Σελίδα 28 από 41 ΠρώτοΠρώτο ... 18232425262728293031323338 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 406 έως 420 από 604

Θέμα: voge 300 (loncin)

  1. #406
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/02/2022
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ το ac300 έχω (για 3 μέρες ακόμα....) ....
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    .... Τόσο που το δίνω τώρα για το 500
    Καλησπέρα! Πώς πήρες την απόφαση?

  2. #407
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Antinoos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα! Πώς πήρες την απόφαση?
    Καλησπέρα, απλά ήθελα κάτι πιο δυνατό, 11 χρόνια με 50 ίππους δεν ξεπερνιούνται τόσο εύκολα.....

    Κι έχεις π.μ.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #408
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Ευχαριστώ για την απάντηση Bowleno. Λόγω χειρουργείου στη μέση έχω αποκλείσει τα σκούτερ και μου φαίνονται επικρατέστερες επιλογές τα 300ds/300acx και ίσως το Royal Enfield Himalayan. Αλλά μου φαίνεται πως τα περισσότερα κλικ τα κάνει το 300ds, αν και πιστεύω σε αστική χρήση πως υπερτερεί το acx έναντι των άλλων

  4. #409
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απάντηση Bowleno. Λόγω χειρουργείου στη μέση έχω αποκλείσει τα σκούτερ και μου φαίνονται επικρατέστερες επιλογές τα 300ds/300acx και ίσως το Royal Enfield Himalayan. Αλλά μου φαίνεται πως τα περισσότερα κλικ τα κάνει το 300ds, αν και πιστεύω σε αστική χρήση πως υπερτερεί το acx έναντι των άλλων
    Σωστά υποθέτεις, το ac/acx είναι μανιτζέβελο στην κίνηση. Άσε το royal, είναι μόνο εμφάνιση και τίποτα άλλο. Το ds πλήρες μεν για ταξιδάκια αλλά σου βγάζει ελαφρώς την πίστη στην κίνηση. Αναλόγως τι θες να κάνεις, παίρνεις.
    Περαστικά στην μέση και να το προσέχεις το ζήτημα.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #410
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2018
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από shamrock Προβολή μηνύματος
    Εκανα test drive στο 300DS και στο 300 AC.
    To AC πολυ ευκινητο για την πολη οτι πρεπει, εμπνει πολυ μεγαλη σιγουρια στην οδηγηση-στριψιμο-φρεναρισμα
    Το DS αν και δειχνει ιδανικο για τον μεσο ελληνα (μαλακο, ανετο, με ζελατινα για τον αερα, εντυπωσιακο εξωτερικα για τα κυβικα του, και με ωραια σχαρα απο την μανα του για να μπει βαλιτσα) ειχε (αυτο που δοκιμασα) ενα ασχημο κουσουρι που δεν αναφερθηκε ποτε και πουθενα οσο και αν εψαξα. Το μηχανακι οταν αφηνεις χερια στην πορεια ΤΡΑΒΑΕΙ δεξια. Και τραβαει ΑΜΕΣΩΣ απο το πρωτο δευτερολεπτο, οχι μετα απο 5-6 δευτερολεπτα οπου θα μπορουσεις να υποθεσεις οτι καπως εχεις στραβοκατσει στην σελλα. Ξαναλεω , απο το ΠΡΩΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ. Παραδοξως , αν και ιδιο πλαισιο, το AC αφηνεις χερια και παει ΟΛΟΙΣΙΑ. Στο μαγαζι που εκανα το τεστ ντραιβ το ανεφερα και μαλιστα ΚΑΙ γραπτως το προβλημα του τραβηγματος και αφου το δοκιμασε ο ιδιος μετα την βολτα που εκανε μου ειπε οτι καπως το τιμονι .....εχει μπει στραβα...!!!!!! Οταν το ελεγε αυτο κομπιαζε και ο ιδιος....
    Το 300DS το έχω ενα τρίμηνο, και δεν έχει το παραμικρό θέμα όταν αφηνεις χέρια. Μάλλον το συγκεκριμένο έπεσε ή συναρμολογήθηκε λάθος. Σε ενα cfmoto κουτιου απο φιλο είχαν ενα κλικ στραβα την πισω ροδα κι εκανε τα ιδια

    Κατα τα λοιπα, ενοχλητικά ειναι το ανεμιστηρακι του ψυγειου που βαραει υπερωρίες και για το δικό μου βαρος/σωματότυπο (1.86, 95κιλα) η σέλα που μετά το τεταρτο μ'εχει μουδιάσει.
    Τα λάστιχα είναι πολύ σκληρά (έχουν υπερβολικα υψηλό δείκτη ταχύτητας) και ειναι ανώνυμα κινέζικα.... Το πίσω φρένο μπαινει abs με το παραμικρό, οπότε το χω συνέχεια κατα νου να τα αλλάξω για ασφάλεια.

    Κατανάλωση έλπιζα να πιάνω τα 3λτ λόγω χαλαρής οδήγησης, αλλά προς το παρον στα 1200χλμ που το μέτρησα ειμαι στα 3.5 χωρίς να λυπαμαι το γκάζι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Καλή χρονιά παιδιά με υγεία! Να κάνω μια ερώτηση: σε σχέση με το 300ds, τα 300ac/acx τι στάση σώματος εχουν στην οδήγηση; Είναι τόσο όρθια η στάση όπως του ds ή κάθεσαι πιο σκυφτός; Λόγω θέματος με τη μέση ψάχνω κάτι άνετο και δεν έχω δει από κοντά ac/acx, στο ds είναι αρκετά όρθια (θεμιτό για εμένα)
    Στο DS νιωθεις οτι κάθεσαι μέσα στη μηχανη, επειδή το ντεποζιτο και τα οργανα ειναι σε λιγο μεγαλύτερο υψος. Στo AC που δοκίμασα, ενιωθα πανω στη μηχανή μιας και ολα ειναι περιπου στο ιδιο υψος. Δε θυμάμαι να ειμαι ιδιαίτερα σκυφτός, αλλα θυμάμαι οτι ηταν πολύ ευέλικτο και ευκολοδήγητο. Είχε και πιο άνετη σέλα, παρότι εξίσου μικρούλα. Πήγα στο DS μονο και μονο για τη μπαγκαζιέρα που ηθελα οπωσδηποτε και για την ελάχιστη ανεμοπροστασια που έχει.

    Μίλα με αντιπροσωπεία να σε αφήσουν να τα πάρεις διαδοχικά το ένα μετα το άλλο για να βγάλεις δικα σου συμπεράσματα.

  6. #411
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Ευχαριστώ dith, δυστυχώς είμαι επαρχία και δεν υπάρχει για τεστ, μόνο αν κανονίσω να έρθω ένα ΣΚ Αθήνα. Σ ευχαριστώ για τα σχόλια σου πάντως. Για το βεντιλατέρ μάλλον η καλύτερη λύση είναι του Lakisss που παρουσίασε εδώ στο φόρουμ

  7. #412
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2018
    Μηνύματα
    17
    Καλά δεν είναι σοβαρό πρόβλημα η συχνή έναρξη του βεντιλατέρ, πέρα απο το θέμα της ηχητικής όχλησης οι θερμοκρασίες παραμένουν εντός του έυρους που θέλει η κεντρική μονάδα.

    Επειδή η αντιπροσωπεία δείχνει να το παλευει πολύ το θέμα προώθησης και εξυπηρέτησης, δε θεωρώ απίθανο να μεταφέρει σε κοντινό σου αντιπρόσωπο 2 μηχανές για ένα διάστημα. Κάνε ενα τηλεφωνο

  8. #413
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ dith, δυστυχώς είμαι επαρχία και δεν υπάρχει για τεστ, μόνο αν κανονίσω να έρθω ένα ΣΚ Αθήνα. Σ ευχαριστώ για τα σχόλια σου πάντως. Για το βεντιλατέρ μάλλον η καλύτερη λύση είναι του Lakisss που παρουσίασε εδώ στο φόρουμ
    Τελικά εκτός του θορύβου, δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα θερμοκρασίας στους κατόχους. Υπάρχουν μηχανές που δουλεύουν ψηλότερα.

  9. #414
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Τελικά εκτός του θορύβου, δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα θερμοκρασίας στους κατόχους. Υπάρχουν μηχανές που δουλεύουν ψηλότερα.
    Επιβεβαιώνω. Βέβαια, για τον γνωστό λόγο, θόρυβο δεν...
    Όμως πραγματικά, όλο το καλοκαίρι εν μέσω καύσωνα και κίνησης δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα.
    Τώρα που δόθηκε, αύριο μεθαύριο θα κάνω ένα μίνι review για τον έναν χρόνο και 8k (ξέρω, λίγα) συνύπαρξης με αυτό....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #415
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Τώρα που δόθηκε?
    Ελπίζω να μην πικράνεις τους κατόχους?

  11. #416
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Τώρα που δόθηκε?
    Ελπίζω να μην πικράνεις τους κατόχους?
    Σαφώς και όχι, το μηχανάκι, ξαναλέω, το απόλαυσα, απλά όπως είπα και κάπου πιο πάνω, ήθελα κάτι παραπάνω σε ίππους.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #417
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2018
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Σαφώς και όχι, το μηχανάκι, ξαναλέω, το απόλαυσα, απλά όπως είπα και κάπου πιο πάνω, ήθελα κάτι παραπάνω σε ίππους.
    Οι οποίοι ίπποι λείπουν κυρίως μετά τα 100 (εκτός πόλης), και σε εκνευρίζουν στις συχνές αλλαγές ταχυτήτων...

    Εγώ ελπίζω να ανοίξει λίγο ακόμα μετά το στρώσιμο (είμαι στα 1300) για να μπορεί να κρατήσει μια 120άρα σε ανοιχτό δρόμο χωρίς να πονάνε τα αχαμνά απο τους κραδασμούς.
    Και να πέσει εκεί γύρω στα 3 όταν το πάω ήρεμα εντός πόλης.
    Το αγόρασα για να το νυμφευθω

    Αλήθεια, υπάρχει ενδεχόμενο να μην κλείνει ο ψεκασμός οταν κλείνεις γκάζι, και να ρουφάει έστω και κατιτις;
    Γιατί το χω συνήθεια να το αφήνω συχνά να ρολάρει με κουμπωμένη 5η/6η και περίμενα λιγότερη κατανάλωση βάσει αυτης

  13. #418
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dith Προβολή μηνύματος
    Οι οποίοι ίπποι λείπουν κυρίως μετά τα 100 (εκτός πόλης), και σε εκνευρίζουν στις συχνές αλλαγές ταχυτήτων...

    Εγώ ελπίζω να ανοίξει λίγο ακόμα μετά το στρώσιμο (είμαι στα 1300) για να μπορεί να κρατήσει μια 120άρα σε ανοιχτό δρόμο χωρίς να πονάνε τα αχαμνά απο τους κραδασμούς.
    Και να πέσει εκεί γύρω στα 3 όταν το πάω ήρεμα εντός πόλης.
    Το αγόρασα για να το νυμφευθω

    Αλήθεια, υπάρχει ενδεχόμενο να μην κλείνει ο ψεκασμός οταν κλείνεις γκάζι, και να ρουφάει έστω και κατιτις;
    Γιατί το χω συνήθεια να το αφήνω συχνά να ρολάρει με κουμπωμένη 5η/6η και περίμενα λιγότερη κατανάλωση βάσει αυτης
    Θα πέσει ακόμα η κατανάλωση, είναι σφιχτό το μοτέρ. Βέβαια τα παραπάνω κιλά (όπως εγώ) ενός αναβάτη και ο όγκος του, δεν βοηθούν σε αυτό.

  14. #419
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dith Προβολή μηνύματος
    Οι οποίοι ίπποι λείπουν κυρίως μετά τα 100 (εκτός πόλης), και σε εκνευρίζουν στις συχνές αλλαγές ταχυτήτων...

    Εγώ ελπίζω να ανοίξει λίγο ακόμα μετά το στρώσιμο (είμαι στα 1300) για να μπορεί να κρατήσει μια 120άρα σε ανοιχτό δρόμο χωρίς να πονάνε τα αχαμνά απο τους κραδασμούς.
    Και να πέσει εκεί γύρω στα 3 όταν το πάω ήρεμα εντός πόλης.
    Το αγόρασα για να το νυμφευθω

    Αλήθεια, υπάρχει ενδεχόμενο να μην κλείνει ο ψεκασμός οταν κλείνεις γκάζι, και να ρουφάει έστω και κατιτις;
    Γιατί το χω συνήθεια να το αφήνω συχνά να ρολάρει με κουμπωμένη 5η/6η και περίμενα λιγότερη κατανάλωση βάσει αυτης
    Στους σύγχρονους, σημερινούς κινητήρες, όταν έχεις κλειστό το γκάζι ασχέτως ταχύτητας που έχεις μέσα, καταναλώνει ότι και στο ρελαντί σταματημένος, στο φανάρι, π.χ.
    Προτείνω να αλλάξεις το εμπρός γρανάζι με 16αρι (φοράει 15 τώρα) για να "απλώσει". Εαν το κρατούσα αυτό θα έκανα εγώ, είναι αρκετά κοντή η τελική μετάδοση για να έχει (και καλά) "νεύρο". κάποιοι άλλοι κάτοχοι εδώ μέσα νομίζω είπαν (αν δεν το έχουν κάνει κιόλας) θα το κάνουν.
    Το καλύτερο θα ήταν να γίνει όταν έρθει η ώρα για αλυσιδογράναζα για να γίνει πακέτο, να είναι όλα καινούργια.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #420
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Προτείνω να αλλάξεις το εμπρός γρανάζι με 16αρι (φοράει 15 τώρα) για να "απλώσει". Εαν το κρατούσα αυτό θα έκανα εγώ, είναι αρκετά κοντή η τελική μετάδοση για να έχει (και καλά) "νεύρο". κάποιοι άλλοι κάτοχοι εδώ μέσα νομίζω είπαν (αν δεν το έχουν κάνει κιόλας) θα το κάνουν.
    Στο 300άρι; Πολύ θα μακρύνει, το πολύ δύο δόντια πίσω. Δεν θα τραβάει καθόλου.

Παρόμοια θέματα

  1. voge 300 (loncin)
    από panavour στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2021, 23:24
  2. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 22:19
  3. Πιθανοτητες πτωσης στα μαθηματα CSS & 0-300
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2004, 23:41
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 10:58
  5. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF