Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Kymco Xciting S400i

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314

    Kymco Xciting S400i

    Παιδια καλησπερα! Ανοιγω αυτο το θεμα για να γραψω μερικα πραματα σχετικα με την εμπειρια μου με το αυγκεκριμενο μοτο μιας και δεν βρηκα πουθενα τιποτα και την πατησα.
    Λοιπον αγορασα το μηχανακι χθες 14/5/21 καινουργιο με το μεγιστο λαθος να μην εχω κανει test drive. Ειμαι 29 χρονων και οτι κι αν αγορασα δεν το κανα test drive αλλα εψαχνα πληροφοριες σχετικα με το οχημα και τιποτα αλλο. Το συγκεκριμενο μηχανακι εκ πρωτης αποψης ειναι υπεροχο..Στυλατο μουρατο πανεμορφο με ποιοτικη κατασκευη απο την kymco.
    Ομως η θεση οδηγησης ειναι καταντια..Δεν εχω ξανακατσει σε πιο αβολη θεση για οδηγηση..Οι τυποι εκεινστην κυμκο πρεπει να καναν μεγαλη προσπαθεια να το καταφερουν αυτο! Εφτιαξαν ενα μηχανακι ιδανικο για αναστηματα 1.65-1.72 . Η σελα εχει υψος 80 cm (ψηλη σχετικα) ομως τι εχουν κανει? Εχουν βαλει ψηλα τα πατακια και το ποδι σου κανει ορθη γωνια με αποτελεσμα να μην κυκλοφορει καλα το αιμα! Ειμαι οπως ειπα 1.80 στον δρομο δεν παταω εντελως..Αν κανεις το λαθος και απλωσεις τα ποδια σου για θεση οδηγησης ξαπλωτος ζητω που καηκες.. Απογοητευση οσο δεν παει.. Να αγοραζεις ενα σκουτερ 6.500 και να ναι τοσο αβολο! Ουσιαστικα θα πρεπει να ναι πιο μακρυα τα πανω πατακια και τα κατω πιο χαμηλα! Μετα την απογοητευση ειπα να παρω τηλ στο μοτο κ το σελαδικο εδω στην αθηνα να δω τι μπορει να γινει.Μου ειπα οτι η σελα ειναι αθλια που την εχουν δει με κακα υλικα και μαλιστα τεινει να γερνει και προς τα μπροστα..Μου ειπαν οτι μπορουν να βγαλουν το ενδιαμεσο που υπαρχει αναμεσα σε οδηγο κ συνοδηγο να την γεμισουν ξανα και να την κανουν πιο μεγαλη και ανατομικη με 180 ευρω. Κακη τιμη δεν τη λες αλλα ειναι κριμα σε νεο μηχανακι να κανεις τετοια πειραματα..
    Ενα αλλο αρνητικο που ηξερα εξαρχης ειναι οτι δεν εχει αποθηκευτικο χωρο και το προσπερασα γιατι διαβασα οτι χωραει τουλαχιστο κρανος largeκαι κατω.. large εχω και δεν μπηκε ουτε για πλακα.. Πολυ κριμα!
    Στα θετικα ειναι το συστημα noodoe το οποιο σε κανει να μην βαριεσαι μιας και αλλαζεις διαφορα background στο κοντερ ακομα και πυξιδα που περιεχει την δουλεια σ το σπιτι σ τα βενζιναδικα και ενα σορο..
    Στα συν ειναι η ποιοτητα κατασκευης οπως την ειδα το οτι ειναι ισχυρο 400 κυβικα με πολυ ωραιο ηχο μοτερ!
    Επισης εχει χειροφρενο και ρυθμιζομενες αναρτησεις ρυθμιζομενη ζελατινα και ρυθμιζομενες μανετες. Ειναι full led ωραιο φως δυνατο..
    Γενικα ομως ειμαι απογοητευμενος αφου πουλησα την tdm να παρω κατι πιο ανετο και χαλαρο και μονο ανετο δεν ειναι.. και δεν εχω χωρους..Ισως η χειροτερη αγορα της ζωης μ που θα χρωσταω κιολας για ενα χρονο ακομα.. Πριν παρετε το οτιδηποτε test drive.. την επαθα παιδια.
    Αν καποιος απο εσας βρηκε καποια λυση σχετικα με το κομματι της ανεσης και τηςσελας ας το γραψει εδω να βοηθηθουμε ολοι..
    Γενικα γραψτε εμπειριες σας..
    Ευχαριστω

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Μουδιάζεις μετά από κανα 20 λεπτο οδήγησης, νιώθεις ενόχληση;

    Μήπως θέλει λίγo να το συνηθίσεις;

    Μπορείς να απευθυνθείς σε ένα εξειδικευμένο κατάστημα που κάνει μεταποιήσεις και να σου κάνουν κάτι δοκιμαστικό πριν την οποιαδήποτε μετατροπή.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Μουδιάζεις μετά από κανα 20 λεπτο οδήγησης, νιώθεις ενόχληση;

    Μήπως θέλει λίγo να το συνηθίσεις;

    Μπορείς να απευθυνθείς σε ένα εξειδικευμένο κατάστημα που κάνει μεταποιήσεις και να σου κάνουν κάτι δοκιμαστικό πριν την οποιαδήποτε μετατροπή.
    Οχι φιλε μου δεν μουδιαζω.. Αυτο με το μουδιασμα το παθαινα με την tdm που ειχα γιατι ηταν μακρυα το τιμονι και στηριζα εκει το βαρος.. Αυτο το σκουτερ ειναι κοντα μου το τιμονι και δεν εχω τετοιο θεμα . Εχω θεμα ομως στην σελα η οποια δεν με βολευει.. ηθελα να χω απλωμενα τα ποδια μου και οχι σε ορθη γωνια . Τωρα οταν θα χω λεφτα θα παω σε ενα σελαδικο να μου πουν τι μπορουν να κανουν... Εστειλα μηνυμα στην κυμκο αναλυτικο και μου ειπε οτι δεν εχει αναφερθει (και καλα) απο αλλους θεμα με την ανεση του σκουτερ αυτου και ισως φταινε λεει οι αναρτησεις που ειναι σκληρες και θελουν ρυθμισμα..

  4. #4
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Άσχετη ερώτηση, υπάρχει μηχανάκι που να σχεδιάζεται ώστε να οδηγείται με τα πόδια τεντωμένα ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Άσχετη ερώτηση, υπάρχει μηχανάκι που να σχεδιάζεται ώστε να οδηγείται με τα πόδια τεντωμένα ;
    τεντωμένα μονο τα trial που δεν έχουν σέλα να κάτσεις
    λιγότερη οξεία γωνία, ή πιο αμβλεία τα cruiser
    μάλλον(με επιφύλαξη) και κάποια μέγκα σκουτερ όπως το burgman 650
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    τεντωμένα μονο τα trial που δεν έχουν σέλα να κάτσεις
    λιγότερη οξεία γωνία, ή πιο αμβλεία τα cruiser
    μάλλον(με επιφύλαξη) και κάποια μέγκα σκουτερ όπως το burgman 650
    Γιατι ρε παιδια? Το ak550 η το tmax η το forza 750 δεν οδηγουντε ξαπλωτα? Τα ποδια ειναι τεντωμενα απεναντι στα πανω πατακια..βεβαια παιζει ρολο και το υψος αλλα συνηθως για εναν μεσο αναβατη ειναι οκ αυτη η σταση οδηγησης..

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Γιατι ρε παιδια? Το ak550 η το tmax η το forza 750 δεν οδηγουντε ξαπλωτα? Τα ποδια ειναι τεντωμενα απεναντι στα πανω πατακια..βεβαια παιζει ρολο και το υψος αλλα συνηθως για εναν μεσο αναβατη ειναι οκ αυτη η σταση οδηγησης..
    Αυτό έχω παρατηρήσει λαμβάνοντας υπόψη δείγμα απο τα tmax500 που είναι πολλά, αυτοί που έχουν πάνω απο 175εκ μποι δεν τεντώνουν άνετα μέσα, το burgman650 είναι το πιο ευμεγέθης σκουτερ νομίζω οτι θα κάλυπτε περισσότερους
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2021
    Μηνύματα
    4
    Φίλε μου αν σου πω ότι είμαι έτοιμος να το πάρω την Τετάρτη.. είμαι ανάμεσα σε αυτό και σε μεταχειρισμένο tmax του 2010.. τόσο άβολο στα πόδια?

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    αυτός που έχει μάθει σε μαρσπίε μοτοσυκλέτας μονο, ίσως ποτέ να μη μπορέσει να βολευτεί σε πάτωμα σκουτερ ειναι θέμα συνήθειας και εξοικείωσης
    αντιθέτως αυτός που είναι εξοικειωμένος απο σκουτερ δεν νομίζω να μη μπορεί να βολευτεί σε κάποιο απο τα καινούργια μοντέλα όλως το παρών μοντέλο
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosBrazil Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου αν σου πω ότι είμαι έτοιμος να το πάρω την Τετάρτη.. είμαι ανάμεσα σε αυτό και σε μεταχειρισμένο tmax του 2010.. τόσο άβολο στα πόδια?
    Φιλε δοκιμασε μ κατσεις πρωτα πανω.. εγω ειμαι 1.80 130 κιλα αγυμναστος..ισως φταιει κι αυτο.. αλλα σιγουρα θελει επεμβαση η σελα

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αυτός που έχει μάθει σε μαρσπίε μοτοσυκλέτας μονο, ίσως ποτέ να μη μπορέσει να βολευτεί σε πάτωμα σκουτερ ειναι θέμα συνήθειας και εξοικείωσης
    αντιθέτως αυτός που είναι εξοικειωμένος απο σκουτερ δεν νομίζω να μη μπορεί να βολευτεί σε κάποιο απο τα καινούργια μοντέλα όλως το παρών μοντέλο
    Φιλε ειχα προν tdm και δυσκολευομαι να συνηθησω σε αυτο.. οδηγαω καθε μερα λογω δουλειας σκουτερ 125 χωρις θεμα ..τελος παντων εγω νομιζα θα ναι πιο τεντωμενα τα ποδια και οχι σε τετοια κλιση που να πιανομαι... Η σελα θελει αλλαγη σιγουρα με ανατομικη..ισως εκει το δω καλυτερα

Παρόμοια θέματα

  1. kymco xciting 500i vs gilera nexus 500
    από KARYDAS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2009, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF