Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 100

Θέμα: Να βάλω ανατομική σέλα;

  1. #31
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Έχθες εκανα μια ψιλή με τη γυναίκα περίπου 70 χλμ .Οταν κατεβήκαμε απο τη μηχανή πραγματικά βογκουσαμε.Η κατάσταση δε πάει άλλο. Καλά όλα αυτά που λέτε αλλά και το κατοστάρικο πιο καλό.
    Απο Τρίτη Τετάρτη σχεδιάζω μια μονοήμερη με τη γυναίκα και λεω πως θα τη βγάλω.
    Εαν τη Δευτέρα πάω σε εναν απλό ταπετσερη και πω το πόνο μού δε θα μού κάνει δουλειά?
    Δηλαδή να μου ανανεώσει το αφρώδες υλικό που 23 χρόνια έχει γίνει μπετό?
    Τι μέση σου πόσο την κοστολογεις;
    Σίγουρα περισσότερα από όσα ευρώ θέλει μια σέλα.
    Μόνο που η μέση άμα πάρει, δεν έρχεται το ίδιο εύκολα όσο η αλλαγή μιας σέλας.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #32
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Καλό είναι να σου ''πάρει τα μέτρα'' αν είναι να κάνει το σκαλάκι,να γίνει δηλαδή στην σωστή θέση.
    porca miseria.

  3. #33
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Μιας και βλέπω ότι η κουβέντα πάει στο σκαλοπάτι,που νομίζω περισσότερο μόδα είναι (για να "δείχνει" ανατομική).
    Όπως έχω ξαναναφερει έχω αλλάξει δύο φορές τη σέλα στο παπί μου το οποίο είναι ακούραστος εργάτης παρά πολλών δεκάδων χιλιάδων χιλιομέτρων.
    Η πρώτη απόπειρα, ήταν σε αυτό το στυλ, το ανατομικό τάχα, με το σκαλοπάτι.
    Σε πασιγνωστό σελαδικο στο Ρέντη.
    Απογοητευση και χάσιμο χρημάτων.
    Στο ενδιάμεσο είχα φτιάξει σελαρα στο Ζ στο ΜοτοΚ.
    Οπότε λέω, το πάθημα έγινε μάθημα,θα πάω και το παπί εκεί.
    Μετά λοιπόν από κουβέντα με τα παιδιά εκεί, εξηγώντας τους τι ανάγκες μου καλύπτει το μηχανάκι και πόσο χρόνο ξοδεύω πάνω στη σέλα του, αποφασίστηκε να μην γίνει με αυτό το μοτίβο του σκαλοπατιου αλλά φλατ.
    Δεν μετάνιωσα στιγμή το κάθε ευρώ που τους έδωσα!
    Σημασία έχει να γίνεται σωστα η δουλειά.
    Και κριτήριο για αυτό, νομίζω είναι η μέση μας αλλά και ο χρόνος αντοχής. Δύο χρόνια τώρα και κάνα πενηνταρι χιλιάδες χιλιόμετρα αργότερα, μάλλον έκαναν σωστή δουλειά.
    Το σχέδιο δεν λέει τίποτα από μόνο του.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Τι μέση σου πόσο την κοστολογεις;
    Σίγουρα περισσότερα από όσα ευρώ θέλει μια σέλα.
    Μόνο που η μέση άμα πάρει, δεν έρχεται το ίδιο εύκολα όσο η αλλαγή μιας σέλας.
    Μα δε κατάλαβες. Δεν έχει να κάνει με την μεση μου και την κοστολόγηση της. Εδω μιλάμε αν αξίζει να δώσω 100 ευρώ για μια μόστρα που μπορεί με 30 ευρώ να μην φαίνεται ωραιο αλά να κάνει την ίδια δουλειά.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #35
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Εγώ πάλι έχω την αντίθετη εμπειρία,κάθομαι πολύ πιο ξεκούραστα σε μεγάλες διαδρομές και το νοιώθω πως με ξεκουράζει χαμηλά στην μέση λίγο πιο πάνω από το ύψος της λεκάνης.
    Συμφωνώ πως πρέπει να γίνει σωστή δουλειά ,εξάλλου αλλάζει το υλικό ή η ποσότητα του σε όλο το μέρος της σέλας.
    Εσύ κάνεις τα κουμάντα σου,δεν είναι μόνο μόστρα.Από την άλλη αν το παλιό έχει γίνει πέτρα και μόνο που θα μπει φρέσκο σφουγγάρι λογικά θα έχεις μεγάλη διαφορά.
    porca miseria.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάλι έχω την αντίθετη εμπειρία,κάθομαι πολύ πιο ξεκούραστα σε μεγάλες διαδρομές και το νοιώθω πως με ξεκουράζει χαμηλά στην μέση λίγο πιο πάνω από το ύψος της λεκάνης.
    Συμφωνώ πως πρέπει να γίνει σωστή δουλειά ,εξάλλου αλλάζει το υλικό ή η ποσότητα του σε όλο το μέρος της σέλας.
    Εσύ κάνεις τα κουμάντα σου,δεν είναι μόνο μόστρα.Από την άλλη αν το παλιό έχει γίνει πέτρα και μόνο που θα μπει φρέσκο σφουγγάρι λογικά θα έχεις μεγάλη διαφορά.
    Καπος έτσι το σκέφτομαι.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mreza
    Εγγραφή
    07/07/2013
    Μηνύματα
    139
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xanoutas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους!
    Σκίστηκε η σέλα στο Vstrom DL650 K6 που έχω και είμαι σε δίλημμα.
    Να την επισκευάσω με νέα ταπετσαρία απλώς (~50€ κόστος) ή να βάλω μια ανατομική(~130€ κόστος);
    Να τονίσω ότι προς το παρόν στα ταξίδια που κάνω είμαι μόνος και διαρκούν το μέγιστο 1,5-2 ώρες.

    Τι μου προτείνετε να κάνω;
    Να βάλεις.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    604
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μα δε κατάλαβες. Δεν έχει να κάνει με την μεση μου και την κοστολόγηση της. Εδω μιλάμε αν αξίζει να δώσω 100 ευρώ για μια μόστρα που μπορεί με 30 ευρώ να μην φαίνεται ωραιο αλά να κάνει την ίδια δουλειά.
    Αν βρεις με 30€ να αλλαξεις και υφασμα και γεμιση, να το κανεις. Επειδη κατι μου λεει ομως οτι θα παει στο 70ρι η δουλεια, καλυτερα δωσε τα 100 για το τελειο αποτελεσμα. Οσο περνανε τα χρονια η μεση εχει απαιτησεις και οι ενοχλησεις δεν υποχωρουν με δυο ωρες ξαπλα.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Αν βρεις με 30€ να αλλαξεις και υφασμα και γεμιση, να το κανεις. Επειδη κατι μου λεει ομως οτι θα παει στο 70ρι η δουλεια, καλυτερα δωσε τα 100 για το τελειο αποτελεσμα. Οσο περνανε τα χρονια η μεση εχει απαιτησεις και οι ενοχλησεις δεν υποχωρουν με δυο ωρες ξαπλα.
    Σήμερα ήταν να πάω τη βόλτα αλλά μάς τα χάλασε ο καιρός.
    Εννοείτε αυτο που λες. Για 30 δε το συζητάμε.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #40
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Μια φορα εφτιαξα την σελα για τα ευρωπαικα ταξιδια.
    Την εφτιαξα στα τοτε σελαδικα που ηταν στα φορτε τους. Σε αυτον που πηγα να αφήσω την σελα ειδα λιγο οσο επετρεπε την δουλεια.
    Ο κλαιν και ο μαιν και έπιναν νερο στο ονομα τους..
    Ενταξει ακομη και σημερα το προσθετο αφρολεξ που εβαλε εκανε την σελα απροβλημάτιστα άνετη.
    Ομως η δουλεια ηταν διπλωσε ενα αφρολεξ 2cm στα δυο και το τοποθέτησε πανω και ο δευτερος το κουκουλωσε με το κάλυμμα και με καρφωτικα το επιασε απο κατω
    Σιγα την τεχνη που χρησιμοποίησαν. 100ευρω γιαυτο ολο, αλλα οι αγελαδες ηταν αρκετα παχιες τοτε..

    Αντιθετως εχω δει στον σωλήνα καποιους που τουλαχιστο αξιζουν το ψωμακι που βγαζουν χρησιμοποιώντας ενα σωρο εργαλεια κολλες πιστολια θερμού αερα και δινουν κλισεις να κοβουν ραβουν κάνοντας πραγματικα τεχνικη δουλεια οπως θα την ηθελε ο απαιτητικός αναβάτης

    Φανταζομαι βεβαια οτι θα εχουν βελτιωθει αισθητα σημερα και αυτοι που ειχα παει μιας και δεν προαπαιτει τιποτα τρελο επιπεδο γνώσεων ο χώρος

  11. #41
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.712
    Λυπήθηκα ένα 50ρικο διαφορά από την MOTOK και έκανα την σέλα μου σε ένα στο περιστέρι.
    Με όσα ακούω για Motok θα τα πληρώσω διπλά μου φαίνεται.

  12. #42
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    δοκτορα μου επιτρέπεις να σε διαφωτίσω;
    Οι ΜοτοΚ-έηδες, πας το μηχανάκι σου εκεί και του λες το ποιημα.
    Σου λέει παμε έξω και κάτσε στη σέλα σου.
    Μετά βγάζει ένα κομμάτι ύφασμα το οποίο έχουν γεμίσει αισθητήρες πίεσης, προφανώς.
    Σου λέει ξανακάτσε να πάρουμε μετρήσεις.
    Οι μετρήσεις στέλνονται άμεσα στο τάμπλετ του και σου δείχνει γράφημα ρήαλ τάημ όπως λέμε, τους πύργους που σχηματίζονται απο τα σημεία πίεσης.
    Οπτικοποιεί δηλαδή το που πρέπει να δωθεί εξτρα προσοχή με απώτερο σκοπό την άνεση σου.
    Σου δείχνει και πως είναι ένα σωστό & ολοκληρωμένο γράφημα (τιπ: όχι τεραστιοι πύργοι και αβαθή πηγάδια)
    Μετά παίρνουν τη σέλα σου, ξηλώνουν τα πάντα και εκεί χτίζουν κυριολεκτικά το νέο αφρώδες.
    Αφρώδες όχι σαν εκείνο το κιτρινο που κάποτε είχαμε για στρωμα.
    Μόλις αυτό είναι σχεδον ετοιμο στο φέρνουν να ξανακάτσεις ωστε να ξαναπάρουν μέτρηση και να γίνουν οι τελευταίες μικροεπεμβάσεις.
    Επιλέγεις ύφασμα, σχέδιο, χρώμα, πληρώνεις και φεύγεις με χαμόγελο.
    Ο ορισμός του κάστομ φίττινγκ.

    Εχει το παραπάνω κάποια σχέση με ότι περιέγραψες ή με κάποιον άλλο επαγγελματία στον κλάδο;
    τι συζητάμε λοιπόν.
    Με 30€ θα πάρεις δουλειά που στοιχίζει 30€ και ίσως, πολλά φύκια. Αυτό επαφίεται στον επαγγελματία.

    Υπόψιν, ότι δεν εχω καμία σχέση με το μαγαζί πλην του υπερικανοποιημένου πελάτη.
    Κάηκα,το πλήρωσα αλλά τουλάχιστον έμαθα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #43
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Τι λες ρε φιλε!!αισθητηρες πίεσης και κάτοψη του καθίσματος!!
    Ναι οντως δεν γνωριζα που εχει παει η φαση..

    φανταζοναι θα εχουν μοιραστει την τεχνική και οι εδω πανω

  14. #44
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    όταν πριν δυο χρόνια, πήγα το Ζ μου εκεί η μαμά σέλα απο το 2006 είχε κατσει, είχε κανει σκαλοπάτι, είχε αποκτήσει κι ενα μικρό σκίσιμο που ήταν θεμα χρονου να ανοιξει.
    Ε ήταν ωρα της.
    Μου κάναν όλα αυτα που περιέγραψα. Προς τιμήν τους δεν πρότειναν να βάλω τζελ κι ας επέμενα γιατι μετά απο την κουβεντα που κάναμε, κατάλαβαν ότι δεν μου χρειαζόταν! Το διανοείσαι; πήγα έτοιμος και αυτοί κόψαν την πώληση γιατί αυτό εξυπηρετούσε καλύτερα εμένα. Κι ας μην το ήξερα!Ποιος τα κάνει αυτά ρε φιλε;
    Όλοι κοιτάνε να σου φάνε και το τάληρο.
    Α, και σέλα απο άλλο πλανήτη! το σημαντικότερο!
    Εχω αδικο που τους παινεύω τόσο;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #45
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    όταν πριν δυο χρόνια, πήγα το Ζ μου εκεί η μαμά σέλα απο το 2006 είχε κατσει, είχε κανει σκαλοπάτι, είχε αποκτήσει κι ενα μικρό σκίσιμο που ήταν θεμα χρονου να ανοιξει.
    Ε ήταν ωρα της.
    Μου κάναν όλα αυτα που περιέγραψα. Προς τιμήν τους δεν πρότειναν να βάλω τζελ κι ας επέμενα γιατι μετά απο την κουβεντα που κάναμε, κατάλαβαν ότι δεν μου χρειαζόταν! Το διανοείσαι; πήγα έτοιμος και αυτοί κόψαν την πώληση γιατί αυτό εξυπηρετούσε καλύτερα εμένα. Κι ας μην το ήξερα!Ποιος τα κάνει αυτά ρε φιλε;
    Όλοι κοιτάνε να σου φάνε και το τάληρο.
    Α, και σέλα απο άλλο πλανήτη! το σημαντικότερο!
    Εχω αδικο που τους παινεύω τόσο;
    καταρχάς νομίζω το Motok πουλάει από Ευρώπη μέχρι και Αυστραλία. Δεν θα ήθελαν φαντάζομαι με τίποτα να καταστρέψουν την φήμη τους και την άριστη δουλειά που κάνουν που με πολύ μεράκι και χρόνο έχτισαν για 100 ευρώ. Αλλά θα μιλήσω εκ πείρας. Δεν παίρνω ποσοστά από τους ανθρώπους το ξεκαθαρίζω. Και ειλικρινά δεν περίμενα τέτοια δουλειά στην Ελλάδα. Κάποια στιγμή αγόρασα το kawasaki versys x 300. Δεν είχα φανταστεί ούτε στους χειρότερους εφιάλτες μου τι πραγματικά μπορεί να σημαίνει σκληρή σέλα. όσα μηχανάκια και να είχα καβαλήσει δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα χωρίς να ήταν και το πουλέν της άνεσης.

    Η σέλα αυτή λοιπόν ήταν χειρότερη και από σέλα mx, χειρότερη ακόμα και από σέλα bmx. Ήταν ένα τραγικό κατασκευαστικό σφάλμα της kawasaki. Έχει ελεγχθεί από ειδικούς και το συμπέρασμα ήταν ότι αυτή η σέλα ήταν ακατάλληλη για χρήση ακόμα και για λίγα χιλιόμετρα. Η kawasaki και οι εδώ αντιπροσωπείες ισχυριζόντουσαν στην αρχή ότι θα μαλακώσει με την χρήση. Πράγμα που δεν ήταν αλήθεια ή τουλάχιστον όταν θα γινόταν και μαλάκωνε μόνο λίγο θα είχες αποκτήσει μόνιμα προβλήματα στην μέση και εσύ και ο συνεπιβάτης σου. Η οποία συνεπιβάτης κι εγώ σε ένα σύντομο ταξίδι σκεφτήκαμε πλέον να το σταματήσουμε από τους πόνους στην μέση. Δεν μπορούσες να οδηγήσεις την μοτοσυκλέτα με ασφάλεια. Πράγμα που δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα σταματήσω το ταξίδι με μοτοσυκλέτα λόγω σέλας.

    Η επίσημη kawasaki και οι αντιπροσωπείες μετά τα μάζεψαν και το παραδέχτηκαν και έψαχναν να βρουν λύση μέχρι να την αποσύρουν και να βγει η καινούρια στα επόμενα μοντέλα. Και η λύση βρέθηκε στο Motook, τουλάχιστον για την Ελλάδα. Ήμουν από τους πρώτους που το αγόρασε το versys στην Ελλάδα. Νομίζω πρέπει να ήμουν στην πρώτη πεντάδα. Αφού συνειδητοποίησα ότι η σέλα έχει τραγικό σφάλμα και διαβάζοντας τους κατόχους του εξωτερικού αφού δεν είχαμε πληροφόρηση εδώ, οι οποίοι επιβεβαίωναν το ίδιο πράγμα. Προσπάθησα να βρω λύση. Ποτέ πριν στην μοτοσυκλετιστική μου ζωή δεν έτυχε να χρειαστεί να κάνω κάτι για την σέλα. Έτσι πήγα σε έναν τοπικό ταπετσέρη, εδώ που είμαι επαρχία. Τον ρώτησα αν ασχολείται με σέλες και μου είπε ναι. Μάλιστα ο άνθρωπος είχε και υλικά και εργαλεία για αυτή την δουλειά. Αφού εξέτασε την σέλα μου είπε ότι αυτό το υλικό μπορεί να προκαλέσει βλάβες. Λες και δεν το κατάλαβα. Ο άνθρωπος έκανε φιλότιμη προσπάθεια, ότι καλύτερο μπορούσε δηλαδή. Αλλά δεν. Το πρόβλημα βελτιώθηκε ελάχιστα. Έτσι πλέον άρχισα να φρικάρω και να με κυριεύει η απόγνωση. Ψάχνοντας και ρωτώντας ανακάλυψα το Motook.

    Έλα όμως που δεν ζω Αθήνα και πως θα γινόταν η δουλειά ? Τους παίρνω τηλέφωνο και ήδη με ένα αίσθημα ότι δεν θα γίνει κάτι καλύτερο. Με το που τους είπα ότι έχω το versys x, μου είπαν ότι είμαι ή ο τρίτος ή ο τέταρτος που απευθύνεται σε αυτούς. Ακόμα ήταν η αρχή όπως είπα. Μου εξήγησαν ότι αφού εξέτασαν την σέλα από τον πρώτο που είχε πάει κατέληξαν ότι η σέλα αυτή είναι ακατάλληλη έστω και για ελάχιστη χρήση και μπορεί να προκαλέσει και σοβαρές βλάβες. Μάλιστα τους είχε κάνει τρομερή εντύπωση πως είναι δυνατόν κάποιος να κατασκευάσει κάτι τέτοιο. Τα πειράματα της kawasaki επάνω μας. Βέβαια πάλι kawasaki αγόρασα. Κι από όλες τις μηχανές που έχω αγοράσει οι έξι ήταν Kawasaki αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και αφορά τον ψυχαναλυτή μου

    Λοιπόν από το Motook με διαβεβαίωσαν ότι να μην ανησυχώ και ότι υπάρχει λύση και μάλιστα καλή. Οκ λέω. Και με την απόσταση τι κάνουμε που δεν μπορούσα να πάω Αθήνα εκείνη την περίοδο με τίποτα. Η δουλειά όλη έγινε από το τηλέφωνο. Με ρώτησαν κάποιες λεπτομέρειες που δεν θυμάμαι ακριβώς, το σίγουρο είναι οι διαστάσεις μου και η απόσταση που είχα από το έδαφος και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι. Μου εξήγησαν με κάθε λεπτομέρεια τι υλικά θα μπουν και αφού συμφωνήσαμε και στο τι θέλω εγώ, περίπου καταλήξαμε και σε ένα κόστος. Το οποίο τελικά μου φάνηκε αστείο. Και θα εξηγήσω γιατί. Στέλνω την σέλα Αθήνα. Μου είπαν να κάνω λίγο υπομονή γιατί έπρεπε να περιμένω κανά δυο μέρες για να έχουμε σωστό αποτέλεσμα. Η σέλα επιστρέφει αφού ήταν πλέον έτοιμη ............
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι λαστιχα να βαλω στο Cbr 600f??
    από dankannn στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2006, 20:25
  2. Τι Λαδια Να Βαλω????
    από div400 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2005, 23:02
  3. Τι λάστιχα να βάλω?
    από superfour στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 15:53
  4. Τι τίτλο να βάλω....., Επεσα με 160 χαω....!
    από asmar στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 16:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF