Σελίδα 24 από 41 ΠρώτοΠρώτο ... 14192021222324252627282934 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 346 έως 360 από 604

Θέμα: voge 300 (loncin)

  1. #346
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    814
    Δεν νομίζω ότι η επιφυλακτικότητα για τα "κινέζικα", τουλάχιστον για εμένα, να αφορά το αν θα ξεβάψουν τα πλαστικά ή αν θα ψωριάσουν τα αλουμίνια.
    Άλλωστε και σε "γιαπωνέζικα" έχουν παρουσιαστεί παρόμοια, θέματα.
    Αυτά είναι ζητήματα που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο μπορούν να λυθούν, φθηνότερα ή ακριβότερα.
    Ένα βάψιμο πλαστικών δεν είναι και το πιο κοστοβόρο πράγμα σε μια μηχανή.

    Η δικιά μου ανησυχία αφορά στο δίκτυο ανταλλακτικών και την τιμή αυτών.
    Την ποιότητα βασικών εξαρτημάτων, κυλίνδρων, εκκεντροφόρων, σασμάν, γραναζιών, καμπανών, ηλεκτρικών κλπ κλπ.
    Η αξιοπιστία και η ποιότητα απαιτεί και χρόνο και μεγάλο στατιστικό δείγμα χρηστών, για να διαπιστωθεί. (&&)

    Επίσης δεν είναι κακό, (που είναι, αλλά δεν είναι της παρούσης), μια μηχανή να σκορπάει στην πενταετία, αρκεί το κόστος κτήσης και συντήρησης της να ανταποκρίνεται σε αυτά τα δεδομένα.

    Οπότε, ένα μεγάλο ευχαριστώ σε εκείνους τους χρήστες που τακτικά ενημερώνουν για την μέχρι τώρα εμπειρία τους.

  2. #347
    Οι χρήστες όμως θα είναι αντικειμενικοί η θα στηρίξουν την επιλογή τους κάνοντας τους Κινέζους.
    Αυτό βέβαια ισχύει και για κάποιους κατόχους Ευρωπαϊκών Υπερμοτοσυκλετων.
    Ονοματα δεν λέμε οικογένειες δεν θιγουμε

  3. #348
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pehead Προβολή μηνύματος
    κ. moderator, δεν είχα πρόθεση να προσβάλω κανένα μουστάκι και να ξεπεράσω κάθε του όριο! Δεν θα μου απαντήσει ποτέ ξανά.. Δεν ξέρω αν θα το αντέξω αυτό. Η γάτα μου κλαίει.

    Όμως επειδή όποιος βλέπει το thread αυτό, το κάνει γιατί θέλει να διαβάσει για τα voge 300, πάμε παρακάτω.

    Είναι ποιοτικά φτιαγμένο. Αρκεί να το περιεργαστεί κάποιος 5 λεπτά για να το καταλάβει αυτό. Και να "λύσει" μερικά εξαρτήματα για να το επιβεβαιώσει.

    Φίλε D3300 έχεις άδικο σε αυτό που γράφεις.
    katsar, νομίζω έχεις δίκιο, ασυνήθιστο το φάσμα θερμοκρασιών λειτουργίας του συγκεκριμένου μοντέλου. Πιστεύω όπως και ο lakis και άλλοι ότι δεν ψύχεται σωστά. Πάντως δεν μιλάμε για επικίνδυνες θερμοκρασίες.

    Ο φίλος Νίκος Παππάς έγραψε για αξιοπιστία.
    Εγώ όμως έγραψα για ποιότητα κατασκευής.
    Κανονικά η αξιοπιστία προκύπτει από την καλή ποιότητα κατασκευής.
    Φυσικά πολλές φορές κάποιο ποιοτικό μηχάνημα ενδέχεται να "προδοθεί" από κάποιο ελαττωματικό εξάρτημα, πιθανώς περιφερειακό, από κάποιον εξωτερικό προμηθευτή.
    Από την άλλη υπάρχουν και μη ποιοτικά φτιαγμένα, με δευτερεύουσας σημασίας προβλήματα, σε κακή οπτική κατάσταση που όμως λειτουργούν γενικώς και δεν σε "αφήνουν" στο δρόμο. Άρα αξιόπιστα.
    Αλλά αυτό είναι γενική συζήτηση και όχι του παρόντος thread.

    Στο δικό μου μηχανάκι τώρα, δεν έχουν "ασπρίσει" καθόλου τα πλαστικά του παρότι "έφαγε" πολύ ήλιο. Δεν έχει καθόλου σημάδια "αρπάγματος" ή "ψωριάσματος" (εννοώ σε πρώιμα στάδια) σε αλουμίνια/μέταλλα, παρότι έχει πολλές φορές "ασπρίσει" από το αλάτι της θάλασσας όταν φυσάει..
    Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ.
    Είχα μηχανάκια στο παρελθόν με τέτοια θέματα, μετά από ενα καλοκαίρι με ήλιο και δίπλα στη θάλασσα. Και μάλιστα "premium" ακριβές μηχανές...
    Ντάξει ένα δίκιο στο δίνω ότι γράφεις, λάβε όμως υπόψιν σου, ότι το αν άσπρισε ή θάμπωσε η βαφή στο 5μηνο δείχνει μια ποιότητα ενός είδους. Το αν τρώει εκκεντροφόρους, κόβει μάγουλο στροφαλοφόρου ή σπάει ταχύτητα στο κιβώτιο στα 5 χρόνια και γενικώς αν διαλύεται μηχανικά, είναι μια άλλη ποιότητα άλλου είδους, εντελώς διαφορετική της προηγούμενης, δλδ το τι κάνει στο ένα θέμα, δεν σου δίνει καμία πληροφορία τι θα κάνει στο άλλο.

    Εχουμε δει πολλές μηχανές που γίνονται καραγκιόζηδες στα χρόνια και το μοτέρ δεν παθαίνει τίποτα, και έχουμε δει απαστράπτοντα να κόβουν...κάρτερ.

    BTW πέρασα από την Mototrend σήμερα, δεν είχα δει την ανακαίνιση, ωραίο το κάνανε το μαγαζί. Μόνο που δεν ήταν η γλυκούλα στην ρεσεψιον, ήταν μια άλλη.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #349
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος

    BTW πέρασα από την Mototrend σήμερα, δεν είχα δει την ανακαίνιση, ωραίο το κάνανε το μαγαζί. Μόνο που δεν ήταν η γλυκούλα στην ρεσεψιον, ήταν μια άλλη.
    Έλα, πες την αλήθεια, δεν πας στο δάσος για το κυνήγι, έτσι;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #350
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2022
    Μηνύματα
    17
    @Volpad
    Συγχαρητήρια για τη μηχανή σου, είναι πολύ ασυνήθιστο αυτό που περιγράφεις. (μήπως την πουλάς?)
    Σε μεγάλο βαθμό, η ποιότητα κατασκευής φαίνεται αμέσως. Ο χρόνος επιβεβαιώνει ή όχι αυτά που φαίνονται απο την αρχή όσον αφορά πλαστικά και βαφές.
    Δηλαδή, όταν πιάνεις κάτι ποιοτικό στα χέρια σου και το περιεργάζεσαι, καταλαβαίνεις τι είναι. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
    Και αν πρόσεξες τι γράφω, έχω παραδείγματα να συγκρίνω. πχ suzuki με ίδια χρήση, το φθινόπωρο η ζελατίνα είχε αρχίσει να κιτρινίζει. Του voge είναι σαν καινούργια.
    Πάντως μιας και το είπες, έχω ξεχάσει σίδερο που "καθάρισα" με οξύ, έξω, όχι με βροχή και σκούριασε την άλλη μέρα! Ήταν από yamaha και θα το έβαζα στην μπανιέρα για γαλβάνισμα αλλά μου διέφυγε..



    @DoctorR_k6
    Μην μπερδεύεσαι. Άλλο το να βγάλει κάποιος κάλο όνομα, που έχεις δίκιο χρειάζεται πολύ χρόνο.
    Μη το μπερδεύεις με το να "βγάλει" ένα καλό ποιοτικό προϊον, αμέσως.
    Η tesla έφτιαξε αυτοκίνητα αμέσως και η.... red bull παίρνει πρωταθλήματα.
    ΜΗΝ ξεφύγουμε στο παρόν thread για αγώνες και άλλα άσχετα, απλώς θέλω να πω ότι η τεχνογνωσία δύναται να εξαγοραστεί. Αν υπάρχουν τα κεφάλαια προσλαμβάνονται οι κατάλληλοι άνθρωποι, γίνονται συνεργασίες, αγοράζονται πατέντες... και πολλά άλλα.
    Πιστεύεις ότι η voge και κάθε "pop up" voge, έχει κάνει r&d, απομονωμένη από τον υπόλοιπο κόσμο, μόνη της?
    Αν δεν κάνω λάθος η loncin ζήτησε (πλήρωσε) την mv agusta να της ""φτιάξει"" μια γκάμα μικρών μοντέλων..
    Και το εμπορικό τμήμα έδωσε το ok να τα κάνουν κάπως ποιοτικά ώστε να ξεκινήσουν το "build brand name"


    @SeniorCanardo
    σωστά αυτά που γράφεις.
    το voge είναι το πρώτο κινέζικο που αγόραζω. το παράγγειλα χωρίς να το έχω δει και χωρίς να "ψάξω" τίποτα. Λέω δεν γ@@ται, αν είναι μάπα θα το πετάξω στη θάλασσα σιγά μη σκάσω.
    Έτσι σκεφτόμουνα γιατί θυμόμουνα τα παπιά που φέρναν πριν 15 χρόνια και μόλις τα ακουμπούσες έκοβαν οι βίδες. Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί ο ενθουσιασμός μου με το voge, που φαίνεται ισάξιο και βάλε με διάφορα made in japan που είχα. Μπορεί και να το πετάξω τελικά βέβαια, αλλά μέχρι τώρα, 9k km από τον Απρίλιο, είναι άριστο.


    @telegonos
    φυσικά έχεις δίκιο.
    πιστεύω όμως, μιας και το thread είναι για το voge 300, ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση, έχουν δώσει προσοχή και έχουν ψωνίσει από το πάνω ράφι, και στα "απ έξω" αλλά και στα "από μέσα". Το μοτέρ είναι kawasaki δοκιμασμένο άρα δεν έχει σχεδιαστικό λάθος. Τώρα στην υλοποίηση ποτέ δεν ξέρεις..
    Πάντως είναι σε φάση να φτιάξουν brand name και δίκτυο και αν δεν βγουν αξιόπιστοι στα επόμενα χρόνια, δεν θα τα καταφέρουν.

  6. #351
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pehead Προβολή μηνύματος
    πιστεύω όμως, μιας και το thread είναι για το voge 300, ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση, έχουν δώσει προσοχή και έχουν ψωνίσει από το πάνω ράφι, και στα "απ έξω" αλλά και στα "από μέσα". Το μοτέρ είναι kawasaki δοκιμασμένο άρα δεν έχει σχεδιαστικό λάθος. Τώρα στην υλοποίηση ποτέ δεν ξέρεις..
    Πάντως είναι σε φάση να φτιάξουν brand name και δίκτυο και αν δεν βγουν αξιόπιστοι στα επόμενα χρόνια, δεν θα τα καταφέρουν.

    Σχεδιαστικά ναι, ίδιο με του KLX300 μένει να δούμε και αν είναι ίδια και τα μέταλλα/κράματα που χρησημοποιούν.
    Το λέω αυτό διότι κοιτάζοντας τις τιμές για ανταλλακτικά μοτέρ, διαπίστωσα ότι με όσα λ7 αγόραζες τα....αυτοκόλλητα του aprilia Pegaso που είχα, κάνεις σχεδόν ανακατασκευή το μοτέρ του AC 300....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #352
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.540
    Σημερα πηγα το σκουτερ για αλλαγη δισκοπλακας (στραβη, στην εγγυηση).. Εξουσιοδοτημενο kymco και Voge.

    Γενικα τα voge τα εχω σε εκτιμηση, κυριως λογω του εμπορου απο τον οποιο πηρα το kymco.. Μαλιστα οταν δεν κοιταω bmw 20ετιας χαζοσκεφτομαι κανενα καινουργιο rally...Στο θεμα μας..

    Το συνεργειο λοιπον αναφερεται στα voge εως "τιμια για τα χρηματα τους " και "για ανθρωπους που δεν εχουν θεμα με ταμπελες" ...

    Ανεφερε ωστοσο το εξης παραδειγμα πιθανου "προβλήματος".. το 300 ds φοραει αρκετα "φαρδια ελαστικα" πρωτης τοποθετησης με δεικτη ταχυτητας σχετικα χαμηλο.. Οταν λοιπον ερχεται η ωρα για αλλαγη, πολλα επωνυμα ιδιων διαστασεων ελαστικα, εχουν υψηλοτερους δεικτες ταχυτητας (καθως αυτες οι διαστασεις συνηθως φοριουνται απο βαρυτερες και πιο δυνατες μοτοσυκλετες) με αποτελεσμα να υπαρχει σοβαρο ενδεχομενο να μην ζεσταινονται ποτε σωστα αν μπουν στο συγκεκριμενο.. Οποτε αρκετες επιλογες ο ιδιος δεν τις προτεινει..

    Δεν ξερω αν ισχυει και σε τι βαθμο.. Ωστοσο δεν μου ακουγεται εντελως παραλογο αν συμβαινει.. Τετοια μικρα πραγματακια η θεματακια ειναι που διορθωνονται με τον καιρο και ειναι λυμενα σε γνωστες φιρμες...

    P.S... Διευκρινιζω οτι το σχολιο μου, ειναι μεταφορα αποψης του "μαστορα" ουδεμια ευθυνη φερω, ελπιζω να μην παει παρεα με τις "κομμενες βαλβιδες ελαστικων"
    Quod me nutrit... me destruit.....

  8. #353
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Front: 110/70-17, Rear: 150/60-17

    Στριταδικες διαστάσεις φοράει, θα βάλει σπορ ελαστικά με δείκτη ταχύτητας Η (παράδειγμα Bridgestone s22). Θα αναβαθμιστεί

  9. #354
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2022
    Μηνύματα
    17
    @doctoras
    Κάτι πιο "dual sport" σαν επιλογή??
    Με το 17αρι μπροστά μάλλον δεν θα υπάρχουν πολλές επιλογές βέβαια...

  10. #355
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Πόσες πιθανότητες υπήρχαν να συμβεί;
    Δεξιά το δικό μου, ήρθε μετά από μισή ώρα και το άλλο....
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220905_193301.jpg 
Προβολές:	322 
Μέγεθος:	31,1 KB 
ID:	438406
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #356
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Ανεφερε ωστοσο το εξης παραδειγμα πιθανου "προβλήματος".. το 300 ds φοραει αρκετα "φαρδια ελαστικα" πρωτης τοποθετησης με δεικτη ταχυτητας σχετικα χαμηλο.. Οταν λοιπον ερχεται η ωρα για αλλαγη, πολλα επωνυμα ιδιων διαστασεων ελαστικα, εχουν υψηλοτερους δεικτες ταχυτητας (καθως αυτες οι διαστασεις συνηθως φοριουνται απο βαρυτερες και πιο δυνατες μοτοσυκλετες) με αποτελεσμα να υπαρχει σοβαρο ενδεχομενο να μην ζεσταινονται ποτε σωστα αν μπουν στο συγκεκριμενο.. Οποτε αρκετες επιλογες ο ιδιος δεν τις προτεινει
    Είχα πέσει σε αυτό λανθασμένο "λογικό" συλλογισμό παλιότερα και με διόρθωσαν εδώ μέσα. Ο δείκτης ταχύτητας δεν σχετίζεται άμεσα με το χρόνο/ταχύτητα προθέρμανσης. Δηλαδή μπορεί ένα ελαστικό που έχει μεγάλο δείκτη ταχύτητας να ζεσταίνεται εύκολα και γρήγορα, ενώ ένα με χαμηλό δείκτη ταχύτητας να ζεσταίνεται πιο αργά.

    Αυτό που είναι πιο κοντά στην απλή εκλογίκευση είναι ότι ένα σπορ λάστιχο, συνήθως αργεί να έρθει σε θερμοκρασία λειτουργίας και δεν αποδίδει καλά κρύο. Ενώ ένα απλό λάστιχο πόλης και ένα τουριστικό λάστιχο αποδίδουν καλούτσικα και σχετικά κρύα. Εννοείται ότι όλα αποδίδουν καλύτερα ζεστά, αλλά το θέμα είναι κατά πόσο σε συνθήκες καθημερινής χρήσης, θα έχεις πρόσφυση στα πρώτα χιλιόμετρα που είναι ακόμα κρύο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #357
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πόσες πιθανότητες υπήρχαν να συμβεί;
    Δεξιά το δικό μου, ήρθε μετά από μισή ώρα και το άλλο....
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220905_193301.jpg 
Προβολές:	322 
Μέγεθος:	31,1 KB 
ID:	438406
    Tα 300αρια πανε τραινο. Και το δικό σου και τα ds.

    https://www.mototriti.gr/data/news/p...1-6_143160.asp

    "Οι μοτοσυκλέτες καταφέρνουν, με 6.368 πωλήσεις, να καταλάβουν το 15,8% της αγοράς. Η Honda τοποθετείται στην πρώτη θέση του μεριδίου στην κατηγορία, με 21,7%, ενώ η Yamaha ακολουθεί κατά πόδας με 19,8%. Εδώ αξίζει να αναφέρουμε ότι τα μεσαία κυβικά σημειώνουν αξιοσημείωτη επιτυχία, ενώ η νέα στην αγορά μας Voge αναρριχάται στην 5η θέση της κατάταξης, πίσω μόνο από τις Daytona και BMW, με 338 ταξινομήσεις. Μάλιστα, η Voge καταφέρνει την 1η θέση πωλήσεων μοτοσυκλετών, κυβισμού 250-400 κ.εκ. (δηλαδή κυβικά φιλικά για νέους χρήστες), με 236 κομμάτια."

  13. #358
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    224
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πόσες πιθανότητες υπήρχαν να συμβεί;
    Δεξιά το δικό μου, ήρθε μετά από μισή ώρα και το άλλο....
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220905_193301.jpg 
Προβολές:	322 
Μέγεθος:	31,1 KB 
ID:	438406
    Αν δεν ειχα προβλημα με το οτι ειναι γυμνο και θα εχω θεμα με τις βροχιες, πιθανον θα ημουν αλλος ενας κατοχος. Ολη την ωρα στριφογυρναω απο την ιστοσελιδα του αντιπροσωπου και το χαζευω. Ειναι ωραιο το ατιμο. Να το χαίρεσαι.

    Βγηκαν και οι ταξινομησεις 8μηνου naked. 7o το voge 300ac και 3ο το zontes G155

    https://www.bikeit.gr/taxinomiseis/i...0-naked-custom
    Τελευταία τροποποίηση από runner; 28/09/2022 στις 00:47.

  14. #359
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Βγηκαν και οι ταξινομησεις 8μηνου naked. 7o το voge 300ac και 3ο το zontes G155

    https://www.bikeit.gr/taxinomiseis/i...0-naked-custom
    Το Bajaj pulsar ns 125 πηγαίνει καλά βλέπω, η νέα έκδοση ανέβασε αρκετά τις πωλήσεις.

  15. #360
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ashton
    Εγγραφή
    13/02/2006
    Μηνύματα
    282
    η επόμενη έκδοση του Pulsar NS125 με τα +400 γιούρια δύσκολα να το συνεχίσει πάντως.

Παρόμοια θέματα

  1. voge 300 (loncin)
    από panavour στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2021, 23:24
  2. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 22:19
  3. Πιθανοτητες πτωσης στα μαθηματα CSS & 0-300
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2004, 23:41
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 10:58
  5. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF