Σελίδα 36 από 41 ΠρώτοΠρώτο ... 263132333435363738394041 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 526 έως 540 από 604

Θέμα: voge 300 (loncin)

  1. #526
    Νέο μέλος Το avatar του/της nikos6750
    Εγγραφή
    27/01/2016
    Μηνύματα
    41
    Όλη την αντλία άλλαξαν στο δικό μου.

  2. #527
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Έγινε η επίσκεψη στον αντιπρόσωπο της περιοχής όπου κατέγραψε και παρήγγειλε την οθόνη (και απ' ότι μου είπε δεν υπάρχει ούτε στα κεντρικά, οπότε εκτιμά για αναμονή άνω του 1 μήνα για παραλαβή) και για τη διαρροή σαν πρώτο βήμα μου είπε ότι έγιναν συσφίξεις για να το παρακολουθήσουμε, και αν συνεχίσει θα προχωρήσει στο επόμενο βήμα για την επίλυση του (είμαι στα 200 χλμ). Προβλέπω να χρειάζεται να ξαναπάω σύντομα για την διαρροή, δεν είμαι αισιόδοξος ότι ήθελε απλά σφίξιμο... Το ξενερωτικό της υπόθεσης είναι πως μέχρι τα 1000 χλμ που είναι το πρώτο σερβίς, θα χρειαστεί να πάω 2-3 φορές, μια για το σέρβις, μια για τη διαρροη, μια για την οθόνη. Και είναι ξενερωτικό γιατί ο λόγος που πήρα κούτα και όχι μτχ ήταν να γλυτώσω τις συχνές επισκέψεις στα συνεργεία. Ας όψεται και ας είναι αυτά τα τελευταία.

  3. #528
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    39
    παίδες δίλημμα..
    Voge 300DS ή Benelli TRK251 ??
    Τα χαρακτηριστικά και η τιμή είναι παρόμοια.
    Ποιό λέτε ποιοτικότερο ? σοβαρότητα αντιπροσωπείας ?

  4. #529
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Athos Προβολή μηνύματος
    παίδες δίλημμα..
    Voge 300DS ή Benelli TRK251 ??
    Τα χαρακτηριστικά και η τιμή είναι παρόμοια.
    Ποιό λέτε ποιοτικότερο ? σοβαρότητα αντιπροσωπείας ?
    Μου αρέσει που ρωτάς.... Εννοείται το 300 ds. Ανώτερο σε όλα τα επίπεδα! Βάρος,
    ποιότητα κατασκευής, απόδοση, υποστήριξη αντιπροσωπείας...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #530
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    39
    Την είδα σήμερα. Καλοφτιαγμένη αλλά ..
    Προστατευτικά κάγκελα να φεύγουν. Απαράδεκτα.
    Τα πλαινά δικτυώματα περίεργο σχέδιο. Δυσκολεύουν πρόσβαση στη μηχανή.
    Στο χώρο μηχανής πολλά σωληνάκια και καλωδιάκια.
    Η βάση του πίσω μοχλικού πολύ χαμηλά. Θα βρίσκει σε κανα ψηλό πεζοδρόμιο.
    Η σέλα πολύ μικρή ειδικά που θέλω και βαλίτσα.
    Οθόνη οργάνων πολύ μικρή και τη βλέπει ο ήλιος.
    Έμεινα με ανάμικτες εντυπώσεις.

    ΥΓ εξακολουθεί να υπάρχει και η προβληματική πλαστική θήκη του βεντιλατέρ
    Τελευταία τροποποίηση από Athos; 13/07/2023 στις 21:33.

  6. #531
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Εγώ το προτίμησα γιατί μου άρεσε σχεδιαστικά και λόγω αντιπροσωπείας. Το είδα το trk αλλά δεν το έχω οδηγήσει, στο moto πάντως έγραφαν τα καλύτερα στη δοκιμη του. Μου φάνηκε κάπως πιο μικρό, σαν ποιότητα δε μπορώ να κρίνω.

  7. #532
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.076
    Εμενα αν και vogista (εχω voge 500ds),μ αρεσει το μπενελλι περισσοτερο,και τοχω δει οχι μονο σε φωτο.Η διαφορα τους ειναι 4 αλογα υπερ του βογκ.Θα σε συμβουλευα να τα οδηγησεις και τα δυο, κι οποιο σου αρεσει πιο πολυ.Και σιγουρα για τα γουστα μου το μπενελι εχει περισσοτερους συνδυασμους χρωματων.Βεβαια δεν ξερω απο αντιπροσωπεια ,τι λεει, διοτι η βογκ εχει κορυφαια αντιπροσωπεια.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #533
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Καλημέρα σας, μετά τα πρώτα χιλιόμετρα επανέρχομαι για τις εντυπώσεις με τη μέχρι στιγμής συμβίωση (δεν έχω κάνει πολλά χλμ βέβαια, ακόμα είμαι στο στρώσιμο, οπότε για τις επιδόσεις υπό πίεση δεν έχω ακόμα άποψη). Υπόψη, είμαι 1.68 και 72kg.

    Στα θετικά:

    - άνετη θέση οδήγησης και άνετη ανάρτηση
    - Νορμάλ φρένα και καλά φώτα
    - Ελαφρύ και εύκολο να το μανουβράρεις ακόμα και εντός πόλης, αρκεί να υπολογίσεις τα κάγκελα
    - Πολύ οικονομικό σε κατανάλωση, σε συνθήκες στρωσίματος πραγματική κατανάλωση 3.2λτ/100χλμ μετρημένα σε βενζινάδικο από φουλάρισμα σε φουλάρισμα
    - Ελαφρύς συμπλέκτης
    - Πολύ καλή υποστήριξη από τη Mototrend στα θέματα που προέκυψαν (βλ στα αρνητικά παρακάτω)
    - Τραβάει από χαμηλά με κάθε σχέση, σχετικά κοντό θα έλεγα
    - Το καλύτερο έξτρα που έβαλα, το διπλό Σταντ. Βοηθάει και στο λάδωμα της αλυσίδας και στο ότι νιώθω ασφάλεια όταν παρκάρω
    - Τα σβησιματα που έκανε η μηχανή που είχα κάνει τεστ ride, δεν τα κάνει το δικό μου, δουλεύει ρολόι, δεν έχει σβήσει καμία φορά μέχρι στιγμής, φτου φτου
    - Υποκειμενικά, πολύ όμορφη στα μάτια μου

    Στα αρνητικά

    - από καινούριο είχα δύο θέματα, διαρροή αντλίας νερού και το καντράν που κάποιες ενδείξεις δεν φαίνονταν σωστά. Αντιμετωπίστηκαν και τα δύο στην εγγύηση, μετά από επικοινωνία και με τα κεντρικά για να συγχρονιστούμε με τον τοπικό αντιπρόσωπο. Για την αντλία, υπάρχει κιτ επισκευής απ' ότι κατάλαβα που αλλάζονται κάποια o ring, ένα ρουλεμαν και οι τσιμουχες αλλά και η φλάντζα/κόλλα στο καπάκι. Οπότε θα έλεγα θετική η αντιμετώπιση, απλά το βάζω στα αρνητικά ως το ξενέρωμα σε καινούριο μηχανάκι με 50-100 χλμ όταν συνέβησαν. Τα ανταλλακτικά της αντλίας ήταν ετοιμοπαραδοτα, το κοντέρ είχε ήδη παραγγελθει οπότε μόλις ήρθε στα κεντρικά, ήρθε και στον τοπικό αντιπρόσωπο και περάστηκε. Για την αντλία, μάλλον είναι συχνό θέμα, το κοντέρ πιο σπάνιο. Λογικα κάποια στιγμή θα μου βγάλει και το θέμα στο πίσω φανάρι, αφού ξεκίνησε με εκείνα, δεν θα βγάλει και αυτό; Χαχαχαχα
    - Τα ελαστικά ζεσταίνονται δύσκολα και μέχρι τότε, γλυστρανε σε αστικό ιστό
    - Βεντιλατερ που δουλεύει συνέχεια. Η μηχανή γενικά δουλεύει 88 με 93 βαθμούς, στους καύσωνες είδα και 95, αλλά συνεχώς με βεντιλατερ. Αν κάποιος ξεπεράσει το ηχητικό, δεν ενοχλεί κάπου
    - Η σέλα λόγω σχήματος στον οδηγό ίσως κουράζει σε πολύωρη οδήγηση. Για τον συνοδηγό δε βολεύει επίσης, ειδικά με εμένα που έχω και μπαγκαζιερα. Θα ψαχτώ για τροποποίηση
    - Το κοντέρ στον ήλιο, ακόμα και με σκιαστρο, δεν φαίνεται καλά
    - Πρέπει να σκεφτώ για φρύδι στη ζελατίνα ή aftermarket ζελατίνα, γιατί ο αέρας χτυπάει κατευθείαν στο κεφάλι μου και γίνεται κουραστικό.


    Γενικότερα για τη δουλειά που το θέλω (κυρίως αστικές μετακινήσεις και καμία εκδρομή εκτός πόλης, και κυρίως μονοκάβαλος, είναι ταμάμ, ελαφρύ και άνετο. Αν όμως κάποιος θέλει δικαβαλο και βόλτες εκτός, θα πρότεινα να πάει κατευθείαν στο 500/525. Καταλαβαίνω τον κόσμο που γρήγορα το βαριέται και πάει στα επόμενα. Απλώς εμένα μιας και η χρήση είναι περιορισμένη, μου ταιριάζει το 300. Αν αυξηθούν τα χλμ εκτός πόλης, θα σκεφτόμουν την αλλαγή, τώρα όμως δηλώνω ευχαριστημένος με την επιλογή μου.

    Θα σας κρατώ ενήμερους

  9. #534
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Ευχαριστούμε για την αναλυτική και αντικειμενική πληροφόρηση. Φαίνεται να σου έχει ταιριάξει ωραία.

    Ως προς τα λάστιχα, είναι σύνηθες το φαινόμενο οι κατασκευαστές να βάζουν χαμηλής ποιότητας λάστιχα στα οικονομικά τους μοντέλα. Τα λάστιχα είναι από τα πιο σημαντικά στοιχεία ενεργητικής ασφάλειας ενώ βελτιώνεται εύκολα. Θα έλεγα να επισπεύσεις την αλλαγή τους με κάποιο τύπο κατάλληλο για τη χρήση που κάνεις. Είτε δηλαδή να ζεσταίνεται γρήγορα, είτε να έχει σχεδιαστεί να αποδίδει σχετικά καλά ακόμα και πριν ζεσταθεί. Σε αστική χρήση, δεν μπορείς να προβλέψεις πότε θα σου χρειαστεί η πρόσφυση για κάποιον ελιγμό ή φρενάρισμα. Καλό είναι το λάστιχο να αποδίδει ικανοποιητικά από τα πρώτα μέτρα.

    Καλά χιλιόμετρα!
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 09/09/2023 στις 13:02.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #535
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστούμε για την αναλυτική και αντικειμενική πληροφόρηση. Φαίνεται να σου έχει ταιριάξει ωραία.

    Ως προς τα λάστιχα, είναι σύνηθες το φαινόμενο οι κατασκευαστές να βάζουν χαμηλής ποιότητας λάστιχα στα οικονομικά τους μοντέλα. Τα λάστιχα είναι από τα πιο σημαντικά στοιχεία ενεργητικής ασφάλειας ενώ βελτιώνεται εύκολα. Θα έλεγα να επισπεύσεις την αλλαγή τους με κάποιο τύπο κατάλληλο για τη χρήση που κάνεις. Είτε δηλαδή να ζεσταίνεται γρήγορα, είτε να έχει σχεδιαστεί να αποδίδει σχετικά καλά ακόμα και πριν ζεσταθεί. Σε αστική χρήση, δεν μπορείς να προβλέψεις πότε θα σου χρειαστεί η πρόσφυση για κάποιον ελιγμό ή φρενάρισμα. Καλό είναι το λάστιχο να αποδίδει ικανοποιητικά από τα πρώτα μέτρα.

    Καλά χιλιόμετρα!
    Δεν ξέρω τι έχουν βάλει στο ds εμένα πάντως στο ac ήταν πολύ καλά τα λάστιχα!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #536
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Ευχαριστώ νεοσσός για τις ευχές! Κάπως έτσι το σκέφτομαι κι εγώ, μάλλον θα κινηθώ σε Dunlop Mutant για να πατάει έστω και σε ελαφρύ/πατημένο χωματόδρομο!

  12. #537
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    - Τα ελαστικά ζεσταίνονται δύσκολα και μέχρι τότε, γλυστρανε σε αστικό ιστό
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω τι έχουν βάλει στο ds εμένα πάντως στο ac ήταν πολύ καλά τα λάστιχα!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ νεοσσός για τις ευχές! Κάπως έτσι το σκέφτομαι κι εγώ, μάλλον θα κινηθώ σε Dunlop Mutant για να πατάει έστω και σε ελαφρύ/πατημένο χωματόδρομο!
    Για πείτε μας σας παρακαλώ τι τύπο ελαστικών είχατε ως εργοστασιακής τοποθέτησης για να έχουμε εικόνα.

    Man, ο Βασίλης του '84 θα έχει σίγουρα να σου κάνει κάποια καλή πρόταση για μικτή χρήση πόλης & πατημένου χωματόδρομου.

    Ως προς τη θερμοκρασία, 88-93°C δεν είναι άσχημα για αστική χρήση το καλοκαίρι. Εμένα δουλεύει 82-83°C σε ανοικτό δρόμο, αλλά αν με πιάσει η κίνηση, δουλεύει περί τους 88°C. Στο παρελθόν είχε τύχει να κλείσει φανάρι τροχονόμος για 5-8 λεπτά, ανέβαζε 106°C και τότε ενεργοποιούνταν το βεντιλαντέρ, κατέβαζε τη θερμοκρασία σε 1 λεπτό στους 96°C και σταματούσε.

    Τα σύγχρονα ψυκτικά υγρά έχουν μεγαλύτερο σημείο ζέσεως και χαμηλότερο σημείο πήξεως από το νερό, οπότε δεν είναι να σε ανησυχούν οι 93°C.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 10/09/2023 στις 21:13.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #538
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Εμένα το acx (ίδιο μοτέρ) έβγαλε ομοίως αντλία νερού, δάκρυζε. Έχανε όμως με πάρα πολύ αργό ρυθμό, και ίσως το αποδίδω στην μόντα στο ψυγείο, που δεν ανέβαζε μεγάλη θερμοκρασία το παραφλού. Αλλάχτηκε επίσης και ένα o-ring στο μάτι που διαβάζει την σχέση στο κιβώτιο. Είχε κάτι ψιλοτρακτεροτά λάστιχα Cordial που δεν γλύστρησαν ποτέ και ζέσταιναν αμέσως, απορούσα και 'γω με δαύτα.

  14. #539
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    303
    Καλά (επώνυμα) ελαστικά τοποθετούσαν στα 500αρια της voge και άνω (το ac έχει pirelli)
    Προφανώς τα 300αρια είχαν λίγο πιο φθηνή σειρά.

  15. #540
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Καλά (επώνυμα) ελαστικά τοποθετούσαν στα 500αρια της voge και άνω (το ac έχει pirelli)
    Προφανώς τα 300αρια είχαν λίγο πιο φθηνή σειρά.
    Όντως, το ac 500 φοράει από μαμά τα pirelli angel δεν θυμάμαι τι είχε το 300 αλλά δεν είχα κανένα θέμα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. voge 300 (loncin)
    από panavour στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2021, 23:24
  2. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 22:19
  3. Πιθανοτητες πτωσης στα μαθηματα CSS & 0-300
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2004, 23:41
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 10:58
  5. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF