Σελίδα 35 από 41 ΠρώτοΠρώτο ... 253031323334353637383940 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 511 έως 525 από 601

Θέμα: voge 300 (loncin)

  1. #511
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2023
    Μηνύματα
    2
    Καλησπέρα σε όλους. Νεοεισερχόμενος στις μηχανές εδώ,ετοιμάζομαι για την αγορά της πρώτης μου μοτοσυκλέτας. Θα ήθελα τα φώτα σας. Είμαι μεταξύ του Voge300ds και του zontesT2 350.Αξιζει ο συμπλέκτης ολίσθησης ( που από όσο έχω καταλάβει είναι πολύ βοηθητικός για αρχάριο οδηγό) και η διαφορά στην ιπποδύναμη την οικονομική διαφορά των 1000€ ή λόγω καλύτερης ποιότητας κατασκευής της voge (και μικρότερης τιμής) κλείνουμε προς τα εκεί? Είμαι 1.90 92 κιλά ,κάτι που επίσης με αγχώνει όσον αφορά την θέση οδήγησης. Ευχαριστώ!

  2. #512
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    313
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Rollandtroll Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους. Νεοεισερχόμενος στις μηχανές εδώ,ετοιμάζομαι για την αγορά της πρώτης μου μοτοσυκλέτας. Θα ήθελα τα φώτα σας. Είμαι μεταξύ του Voge300ds και του zontesT2 350.Αξιζει ο συμπλέκτης ολίσθησης ( που από όσο έχω καταλάβει είναι πολύ βοηθητικός για αρχάριο οδηγό) και η διαφορά στην ιπποδύναμη την οικονομική διαφορά των 1000€ ή λόγω καλύτερης ποιότητας κατασκευής της voge (και μικρότερης τιμής) κλείνουμε προς τα εκεί? Είμαι 1.90 92 κιλά ,κάτι που επίσης με αγχώνει όσον αφορά την θέση οδήγησης. Ευχαριστώ!
    Αρκετά ηλεκτρικά θέματα με το keyless τα Zontes.

  3. #513
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Rollandtroll Προβολή μηνύματος
    Αξιζει ο συμπλέκτης ολίσθησης ( που από όσο έχω καταλάβει είναι πολύ βοηθητικός για αρχάριο οδηγό) και η διαφορά στην ιπποδύναμη την οικονομική διαφορά των 1000€ ή λόγω καλύτερης ποιότητας κατασκευής της voge (και μικρότερης τιμής) κλείνουμε προς τα εκεί?
    Σιγά μη χρειάζεται συμπλέκτης ολίσθησης σε 300 cc μηχανάκι και ειδικά σε αρχάριο. Ειδικά με τα κιλά σου δεν βλέπω πως θα χάσει πρόσφυση ο πίσω τροχός σε κατέβασμα, ειδικά σε αρχάριο που συνήθως προσέχει.

  4. #514
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Σιγά μη χρειάζεται συμπλέκτης ολίσθησης σε 300 cc μηχανάκι και ειδικά σε αρχάριο. Ειδικά με τα κιλά σου δεν βλέπω πως θα χάσει πρόσφυση ο πίσω τροχός σε κατέβασμα, ειδικά σε αρχάριο που συνήθως προσέχει.
    Κ αν έρθει με μια 120αρα κ κατεβάσει 4ταχυτητες κάτω δεν θα κλειδώσει...
    Ride(s) the wind of change...

  5. #515
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Με κλειστα ματια το VOGE!
    Δυστυχως η zontes εχει πατησει τα κορδονια της και εχει πεσει κατω!
    Ναι οπως αναφερθηκε υπαρχει καποιο θεμα και το εξυπνο κλειδι...αλλα το θεμα εντοπιζεται στα
    συνεργεια της μαρκας....καθως υπαρχει αγνοια σε πολλα θεματα !
    Ειμουν στην ομαδα τους να μαθαινω νεα....αυτος που την εστησε τα παρατησε με απογοητευση απο την αντιμετωπιση
    των θεματων που εβγαιναν....και τα κατα τοπους συνεργεια δεν εκαναν τιποτα.
    Μεγα λαθος επισης η zontes οτι σε 6 μηνες εβγαλαν το ιδιο μηχανακι....σε εξι (6) εκδοχες....
    και αν ειχες αγορασει το πρωτο...στο 6μηνο ησουν με παλια ηδη μηχανη !!!
    Σε αντιθετη περιπτωση η voge....σε συνεχη εποκοινωνια ενημερωση με τους κινεζους η εδω αντιπρωσοπεια...ελυσε και λυνει θεματα !
    Τελος η voge αν ψαξεις εχει κανει μεγαλο ντου στην ευρωπη...ιταλια ....ισπανια... πορτογαλια...γερμανια...γαλλια.. πολωνια ...ρωσια...κα

  6. #516
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2023
    Μηνύματα
    2
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !

  7. #517
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Καλημέρα σας, εδώ και λίγες μέρες κάτοχος κι εγώ κι έχω κάνει πολύ λίγα χλμ. Θα ξεκινήσω δυστυχώς με τα αρνητικά, τα οποία είναι τα δύο θεματάκια που αντιμετωπίζω και για τα οποία έκλεισα ραντεβού στην επίσημη αντιπροσωπεία και ελπίζω σε άμεση επίλυση:

    1. Η οθόνη από την πρώτη στιγμή δεν δείχνει σχεδόν καθόλου τα ψηφία στο στροφόμετρο και κάποιες συγκεκριμένες γραμμές, όπως και το κάτω μέρος των ψηφίων, τόσο στα χλμ όσο και στην ώρα. Φαίνονται εντελώς αχνά, κάποιες φορές τρεμοπαίζει και φαίνονται πιο έντονα, για λίγα λεπτά φαίνονται σχετικά σωστά, μετά πάλι τα ίδια.
    2. Είδα στάμπα λαδιού στο parking, και κοιτώντας, είδα ότι φαίνεται να χάνει λάδι στην τρύπα που είναι στον κινητήρα στην δεξιά πλευρά, εκεί που είναι η αντλία νερού. Υποψιάζομαι πρόβλημα είτε στην αντλία είτε στο o ring στο καπάκι της αντλίας. Φαντάζομαι δεν είναι φυσιολογικό (αν συμβαίνει από την κάτω τρύπα που είναι η αντλία). Μένει να γίνει η επίσημη διάγνωση της αντιπροσωπείας.

    Στα θετικά θα επανέλθω εν καιρώ μόλις το ζήσω λίγο, φαίνεται ευκολοδήγητο και άνετο για 1 άτομο. Η αλήθεια είναι ότι σε ξενερώνει καινούριο μηχανάκι με διψήφιο αριθμό χιλιομέτρων να σε τρέχει για επισκευές και αλλαγές, αλλά ας είναι μόνο τόσα, και κυρίως να αντιμετωπίζονται οριστικά και με καλή διάθεση. Δεν ξέρω αν έχουν αναφερθεί ξανά τα συγκεκριμένα

  8. #518
    Νέο μέλος Το avatar του/της nikos6750
    Εγγραφή
    27/01/2016
    Μηνύματα
    41
    Απο την αντλια νερου εχανε και το δικο μου απο καινουργειο.Φτιαχτηκε στο πρωτο service κι ολα καλα απο τοτε(21,000χλμ.τωρα).Με το καντραν δεν εχω προβλημα.

  9. #519
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Ευχαριστώ για την απάντηση Νίκο! Φταίει το o-ring εκεί στο καπάκι της αντλίας ή αλλάζεται ολόκληρη η αντλία;

  10. #520
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Επειδή το είχα κι εγώ για 9 περίπου μήνες και 8 κάτι χιλιάδες χλμ, (πήγα στο 500 μετά) δεν μου είχε παρουσιάσει το παραμικρό. Η αντιπροσωπεία είναι σοβαρή όπως και το συνεργείο της που είναι απέναντι, (πιστεύω και τα υπόλοιπα του δικτύου έτσι είναι) και θα σε καλύψουν σε όλα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #521
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    313
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απάντηση Νίκο! Φταίει το o-ring εκεί στο καπάκι της αντλίας ή αλλάζεται ολόκληρη η αντλία;
    Δεν είναι τίποτα, η φλάντζα της αντλίας.

  12. #522
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    313
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απάντηση Νίκο! Φταίει το o-ring εκεί στο καπάκι της αντλίας ή αλλάζεται ολόκληρη η αντλία;
    Δεν είναι τίποτα, η φλάντζα της αντλίας. Δάκρυσε και εμένα, θα σε καλύψει άμεσα η MotoTrend.

  13. #523
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απάντηση Νίκο! Φταίει το o-ring εκεί στο καπάκι της αντλίας ή αλλάζεται ολόκληρη η αντλία;
    Η αντλία έχει μια μηχανική τσιμούχα (στεγανό στη καθομιλούμενη) στη πλευρά του ψυκτικού υγρού και μια τσιμούχα στον κινητήρα στην πλευρά του λαδιού.
    Υπάρχει και μια φλάντζα ή o-ring στο καπάκι της αντλίας, ανάλογα με την υλοποίηση του κάθε μοντέλου.

    Από την στιγμή που βλέπεις λάδι να βγαίνει από την τρυπούλα (και είσαι σίγουρος), σημαίνει προβληματική τσιμούχα στην πλευρά του λαδιού.
    Το πρόβλημα είναι ότι πολύ πιθανόν για να αποκτήσεις πρόσβαση σε αυτήν, θα πρέπει να αφαιρεθεί και η μηχανική τσιμούχα πρώτα.
    Δεν μπορώ να βρω σχηματικό τώρα για να σου πω στα σίγουρα. Δεν θυμάμαι και ποιον γιαπωνέζικο κινητήρα αντέγραψαν εδώ. (KLX 300 νομίζω).

    Οπότε λογικά πάς για αφαίρεση και αντικατάσταση και των δύο τσιμουχών, φλάντζα καπακιού αντλίας, αφού πρώτα αφαιρεθούν λάδια και νερά.
    Προλαβαίνεις να πιεις καφέ μέχρι να το κάνουν.

    Κατά τη γνώμη μου σοβαρό σφάλμα για νέο μηχανάκι.
    Oldfarts never die

  14. #524
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Η αντλία έχει μια μηχανική τσιμούχα (στεγανό στη καθομιλούμενη) στη πλευρά του ψυκτικού υγρού και μια τσιμούχα στον κινητήρα στην πλευρά του λαδιού.
    Υπάρχει και μια φλάντζα ή o-ring στο καπάκι της αντλίας, ανάλογα με την υλοποίηση του κάθε μοντέλου.

    Από την στιγμή που βλέπεις λάδι να βγαίνει από την τρυπούλα (και είσαι σίγουρος), σημαίνει προβληματική τσιμούχα στην πλευρά του λαδιού.
    Το πρόβλημα είναι ότι πολύ πιθανόν για να αποκτήσεις πρόσβαση σε αυτήν, θα πρέπει να αφαιρεθεί και η μηχανική τσιμούχα πρώτα.
    Δεν μπορώ να βρω σχηματικό τώρα για να σου πω στα σίγουρα. Δεν θυμάμαι και ποιον γιαπωνέζικο κινητήρα αντέγραψαν εδώ. (KLX 300 νομίζω).

    Οπότε λογικά πάς για αφαίρεση και αντικατάσταση και των δύο τσιμουχών, φλάντζα καπακιού αντλίας, αφού πρώτα αφαιρεθούν λάδια και νερά.
    Προλαβαίνεις να πιεις καφέ μέχρι να το κάνουν.

    Κατά τη γνώμη μου σοβαρό σφάλμα για νέο μηχανάκι.
    γι αυτο αγοραζουμε απο σοβαρες αντιπροσωπειες ,για να μας καλυπτουν σοβαρα , και η LONCIN ειναι σοβαρη εταιρεια,και η μοτορ τρεντ ακομα σοβαροτερη αντιπροσωπεια.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #525
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    γι αυτο αγοραζουμε απο σοβαρες αντιπροσωπειες ,για να μας καλυπτουν σοβαρα , και η LONCIN ειναι σοβαρη εταιρεια,και η μοτορ τρεντ ακομα σοβαροτερη αντιπροσωπεια.
    Έτσι...αν ήταν του γκο+γκο θα τον έστελναν Κίνα.....

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. voge 300 (loncin)
    από panavour στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2021, 00:24
  2. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 23:19
  3. Πιθανοτητες πτωσης στα μαθηματα CSS & 0-300
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2004, 00:41
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 11:58
  5. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 16:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF