Σελίδα 4 από 41 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 601

Θέμα: voge 300 (loncin)

  1. #46
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Ντρέπομαι να το πω για τι πράγμα έχω δώσει προκαταβολή. Προσπαθώ να αλλάξω την παραγγελία. Σε παρακαλώ όμως μην χαλάμε το νήμα.

    Επιστρεφοντας στην συζήτηση θα πω ότι ο κόσμος του moto.gr ανήκε πάντοτε στην πλειοψηφία του στο απλό αλλά και το λούμπεν προλεταριατο. Οπότε η πλειοψηφία όσων είναι εδώ μεσα εδώ λόγω ταξικής ταυτότητας είναι καταδικασμενη να αγοράσει κάποια στιγμή κινεζικο..
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #47
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    δηλαδή doctor, οι κινέζοι έχουν όλα αυτα τα χρόνια έχουν ανταγωνιστικά προιντα στην αυτοκινητο-μηχανο-βιομηχανία αλλά εμείς δεν τα είδαμε στην ευρώπη?
    Αν αυτό λες, φαντάζομαι δεν είναι δύσκολο με τόση διαδικτυακή πληροφορία να μας βρεις ένα μοντέλο που θα ήταν άξιος ανταγωνιστής με απλής τεχνολογίας ιαπωνικών μοντελων όπως τα xt250 ή το serrow ή cbf250
    γιατί εγώ δεν έχω

    Οι κινέζοι δεν είχαν δική τους βιομηχανία (car-moto) ξεκάθαρα. Μετά πτώσης κομουνισμού ξεκίνησαν και την απέκτησαν όταν εδραιώθηκαν ως πρώτη εξαγωγική δύναμη παγκοσμίως
    Αυτό όμως δεν πάει να πει οτι επειδή απέκτησαν βιομηχανία και λεφτά για επενδύσεις έχουν αποκτήσει εφάμιλλη τεχνογνωσία με παραδοσιακούς κατασκευαστές. Ούτε ότι οι παραδοσιακοί κατασκευαστές μείνανε αδρανείς χάνοντας "έδαφος" ...

    Γενικά δεν διαφωνώ με την πρόθεση, διαφωνώ με το τσουβάλιασμα και την προσπάθεια ίσων αποστάσεων ενώ οι διαφορές ακόμη είναι από υπαρκτές μέχρι χαώδης


    Το αν με συμφέρει σήμερα να αγοράσω το voge 300ds είναι μια άλλη κουβέντα και θα συμφωνήσω ότι ενδέχεται να συμφέρει
    Αυτο που λεω ειναι πως δεν τους ενδιαφερει να εχουν υψηλης ποιοτητας ανταγωνιστικα προιοντα των δυτικων, διοτι απευθυνονται σε αλλη αγορα. Επισης αυτο που λεω ειναι πως αν θελησουν να βγαλουν ενα 1000ρι ss, τοτε σε μια 10ετια θα ειναι σε θεση να παιζουν μπαλα στα ισα τον οποιοδηποτε.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #48
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Ντρέπομαι να το πω για τι πράγμα έχω δώσει προκαταβολή. Προσπαθώ να αλλάξω την παραγγελία. Σε παρακαλώ όμως μην χαλάμε το νήμα.

    Επιστρεφοντας στην συζήτηση θα πω ότι ο κόσμος του moto.gr ανήκε πάντοτε στην πλειοψηφία του στο απλό αλλά και το λούμπεν προλεταριατο. Οπότε η πλειοψηφία όσων είναι εδώ μεσα εδώ λόγω ταξικής ταυτότητας είναι καταδικασμενη να αγοράσει κάποια στιγμή κινεζικο..
    Αρχιζει απο forza και τελειωνει σε 750?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Μα το περίεργο είναι ότι σιγά σιγά ο Κινέζος αρχίζει να μην απευθύνεται στο προλεταριάτο

    Δεν βλέπετε τι έχει γίνει με τα κινητά

    Στην αρχή έβγαζε φτηνά μοντέλα, με κάπως υποδεέστερα χαρακτηριστικά αλλά τεράστιο προσόν την χαμηλή τιμή, και έχουν φτάσει να βγάζουν κινητά πιο ακριβά από τα iphone, με specs στον Θεό.

    Φαντάζομαι και με τα μηχανάκια έτσι θα γίνει

    Σιγά σιγά θα κλείνει η ψαλίδα, και δώστου τα navigation, τα traction, οι 6πίστονες δαγκάνες και εγώ δε ξέρω τι άλλο, για να φτάσουν να κοστίζουν όσο τα αντίστοιχα γιαπωνέζικα / ευρωπαϊκά
    Ναι ρε φίλε. Έχεις δει τον κόσμο που κυκλοφορεί με τα τελευταία κινέζικα mega scouter; (tl και τέτοια). Δεν μου φαίνονται φτωχομπινεδες....για μπουρζουαδες πρώην κατόχους gs τους κοβω...

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Αυτο που λεω ειναι πως δεν τους ενδιαφερει να εχουν υψηλης ποιοτητας ανταγωνιστικα προιοντα των δυτικων, διοτι απευθυνονται σε αλλη αγορα. Επισης αυτο που λεω ειναι πως αν θελησουν να βγαλουν ενα 1000ρι ss, τοτε σε μια 10ετια θα ειναι σε θεση να παιζουν μπαλα στα ισα τον οποιοδηποτε.
    αυτό ακριβώς , εαν βρεθεί αγοραστικό κοινό μπορούν να ανεβάσουν αρκετά τον πήχη

    όχι εφάμιλλο σε απόλυτο τεχνολογικό γίγνεσθαι προς το παρόν αλλά κοντοζυγώνουν , γρήγορα

    δε μιλάμε καν για τα μικρά κυβικά που προσφέρουν τα voge, εκεί έχουμε ήδη καλές προτάσεις που το μόνο που σταματούν κόσμο να τα αγοράσει είναι η μεταπώληση πιθανότατα και αυτό μάλλον , εαν συνεχίσουν με τη καλή εντύπωση που περνάνε , είναι θέμα 5ετίας

    θα δοκιμάσω τον επόμενο μήνα στα test ride την συμπάθεια μου , το 300AC και θα ήθελα να έχουμε το 500AC στην Ελλάδα

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Προς το παρόν πάντως δεν έχω δεί να σχεδιάζουν κάτι από λευκό χαρτί.
    Πριν 50 χρόνια ξεκίνησαν με αντιγραφές Σοβιετικών και έχουν φτάσει να παράγουν
    αντίγραφα ή σε συνεργασία με Ευρωπαίους και Ιάπωνες.

  7. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    ρε παιδιά επειδή σκέφτομαι να τσιμπήσω έιτε το 300ds είτε το 300r,πιστεύετε θα χάσει τρομερή μεταπωλητική αξία;Οτι και αν πάρω σε 1,5 άντε μαξ 2 χρόνια θα το πουλήσω για να πάρω κάτι μεγαλύτερο.

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Οποιοδήποτε μηχανάκι χάνει μεταπωλητή αξία. Πιστεύω σε σχέση με ένα γιαπωνέζικο θα χάσεις 500 με 1000 ευρώ περισσότερα. Αν αφαιρεσεις την αξία του πάρκινγκ που χρειάζεται ένα γιαπωνεζικο σχεδόν έρχεται μια ή αλλη

  9. #54
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Όσοι άλλοι το οδηγήσετε πάντως, γράψτε ένα mini review γιατί άρχισα κι εγώ να το καλοβλεπω, οπότε θέλω να βρω κάποια πόλη όπου να υπάρχει διαθέσιμο για να το τσεκαρω κι από κοντά.

  10. #55
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    ρε παιδιά επειδή σκέφτομαι να τσιμπήσω έιτε το 300ds είτε το 300r,πιστεύετε θα χάσει τρομερή μεταπωλητική αξία;Οτι και αν πάρω σε 1,5 άντε μαξ 2 χρόνια θα το πουλήσω για να πάρω κάτι μεγαλύτερο.
    Θα το πάρει ο panavour, μην στεναχωριέσαι

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    ρε παιδιά επειδή σκέφτομαι να τσιμπήσω έιτε το 300ds είτε το 300r,πιστεύετε θα χάσει τρομερή μεταπωλητική αξία;Οτι και αν πάρω σε 1,5 άντε μαξ 2 χρόνια θα το πουλήσω για να πάρω κάτι μεγαλύτερο.
    φιλε οτι αφορα την μεταπωληση...εχω γραψει παλι τα εξης!
    αγορα με αντιστοιχα κυβικα θα δωσεις ΠΙΟ ΛΙΓΑ 1500-2000 ευρω..παει αυτο!
    σερβις-συντηρηση...20-30% λιγοτερ κοστος..παει και αυτο !
    περιφεριακα αξεσουαρ καγκελα προστασιας 75!! ευρω...ναι 75....την στιγμη που σε αλλο το λιγοτερο
    σε αφτερ θες 130 ....
    χουφτες προστασιας...εδω γελαμε 18 ευρω....
    οποτε..καταλαβαινεις..παει και αυτο !!
    Και αντε στα 3-4 χρονια το πουλησες εδωσες 4000.... 2000--2300 θα τα παρεις !
    Ενα BMW 310 GS που αγοραστηκε 6000....θα παρει 4200...βια 4500 !
    Βαλτα διπλα διπλα υπολογισε το ποσοστο επι τις % αυτου του ποσου που εδωσες...με τι πουλησες
    και βαλε και στον λογαριασμο...οτι εγραψα πιο πανω σε κοστος χρησης
    (αλλαγες λαδιων--μπουζι--αλλαγη παραφλου--τακακια)
    Το σκεφτεσαι ακομη ??

  12. #57
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    περιφεριακα αξεσουαρ καγκελα προστασιας 75!! ευρω...ναι 75....την στιγμη που σε αλλο το λιγοτερο
    σε αφτερ θες 130 ....
    χουφτες προστασιας...εδω γελαμε 18 ευρω....
    Στα 300ds τα προστατευτικά καγκελα ειναι μεσα στην τιμή.

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    στο 500...το 300 δεν εχει

  14. #59
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Δεν ξέρω τι εννοεις με τον όρο προστατευτικά κάγκελα αλλά το αυτό που εννοώ εγώ το 300ds το εχει

    https://voge.gr/bike/300ds-e5/

    Μπορεί να λέμε διαφορετικό πράγμα

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω τι εννοεις με τον όρο προστατευτικά κάγκελα αλλά το αυτό που εννοώ εγώ το 300ds το εχει

    https://voge.gr/bike/300ds-e5/

    Μπορεί να λέμε διαφορετικό πράγμα
    τα ιδια λεμε.
    το euro 4 δεν τα εχει που υπαρχει στοκ...δικη μου παρανοηση
    πλεον το euro5 που ηρθε τωρα τα εχει !

Σελίδα 4 από 41 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. voge 300 (loncin)
    από panavour στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2021, 00:24
  2. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 23:19
  3. Πιθανοτητες πτωσης στα μαθηματα CSS & 0-300
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2004, 00:41
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 11:58
  5. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 16:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF