Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 100

Θέμα: Να βάλω ανατομική σέλα;

  1. #46
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    ................


    Πρώτη εντύπωση. Αισθητικά ήταν άψογη και με την ταπετσαρία που ήθελα εγώ. Δεν είχαν αλλαχτεί ουσιαστικά οι διαστάσεις του σκελετού της σέλας ώστε να μην αλλοιωθεί η εργοστασιακή εφαρμογή της πάνω στην μοτοσυκλέτα. Το σκαλοπατάκι διαμορφώθηκε στην λεπτομέρεια όπως το είχα ζητήσει. Την βάζω πάνω στην μηχανή. Κούμπωσε ακριβώς. Κάθομαι λίγο στατικός. Βάζω μπροστά και ξεκινάω. Ε μετά από κάποια χιλιόμετρα, συνειδητοποιώντας τι έχει συμβεί, είμαι έτοιμος να βάλω τα κλάματα. Από συγκίνηση και από χαρά . Ήταν ότι καλύτερο είχα κάτσει ποτέ σε σέλα. Λέω δεν είναι δυνατόν. Τους παίρνω τηλέφωνο και δεν θυμάμαι και τι έλεγα από την χαρά μου. Η συνεπιβάτης έπαθε πλάκα δεν το πίστευε. Και επίσης η σέλα "στεκόταν" ακριβώς όπως έπρεπε τόσο στον δρόμο όσο και σε χωμάτινες διαδρομές, πράγμα που μου είχαν πει τα παιδιά ότι θα φροντίσουν και για αυτό !!! την υπόθεση χώμα δηλαδή. Και όλα αυτά από το τηλέφωνο

    Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψω την άψογη δουλειά που έκαναν. Πόσο επαγγελματίες ήταν και στην τέχνη τους και στην συμπεριφορά τους και πόση υπομονή είχαν για να γίνει σωστή δουλειά. Νομίζω από τους καλύτερους και πιο σωστούς επαγγελματίες και τεχνίτες που έχει βγάλει ποτέ αυτή η χώρα. Τελικά το κόστος νομίζω ήταν 130 ή 150 ευρώ, δηλαδή κάτι αστείο πραγματικά όταν σκεφτείς ότι έχεις δώσει 6000 ευρώ για μία μηχανή που δεν μπορείς να οδηγήσεις. Συγνώμη ειλικρινά αν σας κούρασα αλλά έπρεπε κάποια στιγμή να γράψω για αυτό. Οι άνθρωποι αυτοί στην ουσία διόρθωσαν ένα κατασκευαστικό σφάλμα μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα χωρίς να αλλοιώνουν τις εργοστασιακές διαστάσεις προσφέροντας το καλύτερο αποτέλεσμα στην λεπτομέρεια. Άλλο επίπεδο εντελώς. Μακάρι και άλλοι επαγγελματίες στην χώρα μας να είναι έτσι.

    Η μόνη αλήθεια είναι ότι μόνο πεταμένα δεν είναι τα λεφτά σε μια σωστή σέλα. Από τις καλύτερες επενδύσεις πάνω στην μοτοσυκλέτα σου.
    Τελευταία τροποποίηση από KAWAMANRIDER; 16/06/2021 στις 01:58.
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Εμενα πάντως με έπεισες .κι εσύ κι ο γαύρος.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #48
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Εμενα πάντως με έπεισες .κι εσύ κι ο γαύρος.
    Εγώ δεν χρειάζομαι να πειστώ, η σέλα του συμ είναι το μόνο μελανό σημείο του....
    Το κατόμπαλο να την φτιάξω μου λείπει
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #49
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    παντως kawaman μου κανει εντύπωση η έκταση που περιγράφεις για την σελα του versys 300, ερώτηση είχες κιάλλες μοτόσυκλετες πριν ή ήταν απο τις πρώτες σου

    γιατί ρωτάω, μηχανάκι που έχει σχετικά πιο μακριές αναρτήσεις μπαίνει στον χώρο των adve με ότι συνεπάγεται στην επιλογή σεταπ και προοδευτικότητα των ελατηρίων, έχεις ενα σύνολο αρκετά μαλακό συγκριτικά με ένα στριτ ίδιων κυβικών
    σου μένει μονο η σέλα που φαντάζομαι οτι απλώς το πάχος του αφρολεξ που επέλεξαν ήταν μικρό (ίσως λόγω κόστους) και παράλληλα επέλεξαν και μέγιστη σκληρότητα του αφρολέξ για να συγκρατήσει το βάρος αναβάτη (και να μη κάθεσαι στην πλαστική βάση της σέλας).
    είτε θα πρόσθεταν υλικό πάνω στο μαμα, είτε για καλύτερα αποτελέσματα θα έκοβαν και θα απέβαλαν εξολοκλήρου την κακή επιλογή αφρολέξ της kawa με νέο δικό τους μαλακότερης σκληρότητας και περισσότερου υλικού για να γίνει πιο αφράτο

    δεν ξέρω αν κάποιοι αλλάξαν το μοντέλο γι αυτό τον λόγο, πάντως είναι μια υπόθεση στο κόστος που είπες. Easy
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #50
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    παντως kawaman μου κανει εντύπωση η έκταση που περιγράφεις για την σελα του versys 300, ερώτηση είχες κιάλλες μοτόσυκλετες πριν ή ήταν απο τις πρώτες σου

    γιατί ρωτάω, μηχανάκι που έχει σχετικά πιο μακριές αναρτήσεις μπαίνει στον χώρο των adve με ότι συνεπάγεται στην επιλογή σεταπ και προοδευτικότητα των ελατηρίων, έχεις ενα σύνολο αρκετά μαλακό συγκριτικά με ένα στριτ ίδιων κυβικών
    σου μένει μονο η σέλα που φαντάζομαι οτι απλώς το πάχος του αφρολεξ που επέλεξαν ήταν μικρό (ίσως λόγω κόστους) και παράλληλα επέλεξαν και μέγιστη σκληρότητα του αφρολέξ για να συγκρατήσει το βάρος αναβάτη (και να μη κάθεσαι στην πλαστική βάση της σέλας).
    είτε θα πρόσθεταν υλικό πάνω στο μαμα, είτε για καλύτερα αποτελέσματα θα έκοβαν και θα απέβαλαν εξολοκλήρου την κακή επιλογή αφρολέξ της kawa με νέο δικό τους μαλακότερης σκληρότητας και περισσότερου υλικού για να γίνει πιο αφράτο

    δεν ξέρω αν κάποιοι αλλάξαν το μοντέλο γι αυτό τον λόγο, πάντως είναι μια υπόθεση στο κόστος που είπες. Easy
    καλημέρα φίλε μου. Ναι είχα και άλλες μοτοσυκλέτες πριν, όπως γράφω στο ποστ μου και συγκεκριμένα 8. 5 μοτοσυκλέτες και 3 μικρότερα μηχανάκια που ήταν τα πρώτα μου. Και είχα οδηγήσει και κάποιες άλλες που δεν ήταν δικές μου. Εμπειρία και με street και με onoff. Όχι να πεις ότι είχα από τις μεγαλύτερες εμπειρίες αλλά είχα μια σχετική εμπειρία ενός μέσου αναβάτη. Περίπου δηλαδή μια εικοσαετία μέχρι τότε με μηχανάκι. Όπως πάλι γράφω στο πρώτο ποστ η εμπειρία που είχα από σέλες ήταν με μοντέλα που δεν είχαν και την πιο άνετη και ποιοτικότερη σέλα. Έχεις δίκιο πάντως φαίνεται υπερβολικό όπως το γράφω. Αλλά είναι αλήθεια. Και ακριβώς τα ίδια συμπεράσματα είχαν πολύ εμπειρότεροι αναβάτες από εμένα και όχι μόνο στην Ελλάδα. Τα παιδιά στο Motook δεν ξέρω ακριβώς πως το έκαναν. Υποθέτω κι εγώ με τον τρόπο που περιγράφεις κάπως έτσι θα έγινε. Αλλά από την αρχή η εντύπωση που μου δημιούργησαν ήταν η καλύτερη. Και το αποτέλεσμα άψογο.

    Προφανώς για κάποιον που γνωρίζει αυτή την τέχνη δεν είναι τόσο εξωπραγματικό και σίγουρα υπάρχουν και άλλοι πολλοί καλοί τεχνίτες σε αυτόν τον χώρο. Νομίζω όμως και με αυτά που έμαθα για την συγκεκριμένη εταιρεία ότι αυτά τα παιδιά έχουν το κάτι παραπάνω και ελπίζω να μην το χαλάσουν ποτέ. Όσο για την kawa ούτε οι ίδιοι δεν είχαν καταλάβει από την αρχή το λάθος τους. Είχαν γραφτεί πάρα πολλά για αυτήν την σέλα σε όλο τον κόσμο. Στην αρχή έλεγα ότι ίσως εγώ είχα το θέμα. Το έψαξα πάρα πολύ. Την έδωσα και σε άλλους να την οδηγήσουν κλπ. Το τελικό συμπέρασμα μετά από ψάξιμο και συζητήσεις και όλη την περιπέτεια ήταν μάλλον ότι κάτι πολύ καλό ήθελε να κάνει η kawa με σέλα τύπου adv αλλά δεν τους βγήκε. Και το πείραμα έγινε επάνω μας. Το κατάλαβαν και την άλλαξαν. Έμαθα όμως ότι η σέλα είναι από τα σημαντικότερα πράγματα που αξίζει να επενδύσεις στην μοτοσυκλέτα.
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Λυπήθηκα ένα 50ρικο διαφορά από την MOTOK και έκανα την σέλα μου σε ένα στο περιστέρι.
    Με όσα ακούω για Motok θα τα πληρώσω διπλά μου φαίνεται.
    Ακριβώς έτσι κατέληξα και εγώ να κάνω μόνο στο ΜοτΟΚ. Οι άνθρωποι κάνουν καλή δουλειά (έτσι όπως τα περιγράφει o_gavros) και αξίζουν τη μικρή διαφορά που υπάρχει στη τιμή.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  7. #52
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Kawa και Gavros μου κάνατε ζημιά (ενώ ήδη έχω βάλει ''ανατομική'' με αμφίβολο αποτέλεσμα) και με τρώει το χέρι μου και το πορτοφόλι μου .

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Kawa και Gavros μου κάνατε ζημιά (ενώ ήδη έχω βάλει ''ανατομική'' με αμφίβολο αποτέλεσμα) και με τρώει το χέρι μου και το πορτοφόλι μου .
    Βάζω λάδι στη φωτιά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190202_135016_copy_1587x1190.jpg 
Προβολές:	331 
Μέγεθος:	103,9 KB 
ID:	428844
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210530_163544_copy_1600x1200.jpg 
Προβολές:	331 
Μέγεθος:	100,4 KB 
ID:	428845
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  9. #54
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2020
    Μηνύματα
    1
    Εγω μια συμβουλή θα δωσω σε όλους από την επιστημονική οπτική μεριά και μετα απο πολύχρονη εμπειρία με ασθενείς.
    Η μέση και η σπονδυλική στήλη κάποια στιγμή στους περισσότερους χαλάει και δυστυχώς δεν φτιάχνεται.
    Κατά την γνώμη μου η σέλα με ένα καλό αφρώδες υλικό απορροφά κραδασμούς που μεταφέρονται στην σπονδυλική στήλη και επιταχύνουν την φθορά της.
    Βάλε ότι καλύτερο υπάρχει που απορροφά κραδασμούς στην σέλα σου με κλειστά μάτια. Το ίδιο ισχύει και για το στρώμα.

  10. #55
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KiNG_ban Προβολή μηνύματος
    Εγω μια συμβουλή θα δωσω σε όλους από την επιστημονική οπτική μεριά και μετα απο πολύχρονη εμπειρία με ασθενείς.
    Η μέση και η σπονδυλική στήλη κάποια στιγμή στους περισσότερους χαλάει και δυστυχώς δεν φτιάχνεται.
    Κατά την γνώμη μου η σέλα με ένα καλό αφρώδες υλικό απορροφά κραδασμούς που μεταφέρονται στην σπονδυλική στήλη και επιταχύνουν την φθορά της.
    Βάλε ότι καλύτερο υπάρχει που απορροφά κραδασμούς στην σέλα σου με κλειστά μάτια. Το ίδιο ισχύει και για το στρώμα.
    σωστά, όμως δεν τελειώνει εκεί
    συντηρημένες αναρτήσεις, συντηρημένες, μηχανικές αρθρώσεις(μοχλικό/ψαλιδι), φρέσκα λάστιχα με σωστές πιέσεις, ρουλεμάν τροχών και αλυσίδα είναι στον ίδιο άξονα για να έχεις την μέγιστη προσδιδόμενη άνεση
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #56
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Καλημέρα σε όλους και ελπίζω να είστε καλά !

    Πάνω στο θέμα και εγώ και μετά το απαραίτητο research σε Google και moto.gr
    μάλλον έχω καταλήξει να πάω στον motOK και εγώ, τουλάχιστον να μιλήσω και αναλόγως τι θα μου πει.
    Κάτοχος ER6N 2010 και η σέλα του με κουράζει μετά από ένα σημείο, ενώ παράλληλα ότι μπορούμε να γλιτώσουμε στη μέση μας
    και να τη προστατέψουμε γιατί όχι.
    Ένα ερώτημα με τυραννά μόνο (είμαι τέτοιος ανθρωπος γενικά :P ), η εργοστασιακή σέλα αυτή τη στιγμή τουλάχιστον εξωτερικά αλλά και
    όπως τη πιάνω είναι σε αρκετά καλή κατάσταση (προηγούμενος ιδιοκτητης κλειστό γκαράζ - εγώ σε σκία πάντα με κουκούλα - 50Κ χλμ).
    Η σέλα που θα φτιάξω, θα έχει αντοχή στο χρόνο, τόσο σε σκισίματα στο ύφασμα όσο και στο αν θα "κάτσει" το υλικό; Θα είναι όσο αδιάβροχη όσο πρέπει και γενικά θα πληρεί όλες τις προυπεθέσεις;
    Σίγουρα, οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες, αλλα κουβέντα να γίνεται !
    Γιατί όπως και να το κάνουμε, όσο κακή και να είναι η εργοστασιακή σέλα, παραμένει να είναι εργοστασιακή.

    Ενδεχομένως και χαζή ερώτηση αλλά why not ? :P

    Αυτά, ευχαριστώ εκ των προτέρων guys και καλή συνέχεια !

  12. #57
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Συνήθως έχει καλύτερα υλικά και αξίζει να επισκευαστεί αν πάθει κάτι.

  13. #58
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Συνήθως έχει καλύτερα υλικά και αξίζει να επισκευαστεί αν πάθει κάτι.
    Εννοείς η νέα σέλα που θα φτιάξω έτσι;
    ή εννοείς επισκευή της εργοστασιακής αν χρειαστεί;

  14. #59
    Για μένα ανανέωσε υλικά κ κράτα τα μαμά σχήμα.
    Ότι άλλο θα σε βγάλει εκτός θέσης από την σωστή εργονομία της μηχανής σου.
    Παθών κ μαθων..
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  15. #60
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    Για μένα ανανέωσε υλικά κ κράτα τα μαμά σχήμα.
    Ότι άλλο θα σε βγάλει εκτός θέσης από την σωστή εργονομία της μηχανής σου.
    Παθών κ μαθων..
    Χμμ ενδιαφέρον απάντηση και αυτή.
    Βέβαια από όσο μου είπαν και αυτοί, σε μετράνε αρκετά μέσω λογισμικού για να στη φτιάξουν.
    Ωστόσο ναι, το μηχανάκι έχει φτιαχτεί για τη συγκεκριμένη σέλα, σε αυτό δεν έχεις άδικο

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι λαστιχα να βαλω στο Cbr 600f??
    από dankannn στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2006, 20:25
  2. Τι Λαδια Να Βαλω????
    από div400 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2005, 23:02
  3. Τι λάστιχα να βάλω?
    από superfour στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 15:53
  4. Τι τίτλο να βάλω....., Επεσα με 160 χαω....!
    από asmar στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 16:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF