Σελίδα 22 από 41 ΠρώτοΠρώτο ... 12171819202122232425262732 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 316 έως 330 από 601

Θέμα: voge 300 (loncin)

  1. #316
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Μια ζελατίνα που έφτιαξα, και πήγε αρκετά καλά. https://www.thelab.gr/forums/topic/1...1-voge-300acx/
    Πολύ καλή δουλειά, μπράβο!

  2. #317
    Μέλος Το avatar του/της kotlos
    Εγγραφή
    16/06/2022
    Μηνύματα
    34
    Μετά από προτροπή του Lakisss βρήκα επιτέλους χρόνο για να βελτιώσω την ροή του αέρα από το ψυγείο. Κατέληξα στην πιο εύκολη λύση, να κάνω τρύπες στο κουτί του βεντιλατέρ. Επειδή δεν ήξερα πόσο σταθερό θα είναι άρχισα από μικρές τρύπες τις οποίες μεγάλωνα σιγά σιγά. Τελικά το πλαστικό είναι πολύ χοντρό και σταθερό οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σταθερότητας. Αν το ξανάκανα θα έκανα 4 μεγάλα ανοίγματα με dremel αντί για πολλές μικρές. Βέβαια οι πολλές τρύπες μπορεί κάπως να προστατεύουν το βεντιλατέρ παραπάνω.

    Δεν χρειάστηκε να βγάλω καν το βεντιλατέρ από τη θήκη του, ούτε να κόψω κανένα καλώδιο. Επίσης, είναι πολύ εύκολο να βγει το ψυγείο (δυο βίδες) που μετά κάνει τη διαδικασία για να βγει το βεντιλατέρ πολύ πιο εύκολη.

    Σαν αποτέλεσμα έχω πολύ μικρότερες θερμοκρασίες. Με 35 περιβάλλον, 80km/h, 4500rpm είναι γύρω στα 70-74 κελσίου το μοτέρ. Το μεγάλο μου πρόβλημα ήταν ότι μετά απο μεγάλη διαδρομή σε γρήγορο δρόμο, αν και η θερμοκρασία μπορεί να μην ανέβαινε πάνω από 90, μόλις έπεφτε η ταχύτητα (πχ μέσα στη πόλη ή σε χωματόδρομο) ανέβαινε η θερμοκρασία και είχες το βεντιλατέρ να κουδουνίζει. Πχ. τώρα καλοκαίρι κάθε φορά που σταματούσα και έκλεινα τη μηχανή άναβε το βεντιλατέρ. Τώρα, λόγω του ότι ψύχεται καλύτερα σε γρήγορο δρόμο, χαμηλώνοντας ταχύτητα άντε να ανέβει στους 80 και το βεντιλατέρ σπάνια ανάβει πιά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	PXL_20220807_101612613.jpg 
Προβολές:	425 
Μέγεθος:	107,9 KB 
ID:	437370

  3. #318
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    313
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotlos Προβολή μηνύματος
    Μετά από προτροπή του Lakisss βρήκα επιτέλους χρόνο για να βελτιώσω την ροή του αέρα από το ψυγείο. Κατέληξα στην πιο εύκολη λύση, να κάνω τρύπες στο κουτί του βεντιλατέρ. Επειδή δεν ήξερα πόσο σταθερό θα είναι άρχισα από μικρές τρύπες τις οποίες μεγάλωνα σιγά σιγά. Τελικά το πλαστικό είναι πολύ χοντρό και σταθερό οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σταθερότητας. Αν το ξανάκανα θα έκανα 4 μεγάλα ανοίγματα με dremel αντί για πολλές μικρές. Βέβαια οι πολλές τρύπες μπορεί κάπως να προστατεύουν το βεντιλατέρ παραπάνω.

    Δεν χρειάστηκε να βγάλω καν το βεντιλατέρ από τη θήκη του, ούτε να κόψω κανένα καλώδιο. Επίσης, είναι πολύ εύκολο να βγει το ψυγείο (δυο βίδες) που μετά κάνει τη διαδικασία για να βγει το βεντιλατέρ πολύ πιο εύκολη.

    Σαν αποτέλεσμα έχω πολύ μικρότερες θερμοκρασίες. Με 35 περιβάλλον, 80km/h, 4500rpm είναι γύρω στα 70-74 κελσίου το μοτέρ. Το μεγάλο μου πρόβλημα ήταν ότι μετά απο μεγάλη διαδρομή σε γρήγορο δρόμο, αν και η θερμοκρασία μπορεί να μην ανέβαινε πάνω από 90, μόλις έπεφτε η ταχύτητα (πχ μέσα στη πόλη ή σε χωματόδρομο) ανέβαινε η θερμοκρασία και είχες το βεντιλατέρ να κουδουνίζει. Πχ. τώρα καλοκαίρι κάθε φορά που σταματούσα και έκλεινα τη μηχανή άναβε το βεντιλατέρ. Τώρα, λόγω του ότι ψύχεται καλύτερα σε γρήγορο δρόμο, χαμηλώνοντας ταχύτητα άντε να ανέβει στους 80 και το βεντιλατέρ σπάνια ανάβει πιά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	PXL_20220807_101612613.jpg 
Προβολές:	425 
Μέγεθος:	107,9 KB 
ID:	437370
    Να διευκρινίσω ότι δεν πρότεινα ποτέ να κάνει κάποιος σουρωτήρι το καβούκι. Σίγουρα ελευθερώθηκε σε έναν βαθμό η ροή, δεν ξέρω κατά πόσο σπρώχνει σωστά αέρα το βεντιλατερ τώρα, έχω τις αμφιβολίες μου.
    Αλήθεια πως έκανες τόσες τρύπες και δεν τραυμάτισες το βεντιλατέρ;

  4. #319
    Μέλος Το avatar του/της kotlos
    Εγγραφή
    16/06/2022
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Να διευκρινίσω ότι δεν πρότεινα ποτέ να κάνει κάποιος σουρωτήρι το καβούκι. Σίγουρα ελευθερώθηκε σε έναν βαθμό η ροή, δεν ξέρω κατά πόσο σπρώχνει σωστά αέρα το βεντιλατερ τώρα, έχω τις αμφιβολίες μου.
    Αλήθεια πως έκανες τόσες τρύπες και δεν τραυμάτισες το βεντιλατέρ;
    Οι λόγοι που αποφάσισα να πάω σε αυτή τη λύση ήταν 1. Ήθελα την πιο εύκολη λύση χωρίς να χρειαστεί να βγάλω το βεντιλατέρ από τη μηχανή 2. Δεν ήξερα πόσο σταθερό είναι το πλαστικό καβούκι οπότε έπρεπε να δοκιμάζω κάτι που διαδοχικά ελάττωνε το πλαστικό 3. Κάτι που προστατεύει το βεντιλατέρ περισσότερο. Αισθητικά μπορεί να μην φαίνεται ωραίο, αλλά πάνω στη μηχανή δεν φαίνεται καθόλου. Γι' αυτό είπα ότι αν το ξανά έκανα θα δοκίμαζα 4 μεγάλες οπές αντί για πολλές μικρές τρύπες αν και θα ήταν σε βάρος του 2.

    Γιατί έχεις αμφιβολίες για τη ροή του αέρα; Τι διαφορά έχει αυτή η λύση από τη μάμα και από τη δική σου; Από ότι ξέρω όσο μειώνεις την αντίσταση μετά από το βεντιλατέρ τόσο μεγαλώνει και η ροή του αέρα. Η δική μου λύση είναι ανάμεσα στης μαμάς και τη δική σου.
    Θα πρέπει να μου εξηγήσεις γιατί έχεις αμφιβολίες γιατί δεν μπορώ να καταλάβω. Εμπειρικά πάντως μια χαρά κατεβάζει τη θερμοκρασία.

    Η απόσταση των λεπίδων από το καβούκι είναι αρκετά μεγάλη (γύρω στο 1εκ) οπότε με ένα stopper πάνω στη μύτη του τρυπανιού δεν υπήρχε πιθανότητα να ακουμπίσω τις λεπίδες.

  5. #320
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    313
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotlos Προβολή μηνύματος
    Γιατί έχεις αμφιβολίες για τη ροή του αέρα; Τι διαφορά έχει αυτή η λύση από τη μάμα και από τη δική σου; Από ότι ξέρω όσο μειώνεις την αντίσταση μετά από το βεντιλατέρ τόσο μεγαλώνει και η ροή του αέρα. Η δική μου λύση είναι ανάμεσα στης μαμάς και τη δική σου.
    Θα πρέπει να μου εξηγήσεις γιατί έχεις αμφιβολίες γιατί δεν μπορώ να καταλάβω. Εμπειρικά πάντως μια χαρά κατεβάζει τη θερμοκρασία.
    Γενικά η κατασκευή της φτερωτής είναι επιστήμη, και μέσω αυτής μπορείς να δώσεις συγκεκριμένα χαρακτηριστικά στον ανεμιστήρα. Ενδεικτικά δες εδώ. https://www.calqlata.com/productpages/00060-help.html
    Εκτός από τα CFM (cubic feet per minute) που μπορεί να σπρώξει ένας ανεμιστήρας, παίζει ρόλο και η πίεση του αέρα που δημιουργεί. Οι ανεμιστήρες για παράδειγμα δωματίου έχουν μεγάλη παροχή αλλά χαμηλή πίεση, αυτοί όμως που ψύχουν (όπως εδώ) πρέπει να έχουν και πίεση ώστε να υπερνικήσουν το εμπόδιο του ψυγείου και να δημιουργήσουν καλή παροχή.

    Το ότι άνοιξες τρύπες όπως έγραψα και παραπάνω, σίγουρα ανακούφισε σε ένα βαθμό το ψυγείο εν κινήσει και υπάρχει καλύτερη ροή αέρα.
    Ο κατασκευαστής είχε υπολογίσει όταν δουλεύει ο ανεμιστήρας να βγάζει τον αέρα από κάτω, η μορφή του καβουκιού (οι καμπύλες του) οδηγούν τον αέρα εκεί.
    Ανοίγοντας τρύπες θεωρώ ότι διαταράσσεις την ροή. Μέσα στο καβούκι τώρα (με τον fan σε λειτουργία) κάποιος αέρας προσπαθεί να βγει από κάτω όπως πριν, κάποιος απ' τις τρύπες, και κάποιος προσκρούει ενδιάμεσα στις τρύπες χαλώντας την ομοιογένεια της ροής.

    Κάνε ένα πείραμα και πες μου. Αν όταν δουλεύει ο fan εξακολουθεί και βγάζει κάποιον αέρα από κάτω, σημαίνει ότι οι τρύπες δεν αποδίδουν καλά. Ελπίζω να μην βγάζει και απ' το πλάι εκεί που πλησιάζει το καβούκι τα πτερύγια του ψυγείου. Αυτό δείχνει ότι οι τρύπες δεν φτάνουν.
    Αν ο ανεμιστήρας "μπουκώνει" (να το πω λαϊκά) με τις τρύπες, ίσως σε στραβή του μοτέρ που θες μέγιστη απόδοση να μην μπορέσει να σε ξελασπώσει, γι' αυτό έχω τις αμφιβολίες μου.

  6. #321
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2022
    Μηνύματα
    17
    Χαιρετώ τους συν-βογκητές, είχα πολύ καιρό να μπω στο φόρουμ...
    περι τρυπών: κι εγώ νομίζω ότι η εργοστασιακή σχεδίαση του βεντιλατερ είναι προβληματική και αναρωτιέμαι γιατί το κάνανε έτσι. Για να μην φυσάει ζεστό αέρα στα πόδια του αναβάτη??

    Η λύση του lakis είναι η σωστότερη φυσικά.
    Έγω είχα κάνει μερικές τρύπες, αφότου το αγόρασα τον Απρίλιο, μετά απο λίγο καιρό.
    Λιγότερες τρύπες απο ότι έχει κάνει ο φίλος εδώ ο kotlos.
    Οι διαφορές που διαπίστωσα?
    Σε συγκεκριμένη διαδρομή σε επαρχιακό δρόμο, μωτ=60kmh μήκος 20km με πρωίνή δροσιά, πριν, άναβε βεντιλατέρ 5-6 φορές μέχρι να φτάσω.
    Μετά με τις τρύπες, δεν άναβε καθόλου, και η θερμοκρασία δεν περνούσε τους 82-83 βαθμούς.

    Μεσημέρι με καλοκαιρινή ζέστη όμως, στήν εν λόγο διαδρομή η διαφορά εξανεμιζόταν ουσιαστικά. Αναβόσβηνε το βεντιλατέρ, πιθανώς λιγότερες φορές βέβαια.

    Μέσα στην κίνηση της πόλης, έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει αξιοσημείωτη διαφορά.
    Θυμίζω ότι έχω κάνει λιγότερες τρύπες από τον kotlos.

    Μετά απο αρκετό καιρό, βρήκα μια θερμομονωτική ταινία heat wrap.
    Την ήθελα για να βάλω πίσω ένα κομμάτι, για να ξεφορτωθώ το πλαστικό προστατευτικό της εξάτμισης και τις βάσεις του. εκεί θα έβαζα λίγη ταινία για να μην καώ.. αλλά δεν βρήκα χρόνο ακόμη για αυτό. Έβαλα ταινία όμως στο λαιμό, 15 λεπτά μου πήρε..

    Κάνει διαφορά αυτή η ταινία. Ειδικά στις χαμηλές ταχύτητες. Πάντως μέσα στην πόλη, άμα ζεσταθεί καλά, δεν υπάρχει σωτηρία. Και στις ανηφόρες επίσης. Και κάνει και πολύ θόρυβο το γ@@@νο. Όλοι γυρνάνε και το κοιτάνε!

    Αν βρω χρόνο θα κάνω κι άλλες τρύπες. Αν βρω αρκετό χρόνο θα φτιάξω κάτι σαν του lakis.

  7. #322
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2022
    Μηνύματα
    17
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220910_091811.jpg 
Προβολές:	275 
Μέγεθος:	63,7 KB 
ID:	438173

  8. #323
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2022
    Μηνύματα
    17
    κατά τ' άλλα?
    Στρίβει πολύ καλά. ΠΑΡΑ πολύ καλά. Πολύ καλός έλεγχος μέσα στη στροφή. Αναρτήσεις που λειτουργούν άψογα. Φρένα πολύ καλά, τα λάστιχα ok, έχω μια ανυσηχία για το βρεγμένο όμως.
    Μέχρι τα 110 - 120 kmh είναι εξαιρετικό. Πολύ ευχάριστη έκπληξη, ειδικά για κινέζικο... (μήπως ασχολήθηκε λίγο η mv agusta??)

  9. #324
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2022
    Μηνύματα
    17
    Ποιοτικά επίσης είναι πολύ εκπληκτικό. ok το έχω μόνο 5 μήνες, όμως έχει φάει πολύ "αρμπόνα" δίπλα στη θάλασσα και αρκετό ήλιο. Το έχω πλύνει μόνο 1 φορά (ελεύθερος χρόνος μηδέν...)
    και είναι σαν καινούργιο.
    Το yamaha που είχα πριν, σαφέστατα χειρότερο..

  10. #325
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Σε άλλα Νέα, χθες μου έσπασε το διχαλάκι που κατεβάζεις το Σταντ...
    Το πήγα συνεργείο τα παιδιά εκεί άψογα, μου το άλλαξαν σήμερα με καινούργιο χωρίς πολλά πολλά!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #326
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pehead Προβολή μηνύματος
    Ποιοτικά επίσης είναι πολύ εκπληκτικό. ok το έχω μόνο 5 μήνες, όμως έχει φάει πολύ "αρμπόνα" δίπλα στη θάλασσα και αρκετό ήλιο. Το έχω πλύνει μόνο 1 φορά (ελεύθερος χρόνος μηδέν...)
    και είναι σαν καινούργιο.
    Το yamaha που είχα πριν, σαφέστατα χειρότερο..

    Στα 5 χρόνια να μας πεις. Σε 5 μήνες τι να πάθει?

  12. #327
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Στα 5 χρόνια να μας πεις. Σε 5 μήνες τι να πάθει?
    Ποιός αγοράζει σήμερα μηχανάκι για 5 χρόνια;;;;;

  13. #328
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ποιός αγοράζει σήμερα μηχανάκι για 5 χρόνια;;;;;
    Πλάκα κάνεις?

  14. #329
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Πλάκα κάνεις?
    Και ναι,και όχι.

  15. #330
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2022
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Στα 5 χρόνια να μας πεις. Σε 5 μήνες τι να πάθει?
    Άμα δεν καταλαβαίνεις..
    Μήπως φταίει το μουστάκι?

Παρόμοια θέματα

  1. voge 300 (loncin)
    από panavour στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2021, 00:24
  2. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 23:19
  3. Πιθανοτητες πτωσης στα μαθηματα CSS & 0-300
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2004, 00:41
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 11:58
  5. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 16:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF