Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 100

Θέμα: Να βάλω ανατομική σέλα;

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    978
    Μισό.. δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν γίνει λάθη στον αρχικό σχεδιασμό της σέλας και είναι απόλυτα λογικό να μην βολεύονται όλοι πάνω στην ίδια σέλα.
    Αν έχεις καταλήξει πως σου φταίει αυτό, άλλαξέ το.

  2. #62
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Μισό.. δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν γίνει λάθη στον αρχικό σχεδιασμό της σέλας και είναι απόλυτα λογικό να μην βολεύονται όλοι πάνω στην ίδια σέλα.
    Αν έχεις καταλήξει πως σου φταίει αυτό, άλλαξέ το.
    Σωστό και αυτό, το βασικότερο νομίζω είναι αν ειναι θέμα υγείας, εννοώ κραδασμούς στη μέση-πλατη κλπ
    Συν την άνεση να καβαλάς τη μηχανή σου για ακόμα περισσότερο εννοείται !

  3. #63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PapaDDoS Προβολή μηνύματος
    Χμμ ενδιαφέρον απάντηση και αυτή.
    Βέβαια από όσο μου είπαν και αυτοί, σε μετράνε αρκετά μέσω λογισμικού για να στη φτιάξουν.
    Ωστόσο ναι, το μηχανάκι έχει φτιαχτεί για τη συγκεκριμένη σέλα, σε αυτό δεν έχεις άδικο
    Καλά από τέτοια μετρηματα έχουμε ακούσει παπάδες.
    Κ μένα έτσι είπαν κ βρέθηκα να οδηγώ με τεντωμένα χέρια..
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  4. #64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PapaDDoS Προβολή μηνύματος
    Σωστό και αυτό, το βασικότερο νομίζω είναι αν ειναι θέμα υγείας, εννοώ κραδασμούς στη μέση-πλατη κλπ
    Συν την άνεση να καβαλάς τη μηχανή σου για ακόμα περισσότερο εννοείται !
    Το ακόμα περισσότερο πως το εννοείς;
    4 ώρες σερί;
    Λάθος από οποία πλευρά κ να το δούμε..
    Αν βγάζεις 2ωρακι σερί τότε εκεί είσαι
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  5. #65
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    Το ακόμα περισσότερο πως το εννοείς;
    4 ώρες σερί;
    Λάθος από οποία πλευρά κ να το δούμε..
    Αν βγάζεις 2ωρακι σερί τότε εκεί είσαι
    Μωρέ το βγάζεις το 2ωράκι, αλλά πώς είσαι όταν κατεβαίνεις;
    Γιατί εμένα ο κ@λος είναι πιασμένος σίγουρα :P
    Αλλά πιάνομαι και πολύ νωρίτερα εννοείται, αντέχουμε βέβαια ακόμα.
    Κατανοώ ότι το λες από την άποψη ασφάλειας, καλά αυτό δεν το συζητάμε!

  6. #66
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Kawa και Gavros μου κάνατε ζημιά (ενώ ήδη έχω βάλει ''ανατομική'' με αμφίβολο αποτέλεσμα) και με τρώει το χέρι μου και το πορτοφόλι μου .
    25-09-2021 πάω MOTOK ...
    Κλαμένα τα λεφτά σε άλλους παίδες, σε 10 μήνες μου ΄''έκατσε'' το υλικό καναπέ που μου έβαλαν. Τραγικό.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  7. #67
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.596
    Ποιοι δέκα μήνες;
    Την δεύτερη μέρα λέμε!!!
    Και αφού το πήγα πίσω μια φορά, και στη βδομάδα πάνω δεύτερη φορά (!!!),τρίτη δεν υπήρξε γιατί θα πλακωνομασταν
    Αυτά όχι στον μοτοκ,σε άλλη "φίρμα" στο Ρέντη ...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #68
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Εγώ ποτέ δε πειράζω την εργοστασιακή σέλα. Αν πρέπει να προβώ σε αλλαγές ψάχνω για μια μεταχειρισμένη κομπλέ ή αν συμφέρει αγοράζω και μια καινούρια να έχω. Όταν έχω δυο θα ασχοληθώ με αυτήν που είναι σε χειρότερη κατάσταση.

    Οι ανατομικές σέλες -και κάθε μεταποίηση σέλας- μπορεί να σου βγει, μπορεί και όχι (όπως συμβαίνει και με τις εργοστασιακές, π.χ. εμένα με βολεύει, εσένα όχι).
    Στο χώρο του μοτοσυκλετισμού γενικότερα διαπιστώνω πως πολλοί σύντροχοι αξιολογούν το διαφορετικό ως καλό. Αντιλαμβάνονται δηλαδή ότι έχει επέλθει μια αλλαγή και θεωρούν ότι αυτή είναι προς το καλύτερο (δεν μιλάω μόνο για σέλες αλλά για εξατμίσεις, φίλτρα αέρα, κτλ) ενώ συνήθως ισχύει το αντίθετο. Καλές οι αλλαγές ως ιδέα, αλλά θέλουν πολύ ψάξιμο και γνώση στο κάθε τομέα.

    Το foam που βάζουν ΟΛΟΙ οι ταπετσέρηδες δεν είναι καλύτερο από το εργοστασιακό γιατί αυτό (το εργοστασιακό) βγαίνει σε καλούπι και είναι ΠΑΝΤΑ υψηλότερης πυκνότητας από αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Από εκεί και πέρα οι ταπετσέρηδες "παίζουν" με διάφορες πυκνότητες και κάποιοι βάζουν και τζελ.

    Δεν είμαι αποτρεπτικός, όταν βασανίζεσαι πρέπει να βρίσκεις λύσεις, πριν από αυτό όμως φρόντισε να αποκτήσεις μια έξτρα σέλα κομπλέ. Αυτή είναι μια πρόταση, δεν είναι θέσφατο.

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Εγώ ποτέ δε πειράζω την εργοστασιακή σέλα. Αν πρέπει να προβώ σε αλλαγές ψάχνω για μια μεταχειρισμένη κομπλέ ή αν συμφέρει αγοράζω και μια καινούρια να έχω. Όταν έχω δυο θα ασχοληθώ με αυτήν που είναι σε χειρότερη κατάσταση.

    Οι ανατομικές σέλες -και κάθε μεταποίηση σέλας- μπορεί να σου βγει, μπορεί και όχι (όπως συμβαίνει και με τις εργοστασιακές, π.χ. εμένα με βολεύει, εσένα όχι).
    Στο χώρο του μοτοσυκλετισμού γενικότερα διαπιστώνω πως πολλοί σύντροχοι αξιολογούν το διαφορετικό ως καλό. Αντιλαμβάνονται δηλαδή ότι έχει επέλθει μια αλλαγή και θεωρούν ότι αυτή είναι προς το καλύτερο (δεν μιλάω μόνο για σέλες αλλά για εξατμίσεις, φίλτρα αέρα, κτλ) ενώ συνήθως ισχύει το αντίθετο. Καλές οι αλλαγές ως ιδέα, αλλά θέλουν πολύ ψάξιμο και γνώση στο κάθε τομέα.

    Το foam που βάζουν ΟΛΟΙ οι ταπετσέρηδες δεν είναι καλύτερο από το εργοστασιακό γιατί αυτό (το εργοστασιακό) βγαίνει σε καλούπι και είναι ΠΑΝΤΑ υψηλότερης πυκνότητας από αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Από εκεί και πέρα οι ταπετσέρηδες "παίζουν" με διάφορες πυκνότητες και κάποιοι βάζουν και τζελ.

    Δεν είμαι αποτρεπτικός, όταν βασανίζεσαι πρέπει να βρίσκεις λύσεις, πριν από αυτό όμως φρόντισε να αποκτήσεις μια έξτρα σέλα κομπλέ. Αυτή είναι μια πρόταση, δεν είναι θέσφατο.
    Ενώ συμφωνώ όσον έχει να κάνει με τις μετατροπές δλδ όντως κάθε αλλαγή δεν σημαίνει ότι άλλαξε προς το καλύτερο και δεν πρέπει να διαχωρίζουμε το καλό απο το διαφορετικό. Αλλά δεν γίνεται σε κάθε μετατροπή να έχεις και back up αυθεντικά πράγματα. Και άντε η σέλα είναι κτ το οποίο μπορεί να το βρεις "φθηνά". Αν φλασάρεις τον εγκέφαλο τι θα κάνεις? Πρώτα θα αγοράσεις έναν καινούριο εγκέφαλο και μετά θα φλασάρεις το δικό σου? Έστω δλδ ότι κάνει 500 ευρό το πρόγραμμα και άλλα 500 ένας καινούριος θα δώσεις 1000 ευρό επειδή ίσως δεν πετύχει το φλασάρισμα?
    Πάτα το 0

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Έστω δλδ ότι κάνει 500 ευρό το πρόγραμμα και άλλα 500 ένας καινούριος θα δώσεις 1000 ευρό επειδή ίσως δεν πετύχει το φλασάρισμα?
    Όχι... δεν θα φλασάρεις τίποτα και θα μείνεις με ένα μαμά μηχανάκι και ένα χιλιάρικο στην τσέπη.
    Το να βάλεις μια σέλα ένα διαφορετικό ψωμάκι ένα τιμόνι ένα αμορτισέρ ή οτιδήποτε τέτοιο σου δίνει την δυνατότητα να αλλάξεις γνώμη και να γυρίσεις
    στο εργοστασιακό στήσιμο για να πουλήσεις ή γιατί απλά δεν σου αρέσει.
    Οι μετατροπές χωρίς επιστροφή είναι μεγάλο ρίσκο και σίγουρη χασούρα στη μεταπώληση.

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Όταν είσαι ο Καθιστός Βούβαλος ότι υλικό και να σου βάλουν θα κάτσει.
    Φυσικά με 30+ κιλά πάνω από το φυσιολογικό σε λίγη ώρα θα πονάει ο κώλος σου
    Αντίο λοιπόν να πετάτε λεφτά για σέλες τραβάτε σε κανέναν διαιτολόγο να σας φτιάξει

    Αυτά που γράφω μην τα πάρετε στραβά δεν έχω λόγο να προσβάλω κανέναν

    Μέχρι τότε ένα έξτρα μαξιλαράκι πάνω και είστε κομπλέ
    (έχει και τουκάνο ουρμπάνο και πολλοί άλλοι)

    Αν αυτός που θα ασχοληθεί με τον εγκέφαλο είναι βλαξ
    και δεν έχει γνώσεις ναι θα πάρεις άλλον
    Το έχουμε δει το έργο
    με το κοπάδι άλογα που θα ξεχυθούν στο δρόμο μόλις βάλει
    ο μάστουρας το μαγικό του χέρι
    που βρομάει άντε να μη πω

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasagk
    Εγγραφή
    11/01/2010
    Μηνύματα
    378
    Την έκανα αλλά δεν είδα τίποτα...το καλύτερο φουσκωτό hawk...και είναι μια χαρα

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Σήμερα ξαναπηγαμε με τη γυναίκα (το τονίζω.2 άτομα στη σέλα)στο οροπέδιο. Προχθές έχασα το δρόμο και δεν έκανα το τουρ πού ήθελα να κάνω. Έκανα 140 χλμ και σχεδόν κι εγώ και η γυναίκα κλεγαμε!Πολύ πόνος. Καθόμασταν πάνω σε μπετόν. Και μιλάμε για συχνές στάσεις (τουρ)!Η κατάσταση είναι τραγική! Πολύ ταλαιπωρία. Αποφάσισα να πάω σε ενα ταπετσερη να του πω να μου ξηλώσει όλο το παλιό αφρώδες (23 χρόνων)και να μου το φτιάξει απο την αρχή! Δε μπορεί κάπως καλύτερα θα είναι!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Όχι... δεν θα φλασάρεις τίποτα και θα μείνεις με ένα μαμά μηχανάκι και ένα χιλιάρικο στην τσέπη.
    Το να βάλεις μια σέλα ένα διαφορετικό ψωμάκι ένα τιμόνι ένα αμορτισέρ ή οτιδήποτε τέτοιο σου δίνει την δυνατότητα να αλλάξεις γνώμη και να γυρίσεις
    στο εργοστασιακό στήσιμο για να πουλήσεις ή γιατί απλά δεν σου αρέσει.
    Οι μετατροπές χωρίς επιστροφή είναι μεγάλο ρίσκο και σίγουρη χασούρα στη μεταπώληση.
    Δεν είναι χωρίς επιστροφή. Απλά ενω με 500 κάνω τι δουλειά μου πρέπει να δώσω 1000. Κ αρχίζουμε και ξεφεύγουμε από τη λογική της μετατροπής σαν μετατροπή. Όπως επίσης δεν αγοράζω μηχανή με πρώτη σκέψη να την πουλήσω. Anyway ο καθένας με τη μηχανή του κάνει ότι νομίζει καλύτερο κ δεν πέφτει λόγος σε κανέναν.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Όταν είσαι ο Καθιστός Βούβαλος ότι υλικό και να σου βάλουν θα κάτσει.
    Φυσικά με 30+ κιλά πάνω από το φυσιολογικό σε λίγη ώρα θα πονάει ο κώλος σου
    Αντίο λοιπόν να πετάτε λεφτά για σέλες τραβάτε σε κανέναν διαιτολόγο να σας φτιάξει

    Αυτά που γράφω μην τα πάρετε στραβά δεν έχω λόγο να προσβάλω κανέναν

    Μέχρι τότε ένα έξτρα μαξιλαράκι πάνω και είστε κομπλέ
    (έχει και τουκάνο ουρμπάνο και πολλοί άλλοι)

    Αν αυτός που θα ασχοληθεί με τον εγκέφαλο είναι βλαξ
    και δεν έχει γνώσεις ναι θα πάρεις άλλον
    Το έχουμε δει το έργο
    με το κοπάδι άλογα που θα ξεχυθούν στο δρόμο μόλις βάλει
    ο μάστουρας το μαγικό του χέρι
    που βρομάει άντε να μη πω
    Για την πρώτη παράγραφο εγώ είμαι 67 κιλά. Τι να χάσω για να κάνω πιο μαλακή τη σέλα?
    Μιλάμε για ένα αφροδες που όπως κανείς Γενικό σέρβις στο μηχανάκι σου κάθε 30000χλμ πρέπει να κάνεις κ σ αυτό μετά από χρόνια.
    Για τον εγκέφαλο συμφωνώ. Αν το πάω να το πειράξω και χαλάσει ή εάν μετά δεν μ αρέσει θα δώσω τα +500. Η ένσταση μου ήταν γτ να τα δώσω προκαταβολικά?

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι χωρίς επιστροφή. Απλά ενω με 500 κάνω τι δουλειά μου πρέπει να δώσω 1000. Κ αρχίζουμε και ξεφεύγουμε από τη λογική της μετατροπής σαν μετατροπή. Όπως επίσης δεν αγοράζω μηχανή με πρώτη σκέψη να την πουλήσω. Anyway ο καθένας με τη μηχανή του κάνει ότι νομίζει καλύτερο κ δεν πέφτει λόγος σε κανέναν.
    Για την πρώτη παράγραφο εγώ είμαι 67 κιλά. Τι να χάσω για να κάνω πιο μαλακή τη σέλα?
    Μιλάμε για ένα αφροδες που όπως κανείς Γενικό σέρβις στο μηχανάκι σου κάθε 30000χλμ πρέπει να κάνεις κ σ αυτό μετά από χρόνια.
    Για τον εγκέφαλο συμφωνώ. Αν το πάω να το πειράξω και χαλάσει ή εάν μετά δεν μ αρέσει θα δώσω τα +500. Η ένσταση μου ήταν γτ να τα δώσω προκαταβολικά?
    Το να αντικαταστήσεις ένα ψωμάκι με ένα καινούργιο δεν είναι μετατροπή της σέλας.
    Το να αντικαταστήσεις τη σέλα με μια corbin πχ με την έννοια ότι κάποιοι παράγουν κάτι χρόνια και πολλοί άλλοι το χρησιμοποιούν
    και είναι ικανοποιημένοι από το προιόν είναι βελτίωση κατά τη γνώμη μου.
    Αλλά αυτά τα ανατομικές και προσθέτουμε και σκάβουμε και αντικαθιστούμε τα αφρώδη με άλλα αγνώστου ταυτότητας προέλευσης και ποιότητας
    είναι ένα ρίσκο που αν δεν πετύχει και δεν έχουμε την μαμά καβάτζα ή δεν υπάρχει σαν ανταλλακτικό την πατήσαμε (πάντα προσωπική άποψη).
    Επίσης δεν παραβλέπουμε το γεγονός ότι μετατροπές στη σέλα επηρεάζουν τη θέση οδήγησης.
    Για τον εγκέφαλο το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η διαθεσιμότητα σαν ανταλλακτικό μετά από μερικά χρόνια
    και όχι το κόστος, συνήθως βρίσκονται και μεταχειρισμένοι.

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι λαστιχα να βαλω στο Cbr 600f??
    από dankannn στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2006, 20:25
  2. Τι Λαδια Να Βαλω????
    από div400 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2005, 23:02
  3. Τι λάστιχα να βάλω?
    από superfour στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 15:53
  4. Τι τίτλο να βάλω....., Επεσα με 160 χαω....!
    από asmar στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 16:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF