Σελίδα 33 από 41 ΠρώτοΠρώτο ... 232829303132333435363738 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 481 έως 495 από 604

Θέμα: voge 300 (loncin)

  1. #481
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Αν αγόραζα ξανά, μάλλον θα επέλεγα το DS αντί του ACX που πήρα. Ψήφισα στυλ, αλλά η κάλυψη στην εθνική γέρνει υπέρ του DS. Η βάση είναι η ίδια.

  2. #482
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Αν αγόραζα ξανά, μάλλον θα επέλεγα το DS αντί του ACX που πήρα. Ψήφισα στυλ, αλλά η κάλυψη στην εθνική γέρνει υπέρ του DS. Η βάση είναι η ίδια.
    Εγώ πήρα το ac (2 φορές, παρακαλώ ) διότι δεν πολυβγαίνω Εθνική οδό. Πάντως υπάρχουν καλές υλοποιήσεις για τον αέρα, στο ali....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #483
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από merkbair Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα. Κάτοχος Symphony ST 125 υδρόψυκτου, αγορασμένο καινούριο, εδώ και 5 μήνες περίπου. Ολιγόμηνη εμπειρία με Vespa GTS 250, καθώς και καμιά δεκαριά βόλτες με Virago 400 σε επαρχιακό δίκτυο. Καλό χρυσό το σκουτεράκι, αλλά με απογοήτευσε πολύ στο θέμα της ανάρτησης, καθώς και σε ορισμένα θέματα συναρμογής. Άρχισα λοιπόν να σκέφτομαι την αγορά μιας μικρής μοτοσυκλέτας για 90% αστική χρήση με λίγα έξοδα. Κατέληξα στην σειρά 300 κ.εκ της Voge, συγκεκριμένα στο ACX ή στο DS 300. Διαβάζω παρόμοια specs, για τα δύο μοντέλα. Αναρωτιέμαι εάν η απόσβεση της ανάρτησης είναι στα ίδια επίπεδα και στα δύο και αν η μη ύπαρξη tubeless ελαστικών στο πρώτο είναι αποτρεπτικός παράγοντας. Επίσης για χρήση commuter, καταλαβαίνω ότι το ds θα είναι πολύ πιο άβολο για διηθήσεις, λόγω προστασίας. Θα ήθελα το καλοκαίρι να μπορώ να κινηθώ άνετα στην επαρχιακή Σιθωνίας οπού παραθερίζω συνήθως. Εν κατακλείδι, αμφιταλαντεύομαι κυρίως στο θέμα αναρτήσεων, διηθήσεων και πρακτικότητας καθώς ναι μεν το scrambler μπορεί να κινηθεί πιο άνετα στην πόλη, αλλά για μένα δεν μπορεί να πάρει top case εμφανισιακά. Είμαι πολύ μπερδεμένος δηλαδή και θα ήθελα την βοήθεια σας για να καταλήξω. Σημειωτέον ότι είμαι 1,70 και 70 κιλά περίπου αν αυτό μπορεί να αποτελέσει τροχοπέδη για το μεγαλύτερο σε διαστάσεις DS. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και χαίρομαι που από τα topics που διάβασα καταλαβαίνω ότι το πάθος του Έλληνα για την μηχανοκίνηση παραμένει άσβεστο παρόλες τις δυσκολίες των καιρών.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-ada0ea1325a1dac5220d291eb81f7ed7-V.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	53,5 KB 
ID:	441878 αυτό είναι το ac 500 είχα και το 300 πέρσι με την ίδια βαλίτσα, μια χαρά την παίρνει
    Για την μέση όντως το ds είναι καλύτερο αλλά μην φανταστείς τρομερή διαφορά. Στην κίνηση τα ac/acx όμως, δεν παίζονται. Ζυγίζεις και αποφασίζεις....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #484
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    στο υψος σου το ac/acx.Nα πατανε και τα δυο ποδια κατω.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #485
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    348
    Εγώ το ερωτεύτηκα από το τέστ drive το ds.

  6. #486
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    στο υψος σου το ac/acx.Nα πατανε και τα δυο ποδια κατω.
    Ίδια μηχανάκια είναι σε όλα, τροχοί, πλαίσιο, αναρτήσεις, μοτερ
    Η σέλα στο ds είναι 2 εκατοστά ψηλότερη, Κλάιν..

  7. #487
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ίδια μηχανάκια είναι σε όλα, τροχοί, πλαίσιο, αναρτήσεις, μοτερ
    Η σέλα στο ds είναι 2 εκατοστά ψηλότερη, Κλάιν..
    Τα ac/acx έχουν 110 χιλιοστά διαδρομή στο μπροστινό, ενώ το ds 134. Για πίσω δεν εχω βρει.

  8. #488
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Τα ac/acx έχουν 110 χιλιοστά διαδρομή στο μπροστινό, ενώ το ds 134. Για πίσω δεν εχω βρει.
    ενδέχεται..
    αλλά οι διαδρομες αυτές και οι δύο, είναι στριτάδικες και όχι adv (για να πεις οτι έχει ψηλή καβάλα). Η σέλα απόσταση απο το έδαφος είναι 79εκ στο ένα, 81εκ στο άλλο. Δεν υπάρχει περίπτωση να δυσκολευτεί κάποιος βραχύσωμος
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #489
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ενδέχεται..
    αλλά οι διαδρομες αυτές και οι δύο, είναι στριτάδικες και όχι adv (για να πεις οτι έχει ψηλή καβάλα). Η σέλα απόσταση απο το έδαφος είναι 79εκ στο ένα, 81εκ στο άλλο. Δεν υπάρχει περίπτωση να δυσκολευτεί κάποιος βραχύσωμος
    υπαρχει.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #490
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Εγώ με 1,68 που την οδήγησα πατούσα πολύ καλά κάτω. Όχι ολόισια οι πατούσες, αλλά στο μεγαλύτερο μέρος τους. Και κουμαντάρεται πολύ εύκολα (ένας λόγος παραπάνω που κλίνω προς το DS αντί του RE Himalayan είναι και αυτός, το βάρος δηλαδή (155kg το voge, 200 το Himalayan). Και μια φώτο για το πόδι μου αν και δεν φαίνεται καλά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	125714.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	99,7 KB 
ID:	441885

  11. #491
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Εγώ με 1,68 που την οδήγησα πατούσα πολύ καλά κάτω. Όχι ολόισια οι πατούσες, αλλά στο μεγαλύτερο μέρος τους. Και κουμαντάρεται πολύ εύκολα (ένας λόγος παραπάνω που κλίνω προς το DS αντί του RE Himalayan είναι και αυτός, το βάρος δηλαδή (155kg το voge, 200 το Himalayan). Και μια φώτο για το πόδι μου αν και δεν φαίνεται καλά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	125714.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	99,7 KB 
ID:	441885
    Με τις μυτες σε βλεπω να πατας,το πολυ καλα σημαινει με ολη την πατουσα,στην κρισιμη στιγμη θα καταλαβεις την διαφορα (εκ πειρας ομιλω.)Απο κει και περα ας τις καβαλησει ο ενδιαφερομενος και τις δυο,και ας αποφασισει.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #492
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Την σέβομαι (και την θέλω και την άποψή σου και την εμπειρία σου - γιατί κι εγώ από scooter θα μεταβώ), ένιωσα πολύ άνετα πάντως. Ξεγελάει λίγο και το παπούτσι, δεν είναι στις μύτες αλλά δεν είναι και όλο το πέλμα βέβαια καλά κάτω (1.68 ύψος). Απ όσα καβάλησα αυτό ήταν περισσότερο στα μέτρα μου (και λόγω βάρους)

  13. #493
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Εγώ με 1,68 που την οδήγησα πατούσα πολύ καλά κάτω. Όχι ολόισια οι πατούσες, αλλά στο μεγαλύτερο μέρος τους. Και κουμαντάρεται πολύ εύκολα (ένας λόγος παραπάνω που κλίνω προς το DS αντί του RE Himalayan είναι και αυτός, το βάρος δηλαδή (155kg το voge, 200 το Himalayan). Και μια φώτο για το πόδι μου αν και δεν φαίνεται καλά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	125714.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	99,7 KB 
ID:	441885
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Με τις μυτες σε βλεπω να πατας,το πολυ καλα σημαινει με ολη την πατουσα,στην κρισιμη στιγμη θα καταλαβεις την διαφορα (εκ πειρας ομιλω.)Απο κει και περα ας τις καβαλησει ο ενδιαφερομενος και τις δυο,και ας αποφασισει.
    Ο panavour έχει δίκιο, με την μύτη του ποδιού πατάς, και αν σε ίσωμα σου φαίνεται οκ, οι μανούβρες σε κάπως "δύσκολα" σημεία (ανώμαλο οδόστρωμα, ανηφοροκατηφόρες κ.λ.π. δυσκολεύουν πολύ, να ξέρεις ....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #494
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ο panavour έχει δίκιο, με την μύτη του ποδιού πατάς, και αν σε ίσωμα σου φαίνεται οκ, οι μανούβρες σε κάπως "δύσκολα" σημεία (ανώμαλο οδόστρωμα, ανηφοροκατηφόρες κ.λ.π. δυσκολεύουν πολύ, να ξέρεις ....
    Οι μανούβρες σε δύσκολα σημεία δεν γίνονται με τα πόδια κάτω εκτός εάν πηγαίνεις με μηδενική ταχύτητα.
    Και όταν έρθεις σε δύσκολη θέση ΔΕΝ κοιτάς ΠΟΤΕ να σώσεις την μοτοσυκλέτα όσο καλά και να πατάς.
    Την αφήνεις να πέσει και καλή της τύχη.

  15. #495
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Οι μανούβρες σε δύσκολα σημεία δεν γίνονται με τα πόδια κάτω εκτός εάν πηγαίνεις με μηδενική ταχύτητα.
    Και όταν έρθεις σε δύσκολη θέση ΔΕΝ κοιτάς ΠΟΤΕ να σώσεις την μοτοσυκλέτα όσο καλά και να πατάς.
    Την αφήνεις να πέσει και καλή της τύχη.
    και μαζι με την καλη τυχη ,θελεις και καλο ορθοπεδικο. ''Παμε κι οτι βγει'' οπως με το δυστυχημα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Παρόμοια θέματα

  1. voge 300 (loncin)
    από panavour στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2021, 23:24
  2. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 22:19
  3. Πιθανοτητες πτωσης στα μαθηματα CSS & 0-300
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2004, 23:41
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 10:58
  5. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF