Σελίδα 34 από 41 ΠρώτοΠρώτο ... 242930313233343536373839 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 496 έως 510 από 601

Θέμα: voge 300 (loncin)

  1. #496
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    και μαζι με την καλη τυχη ,θελεις και καλο ορθοπεδικο. ''Παμε κι οτι βγει'' οπως με το δυστυχημα.
    Αν ξερεις να την σηκωσεις μετα δεν χρειαζεσαι τιποτα.. Αν κανεις πως την κρατας, παιζει να κανεις μια χαρα ζημια.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  2. #497
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Άλλη μια φώτο από το πως πατούσα στατικά (σε άλλο DS, το πρώτο που είχα δει από κοντά όταν είχε πρωτοβγεί)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210713_201339.jpg 
Προβολές:	368 
Μέγεθος:	81,0 KB 
ID:	441886

  3. #498
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Καλα δεν ειναι κ κατι τοοοοσο τρομερο να σε κανει να ανησυχεις.
    Απλα θα εχεις το νου σου οταν σταματας κ ειναι περιεργο το μερος να ξερεις που να ριξεις λιγο το βαρος.
    Δεν ειναι κ GS...

    Ολοι καπως μαθαμε.

    Εχω κατσει κατω απο K100 κ ξερω...
    Ride(s) the wind of change...

  4. #499
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Ότι λέει ο από πάνω, μια χαρά μου φαίνεσαι.

    Εγώ πάνω κάτω στα δικά σου κυβικά (ύψος/βάρος) έτσι δεν πατάω ούτε στα καλύτερα μου, με καμιά 10αριά κιλά πιο βαρύ μηχανάκι.

    Τρία σταθερά σημεία είναι αρκετά για να είσαι σταθερός στις περισσότερες περιπτώσεις . (2 τροχοί και ένα πόδι).

    Αν θες σώνει και καλά να πατάει όλο το πέλμα μετακινείς το αντίστοιχο κωλομέρι προς την πλευρά στήριξης.

    Και αν σου τύχει να πρέπει να κάνεις μανούβρα για να ξεπαρκάρεις, σε δρόμο με δυσμενή κλήση, σε κάθε περίπτωση φτάνεις δεν φτάνεις κατέβα από το μηχανάκι, βγάλτο από την δύσκολή θέση και ξανά ανέβα.
    Oldfarts never die

  5. #500
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Το βεντιλατέρ ανοίγει στους 93. Να βάλει μεγαλύτερο να το τινάξει το μοτέρ;
    οπότε φίλε lakissss,η πιο απλή κ οικονομική λύση ειναι να πάρεις το τρυπάνι κ να κάνεις τρυπούλες στο καβούκι ?
    γιατι το καλοκαίρι θα εργάζεται υπερωρίες το βεντιλατέρ κ θα σου ψήνει τα πόδια κλπ -
    η γνώμη σου ,(επειδή το εχεις ψάξει πολυ το θέμα αυτο ) οφείλεται σε λάθος σχεδιασμό π.χ. μικρό βεντιλατέρ σε διαστάσεις ? σε προβληματικό κινητηρα που ανεβαζει ευκολα θερμοκρασίες κ σου λένε βαλτο να δουλεύει συνέχεια το βεντιλατέρ να μην εχουμε θέματα εγγυήσεων κλπ ? η κάτι αλλο ? (ασχετο βέβαια ) αλλα εδώ βλέπω οτι η benelli φέρνει το πρώτο παπί της το RCX 185 με 3 ( ΤΡΙΑ ) μπουζί https://www.motomag.gr/news/nea-mont...elliniki-agoraκαι η voge να εχει θέμα με μικρό η με κατι αλλο προβλημα στο βεντιλατέρ ?( εχω βάλει στο μάτι το ac η
    το acx 300 γι αυτο σε ρωτάω)
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 10/03/2023 στις 14:45.

  6. #501
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    313
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    οπότε φίλε lakissss,η πιο απλή κ οικονομική λύση ειναι να πάρεις το τρυπάνι κ να κάνεις τρυπούλες στο καβούκι ?
    γιατι το καλοκαίρι θα εργάζεται υπερωρίες το βεντιλατέρ κ θα σου ψήνει τα πόδια κλπ -
    η γνώμη σου ,(επειδή το εχεις ψάξει πολυ το θέμα αυτο ) οφείλεται σε λάθος σχεδιασμό π.χ. μικρό βεντιλατέρ σε διαστάσεις ? σε προβληματικό κινητηρα που ανεβαζει ευκολα θερμοκρασίες κ σου λένε βαλτο να δουλεύει συνέχεια το βεντιλατέρ να μην εχουμε θέματα εγγυήσεων κλπ ? η κάτι αλλο ? (ασχετο βέβαια ) αλλα εδώ βλέπω οτι η benelli φέρνει το πρώτο παπί της το RCX 185 με 3 ( ΤΡΙΑ ) μπουζί https://www.motomag.gr/news/nea-mont...elliniki-agoraκαι η voge να εχει θέμα με μικρό η με κατι αλλο προβλημα στο βεντιλατέρ ?( εχω βάλει στο μάτι το rally 300 γι αυτο σε ρωτάω)
    Ούτε το μοτέρ έχει θέμα, ούτε το ψυγείο, ούτε το βεντιλατέρ είναι μικρό. Μια χαρά είναι στους 93 που ανοίγει το βεντιλατέρ, άλλα δουλεύουν ψηλότερα.
    Το έχω ξαναγράψει, η σωστή λύση είναι να φύγει το πλαστικό καβούκι. Οι τρύπες είναι η αμέσως επόμενη λύση, κάτι κάνει και αυτό.
    Το rally έχει άλλη σχεδίαση, έχει ελεύθερα ψυγεία. Μην τρελαίνεστε πάντως.

  7. #502
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Ούτε το μοτέρ έχει θέμα, ούτε το ψυγείο, ούτε το βεντιλατέρ είναι μικρό. Μια χαρά είναι στους 93 που ανοίγει το βεντιλατέρ, άλλα δουλεύουν ψηλότερα.
    Το έχω ξαναγράψει, η σωστή λύση είναι να φύγει το πλαστικό καβούκι. Οι τρύπες είναι η αμέσως επόμενη λύση, κάτι κάνει και αυτό.
    Το rally έχει άλλη σχεδίαση, έχει ελεύθερα ψυγεία. Μην τρελαίνεστε πάντως.
    Πιο πολύ για να γλυτώσουμε τη διαρκή λειτουργία του και τον ήχο του θα το έλεγα εγώ. Πότε βγάζεις την πατέντα σου σε παραγωγή και πώληση είπαμε;

    Υ.Γ. Με τις τρύπες στο καβούκι δεν υπάρχει κίνδυνος να μην διοχετεύεται σωστά ο αέρας και να κάνει ζημιά στον ανεμιστήρα;

  8. #503
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    313
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Υ.Γ. Με τις τρύπες στο καβούκι δεν υπάρχει κίνδυνος να μην διοχετεύεται σωστά ο αέρας και να κάνει ζημιά στον ανεμιστήρα;
    Τι να πάθει ο ανεμιστήρας; Η ροή αέρα σε ενδιαφέρει.

  9. #504
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Δεν ξέρω, αυτό αναρωτιέμαι, μήπως θέλει μεγάλες τρύπες για τη ροή του αέρα και όχι πολλές μικρές. Εικασίες κάνω, δε γνωρίζω. Είναι πιο εύκολη λύση από την -αψογη- δική σου.

  10. #505
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2023
    Μηνύματα
    2
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες και πολύ εμπεριστατωμένες απαντήσεις! Επισκέφθηκα τοπικό έμπορο στην Νεάπολη Θεσσαλονίκης και ρώτησα για τυχόν διαφορές των δύο μοντέλων. Μου είπε ότι το ds θα είναι πιο άνετο ειδικά για δικαβαλο, αλλά ότι το acx εμφανισιακά είναι μοναδικό. Θα ψάξω για test drive για την τελική ετυμηγορία. Για έναν φίλο που είχε απορία άνωθεν, ρώτησα τον έμπορο, που παρεπιπτόντως ήταν ευγενέστατος και μου είπε ότι το ds έχει μεγαλύτερες διαδρομές ανάρτησης. Σας ευχαριστώ όλους ξανά, θα παρακολουθώ το τοπικ και ευελπιστώ σύντομα να καταλήξω.

  11. #506
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Για τους ενδιαφερόμενους, στα ίδια λεφτά-πακέτο είναι και το trk251 (αλλά με πιο ωραία χρώματα και μούτρο).

  12. #507
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2018
    Μηνύματα
    17
    Να επαναφέρω το θέμα των ελαστικών για το 300 DS, για το οποίο ζήτησα την πρακτική σας εμπειρία.

    Τελικά την εμπειρία μου την έδωσε στο πιάτο το μαγαζί που αγόρασα τη μηχανή, και μάλιστα εις διπλούν:

    - κάτοχος έχει φορέσει τα Dunlop Mutant (υβρίδια που τα διαφημίζουν σαν Mud and Snow) σε ίδια διάσταση πίσω (150/60 r17) και διάσταση 120/70 r17 μπροστά (έναντι της εργοστασιακής 110/80 r17) χωρίς πρόβλημα με το ABS
    Και φαίνεται λογικό να μην έχει πρόβλημα, μιας και η διαφορά σε περίμετρο είναι μόνο 1.3% ή 7 περισσότερες περιστροφές σε κάθε χλμ
    https://www.tacomaworld.com/tirecalc...0r17-120-70r17

    - ο εισαγωγέας αναμένει αναβάθμιση firmware που θα "διορθώνει" το πρόβλημα, προφανώς επιτρέποντας λίγο μεγαλύτερη ανοχή ή κάτι τέτοιο.

    Αν κάποιος δοκιμάσει τη διάσταση στο επόμενο διάστημα θα ήταν χρήσιμο να το επιβεβαιώσει, μιας και προσωπικά θα κάνω υπομονή μέχρι Σεπτέμβρη

  13. #508
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    313
    Test ride σε αρκετές πόλεις. https://voge.gr/the-voge-ride/

  14. #509
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Ήρθε και το 350 ac, δικυλινδρο με 38+ ίππους, στα 4990€ στη χώρα μας (4.690€ στην Ιταλία)

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...331840287-voge

    Ενα τέτοιο μοτέρ στο ds θα ήταν ταμαμ

  15. #510
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Ήρθε και το 350 ac, δικυλινδρο με 38+ ίππους, στα 4990€ στη χώρα μας (4.690€ στην Ιταλία)

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...331840287-voge

    Ενα τέτοιο μοτέρ στο ds θα ήταν ταμαμ
    Θα μπει στην επόμενη φουρνία στα DS.

    Πολύ όμορφο το 350 AC!

Παρόμοια θέματα

  1. voge 300 (loncin)
    από panavour στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2021, 00:24
  2. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 23:19
  3. Πιθανοτητες πτωσης στα μαθηματα CSS & 0-300
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2004, 00:41
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 11:58
  5. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 16:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF