Σελίδα 32 από 41 ΠρώτοΠρώτο ... 222728293031323334353637 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 466 έως 480 από 604

Θέμα: voge 300 (loncin)

  1. #466
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    απο που παίρνει εντολή για να αρχισει να δουλεύει το βεντιλατέρ ?
    φυσικά απο τον αισθητηρα θερμοκρασίας ,ας βάλει αλλον μεγαλύτερον σε βαθμούς π.χ. απο 80c σε 90c για να ανοίγει πιο αργά
    Το βεντιλατέρ ανοίγει στους 93. Να βάλει μεγαλύτερο να το τινάξει το μοτέρ;

  2. #467
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2018
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    απο που παίρνει εντολή για να αρχισει να δουλεύει το βεντιλατέρ ?
    φυσικά απο τον αισθητηρα θερμοκρασίας ,ας βάλει αλλον μεγαλύτερον σε βαθμούς π.χ. απο 80c σε 90c για να ανοίγει πιο αργά
    Όχι παιχνίδια με τον θερμοστάτη. Αν αυξήσεις τη θερμοκρασία ανοίγματος πάνω απο αυτον που έχει σχεδιαστεί, αυξάνεται και η πίεση όλου του κυκλώματος με αγνωστες συνέπειες.

    Εδώ στο φόρουμ το έκανε κάποιος σουρωτήρι, αλλά πιθανόν να δημιουργεί πολλους περιεργους στροβιλισμούς με αυτή την μεθοδο
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post3140146

    Απο τις φωτο που ανεβάσατε και οι 2 modders βλέπω οτι θα μπορούσε να μπει μεγαλύτερο σε διάμετρο βεντιλατέρ, να δουλευει και σε λιγότερες στροφές.
    Αυτό με τη μικρή διάμετρο αναγκάζεται να δουλέυει στο τούρμπο για να ψύξει.

    Επίσης αναρωτιέμαι αν θα είχε αποτελέσματα ενα κύκλωμα με ρελεδάκια που να το δουλέυει διαρκώς σε λιγότερα βόλτ/χαμηλότερες στροφές.... και φυσικά να το ανοίγει και η ECU στο φουλ όταν χρειαστεί.
    Λογικά μιλώντας, θα αποφευχθεί η άνοδος της θερμοκρασίας και τα συνεχή on-off στο τούρμπο

  3. #468
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dith Προβολή μηνύματος
    Απο τις φωτο που ανεβάσατε και οι 2 modders βλέπω οτι θα μπορούσε να μπει μεγαλύτερο σε διάμετρο βεντιλατέρ, να δουλευει και σε λιγότερες στροφές.Αυτό με τη μικρή διάμετρο αναγκάζεται να δουλέυει στο τούρμπο για να ψύξει.
    Δεν χωράει μεγαλύτερο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1653168988152.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	47,2 KB 
ID:	441868

  4. #469
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2018
    Μηνύματα
    17
    μμμ ναι ειναι και το πάνω κάτω, οχι μονο το αριστερά δεξιά...

    Αυτό με τη συνεχη τροφοδότηση σε χαμηλότερα βόλτ θα το ψάξω μπας και το δοκιμάσω. Αρκεί να μη κάνει ζημια στο βεντιλατέρ μακροπρόθεσμα

  5. #470
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    προσωπικά θα εκανα το πιο απλό ...
    θα αλλαζα τον θερμοστάτη τοποθετώντας αλλον που να ανοίγει σε μεγαλύτερη θερμοκρασία ,
    οπως κάνουμε χρόνια τώρα σε ιχ κ μοτο ...με θετικά αποτελέσματα
    Μάλλον εννοείς να ανοίγει σε μικρότερη θερμοκρασία.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  6. #471
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotlos Προβολή μηνύματος
    Μετά από προτροπή του Lakisss βρήκα επιτέλους χρόνο για να βελτιώσω την ροή του αέρα από το ψυγείο. Κατέληξα στην πιο εύκολη λύση, να κάνω τρύπες στο κουτί του βεντιλατέρ. Επειδή δεν ήξερα πόσο σταθερό θα είναι άρχισα από μικρές τρύπες τις οποίες μεγάλωνα σιγά σιγά. Τελικά το πλαστικό είναι πολύ χοντρό και σταθερό οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σταθερότητας. Αν το ξανάκανα θα έκανα 4 μεγάλα ανοίγματα με dremel αντί για πολλές μικρές. Βέβαια οι πολλές τρύπες μπορεί κάπως να προστατεύουν το βεντιλατέρ παραπάνω.

    Δεν χρειάστηκε να βγάλω καν το βεντιλατέρ από τη θήκη του, ούτε να κόψω κανένα καλώδιο. Επίσης, είναι πολύ εύκολο να βγει το ψυγείο (δυο βίδες) που μετά κάνει τη διαδικασία για να βγει το βεντιλατέρ πολύ πιο εύκολη.

    Σαν αποτέλεσμα έχω πολύ μικρότερες θερμοκρασίες. Με 35 περιβάλλον, 80km/h, 4500rpm είναι γύρω στα 70-74 κελσίου το μοτέρ. Το μεγάλο μου πρόβλημα ήταν ότι μετά απο μεγάλη διαδρομή σε γρήγορο δρόμο, αν και η θερμοκρασία μπορεί να μην ανέβαινε πάνω από 90, μόλις έπεφτε η ταχύτητα (πχ μέσα στη πόλη ή σε χωματόδρομο) ανέβαινε η θερμοκρασία και είχες το βεντιλατέρ να κουδουνίζει. Πχ. τώρα καλοκαίρι κάθε φορά που σταματούσα και έκλεινα τη μηχανή άναβε το βεντιλατέρ. Τώρα, λόγω του ότι ψύχεται καλύτερα σε γρήγορο δρόμο, χαμηλώνοντας ταχύτητα άντε να ανέβει στους 80 και το βεντιλατέρ σπάνια ανάβει πιά.

    Συνημμένο 437370
    Πρώτη φορά βλέπω βεντιλατέρ με ταπωμένη την είσοδο του αέρα. Αλήθεια απο που τραβάει αέρα για να τον στείλει στο ψυγείο όπως βγαίνει απο το εργοστάσιο; Παρθενογέννεση;
    Εδώ βλέπουμε πως είναι κανονικά τα βεντιλατερ σε ένα kle 500 πχ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7216932_f_n.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	14,7 KB 
ID:	441869
    και σε ενα mt09/tracer για να μην πιάσουμε μόνο τις αρχαιολογίες Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	34091109_0_b.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	93,9 KB 
ID:	441870
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  7. #472
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2018
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Μάλλον εννοείς να ανοίγει σε μικρότερη θερμοκρασία.
    Οχι. Να του δίνω πχ 9volt με το άνοιγμα του διακοπτη (μαζι με τα φωτα) και να λειτουργεί σε χαμηλές στροφές, με τον χαμηλότερο θόρυβο να καλύπτεται απο τον θορυβο της μηχανής.
    Να μην περιμένει να φτάσει 90φευγα για να ανάψει στις φουλ στροφές. Και φυσικά το κυκλωμα να δέχεται και τα 12volt απο την ECU όταν ξεπεράσει τους 90 (εκει που θα άνοιγε και χωρίς την παρέμβαση)
    Και ίσως κάποιο override για να μην λειτουργεί με την εκκίνηση τους κρύους μήνες.

    Πιθανολογώ οτι θα αργεί πολύ περισσότερο να φτάσει τους 90 το καλοκαίρι, και σε χαμηλές στροφές θα είναι ήσυχο. Αρκετές υποθέσεις....
    Σίγουρα μια παράπλευρη απώλεια θα ειναι η μεγαλύτερη φθορά του βεντιλατέρ

  8. #473
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2018
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    και σε ενα mt09/tracer για να μην πιάσουμε μόνο τις αρχαιολογίες Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	34091109_0_b.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	93,9 KB 
ID:	441870
    Αυτο το 2ο είναι ίδιο η πατέντα του Lakisss

  9. #474
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Πρώτη φορά βλέπω βεντιλατέρ με ταπωμένη την είσοδο του αέρα. Αλήθεια απο που τραβάει αέρα για να τον στείλει στο ψυγείο όπως βγαίνει απο το εργοστάσιο; Παρθενογέννεση;
    Εδώ βλέπουμε πως είναι κανονικά τα βεντιλατερ σε ένα kle 500 πχ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7216932_f_n.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	14,7 KB 
ID:	441869
    και σε ενα mt09/tracer για να μην πιάσουμε μόνο τις αρχαιολογίες Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	34091109_0_b.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	93,9 KB 
ID:	441870
    Αν δεις στην φώτο πιο πάνω, το καβούκι έχει την είσοδο του αέρα από κάτω... Προφανώς για να μην τραβάει ζέστη (κατά τον κατασκευαστή) από το μοτέρ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #475
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2018
    Μηνύματα
    17
    Στο σύστημα ψυγείου-βεντιλατέρ του Voge, το βεντιλάτέρ ρουφάει τον αέρα και τον διώχνει στο κάτω μέρος. Είναι έξοδος αέρα, όχι είσοδος
    Αλλιώς θα ερχόταν σε κόντρα με τη φυσική ροή του αέρα όταν το μηχανάκι κινείται

    Και ακριβώς επειδή πρόκειται για κλειστό καβούκι, και όχι βραχίονες (όπως στο ΜΤ ή στην πατέντα του Lakisss), όταν δε λειτουργεί το βεντιλατέρ στην ουσία ειναι ενα τεράστιο εμπόδιο στην φυσική ψύξη

  11. #476
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αν δεις στην φώτο πιο πάνω, το καβούκι έχει την είσοδο του αέρα από κάτω... Προφανώς για να μην τραβάει ζέστη (κατά τον κατασκευαστή) από το μοτέρ
    Το κατάλαβα αυτό αλλά δεν έχει καμία βάση. Ακόμα και στα αυτοκίνητα που ρουφάει αέρα απο το μηχανοστάσιο που έχει ένα σωρό βαθμούς πάλι ανοιχτό είναι το ανεμιστήρι, το μεγαλύτερο θέμα είναι να έχεις όσο το δυνατον μεγαλύτερη ροή άερα νομίζω.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  12. #477
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dith Προβολή μηνύματος
    Στο σύστημα ψυγείου-βεντιλατέρ του Voge, το βεντιλάτέρ ρουφάει τον αέρα και τον διώχνει στο κάτω μέρος. Είναι έξοδος αέρα, όχι είσοδος
    Αλλιώς θα ερχόταν σε κόντρα με τη φυσική ροή του αέρα όταν το μηχανάκι κινείται

    Και ακριβώς επειδή πρόκειται για κλειστό καβούκι, και όχι βραχίονες (όπως στο ΜΤ ή στην πατέντα του Lakisss), όταν δε λειτουργεί το βεντιλατέρ στην ουσία ειναι ενα τεράστιο εμπόδιο στην φυσική ψύξη
    Όπως το περιέγραψες είναι.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1656774276060.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	51,1 KB 
ID:	441871

  13. #478
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2023
    Μηνύματα
    2
    Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα. Κάτοχος Symphony ST 125 υδρόψυκτου, αγορασμένο καινούριο, εδώ και 5 μήνες περίπου. Ολιγόμηνη εμπειρία με Vespa GTS 250, καθώς και καμιά δεκαριά βόλτες με Virago 400 σε επαρχιακό δίκτυο. Καλό χρυσό το σκουτεράκι, αλλά με απογοήτευσε πολύ στο θέμα της ανάρτησης, καθώς και σε ορισμένα θέματα συναρμογής. Άρχισα λοιπόν να σκέφτομαι την αγορά μιας μικρής μοτοσυκλέτας για 90% αστική χρήση με λίγα έξοδα. Κατέληξα στην σειρά 300 κ.εκ της Voge, συγκεκριμένα στο ACX ή στο DS 300. Διαβάζω παρόμοια specs, για τα δύο μοντέλα. Αναρωτιέμαι εάν η απόσβεση της ανάρτησης είναι στα ίδια επίπεδα και στα δύο και αν η μη ύπαρξη tubeless ελαστικών στο πρώτο είναι αποτρεπτικός παράγοντας. Επίσης για χρήση commuter, καταλαβαίνω ότι το ds θα είναι πολύ πιο άβολο για διηθήσεις, λόγω προστασίας. Θα ήθελα το καλοκαίρι να μπορώ να κινηθώ άνετα στην επαρχιακή Σιθωνίας οπού παραθερίζω συνήθως. Εν κατακλείδι, αμφιταλαντεύομαι κυρίως στο θέμα αναρτήσεων, διηθήσεων και πρακτικότητας καθώς ναι μεν το scrambler μπορεί να κινηθεί πιο άνετα στην πόλη, αλλά για μένα δεν μπορεί να πάρει top case εμφανισιακά. Είμαι πολύ μπερδεμένος δηλαδή και θα ήθελα την βοήθεια σας για να καταλήξω. Σημειωτέον ότι είμαι 1,70 και 70 κιλά περίπου αν αυτό μπορεί να αποτελέσει τροχοπέδη για το μεγαλύτερο σε διαστάσεις DS. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και χαίρομαι που από τα topics που διάβασα καταλαβαίνω ότι το πάθος του Έλληνα για την μηχανοκίνηση παραμένει άσβεστο παρόλες τις δυσκολίες των καιρών.

  14. #479
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    DS να πάρεις είναι πιο allaround
    το acx θα το πάρεις αν πάνω απο όλα βάζεις το στυλ

    και τα δύο μανιτζέβελα είναι και τα ίδια κιλά, το ds έχει λίγο περισσότερο όγκο μπροστά τίποτα ασυνήθιστο, θα σε προστατεύει λίγο μέχρι να φτάσεις Σιθωνία
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #480
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Merkbair μιας κι εγώ το σκέφτομαι το ds, στη Θεσσαλονίκη υπάρχει για τεστ (το είχα οδηγήσει), οπότε κάνε το μια βόλτα. Με 1.68 ύψος και 72kg εγώ, μου φάνηκε άνετο σε κάθε συνθήκη, μόνο τα λάστιχα γλυστρούσαν πολύ στην Εγνατία/Καραμανλή. Μπορείς να πας να το κάνεις μια βόλτα και να δεις και ο ίδιος. Το acx δεν το έχω οδηγήσει αλλά σε κουβέντα με αντιπρόσωπο Αθήνας και περιγράφοντας του την κατάσταση μου (χειρουργείο στη μέση) μου πρότεινε το ds ανάμεσα στα δυο σαν πιο άνετη θέση οδήγησης. Κι εγώ μετάβαση από σκούτερ θέλω να κάνω λόγω ανάρτησης.

Παρόμοια θέματα

  1. voge 300 (loncin)
    από panavour στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2021, 23:24
  2. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 22:19
  3. Πιθανοτητες πτωσης στα μαθηματα CSS & 0-300
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2004, 23:41
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 10:58
  5. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF