Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Προτάσεις για scrambler λάστιχα!!!!

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Orgismenos
    Εγγραφή
    23/01/2020
    Μηνύματα
    20

    Προτάσεις για scrambler λάστιχα!!!!

    Καλησπέρα σε όλους!!! Ξέρει κανείς τι λάστιχα φοράει το εκονιζόμενο και αν βγαίνουν σε 17άρες ζάντες εμπρός και πίσω; Οποιαδήποτε άλλη πρόταση για λάστιχα scrambler θα ήταν καλοδεχούμενη!!!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	@thehitzelberger_KTM_94.jpg 
Προβολές:	280 
Μέγεθος:	93,7 KB 
ID:	428041

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Bridgestone AX41s,Pirelli MT60rs,Dunlop Mutant.

    To λάστιχο της φωτό μου θυμίζει λίγο το Dunlop Mission το οποίο όμως δεν είναι Scrambler ελαστικό αλλά θεωρητικά 50-50 λάστιχο(πρακτικά 70-30 ίσως και 80-20).Αν είναι αυτό τότε βγαίνει σε πισινή διάσταση 150-70-17 ή και 170-60-17 και μπροστά σίγουρα για 19άρα,δεν ξέρω αν βγαίνει για 21 πρέπει να το δεις.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της Orgismenos
    Εγγραφή
    23/01/2020
    Μηνύματα
    20
    Έχεις δίκιο! Είναι τα mission όπως είδα, αλλά δυστυχώς δεν βγαίνουν σε 17αρα για μπροστινό! Έχει βέβαια 120/90/17,αλλά τα δίνει για πίσω! Έχω προβληματιστεί αρκετά για να έβαζα πισινό μπροστά, όπως τα karoo 3, αλλά φοβάμαι να μη χαλάσει η συμπεριφορά του στο δρόμο! Τα dunlop mutant τα φοράω τώρα (όπως θα δεις και στη φώτο προφίλ μου) τα οποία κρατάνε πολύ καλά στο δρόμο, απλά έλεγα να βάλω κάτι πιο άγριο! Τα AX41s δε διαφέρουν και πολύ από τα mutant οπότε δεν αξίζει η αλλαγή και τα MT60 τα έχω υπόψη μου και είναι μέσα στις επιλογές μου!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Orgismenos Προβολή μηνύματος
    Έχεις δίκιο! Είναι τα mission όπως είδα, αλλά δυστυχώς δεν βγαίνουν σε 17αρα για μπροστινό! Έχει βέβαια 120/90/17,αλλά τα δίνει για πίσω! Έχω προβληματιστεί αρκετά για να έβαζα πισινό μπροστά, όπως τα karoo 3, αλλά φοβάμαι να μη χαλάσει η συμπεριφορά του στο δρόμο! Τα dunlop mutant τα φοράω τώρα (όπως θα δεις και στη φώτο προφίλ μου) τα οποία κρατάνε πολύ καλά στο δρόμο, απλά έλεγα να βάλω κάτι πιο άγριο! Τα AX41s δε διαφέρουν και πολύ από τα mutant οπότε δεν αξίζει η αλλαγή και τα MT60 τα έχω υπόψη μου και είναι μέσα στις επιλογές μου!

    Δυστυχώς ναι το Mission δε βγαίνει για 17αρα μπροστά όπως και άλλα χωμάτινα ελαστικά πλην του Continental TKC80 που είναι τακουνάτο αλλά και δυσεύρετο στην Ελλάδα.

    Την πατέντα που λες με πισινό λάστιχο εμπρός την κάνουν πολύ στην Αμερική με καλά αποτελέσματα.Υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις διάσταση 130-80-17 για να μην ψηλώσεις τόσο πολύ το προφίλ μπροστά.Τα έχω σκεφτεί όλα αυτά για το δικό μου αλλά τελικά δεν έκανα τίποτα.Δεν ξέρω στο μηχανάκι σου το φτερό τι απόσταση έχει απο τον τροχό(δε βλέπω καλά τη φωτό) αλλά αν δεν έχει μεγάλη απόσταση ίσως χρειαστείς λαμάκια για να σηκωθεί μερικούς πόντους,αν τελικά προχωρήσεις σε πισινό μπροστά.

    Σημειωτέον το οτι το Mission και να έβγαινε για μπροστά είναι σίγουρα σκληρότερο απο τα λάστιχα που φοράς αλλά και απο αυτά που έγραψα.Πιθανότατα θα κέρδιζες σε look αλλά θα έχανες σε κράτημα.

    Με την αύξηση των Scrambler μοτοσυκλετών αλλά και των ψηλών ψευδο-on off που έχουν 17αρες ζάντες νομίζω οτι οι εταιρείες θα έπρεπε να βγάζουν και μια διάσταση για μπροστά στα Adventure και OFF λάστιχα.Ακόμα δεν έχουν κάνει τίποτα,για να δούμε στο μέλλον.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της Orgismenos
    Εγγραφή
    23/01/2020
    Μηνύματα
    20
    Το φτέρο που έχω μπροστά δεν είναι θέμα!!! Μιας μέρας δουλειά είναι να το σηκώσω με λαμάκια!!! Κι εμένα το μόνο που με προβληματίζει για να βάλω μπροστα πισινό , είναι να μη γίνει η μηχανή μόνο για φωτογραφίες, αλλά να πατάει και να στρίβει καλά στο δρόμο!! Άλλη μια επιλογή είναι και τα pirelli scorpion rally str τα οποία βγαίνουν και σε 17άρα για μπροστινό!!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Orgismenos Προβολή μηνύματος
    Το φτέρο που έχω μπροστά δεν είναι θέμα!!! Μιας μέρας δουλειά είναι να το σηκώσω με λαμάκια!!! Κι εμένα το μόνο που με προβληματίζει για να βάλω μπροστα πισινό , είναι να μη γίνει η μηχανή μόνο για φωτογραφίες, αλλά να πατάει και να στρίβει καλά στο δρόμο!! Άλλη μια επιλογή είναι και τα pirelli scorpion rally str τα οποία βγαίνουν και σε 17άρα για μπροστινό!!!

    Ναι και αυτό είναι πολύ καλή λύση αλλά επειδή το έχω φορέσει έχει δύο βασικά μειονεκτήματα.Δεν έχει αντοχή,δηλαδή σε έναν χωματόδρομο παίζει να σκιστεί αρκετά εύκολα(το έπαθα) ή να ρουφήξει καρφί ακόμα πιο εύκολαΤο 2ο μειονέκτημα είναι οτι σε υποψία λάσπης δεν κάνει για πουθενά.

    Πλεονεκτήματα η άριστη απόδοσή του στην άσφαλτο και στο στεγνό χώμα.

    Πριν κανα χρόνο που είχα ρωτήσει για μπροστινό ο λαστιχάς δεν το έφερνε και μου είπε οτι σπάνια το βάζουν για αυτό υπάρχει έλλειψη.Δε χάνεις κάτι να ρωτήσεις όμως.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    θεωρητικά 50-50 λάστιχο(πρακτικά 70-30 ίσως και 80-20)
    Παίζει και 90-10, οποτε ας το κανουμε 100-0 να ησυχάσουμε..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Παίζει και 90-10, οποτε ας το κανουμε 100-0 να ησυχάσουμε..

    H αλήθεια είναι πως δε γεμίζει το μάτι.


    Ο Kyle το έχει δουλέψει σε διάφορες συνθήκες με καλά αποτελέσματα,καλύτερα δηλαδή απο 90-10 που ας πούμε είναι τα εντελώς ασφάλτινα.






    ΑΛΛΑ πολύ θα ήθελα να τον δω στην Πίνδο χειμώνα με το ίδιο λάστιχο γιατί εκεί στην Καλιφόρνια δε βρέχει και ποτέ!Στον Γράμμο θα τον βλέπαμε πως το βουτάει το γλυκό
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της Orgismenos
    Εγγραφή
    23/01/2020
    Μηνύματα
    20
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1621330388400.jpg 
Προβολές:	160 
Μέγεθος:	42,4 KB 
ID:	428091 Για αυτά εδώ ξέρουμε ποια είναι;;
    In carbs we trust...

  10. #10
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Orgismenos Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1621330388400.jpg 
Προβολές:	160 
Μέγεθος:	42,4 KB 
ID:	428091 Για αυτά εδώ ξέρουμε ποια είναι;;
    Μοιάζουν με Vee Rubber VRM163..
    RIDE MORE TALK LESS

  11. #11
    Νέο μέλος Το avatar του/της Orgismenos
    Εγγραφή
    23/01/2020
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Μοιάζουν με Vee Rubber VRM163..
    ούτε τα είχα ξανακούσει αυτά!!!! όπως τα βλέπω μάλλον vee rubber είναι αλλά βγαίνουν σε χαζοδιαστάσεις....
    In carbs we trust...

  12. #12
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Orgismenos Προβολή μηνύματος
    ούτε τα είχα ξανακούσει αυτά!!!! όπως τα βλέπω μάλλον vee rubber είναι αλλά βγαίνουν σε χαζοδιαστάσεις....
    Τα είχα βάλει σε ένα Dominator 650,δεν ήταν και χάλια για τα λεφτά τους.
    Για τις διαστάσεις..προφανως το μπροστινό που έχει βάλει κανονικα είναι για πισω αλλά μπρος στην ομορφιά τι είναι οι γλύστρες..
    RIDE MORE TALK LESS

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    MC32 παίζει σε 17" για γενική χρήση και συμπαθητικές διαστάσεις για μεσαία κυβικά.Διαθεσιμοτητα άγνωστη.

  14. #14
    Νέο μέλος Το avatar του/της Orgismenos
    Εγγραφή
    23/01/2020
    Μηνύματα
    20
    Τα έψαξα λίγο και τα MITAS MC32 αλλά στο site της εταιρίας δίνει σε μπροστινό μέχρι 100 φάρδος και για πίσω μέχρι 130!!!
    In carbs we trust...

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Για μεγαλυτερα/φαρδυτερα, κοιτας στα χωματουργικα μηχανηματα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 169
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2019, 12:42
  2. Προτάσεις για λάστιχα για μικρό super moto
    από ChrisDerbi στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2011, 10:46
  3. Προτασεις για λαστιχα
    από georgeIII στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2010, 00:45
  4. Sym 250-Προτάσεις για λάστιχα?
    από Douglas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2010, 01:06
  5. Προτάσεις για όμορφα μέρη ανά την Ελλάδα...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 21:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF