιγμα καθώς τα ελαστικά θα ταλαιπωρούνται το ίδιο με το να ανεβαίνουν το πεζοδρόμιο και μέσα σε λίγα χρόνια το τσιμέντο σιγά-σιγά θα υποχωρήσει.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 12/05/2021 στις 16:41.

  7. #22
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Η βύθιση του πεζοδρομίου απαιτεί καποιο κόστος αρχικά, αλλά παρόλα τα αισθητικά οφέλη πρακτικά μπορεί είτε να εξυπηρετεί καλύτερα (πχ αν έχεις χαμηλό αυτοκίνητο) αλλά μπορεί να δημιουργήσει άλλα σοβαρότερα προβλήματα.
    Αν το παρκινγκ είναι υμιυπόγειο (πιο χαμηλά από το επίπεδο του δρόμου) εγγυάται ο δήμος ότι δεν θα πλημυρίζει?
    Αν το πάρκινγκ είναι πιο χαμηλά κι άρα έχει ράμπα με κλίση προς το υμιυπόγειο, αν δεν έχεις φτιάξει κάτι για τα όμβρυα έτσι κι αλλιώς θα πλημυρίζει σε κάθε βροχή.
    Το κράσπεδο του πεζοδρομίου δεν βοηθάει σε τίποτα για τα νερά.

    (Εκτός κι είσαι στο τέρμα καμιάς κατηφόρας και κατεβαίνει χείμαρρος αλλά εκεί θα πρέπει να μην έχεις καν γκαράζ)

  8. #23
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Στο πατρικό μου είχαμε πάντα τσιμεντένια ραμπα, ώσπου με αφορμή κάτι έργα μας τη χαλούσαν κι εκεί έμαθε ο πατέρας μου ότι ειναι παράνομη.

    Από τότε έφτιαξε μεταλλική και δεν την πείραξε κανεις.

    Δεν ξέρω πόσο λογικό είναι να θεωρούνται παράνομες (αυτό με τα όμβρια πάντως δεν μοιάζει και υπερβολή) αλλά δεν είναι και τπτ σπουδαίο να πας σε ένα σιδερά και να σου φτιάξει μια.

    Άδεια νομίζω δεν έβγαλε ποτέ, τη μεταλλική την βγάζεις όποτε θες άρα δεν θεωρείται σταθερή. Τωρα αν κάποιος φοβάται πιθανή κλοπή με μερικές βίδες ή τσιμεντοπριτσίνια λύνεται και αυτό.
    Γύφτους δεν έχετε στην περιοχή, ε;
    Κι εγώ μένω σε πολυκατοικία με πιλοτή και όντως η είσοδος του πάρκινγκ είναι βυθισμένη ίσα με τον δρόμο και με αγωγό ομβρίων, όπως και όλες οι ανάλογες πολυκατοικίες της γειτονιάς μου.
    Είναι προφανές ότι ο κατασκευαστής έχει κάνει μ@λ@κι@..... (Όχι στο δικό σου, σε αυτού που άνοιξε το θέμα)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Γύφτους δεν έχετε στην περιοχή, ε;
    Κι εγώ μένω σε πολυκατοικία με πιλοτή και όντως η είσοδος του πάρκινγκ είναι βυθισμένη ίσα με τον δρόμο και με αγωγό ομβρίων, όπως και όλες οι ανάλογες πολυκατοικίες της γειτονιάς μου.
    Είναι προφανές ότι ο κατασκευαστής έχει κάνει μ@λ@κι@..... (Όχι στο δικό σου, σε αυτού που άνοιξε το θέμα)
    Το πάρκινγκ είναι στο ίδιο επίπεδο με το δρόμο, υπάρχει ράμπα για να ανεβαίνεις στο πεζοδρόμιο και ράμπα για να κατεβαίνεις. Το πεζοδρόμιο το έφτιαξε ο δήμος πιο ψηλα και χρειάζονται ράμπες ένθεν και ένθεν.
    surfing the wild side

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Γύφτους όχι αλλά παντα περνάνε παλιατζήδες. Μας εχου κλέψει αλλα πράγματα από τη πυλωτή, τις ραμπες ποτε

    Ο ακριβως διπλα μας γείτονας πάντως που το παρκινγκ του ειναι πιο χαμηλό απο το δρόμο είχε πάντα μεταλική ράμπα. Παρόλο που είναι στο τελος κάθετου δρόμου και τα νερά έπεφταν πάνω του, με τσιμεντένια ραμπα θα είχε νερα μεσα, με τη μεταλλική ποτέ κανένα πρόβλημα. Και θα τον βόλευε πάρα πολύ να χαμηλώσει το πεζοδρόμιο, θυμαμαι το αυτοκίνητο του για ελάχιστα χιλιοστά δεν έβρισκε κάτω.

    Το κατασκευαστικό λαθος που λέτε εγω δεν μπορώ να το διακρίνω. Εκτός αν εννοείτε λάθος το γεγονός ότι η οικοδομή σχεδιαστηκε με χαμηλό παρκινγκ.

  11. #26
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    617
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από morpheus Προβολή μηνύματος
    ποιός είναι ο νόμος που λέει για βύθιση πεζοδρομίου?
    Πάρε ένα τηλέφωνο στην τεχνική υπηρεσία του Δήμου.
    Αυτοί ξερουν

  12. #27
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Γύφτους όχι αλλά παντα περνάνε παλιατζήδες. Μας εχου κλέψει αλλα πράγματα από τη πυλωτή, τις ραμπες ποτε

    Ο ακριβως διπλα μας γείτονας πάντως που το παρκινγκ του ειναι πιο χαμηλό απο το δρόμο είχε πάντα μεταλική ράμπα. Παρόλο που είναι στο τελος κάθετου δρόμου και τα νερά έπεφταν πάνω του, με τσιμεντένια ραμπα θα είχε νερα μεσα, με τη μεταλλική ποτέ κανένα πρόβλημα. Και θα τον βόλευε πάρα πολύ να χαμηλώσει το πεζοδρόμιο, θυμαμαι το αυτοκίνητο του για ελάχιστα χιλιοστά δεν έβρισκε κάτω.

    Το κατασκευαστικό λαθος που λέτε εγω δεν μπορώ να το διακρίνω. Εκτός αν εννοείτε λάθος το γεγονός ότι η οικοδομή σχεδιαστηκε με χαμηλό παρκινγκ.
    Από τη στιγμή που υπάρχει στην άδεια είσοδος πάρκινγκ τότε πρέπει και το πεζοδρόμιο να προσαρμόζεται ανάλογα.
    Τώρα βέβαια, αν το πεζοδρόμιο γίνει μετά το κάνει ο δήμος χωρίς λογικά κάποιος έξτρα κόστος (ή όποιος τέλος πάντως είναι υπεύθυνος για τα πεζοδρόμια)
    Αν προϋπάρχει το πεζοδρόμιομτου κτίσματος ή της εισόδου τότε λογικά το κόστος βαραίνει την οικοδομή, και πιθανότατα επειδή δεν σου ανήκει το πεζοδρόμιο δεν μπορείς να το αγγίξεις αλλά το πληρώνεις.
    Βάλε το κόστος βάλε τη γραφειοκρστία βάλε το ένα βάλε το άλλο μένουν όλα όπως να ´ναι

  13. #28
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    όμβρυα
    Αμαν ρε Μανωλακη..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση για προγράμματα πλοήγησης σε Pc / Pda / Gps / Κινητά
    από Innersense στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2006, 15:13
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 01:43
  3. Ερώτηση για "κούνημα" τιμονιού σε Ζ750...
    από modeerf στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2006, 09:43
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2006, 23:26
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 20:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF