Σελίδα 29 από 41 ΠρώτοΠρώτο ... 19242526272829303132333439 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 421 έως 435 από 604

Θέμα: voge 300 (loncin)

  1. #421
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2018
    Μηνύματα
    17
    Το 120 πορεία το θέλω κατ'εξαίρεση για καμια εθνική (σπάνια), για να μη κινδυνέυω απο τα διερχόμενα.
    Το τράβηγμα απο χαμηλές στροφές ομως θα το χρειάζομαι κάθε μέρα εντός κίνησης της πόλης, οπότε δε θα ήθελα να το χάσω με αλλαγή δοντιών.

    Μπορώ να βρώ κάπου τις επιπτώσεις αλλαγής δοντιών εκφρασμένες μαθηματικά, έτσι ώστε να βγάλω κανα συμπέρασμα;
    Πχ οδηγούσα για ενα μικρό διάστημα πριν το DS ένα Yamaha YBR250, και με 21 άλογα τα πήγαινε μια χαρά.
    Πιθανον να είμαι οκ με τα 29 του DS και μακρύτερο γρανάζωμα, αλλά τουλάχιστον στα χαρτιά να ξέρω τι να περιμένω

  2. #422
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991

  3. #423
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dith Προβολή μηνύματος
    Το 120 πορεία το θέλω κατ'εξαίρεση για καμια εθνική (σπάνια), για να μη κινδυνέυω απο τα διερχόμενα.
    Το τράβηγμα απο χαμηλές στροφές ομως θα το χρειάζομαι κάθε μέρα εντός κίνησης της πόλης, οπότε δε θα ήθελα να το χάσω με αλλαγή δοντιών.

    Μπορώ να βρώ κάπου τις επιπτώσεις αλλαγής δοντιών εκφρασμένες μαθηματικά, έτσι ώστε να βγάλω κανα συμπέρασμα;
    Πχ οδηγούσα για ενα μικρό διάστημα πριν το DS ένα Yamaha YBR250, και με 21 άλογα τα πήγαινε μια χαρά.
    Πιθανον να είμαι οκ με τα 29 του DS και μακρύτερο γρανάζωμα, αλλά τουλάχιστον στα χαρτιά να ξέρω τι να περιμένω
    Η σχέση μετάδοσης μεταβάλεται ΑΝΑΛΟΓΑ του (αριθμός_δοντιών_νέου_γραναζιού_μπροστά ΔΙΑ αριθμός_δοντιών_παλιού_γραναζιού_μπροστά) και ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΩΣ ΑΝΑΛΟΓΑ του (αριθμός_δοντιών_νέου_γραναζιού_πίσω ΔΙΑ αριθμός_δοντιών_παλιού_γραναζιού_πίσω).

    Αν συντρέχουν αλλαγές ΚΑΙ στις δύο μεριές, τότε η σχέση μετάδοσης μεταβάλεται ΑΝΑΛΟΓΑ του

    (αριθμός_δοντιών_νέου_γραναζιού_μπροστά ΔΙΑ αριθμός_δοντιών_παλιού_γραναζιού_μπροστά) ΕΠΙ (αριθμός_δοντιών_παλιου_γραναζιού_πίσω ΔΙΑ αριθμός_δοντιών_νεου_γραναζιού_πίσω)
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #424
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2018
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Ουπς, το είδα και φοβήθηκα
    Θα πέσει μελέτη, ευχαριστώ

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Η σχέση μετάδοσης μεταβάλεται ΑΝΑΛΟΓΑ του (αριθμός_δοντιών_νέου_γραναζιού_μπροστά ΔΙΑ αριθμός_δοντιών_παλιού_γραναζιού_μπροστά) και ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΩΣ ΑΝΑΛΟΓΑ του (αριθμός_δοντιών_νέου_γραναζιού_πίσω ΔΙΑ αριθμός_δοντιών_παλιού_γραναζιού_πίσω).

    Αν συντρέχουν αλλαγές ΚΑΙ στις δύο μεριές, τότε η σχέση μετάδοσης μεταβάλεται ΑΝΑΛΟΓΑ του

    (αριθμός_δοντιών_νέου_γραναζιού_μπροστά ΔΙΑ αριθμός_δοντιών_παλιού_γραναζιού_μπροστά) ΕΠΙ (αριθμός_δοντιών_παλιου_γραναζιού_πίσω ΔΙΑ αριθμός_δοντιών_νεου_γραναζιού_πίσω)
    Ναι ναι, τον γενικό κανόνα τον ξέρω, και εμπειρικά απο τα κλασσικά ποδήλατα με τις ταχύτητες.
    Περισσότερο θα ήθελα να μπορούσα να συγκρίνω την λειτουργία ενός αδύναμου κινητήρα με εργοστασιακά γρανάζια (YBR), με αυτή ενός ισχυρότερου με πειραγμένα γρανάζια (DS).
    Αν κάνοντας "μακρύτερο" το DS, πέσω έως την απόδοση του YBR και ταυτόχρονα κάνω και οικονομια καυσίμου (δε θα στροφάρω ψηλά) θα ειμαι ευτυχής.

    Εκτός πάλι αν το καυσιμο δε το καταναλώνω στο στροφάρισμα μετά, αλλά σε επιπλέον ψεκασμό λόγω υψηλού φορτίου

  5. #425
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Καλησπέρα, σήμερα έκανα test ride σύντομο το ds και 2 φορές μου συνέβη το εξής: με πρώτη κούμπωμενη και πατημένο συμπλέκτη, έσβησε. Είναι κάτι που συμβαίνει και σε σας ή χρειάζεται κάποια ρύθμιση/update; Κατά τα άλλα απ' ότι είδα στο site του, έπεσε ξανά η τιμή του στα 3995, πραγματικά μπράβο στον εισαγωγέα!

  6. #426
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    318
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, σήμερα έκανα test ride σύντομο το ds και 2 φορές μου συνέβη το εξής: με πρώτη κούμπωμενη και πατημένο συμπλέκτη, έσβησε. Είναι κάτι που συμβαίνει και σε σας ή χρειάζεται κάποια ρύθμιση/update; Κατά τα άλλα απ' ότι είδα στο site του, έπεσε ξανά η τιμή του στα 3995, πραγματικά μπράβο στον εισαγωγέα!
    Μου το έκανε λίγες φορές στο στρώσιμο. Έκτοτε που άνοιξε και το μοτέρ, σταμάτησε.

  7. #427
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Σκορτσαρισμα λέγεται είναι φυσιολογικό και συμβαίνει σε όλους τους υψηλοροπους μονοκυλινδρους

  8. #428
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Σκορτσαρισμα λέγεται είναι φυσιολογικό και συμβαίνει σε όλους τους υψηλοροπους μονοκυλινδρους
    Μα λέει με πατημένο το συμπλέκτη. Δε νομίζω ότι εννοεί το σκορτσάρισμα. Ποιο πολύ μου κάνει για διακόπτη στάντ που κολλάει. Ίσως θέλει απλά λίγο να δουλέψει το άνοιξε κλείσε του σταντ ή και λίγο σπρέι. Τους το είπες στην αντιπροσωπεία; Γιατί κάτι τέτοια απλά πραγματάκια αρκούν για να μένει κάποιος με κάποια αρνητική εντύπωση χωρίς ουσιαστικό λόγο.

  9. #429
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Δεν πρόλαβα να συζητήσω γιατί και ο πωλητής είχε πολύ δουλειά εκείνη την ώρα, αν και στη μία φορά ήταν μπροστά όταν έγινε και δεν είπε κάτι. Ναι, είχα κούμπωμενη πρώτη και πατημένο συμπλέκτη και έσβησε. Κατά τα άλλα, ήταν σύντομη η βόλτα και δεν έβγαλα πολλά συμπεράσματα, το βασικό που ήθελα να δω ήταν η θέση οδήγησης (όπου με ικανοποίησε πλήρως) και το βάρος το οποίο είναι διαχειρισιμο άνετα από εμένα, οπότε θα έλεγα ότι μου άφησε θετικές εντυπώσεις. Στην γλυστερη άσφαλτο το πίσω λάστιχο γλυστρουσε στο φρενάρισμα, ίσως είναι συνδυασμός ασφαλτου και ελαστικού. Τέλος, η οθόνη πιστεύω θέλει οπωσδήποτε σκιαστρο, γιατί σχεδόν δεν έβλεπα τίποτα παρόλο που δεν ήταν ιδιαίτερα ηλιόλουστη ημέρα.

  10. #430
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Δεν πρόλαβα να συζητήσω γιατί και ο πωλητής είχε πολύ δουλειά εκείνη την ώρα, αν και στη μία φορά ήταν μπροστά όταν έγινε και δεν είπε κάτι. Ναι, είχα κούμπωμενη πρώτη και πατημένο συμπλέκτη και έσβησε. Κατά τα άλλα, ήταν σύντομη η βόλτα και δεν έβγαλα πολλά συμπεράσματα, το βασικό που ήθελα να δω ήταν η θέση οδήγησης (όπου με ικανοποίησε πλήρως) και το βάρος το οποίο είναι διαχειρισιμο άνετα από εμένα, οπότε θα έλεγα ότι μου άφησε θετικές εντυπώσεις. Στην γλυστερη άσφαλτο το πίσω λάστιχο γλυστρουσε στο φρενάρισμα, ίσως είναι συνδυασμός ασφαλτου και ελαστικού. Τέλος, η οθόνη πιστεύω θέλει οπωσδήποτε σκιαστρο, γιατί σχεδόν δεν έβλεπα τίποτα παρόλο που δεν ήταν ιδιαίτερα ηλιόλουστη ημέρα.
    Μέχρι πρόσφατα δίνανε το σκίαστρο δωρεάν στην Αθήνα πάντως. Ρώτησε τους.
    Διαφορετικά υπάρχουν πολλά ωραία 3D Printed από σωστά πλαστικά που αντέχουν στην ζέστη.

    Για τον συμπλέκτη. Είναι σίγουρο πως είναι σωστά ρυθμισμένος από άποψη free play?
    Θα μπορούσε να έχει πολύ μεγάλο και να μην απομονώνει σωστά.

  11. #431
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    318
    Είπα να μαστορέψω πάλι. Κατασκευή δεύτερης ζελατίνας, με οδηγίες για όποιον θέλει να επιχειρήσει. https://www.thelab.gr/forums/topic/1...1-voge-300acx/

  12. #432
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Είπα να μαστορέψω πάλι. Κατασκευή δεύτερης ζελατίνας, με οδηγίες για όποιον θέλει να επιχειρήσει. https://www.thelab.gr/forums/topic/1...1-voge-300acx/
    Πολύ ωραίο! Μπράβο!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #433
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Πολύ μερακλίδικη δουλειά και το αποτέλεσμα σε δικαιώνει!

  14. #434
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Πολύ καλή!

    Μια ιδέα, με μια μεμβράνη να γίνει λίγο σκούρα δεν θα ταίριαζε ακόμα καλύτερα;

  15. #435
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    318
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλή!

    Μια ιδέα, με μια μεμβράνη να γίνει λίγο σκούρα δεν θα ταίριαζε ακόμα καλύτερα;
    Ευχαριστώ όλους. Σκέφτομαι να κάνω φιμέ την πρώτη.

Παρόμοια θέματα

  1. voge 300 (loncin)
    από panavour στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2021, 23:24
  2. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 22:19
  3. Πιθανοτητες πτωσης στα μαθηματα CSS & 0-300
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2004, 23:41
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 10:58
  5. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF