Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 100

Θέμα: Να βάλω ανατομική σέλα;

  1. #76
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Το να αντικαταστήσεις ένα ψωμάκι με ένα καινούργιο δεν είναι μετατροπή της σέλας.
    Το να αντικαταστήσεις τη σέλα με μια corbin πχ με την έννοια ότι κάποιοι παράγουν κάτι χρόνια και πολλοί άλλοι το χρησιμοποιούν
    και είναι ικανοποιημένοι από το προιόν είναι βελτίωση κατά τη γνώμη μου.
    Αλλά αυτά τα ανατομικές και προσθέτουμε και σκάβουμε και αντικαθιστούμε τα αφρώδη με άλλα αγνώστου ταυτότητας προέλευσης και ποιότητας
    είναι ένα ρίσκο που αν δεν πετύχει και δεν έχουμε την μαμά καβάτζα ή δεν υπάρχει σαν ανταλλακτικό την πατήσαμε (πάντα προσωπική άποψη).
    Επίσης δεν παραβλέπουμε το γεγονός ότι μετατροπές στη σέλα επηρεάζουν τη θέση οδήγησης.
    Για τον εγκέφαλο το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η διαθεσιμότητα σαν ανταλλακτικό μετά από μερικά χρόνια
    και όχι το κόστος, συνήθως βρίσκονται και μεταχειρισμένοι.
    Μισό γτ σε έχασα τώρα. Η ένσταση σου δεν είναι να αλλάξεις το αφρώδες που με τον καιρό πολυμερίζεται αλλά να μην βάλεις τζελ ή ότι άλλο βάζουν στις ανατομικές?
    Και το αφρώδες το ίδιο σίγουρα θα το πετύχουν?
    Όσο για τον εγκέφαλο το ανέφερα απλά σαν κραυγαλέο παράδειγμα επειδή είναι κτ πολύ ακριβό για την οικονομία της συζήτησης.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Μισό γτ σε έχασα τώρα. Η ένσταση σου δεν είναι να αλλάξεις το αφρώδες που με τον καιρό πολυμερίζεται αλλά να μην βάλεις τζελ ή ότι άλλο βάζουν στις ανατομικές?
    Και το αφρώδες το ίδιο σίγουρα θα το πετύχουν?
    Όσο για τον εγκέφαλο το ανέφερα απλά σαν κραυγαλέο παράδειγμα επειδή είναι κτ πολύ ακριβό για την οικονομία της συζήτησης.

    Η ένσταση είναι στο να παραιτηθούμε του δικαιώματος να μετανιώσουμε για την μετατροπή.
    Είτε επειδή τελικά δεν βολεύει αυτό που κάναμε είτε επειδή τα υλικά δεν ανταποκρίνονται στη χρήση.
    Εάν δεν υπάρχει επιλογή φυσικά θα φτιάξεις ότι μπορείς όπως μπορείς.
    Αλλά σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση καλό είναι να έχεις καβάτζα μια σέλα ή ένα ψωμάκι.

  3. #78
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Ενώ συμφωνώ όσον έχει να κάνει με τις μετατροπές δλδ όντως κάθε αλλαγή δεν σημαίνει ότι άλλαξε προς το καλύτερο και δεν πρέπει να διαχωρίζουμε το καλό απο το διαφορετικό. Αλλά δεν γίνεται σε κάθε μετατροπή να έχεις και back up αυθεντικά πράγματα. Και άντε η σέλα είναι κτ το οποίο μπορεί να το βρεις "φθηνά". Αν φλασάρεις τον εγκέφαλο τι θα κάνεις? Πρώτα θα αγοράσεις έναν καινούριο εγκέφαλο και μετά θα φλασάρεις το δικό σου? Έστω δλδ ότι κάνει 500 ευρό το πρόγραμμα και άλλα 500 ένας καινούριος θα δώσεις 1000 ευρό επειδή ίσως δεν πετύχει το φλασάρισμα?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Όχι... δεν θα φλασάρεις τίποτα και θα μείνεις με ένα μαμά μηχανάκι και ένα χιλιάρικο στην τσέπη.
    Το να βάλεις μια σέλα ένα διαφορετικό ψωμάκι ένα τιμόνι ένα αμορτισέρ ή οτιδήποτε τέτοιο σου δίνει την δυνατότητα να αλλάξεις γνώμη και να γυρίσεις
    στο εργοστασιακό στήσιμο για να πουλήσεις ή γιατί απλά δεν σου αρέσει.
    Οι μετατροπές χωρίς επιστροφή είναι μεγάλο ρίσκο και σίγουρη χασούρα στη μεταπώληση.
    Δε θα μπορούσε να τα γράψει καλύτερα ο συνονόματος. Αν ήμουν αγωνιζόμενος θα το σκεφτόμουν να φλασάρω. Σε αυτή τη συνθήκη δε θα αγόραζα έξτρα εγκέφαλο γιατί προφανώς το όλο concept δεν έχει αυτή τη φιλοσοφία. Αν δεν ήμουν αγωνιζόμενος η σκέψη για φλασάρισμα θα κατέληγε σε μια άλλη διαπίστωση, ότι μάλλον πλέον πρέπει να αλλάξω μοτοσυκλέτα.

    Όταν κάποιος γράφει τη γνώμη του πρέπει να γίνεται κατανοητό ότι υπάρχουν πάντα κάποια όρια (τουλάχιστον για κάποιους από εμάς). Εκτός από το άσπρο και το μαύρο υπάρχει και το γκρι.
    Το να έχω αγοράσει ένα έξτρα πίσω φτερό επειδή π.χ. έχω τρυπήσει το υπάρχον και θέλω να έχω και ένα άλλο στη φυσική του κατάσταση δε μπορεί να συγκριθεί με την επαναχαρτογράφηση ενός εγκεφάλου. Δεν είναι ανάγκη να ψάχνουμε να βρούμε κάθε τι θα μπορούσε να δημιουργήσει μια ένσταση στα γραπτά ενός συναδέλφου συμφορουμίτη. Όπως βλέπεις "εγώ" δε θα πείραζα κάτι που σχετίζεται με την απόδοση της μοτοσυκλέτας. Ότι κάνεις εκεί κουβαλάει από πίσω του μια σειρά από αλλαγές σε άλλα σημεία αν θέλεις να έχεις κάτι πραγματικά σωστό. Φυσικά και μπορεί να γίνει αλλά "εγώ" λαμβάνω "σήμα" που μου λέει "πάμε για άλλα".

    Εξαίρεση αποτελεί η σοβαρή ενασχόληση με αγώνες που σημαίνει πως ξέρεις τι θέλεις, ξέρεις να ζητάς αυτό που θέλεις και υπάρχουν οι κατάλληλοι άνθρωποι οι οποίοι μπορούν να υλοποιήσουν ακριβώς αυτό που θέλεις.

    Συνηθίζω να τονίζω πως είναι η δική μου άποψη την οποία τηρώ με συνέπεια στα δικά μου.... η οποία προφανώς και δεν αποτελεί κάποιο θέσφατο.

  4. #79
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Θα διαβάσει κανένας νέος το θέμα και θα νομίζει ότι η ανατομική σέλα απαιτεί φλασάρισμα εγκεφάλου για να λειτουργήσει σωστά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #80
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Όταν είσαι ο Καθιστός Βούβαλος ότι υλικό και να σου βάλουν θα κάτσει.
    Φυσικά με 30+ κιλά πάνω από το φυσιολογικό σε λίγη ώρα θα πονάει ο κώλος σου
    Αντίο λοιπόν να πετάτε λεφτά για σέλες τραβάτε σε κανέναν διαιτολόγο να σας φτιάξει

    Αυτά που γράφω μην τα πάρετε στραβά δεν έχω λόγο να προσβάλω κανέναν

    Μέχρι τότε ένα έξτρα μαξιλαράκι πάνω και είστε κομπλέ
    (έχει και τουκάνο ουρμπάνο και πολλοί άλλοι)

    Αν αυτός που θα ασχοληθεί με τον εγκέφαλο είναι βλαξ
    και δεν έχει γνώσεις ναι θα πάρεις άλλον
    Το έχουμε δει το έργο
    με το κοπάδι άλογα που θα ξεχυθούν στο δρόμο μόλις βάλει
    ο μάστουρας το μαγικό του χέρι
    που βρομάει άντε να μη πω
    Σύντροχε Parking
    Η σέλα που μου έκατσε έκατσε στο σημείο που ακουμπά η σέλα στο ντεπόζιτο, όχι στην θέση του κώλου. Άρα αν είναι ότι έκατσε λόγω πίεσης η οποία είναι σε συνάρτηση των κιλών μου , σε ευχαριστώ πάντα πίστευα ότι είχα βαριά @@ .
    Στην πραγματικότητα, αφού την ανοίξαμε , καταλάβαμε ότι ο ταπετσέρης ο προηγούμενος έβαλε το κίτρινο αφρολέξ που βάζουμε στον καναπέ και όχι αφρώδες. Επομένως ακόμα και εσύ και οι 8 κοιλιακοί σου να κάθονταν πάνω στην συγκεκριμένη σέλα, αυτή πάλι θα ''καθόνταν'' με το καιρό.
    Με εκτίμηση,
    ίσως τα βαρύτερα και πυκνότερα @@ του ντουνιά.(κατά την παραπάνω λογική)
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  6. #81
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Ναι αλλά είπε ότι δε θέλει να προσβάλει κανένα, αφού έγραψε τη μαλακια του.
    Σα να βγω εγώ να πω είναι μαλακες όλοι όσοι είναι γυμανσμενοι με κοιλιακούς αλλά προς θεού μην το πάρετε στραβά,δε θέλω να προσβάλλω κανέναν.
    Γτπ ορισμένοι όσο δεν πάει. τσακωμενοι με τους τρόπους.
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 20/09/2021 στις 14:19.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #82
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά είπε ότι δε θέλει να προσβάλει κανένα, αφού έγραψε τη μαλακια του.
    Σα να βγω εγώ να πω είναι μαλακες όλοι όσοι είναι γυμανσμενοι με κοιλιακούς αλλά προς θεού μην το πάρετε στραβά,δε θέλω να προσβάλλω κανέναν.
    Γτπ ορισμένοι όσο δεν πάει τσακωμενοι με τους τρόπους.
    Εγώ δεν προσβλήθηκα σαν καθιστός βούβαλος αφού δεν ήθελε να προσβάλει.
    Γενικά έτσι λειτουργεί η προσβολή.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  8. #83
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    Ρε παίχτη δεν ξέρω αν είσαι ή όχι, Κ.Θ., δεν είναι αυτό που έχει σημασία...
    Ψιλά γράμματα, το ξέρω.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #84
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Όταν είσαι ο Καθιστός Βούβαλος ότι υλικό και να σου βάλουν θα κάτσει.
    Φυσικά με 30+ κιλά πάνω από το φυσιολογικό σε λίγη ώρα θα πονάει ο κώλος σου
    Αντίο λοιπόν να πετάτε λεφτά για σέλες τραβάτε σε κανέναν διαιτολόγο να σας φτιάξει

    Αυτά που γράφω μην τα πάρετε στραβά δεν έχω λόγο να προσβάλω κανέναν

    Μέχρι τότε ένα έξτρα μαξιλαράκι πάνω και είστε κομπλέ
    (έχει και τουκάνο ουρμπάνο και πολλοί άλλοι)
    Εγώ που είμαι φίλε καθιστός υπερ-βουβαλος σου λέω ότι έχεις απόλυτο δίκιο και δεν προσβλήθηκα καθόλου.Απλως όντως υπάρχουν σέλλες καινούργιων μοτοσυκλετών και ακριβών μάλιστα που δεν έχουν μελετηθεί επαρκώς ούτε για τα λεφτά που δίνεις,ούτε για τον προορισμό που έχουν αυτές οι μοτό.Ασε που οι δίαιτες κοστίζουν περισσότερο απ' την σωστά μελετημένη αφτερ μάρκετ σέλλα.Επισης για μας τους βούβαλους το φαι είναι και ψυχοθεραπεία!

  10. #85
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Άλλαξα πριν 2 εβδομάδες τη σέλα κι έβαλα ανατομική. Η μαμά σέλα ήταν δεκαπενταετίας, κι αν και δεν είμαι κανα παιδί που τρώει όλο του το φαγητό και παραπάνω, το αφρώδες είχε κάτσει. Η νέα σέλα βελτίωσε δραματικά την άνεση, ενώ είναι και αντιολισθητική, οπότε έπαψα να "γλιστράω" προς τα μπροστά. Το μεγάλο αρνητικό όμως είναι ότι μπήκε τόσο αφρώδες, που ενώ πάταγα και με τα δύο πόδια, πλέον πατάω με τις μύτες... μου είχαν πει θα υψωνόταν 2 άντε 3 πόντους, θεωρώ πως είναι περισσότερο... ενώ υψώθηκε και η σέλα του συνεπιβάτη, με αποτέλεσμα να ξεγοφιάζομαι στο καβάλα-ξεκαβάλα, σε σημείο που να αποδίδω τον έντονο πόνο στο γοφό που νιώθω κανα διήμερο τώρα, ακριβώς λόγω της αλλαγής αυτής... εν ολίγοις, κάπου κέρδισα, αλλά και κάπου έχασα...

  11. #86
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    ακούω τον ορο ανατομική για τις σέλες πολλα χρονια και αναρωτιέμαι τι διάολο σημαινει. ειναι ελληνική πατέντα?

  12. #87
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    ...ξεγοφιάζομαι στο καβάλα-ξεκαβάλα, σε σημείο που να αποδίδω τον έντονο πόνο στο γοφό που νιώθω κανα διήμερο τώρα, ακριβώς λόγω της αλλαγής αυτής...
    Κανε μια δοκιμη να ανεβεις πατωντας πρωτα στο αριστερο μαρσπιε (οπως ανεβαινεις στη σελα αλογου δλδ). Το εκανα στο Ζ250 επειδη στο πισω καθισμα ειχα βαλει μπαγκαζιερα και δεν μπορουσα να περασω το ποδι απο πανω. Θα σου φανει περιεργο τις πρωτες δυο-τρεις φορες, αλλα μετα θα καταλαβεις οτι ειναι πιο ξεκουραστο ετσι. Ξεκαβαλα με τον αντιστροφο τροπο (στηριζεσαι στο αριστερο ποδι για να περασει το δεξι πανω απο τη σελα και κατεβαζεις τελευταιο το αριστερο).

  13. #88
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ακούω τον ορο ανατομική για τις σέλες πολλα χρονια και αναρωτιέμαι τι διάολο σημαινει. ειναι ελληνική πατέντα?
    Στο εξωτερικό το είχαν σαν υπηρεσία πολλά χρόνια πριν απο εδώ.
    Σε εκείνους ακούγεται καλύτερα το "hand made" υπονοώντας ότι θα είναι
    η κατάλληλη για την ανατομία, σε εμάς αντίστροφα.

  14. #89
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Στο εξωτερικό το είχαν σαν υπηρεσία πολλά χρόνια πριν απο εδώ.
    Σε εκείνους ακούγεται καλύτερα το "hand made" υπονοώντας ότι θα είναι
    η κατάλληλη για την ανατομία, σε εμάς αντίστροφα.
    το εψαξα λίγο και βρηκα αυτο https://www.mototriti.gr/data/news/p...ela_128662.asp
    ετσι μαλλον βγαινει ο όρος ανατομική. ειναι δηλαδη για τον δικο σου κωλο μονο. οκ ακουγεται ενδιαφέρον αλλα οντως τα κανουν αυτα που λεει η απλα σου δινει μια που ειναι δοκιμασμένη λύση σε 400 πελάτες και πληρώνεις 200+ ευρω για μια απλα καλή σελα?

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Κανε μια δοκιμη να ανεβεις πατωντας πρωτα στο αριστερο μαρσπιε (οπως ανεβαινεις στη σελα αλογου δλδ). Το εκανα στο Ζ250 επειδη στο πισω καθισμα ειχα βαλει μπαγκαζιερα και δεν μπορουσα να περασω το ποδι απο πανω. Θα σου φανει περιεργο τις πρωτες δυο-τρεις φορες, αλλα μετα θα καταλαβεις οτι ειναι πιο ξεκουραστο ετσι. Ξεκαβαλα με τον αντιστροφο τροπο (στηριζεσαι στο αριστερο ποδι για να περασει το δεξι πανω απο τη σελα και κατεβαζεις τελευταιο το αριστερο).
    Δε πρέπει να έχεις διπλή στεκα όμως! Με μόνη γίνεται?
    Εγω έτσι ανεβαίνω στο φριγουιντ μονο όταν είναι στη διπλή!
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι λαστιχα να βαλω στο Cbr 600f??
    από dankannn στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2006, 19:25
  2. Τι Λαδια Να Βαλω????
    από div400 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2005, 22:02
  3. Τι λάστιχα να βάλω?
    από superfour στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 14:53
  4. Τι τίτλο να βάλω....., Επεσα με 160 χαω....!
    από asmar στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 15:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF