Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Gemini Scrambler 125

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2021
    Μηνύματα
    7

    Gemini Scrambler 125

    Καλησπέρα σε όλους
    Θέλωντας να εκμεταλευτώ τον νέο νόμο για τα 125, έχω ξεκινίσει να μαζεύω πληροφορίες για κάποιες από τις μηχανές που με ενδιαφέρουν.
    Άρχικά να πω ότι δεν κοιτάω για σκούτερ ή παπί (με εξαίρεση το CT125, αν ποτέ έρθει Ελλάδα) παρά για μόνο μηχανή, όπως η μικρή της Gemini. Έχω διαβάσει διάφορα reviews από ελληνικές και ξένες ιστοσελίδες/περιοδικά, ωστόσο αυτό που μετράει για μένα, είναι οι εντυπώσεις των κατόχων.
    Γιατί καλό είναι, να αγοράσω μια μηχανή, που μου αρέσει, αλλά άμα είναι, να βγάζει συχνά θεματάκια και να μην ξέρω, αν θα πάρει μπρος, όποτε γυρνώ το κλειδί, τότε καλύτερα μία άλλη πιο αξιόπιστη και ας μην μου αρέσει τό ίδιο.

    Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω, αν υπάρχει κάποιος κάτοχος της συγκερκριμένης μηχανής, για τα όποια προβήματα του έχει βγάλει και στην τελική αν αξίζει η αγορά της ( τώρα έχει 1850) σε σχέση με τα ακριβότερα και σίγουρα πιο αξιόπιστα ys125 /cbf125/ rx125.

    Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Το ότι δεν θα βρεις κάτοχο να πάρεις γνώμη ίσως απαντάει αυτόματα σε όλες τις απορίες σου

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Αν σου αρέσει αγόρασε το. Αν δεν τα έχεις τα λεφτά και είσαι τσιμα-τσίμα προτίμησε κάτι πιο επώνυμο(honda / yamaha).
    review έχεις περισσότερες πιθανότητες να βρεις στο εξωτερικό, εδω είναι μικρή αγορά. Ξέρω μονο οτι το υποστηρίζει η kymco και το δίκτυο της, επίσης ο κουμπάρος μου έχει το σκουτεράκι eivissa 150 κάπως έτσι το λένε το οποίο έχει κάνει καμια 20k δεν έχει βγάλει κάτι σοβαρό είχε κάτι θέματα με ρυθμίσεις μείγματα του καρμπ. που απο ότι λέει του το έφτιαξαν.
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/07/2020
    Μηνύματα
    55
    Ο κουμπάρος μου εχει πάρει μεταχειρισμένο το 250 και γνώρισα κι έναν τύπο που έχει το 125.
    Ο κουμπάρος μου το πήρε με 13000 χλμ, όχι πως είναι πολλά τα χιλιόμετρα, μα δεν έβγαλε κάτι,ενω ο άλλος το πήρε καινούργιο οπότε δεν μπορούν να βγουν συμπεράσματα.
    Για το 250, μέχρι τα 100 θα πας άνετα, μετά ο αέρας σου δείχνει τα δόντια του, έχει ψαρωτικο θόρυβο (το ίδιο ισχύει και για το 125) θα γυρίσουν δηλαδή να το δουν.
    Ποιοτικά (125&250) όχι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά μια μέτρια κατάσταση, για τα λεφτά του υπερτιμιο.

    Πάντως προσπαθώ να βρω μια συνάφεια στη σύγκριση με ys, cbf μιας και μιλάμε για διαφορετικά μηχανάκια. Με το Gemini θα πιάσει ο κωλος σου, ενώ για συνεπιβάτη ούτε λόγος.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2021
    Μηνύματα
    7
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, θέλω ένα μηχανάκι για μέσα στην πόλη κυρίως και όχι για κάθε μέρα (για την ώρα τουλάχιστον), οπότε το θέμα της άνεσης δεν με καίει ιδιαίτερα, φυσικά δεν έχω δει καμία ακόμα από κοντά, οπότε όταν τις δοκιμάσω αυτο μπορεί και να αλλάξει.
    Για μένα αυτό που μετράει είναι μία σχετική αξιοπιστία. Εννοείται δεν έχω απαίτηση από το Gemini να είναι το ίδιο αξιόπιστο με το yamaha, ούτε να αντέξει 10 χρόνια, αλλά μην είναι και συνέχεια συνεργείο. Σε ένα άλλο forum π.χ διάβαζα για το daytona must 125 και κόντευα, να κλάψω με αυτά που είχε βγάλει στο παλικάρι.
    Ο μεγαλύτερος ενδοιασμός που έχω, όχι μόνο με το Gemini αλλά και με όλα τα αντίστοιχης τιμής μηχανάκια (daytona, brixton, mondial, keeway κλπ) είναι η υποστήριξη από την εκάστοτε αντιπροσωπία. Γιατί θεωρώ ότι μια βλάβη μπορεί να παρουσιαστεί σε όλες τις μηχανές, μετά είναι το θέμα τι γίνεται και πόσο γρήγορα ξεμπερδεύεις.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Μην τις βαζεις ολες στο ιδιο τσουβαλι: η mondial ειναι ιστορικη εταιρια με παρουσια σε ολη την ευρωπη (παλαιοτερα τουλαχιστον) ή η keeway εχει δικο της εργοστασιο και ειναι ανεξαρτητη.
    Η gemini συγκεκριμενα ειναι κατι σαν την daytona: προκειται για ελληνικη εταιρια η οποια παιρνει ετοιμα μηχανακια απο καποιο εργοστασιο στην Κινα.
    Το προβλημα ειναι πως το μοντελο πχ του '19 μπορει να εχει παραχθει σε αλλο εργοστασιο απο αυτο του '21 και ψαξε βρες εσυ μετα τι ανταλλακτικο πρεπει να βαλεις.
    (Πριν καποια χρονια εδω εγραφε καποιος οτι ειχε παει ενα αντιστοιχου τυπου μοντελο στην αντιπροσωπεια και δεν ειχαν διαγνωστικο να τσεκαρουν για σφαλματα...)
    Οι πολυ χαμηλες πωλησεις τετοιων μοντελων δυστυχως αποτρεπουν τις εταιριες να στοκαρουν ανταλλακτικα, οπότε εαν βγαλει προβλημα μαλλον θα περιμενεις αρκετα.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2021
    Μηνύματα
    7
    Δεν τις βάζω όλες στο ίδιο τσουβάλι προς Θεού, για τις εδώ αντιπροσωπίες μίλαγα και ακριβώς για το θέμα με τα ανταλλακτικά που έθιξες κι εσύ.
    Πάντως η keeway φαίνεται να είναι ένα σκαλί πάνω από τις υπόλοιπες, ακόμα και το gemini μπορείς να εντοπίσεις την αρχική εταιρία σχετικά εύκολα (γράφει longia πάνω στην εξάτμιση) ενώ για κάποια daytona μάλλον απίθανο.
    Τελικά όμως, όταν το ys125 έχει γύρω στα 2500-2600, δεν αξίζει να πας σε αυτά που παίζουν 200-300 ευρώ πιο κάτω (σε θέμα αξιοπιστίας - αντιπροσώπευσης, όχι εμφάνισης), για το gemini μάλλον οριακά.

  8. #8
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zoslen Προβολή μηνύματος
    Μην τις βαζεις ολες στο ιδιο τσουβαλι: η mondial ειναι ιστορικη εταιρια με παρουσια σε ολη την ευρωπη (παλαιοτερα τουλαχιστον) ή η keeway εχει δικο της εργοστασιο και ειναι ανεξαρτητη.
    Η gemini συγκεκριμενα ειναι κατι σαν την daytona: προκειται για ελληνικη εταιρια η οποια παιρνει ετοιμα μηχανακια απο καποιο εργοστασιο στην Κινα.
    Το προβλημα ειναι πως το μοντελο πχ του '19 μπορει να εχει παραχθει σε αλλο εργοστασιο απο αυτο του '21 και ψαξε βρες εσυ μετα τι ανταλλακτικο πρεπει να βαλεις.
    (Πριν καποια χρονια εδω εγραφε καποιος οτι ειχε παει ενα αντιστοιχου τυπου μοντελο στην αντιπροσωπεια και δεν ειχαν διαγνωστικο να τσεκαρουν για σφαλματα...)
    Οι πολυ χαμηλες πωλησεις τετοιων μοντελων δυστυχως αποτρεπουν τις εταιριες να στοκαρουν ανταλλακτικα, οπότε εαν βγαλει προβλημα μαλλον θα περιμενεις αρκετα.
    Η μοντιαλ ειναι ΑΠΛΑ ενα ιστορικο ονομα τιποτα αλλο.φταχνεται καπου στην κινα και αυτο.
    Η τζεμινι ειναι το εμπορικο ονομα στην Ελλαδα ενος κινεζικου σκουτερ μιας αρκετα μεγαλης κινεζικης εταιρειας,οπως και τα ντειτονα του γκοργκολη εξ αλλου,με την διαφορα οτι αντιπροσωπευονται απο μια απο τις ΙΣΩΣ σοβαρωτερες αντιπροσωπειες μοτο στην Ελλαδα,(κατα την γνωμη μου παντα )την ΜΟΤΟ ΤΡΕΝΤ που αντιπροσωπευει τα ΚΥΜΚΟ και τα ΒΟΓΚ.Εχει λοιπον διαφορα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Θεωρείς ότι είναι άλλη μια παραγγελία απο μοτοσυκλέτα που βρίσκεται ήδη σε παραγωγή και της βάζουν λογότυπα
    ή ότι φτιάχτηκε κατα παραγγελία για τους ιδιοκτήτες του ονόματος όπως κάνουν και οι υπόλοιποι;

  10. #10
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Θεωρείς ότι είναι άλλη μια παραγγελία απο μοτοσυκλέτα που βρίσκεται ήδη σε παραγωγή και της βάζουν λογότυπα
    ή ότι φτιάχτηκε κατα παραγγελία για τους ιδιοκτήτες του ονόματος όπως κάνουν και οι υπόλοιποι;
    οταν ηθελα να παρω σκουτερ κοιταξα και το gemini flash 125 που εφερνε η μοτο τρεντ η αντιπροσωπεια της κυμκο.
    στην πορεια εψαξα κα βρηκα οτι ηταν ΑΥΤΟ.
    https://www.youtube.com/watch?v=9Aa9IOzOLh4

    Πραγμα που σημαινει το 1ο.
    Δεν ξερω αν το σκραμπλερ ειναι και αυτο της ΗANWAY οπως και το φλας,ή ειναι καποιας αλλης κινεζικης μαρκας.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/07/2020
    Μηνύματα
    55
    Προς τον TS: ρώτησα για ένα φίλο σήμερα για την καινούργια νομοθεσία με δίπλωμα β να οδηγείς και μέχρι 125 σε μια σχολή οδηγών.
    Δεν θα μπορείς να οδηγήσεις με συμπλέκτη, το δίπλωμα θα είναι με τον περιβόητο κωδικό 78.

    Οπότε κοιτάς για παπακι ή scooter

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2021
    Μηνύματα
    7
    Δεν ξέρω φίλε μου, λίγο περίεργο μου φαίνεται αυτό για τον κωδικό 78. Διάβασα και τον ν.4784 άρθρο 54 για τις ισοδυναμίες διπλωμάτων αλλά και το πρόσφατο ΦΕΚ 1845/Β/7-5-2021 άρθρο 4Α για την διαδικασία έκδοσης των νέων διπλωμάτων, και πουθενά δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.
    Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί κάτι να μου ξέφυγε, περιμένω πάντως τηλέφωνο και από την σχολή οπότε θα το επιβεβαιώσω.
    Μεγάλη πίκρα πάντως, αν ισχύσει αυτό.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2021
    Μηνύματα
    10
    Καλημέρα στην παρεα και καλώς σας βρήκα στο φόρουμ! Πρώτο μηχανάκι για μένα το Gemini 125. Είχα παρόμοια διλλήματα... Δλδ κάτι μεταχειρισμένο επώνυμο δεκαετίας+ ή κάτι καινουριο κινέζικο; και τα δυο έχουν τα ρίσκα τους. Αρχισα να ψάχνω. Τα παπια είναι τα πιο πρακτικα, αλλά δε μου αρέσουν... Το ίδιο και τα σκουτερ. Καποια στιγμή μου πέταξε σε διαφήμιση το Gemini στο ίντερνετ. Ωπα λεω ωραίο στυλ! Κάτι τέτοιο μ' αρέσει. Ελαφρυ, ρετρό, απλό, εγγυηση, στα λεφτά μου, άτοκες, το είδα από κοντά και τελικά το αγόρασα περνοντας τα ρίσκα. Το έχω ενάμιση μήνα μόνο με 1000+ χιλιόμετρα. Για την ώρα όλα καλά, αλλά σίγουρα είναι παρα πολυ νωρίς για κριτικές αξιοπιστίας. Μ'αρέσει ο ήχος, καίει μετρημένα 2.4λιτρα στα 100χιλ τελική 96-97χιλ/ωρα. https://photos.app.goo.gl/LwdHHaXgcEnaAi3dA

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2021
    Μηνύματα
    10
    Μετά από 17 μηνες χρησης το μηχανάκι έχει 6500χιλ και παραμένει αψεγάδιαστο, εξακολουθεί να λειτουργει σαν την πρωτη μερα. Η δοκιμή συνεχίζεται...

Παρόμοια θέματα

  1. innova 125..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 13:57
  2. Fx 125
    από GIORGIO MORODER στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2004, 14:56
  3. daytona 125
    από gRim στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 17:48
  4. Crm 125 97'
    από AmIinside? στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2004, 18:01
  5. Aprilia RS 125
    από thewhiteowl στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2004, 07:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF