Σελίδα 37 από 41 ΠρώτοΠρώτο ... 2732333435363738394041 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 541 έως 555 από 604

Θέμα: voge 300 (loncin)

  1. #541
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Τα σύγχρονα ψυκτικά υγρά έχουν μεγαλύτερη σημείο ζέσεως και χαμηλότερο σημείο πήξεως από το νερό, οπότε δεν είναι να σε ανησυχούν οι 93°C.
    Άσχετα από την ποιότητα των υγρών τα συστήματα ψύξης δουλεύουν υπό πίεση οπότε το σημείο ζέσεως είναι πάνω από 100 ακόμα και αν χρησιμοποιείς νερό.

  2. #542
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Άσχετα από την ποιότητα των υγρών τα συστήματα ψύξης δουλεύουν υπό πίεση οπότε το σημείο ζέσεως είναι πάνω από 100 ακόμα και αν χρησιμοποιείς νερό.
    Αν βάλεις νερό όμως και αποκτήσεις απότομα διαρροή (ανοίξει κολάρο, καπάκι, τσιμούχα) στους 105°C, καταλαβαίνεις ότι θα έχεις μία μικρή "έκρηξη" εξαέρωσης. Ενώ με ψυκτικό υγρό με υψηλότερο σημείο ζέσεως, το φαινόμενο είναι πιο ήπιο, αν και πάλι θέλει προσοχή.

    Η μία χημική ένωση απαιτεί πίεση για να διατηρήσει την υγρή φύση της στις παραπάνω συνθήκες, ενώ η άλλη παρέχει μία δικλείδα προστασίας εξαιτίας του αυξημένου σημείου ζέσεως.

    Αν κατέβουμε πάλι σε χαμηλές θερμοκρασίες, εκεί η προστασία είναι πάλι σημαντική, διότι αν ένα υγρό παγώσει και εξακολουθήσει να ψύχεται, τότε σπάνε τοπικά οι σωληνώσεις, αντί να κατανέμεται ο αυξανόμενος όγκος στα δοχεία διαστολής. Όπως π.χ. σπάνε οι βρύσες σε κήπους όταν η θερμοκρασία τον χειμώνα πέσει στους -4°C.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 11/09/2023 στις 12:32.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #543
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Τα μαμά ελαστικά είναι "streetάδικα" κινέζικα cordial, και είναι τα παρακάτω που φαίνονται στην φωτό:

    http://images.unomotos.com.ar/unomot..._id3115_19.JPG

    Σκεφτόμουν για mutant για να μπορεί να πατάει και λίγο χωματόδρομο, αλλά κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη φυσικά, η χρήση είναι αστική, επαρχιακές διαδρομές και ιδανικά θα ήθελα αν δω κάπου βατό χωματόδρομο, να μη το σκεφτώ και να τον διασχίσω

  4. #544
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Νέο update σχετικά με το 300ds. Μετά από 200 χλμ από την επισκευή της αντλίας νερού, πάλι στάζει... Άντε να δούμε τι θα δούμε...

  5. #545
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    διότι αν ένα υγρό παγώσει και εξακολουθήσει να ψύχεται, τότε σπάνε τοπικά οι σωληνώσεις, αντί να κατανέμεται ο αυξανόμενος όγκος στα δοχεία διαστολής.
    Νεαρε μου, θα σε βαρεσω..!!

    Εξαιρουμενου του ανωμαλου συντελεστη συστολης του νερου, τα υπολοιπα υγρα οσο κρυωνουν συστελλονται..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #546
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/02/2019
    Μηνύματα
    11
    Καλησπέρα.
    Παρασκευή έκανα test ride το 300 rally και το 300 DS.
    Απογοητεύτηκα με το Rally λόγο κραδασμών , μπροστινού φρένου , πολύ κοντό σασμάν και σέλα που κουράζει γρήγορα.Η ανάρτηση του βέβαια κατάπινε τα πάντα .
    Κατέληξα στο DS όμως λόγο καλύτερης ομοιομορφίας συνολικά της μοτοσυκλέτας και παρόλο το ίδιο μοτέρ(μόνο σασμάν είναι διαφορετικό μου ανάφεραν οι τεχνικοί) κατά μακράν πολύ λιγότεροι κραδασμοί.
    Θα πρέπει να προσέξω κάτι άλλο για DS ;
    Όσοι είναι κάτοχοι ας ενημερώσουν.
    Και επίσης τι γρανάζια φοράει μπρος πίσω?
    Ευχαριστώ.
    Καλά που έπεσα από αριστερά
    ......χθες άλλαξα εξατμιση

  7. #547
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stookerman Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.
    Παρασκευή έκανα test ride το 300 rally και το 300 DS.
    Απογοητεύτηκα με το Rally λόγο κραδασμών , μπροστινού φρένου , πολύ κοντό σασμάν και σέλα που κουράζει γρήγορα.Η ανάρτηση του βέβαια κατάπινε τα πάντα .
    Κατέληξα στο DS όμως λόγο καλύτερης ομοιομορφίας συνολικά της μοτοσυκλέτας και παρόλο το ίδιο μοτέρ(μόνο σασμάν είναι διαφορετικό μου ανάφεραν οι τεχνικοί) κατά μακράν πολύ λιγότεροι κραδασμοί.
    Θα πρέπει να προσέξω κάτι άλλο για DS ;
    Όσοι είναι κάτοχοι ας ενημερώσουν.
    Και επίσης τι γρανάζια φοράει μπρος πίσω?
    Ευχαριστώ.
    Το σασμάν είναι ίδιο, το γρανάζωμα αλλάζει. 14/40 φοράει. Δεν κατάλαβα γιατί ήσουν μεταξύ ds και rally. Τελείως διαφορετικής λογικής μηχανές

  8. #548
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stookerman Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.
    Παρασκευή έκανα test ride το 300 rally και το 300 DS.
    Απογοητεύτηκα με το Rally λόγο κραδασμών , μπροστινού φρένου , πολύ κοντό σασμάν και σέλα που κουράζει γρήγορα.Η ανάρτηση του βέβαια κατάπινε τα πάντα .
    Κατέληξα στο DS όμως λόγο καλύτερης ομοιομορφίας συνολικά της μοτοσυκλέτας και παρόλο το ίδιο μοτέρ(μόνο σασμάν είναι διαφορετικό μου ανάφεραν οι τεχνικοί) κατά μακράν πολύ λιγότεροι κραδασμοί.
    Θα πρέπει να προσέξω κάτι άλλο για DS ;
    Όσοι είναι κάτοχοι ας ενημερώσουν.
    Και επίσης τι γρανάζια φοράει μπρος πίσω?
    Ευχαριστώ.
    Το rally θέλει βουνό και κροκάλες δεν κάνει για τον δρόμο, εξ ου και το πολύ κοντό γρανάζωμα του....
    Πες μας που και πως κινείσαι...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #549
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/02/2019
    Μηνύματα
    11
    Λοιπόν να εξηγήσω γιατί : έχοντας κάνει εγχείρηση αφαίρεσης δισκοκήλης έψαχνα κάτι που να είναι χαλάκι στους "χωματόδρομους" της Αθήνας.
    Γι'αυτό κοίταγα το Rally , αλλά όπως έγραψα με απογοήτευσαν αρκετά πραγματάκια.
    Το DS δεν το είχα καν στο πλάνο μου αλλά μιας και υπήρχε για test drive είπα δεν κάνω και αυτό μια.
    Μπορώ να πω δεν το περίμενα τόσο καλό από ανάρτηση (πάντα με το πρόβλημα που έχω και με γνώμονα αυτό) και τελικά έγινε παραγγελία σήμερα.
    Μήπως ξέρει κανείς και πόσα links έχει η αλυσίδα;

  10. #550
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stookerman Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν να εξηγήσω γιατί : έχοντας κάνει εγχείρηση αφαίρεσης δισκοκήλης έψαχνα κάτι που να είναι χαλάκι στους "χωματόδρομους" της Αθήνας.
    Γι'αυτό κοίταγα το Rally , αλλά όπως έγραψα με απογοήτευσαν αρκετά πραγματάκια.
    Το DS δεν το είχα καν στο πλάνο μου αλλά μιας και υπήρχε για test drive είπα δεν κάνω και αυτό μια.
    Μπορώ να πω δεν το περίμενα τόσο καλό από ανάρτηση (πάντα με το πρόβλημα που έχω και με γνώμονα αυτό) και τελικά έγινε παραγγελία σήμερα.
    Μήπως ξέρει κανείς και πόσα links έχει η αλυσίδα;
    Το rally είναι enduro μηχανάκι, έχει σκληρές αναρτήσεις κοιτούσες λάθος. Εν τέλει, αφου σε ικανοποίησε το DS, καλόβολτο και άπεφτο!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #551
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stookerman Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν να εξηγήσω γιατί : έχοντας κάνει εγχείρηση αφαίρεσης δισκοκήλης έψαχνα κάτι που να είναι χαλάκι στους "χωματόδρομους" της Αθήνας.
    Γι'αυτό κοίταγα το Rally , αλλά όπως έγραψα με απογοήτευσαν αρκετά πραγματάκια.
    Το DS δεν το είχα καν στο πλάνο μου αλλά μιας και υπήρχε για test drive είπα δεν κάνω και αυτό μια.
    Μπορώ να πω δεν το περίμενα τόσο καλό από ανάρτηση (πάντα με το πρόβλημα που έχω και με γνώμονα αυτό) και τελικά έγινε παραγγελία σήμερα.
    Μήπως ξέρει κανείς και πόσα links έχει η αλυσίδα;
    Καλορίζικο. Έχουν καλή ανάρτηση λόγω μοχλικού. 106 λέει εδώ. Μην αλλάξεις γρανάζια, το έκαναν και άλλοι αλλά δεν κέρδισαν κάτι. Θες να το μακρύνεις;
    https://www.aliexpress.com/i/1005004764385464.html

  12. #552
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/02/2019
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο. Έχουν καλή ανάρτηση λόγω μοχλικού. 106 λέει εδώ. Μην αλλάξεις γρανάζια, το έκαναν και άλλοι αλλά δεν κέρδισαν κάτι. Θες να το μακρύνεις;
    https://www.aliexpress.com/i/1005004764385464.html
    Ευχαριστώ και πάντα όρθιοι όλοι μας , θα στρωθεί πρώτα και βλέπω.

  13. #553
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Με το καλό να παραλάβεις. Κι εγώ μετά από χειρουργείο δισκοκήλης κατέληξα σε αυτό λόγω ανάρτησης και θέσης οδήγησης. Έχω περίπου 700 χλμ, από άνεση ανάρτησης είναι σε πολύ καλά επίπεδα, από σέλα όχι όμως, δε βοηθάει και αυτό το οβάλ σχήμα της. Σκέφτομαι να την τροποποιήσω/βελτιώσω. Τώρα είναι πάλι συνεργείο μιας και το Κιτ επισκευής της αντλίας νερού δεν φαίνεται να δουλεψε και πάλι στάζει λάδι, οπότε αναμένω να με καθοδηγήσουν στα επόμενα βήματα.

  14. #554
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/02/2019
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Με το καλό να παραλάβεις. Κι εγώ μετά από χειρουργείο δισκοκήλης κατέληξα σε αυτό λόγω ανάρτησης και θέσης οδήγησης. Έχω περίπου 700 χλμ, από άνεση ανάρτησης είναι σε πολύ καλά επίπεδα, από σέλα όχι όμως, δε βοηθάει και αυτό το οβάλ σχήμα της. Σκέφτομαι να την τροποποιήσω/βελτιώσω. Τώρα είναι πάλι συνεργείο μιας και το Κιτ επισκευής της αντλίας νερού δεν φαίνεται να δουλεψε και πάλι στάζει λάδι, οπότε αναμένω να με καθοδηγήσουν στα επόμενα βήματα.
    Ευχαριστώ πολύ.
    Το θέμα της σέλας το παρατήρησα και έχω κλείσει ραντεβού με ΜοτοΟΚ μόλις το παραλάβω για να δω τι καλύτερο μπορεί να γίνει.
    Αυτό με την αντλία είναι συχνό φαινόμενο, να το περιμένω και εγώ δηλαδή; χαχαχα
    Φτου φτου ελπίζω να μην....

  15. #555
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Μάλλον αρκετά συχνό εν τέλει, εντωμεταξύ την ημέρα που πήγα να το κλείσω, υπήρχε ένα ds που έσταζε λάδι από άλλο σημείο του κινητήρα, αλλά για πολύ ποσότητα, φαντάσου μια σταγόνα κάθε λίγα λεπτά. Αυτό για παράδειγμα με ενημέρωσαν ότι ήταν το πρώτο περιστατικό τους που είχαν (Αθήνα όλα αυτά, εκεί όπου την αγόρασα). Το θέμα είναι ότι στην επαρχία όπου ζω, όλα γίνονται με πολύ πιο αργούς ρυθμούς, και μέχρι να γίνει η διάγνωση, να έρθουν ανταλλακτικά, να να να, και σε συνδυασμό με το ότι εμένα είχε θέμα και το καντράν, έχω καταλήξει μαζί με την σημερινή επίσκεψη, να έχω πάει 6 φορές στο συνεργείο. Υπόψη, με μόλις 700 χλμ. Πήρα καινούριο μηχανάκι να γλιτώσω τα διάφορα συμμάζεματα ενός μτχ, και κατέληξε να μου έχει φάει πολύ χρόνο από τη ζωή μου με τα πέρα δώθε του συνεργείου, και βλέποντας ότι με το Κιτ επισκευής της αντλίας δεν λύθηκε, αρχίζει σιγά σιγά να εξαντλείται η υπομονή μου. Ελπίζω να είναι το τελευταίο θέμα και να λυθει οριστικά, αλλιώς δε βλέπω να συνεχίζει να μένει στα χέρια μου...

Παρόμοια θέματα

  1. voge 300 (loncin)
    από panavour στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2021, 23:24
  2. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 22:19
  3. Πιθανοτητες πτωσης στα μαθηματα CSS & 0-300
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2004, 23:41
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 10:58
  5. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF